Dorrestein viert Oud en Nieuw Déja Vu te zien in 'Live van Diggelen Artotheek en Archief bundelen krachten Lezing als start van serie kunsthistorische cursussen Bernie's kapsalon geknipt voor iedereen Klaverjassen en dansexpressie Immortal Beloved in Het Filmhuis Mooiste dag in de herhaling Zwemmen met reuma Lezingen over mystiek Lunchbijeenkomst in De Weerklank HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 8 JANUARI 1997 2-1442 SCHRIJFWEDSTRIJD Voor de tiende keer organiseert de literaire commissie van Het Filmhuis een schrijfwedstrijd. Bij de vorige editie waren er meer dan 150 inzendingen. De organisatoren hopen deze jubile um-aflevering dat aantal te overtref fen. Deelname is mogelijk in de cate gorieën verhaal en gedichten. Inzen dingen dienen getypt op A-4 for maat in vijfvoud te worden inge stuurd naar het volgende adres: Het Filmhuis, Postbus 4117, 3102 GC Schiedam SCHIEDAM In wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bach- plein worden in januari twee nieuwe activiteiten opgestart. Vanaf vrijdag 24 januari ver zorgt Dorien van Zuidgeest les sen dansexpressie voor kinderen tussen 8 en 12 jaar. De lessen worden gegeven iedere vrijdag van 16.00 tot 17.00 uur. Deelna me kost tien gulden per vier les sen. Vanaf 10 januari kunnen lief hebbers iedere vrijdagavond kla verjassen van 20.00 tot 22.30 uur. De begeleiding is in handen van Jaap van Henten. Deelname kost 2,50 per keer. Informatie via telefoonnummer 4701049. SCHIEDAM In Het Filn- huis in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 10 en zaterdag 11 ja nuari 'Immortal Beloved' ge draaid van regisseur Bernard Rose. Na de dood van Lud- wig van Beethoven wordt een brief van hem gevonden waarin hij al zijn bezittingen nalaat aan zijn 'Onsterfelijke Liefde'. De naam van de be gunstigde staat nergens in het testament vermeld. Een vriend van Beethoven neemt de taak op zich achter de identiteit van deze mysterieu ze dame te komen en bezoekt de belangrijkste vrouwen uit Beethovens leven. Langzaam wordt hem duidelijk wie de 'Onsterfelijke Liefde' is en hij is verbijsterd. In de hoofdrollen van 'Im mortal Beloved' onder ande ren Jeroen Krabbé, Isabella Rossellini en Johanna ter Steege. Aanvang: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zaterdag). Toe gang kost 7,50 voor dona teurs van de Filmclub; dona teur worden kost 9,- inclu sief eerste film. Kaarten zijn telefonisch te reserveren bij de Schiedamse Theaterkassa via nummer 4269563. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 en op zater dag tussen 12.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM De aandui ding begint met hoofdletter A en dat is dan ook eigenlijk de enige overeenkomst tussen het Gemeente Archief en de Ge meentelijke Artotheek. Het Archief richt zich op het be houden van zoveel mogelijk gegevens voor het nageslacht en de Artotheek zoekt allerlei wegen om haar collectie onder de mensen te brengen. Twee uiteenlopende standpunten die onlangs toch tot een unieke samenwerking leidde. In zo wel het Archief aan de Korte Haven als in de Artotheek op het Bachplein is namelijk een kleine tentoonstelling met de titel 'Leen je plekje' ingericht met aquarellen. De werken la ten meer en minder bekende plekken in Schiedam zien. De naast de schilderijen getoon de (vergrote) foto's afkomstig uit het Archief geven de specifie ke plaats aan die door de kunste naar werd vastgelegd. De collec tie aquarellen (16), die op beide lokaties is te zien, is in het bezit van de Artotheek en afkomstig uit de voormalige Beeldende Kunst Regeling (BKR). Julia Snikkers, coördinator van de Artotheek verklaart dat de wer ken nadat ze waren opgespoord, Deze aquarel van de Oude Sluis van l\ico van Welzenes maakt onderdeel uit van de expositie en is ook te leen hij de artotheek. opnieuw zijn beoordeeld op kwaliteit en vervolgens werden voorzien van een passend passe partout en lijst. Geanimeerd De tentoonstelling 'Leen je plek je' werd vlak voor de kerstdagen in het bijzijn van de wethouders Hafkamp en Wiegman geopend. Snikkers: „De aanwezige kuns tenaar, de fotograaf en leden van de Historische Vereniging Schie dam raakten in geanimeerd ge sprek met belangstellenden over de afbeeldingen op de aquarellen en ook wethouder Wiegman wist zich nog veel te herinneren van de oude plekjes." Bij de voorbereiding van de ten toonstelling is getracht de ma kers van de werken op te sporen. In sommige gevallen lukte dat niet. Dit was bijvoorbeeld het geval met beeldend kunstenaar Leo de Kruis. Jaren geleden ver trok hij naar Amerika en zelfs via de Amerikaanse Ambassade en familie heeft men zijn adres niet kunnen achterhalen. In een winkeltje in de oude Passage be heerde, zoals oudere Schiedam mers zich wellicht kunnen herin neren, Leo de Kruis geruime tijd een lijstenmakerij. Kunstenaar Nico van Welzenes werd wel getraceerd. Hij woont en werkt thans in Goes. Kabouter Overigens blijft het niet bij een eenmalige samenwerking tussen Archief en Artotheek. Het ligt in het voornemen bij de opening van het Stadserf aandacht te be steden aan kunstenaar en stad genoot Hein de Koster die in de jaren zestig een bekende 'kabou ter' was. Frederick Verheijen, medewerkster op de afdeling in ventarisatie van het Archief heeft een onderzoek naar deze kleurrijke figuur verricht en dat heeft tot gevolg dat in samen werking met de Artotheek, in het najaar een tentoonstelling aan Hein de Koster wordt gewijd. Volgens Julia Snikkers is een dergelijk uitwisseling tussen twee zo verschillende instellingen uniek. „Omdat het in Schiedam toch allemaal wat kleinschalig is komt dat hier gelukkig van de grond. In een stad als Rotter dam zou dat absoluut niet luk ken", meent zij. 'Leen je piekje' is te zien tot en met zaterdag 8 februari. Omdat het gaat om een bijzonder project tussen Archief en Artotheek zijn de openingstijden van de Arto theek op Bachplein 581 verruimd. Op dinsdag en donderdag is de kunstuitleen nu open van 13.00 - 20.00 uur (normaal 16.00 - 20.00 uur). Overige openingstijden: woensdag van 17.00 - 20.00 uur en zaterdag van 10.00 -13.00 uur. SCHIEDAM De Teersoof in de Nieuwstraat 12 start 1997 met een optreden van Hans Dorres tein op zowel vrijdag 10 alks zaterdag 11 januari. De cabare tier, zanger en vooral tekstschrij- Hans Dorrestein ver heeft een splinternieuw pro gramma waarin alle hoogtepun ten en dieptepunten uit alle voorgaande producties de revue zullen passeren. En daarnaast presenteert Dorrestein natuur lijk ook vers van de pers zijn jongste nummers'. De Oud en Nieuw-show van deze artiest pur sang belooft een spetterende feestavond te wor den waarbij volop te lachen valt al telt hij ook de nodige naden- kertjes. Een avond-uit met Dor restein die de jaarwisseling beju belt, het Paasfeest bezingt en uit gebreid Kerst viert, lijkt een ab soluut lichtpuntje in de donkere januarimaand. Aanvang: 20.30 uur; teogang: 19,50. Deze week is er nog geen kinder voorstelling in het Theater in de Nieuwstraat. Op zondag 19 ja nuari start de nieuwe serie met Jacques Vriens die onder de titel 'Grootmoeder wat heb je grote oren' een aantal bekende sprookjes op lichtvoetige wijze vertelt. Aanvang jeugdvoorstel lingen 14.00 uur: toegang: 7,50. Reserveren voor De Teerstoof kan bij de Schiedamse Theater kassa, Brede Marktsteeg 3, tele foonnummer 4269563. De ope ningstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur. Déja Vu SCHIEDAM In de serie 'Live in Van Diggelen' treedt zondag middag 19 januari in het café op de Grote Markt de formatie Déja Vu op. De drie heren achter deze naam hebben eéh grote gemeenschap pelijke passie: de zestiger jaren muziek. Goud van oud dus, maar de vrienden weten dat wel in een geheel eigen aantrekkelijk jasje te steken. Zij brengen songs van groten als Crosby, Stills en Nash, The Be atles, James Taylor en The Birds 'akoestisch' met prachtige close harmony zang tot weemoed stemmende Flower Power én te gelijkertijd eigentijds familie- entertainment van de bovenste plank. De band bestaat uit Marcel Ro zenburg (zang/gitaar), Peter Frings (zang/gitaar) en Anton Swaneveld (zang/gitaar). Aan vang: 16.00 uur; toegang: gratis. Zakelijk bekeken SCHIEDAM Lang, kort of krullend haar, bij Bernie's Kap salon is het allemaal mogelijk. In haar eigen zaak - Aleidastraat 56 B in Schiedam - hanteert Bernie de Visser vanaf 1 mei 96 schaar en krultang. Bernie zit vanaf haar 19e in het kappersvak en heeft de Academie in Rotterdam gevolgd. Om op de hoogte te blijven van de laatste trends op haargebied, leest Bernie de vakbladen. Vol wassenen en kinderen kunnen op afspraak terecht in de gezelli ge kapperszaak in West. Bel voor een afspraak 010 - 473.67.71 en ontdek zelf dat het inderdaad de moeite waard is wat vaker bij Bernie in de spiegel te kijken. -SCHIEDAM In ontmoe tingshuis De Weerklank aan het Cornelia van Zantenplein 51 wordt zaterdag 11 januari een lunchbijeenkomst gehouden. Aanvang: 12.30 uur; deelname kost 4,-. Opgeven kan via tele foonnummer 4709971. Ontmoetingshuis De Weerklank is een trefpunt in Schiedam Noord. De vaste openingstijden zijn op dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op woensdag tussen 10.00 en 12.00 uur. De Weerklank is een initiatief van de kerken in Noord en wordt gerund door vrijwilli gers. Groepsfoto in zaal Beatrix. Rechtsonder op de foto Henk Vos. SCHIEDAM Zo'n twintig bruidsparen die in '96 de mooiste dag van hun leven beleefden, mochten die mijlpaal vlakvoor oud en nieuw nog eens herhalen. Fotograaf Henk Vos die hun ja woord vereeuwigde, bood traditiegetrouw al z'n trouwtjes van het afgelopen jaar een uitgebreide feestavond aan in zaal Beatrix. Leuke bijkomstigheid van deze happening was het feit dat alle echtparen wél in vol ornaat dienden te verschijnen. Al die witte droomjurken bij elkaar leverden schitterende plaatjes op. Voor de eigenaressen was het natuurlijk aardig dat ze de kans kregen om tweemaal in bruidstoilet te verschijnen zonder van man te moeten verwisse len. En bovendien is hergebruik van zo'n kostba re japon eigenlijk ook in financieel opzicht heel voor-de-hand-liggend. Alle duo's mochten op de foto in een Tunesisch decor. Alle gommen, strak in het pak, mochten nog eens 'apart samen met een exotische buik danseres' voor de camera. Voor de groepsfoto was uiteraard maar één plek de meest geschikte: de trappen van het stadhuis op de Grote Markt waarin 'het' allemaal gebeurd was. Voor tien bruidsparen, die door loting werden bepaald, krijgt de happening nog een staartje. Zij krijgen de gelegenheid om koning winter even te ontvluchten en gaan samen met Henk Vos hal verwege deze maand op reportagereis naar het zonnige Tunesië. SCHIEDAM In Zembad Groenoord gaan vanaf 7 januari wekelijkse zwemactiviteiten van start voor patiënten die lijden aan fibromyalgie of een andere reumatische aandoening. Het water wordt dan extra verwarmd en de lessen bestaan ondermeer uit bewegings-, ontspannings en vaardigheidsoefeningen. De zwemactiviteiten in Groenoord worden georganiseerd door de nationale vereniging voor fibro- myalgie-patiënten 'Eendrachtig Sterk'. Informatie via telefoon nummer 4705766. TAALCURSUSSEN In wijk centrum De Blauwe Brug op het Bachplein gaan deze maand ba- siscurssen Frans en Spaans van start. De cursus Frans bestaat uit 12 lessen die iedere dinsdag middag worden gegeven tussen 13.30 en 15.00 uur. De kosten bedragen 82,50. De cursus Spaans bestaat uit 12 lessen die worden gegeven iedere donder dagochtend van 13.30 en 15.00 uur. Ook daarvan bedragen de kosten 82,50. Informatie via telefoonnummer 4701049. SCHIEDAM - Eén van de op merkelijkste aspecten van de op levende aandacht voor geloofs zaken is de belangstelling voor mystiek. De Vrijzinnige Geloofs gemeenschap NPB organiseert daarom de komende periode drie lezingen over dit onderwerp in haar gebouw aan de Westvest 92 (tegenover de Walvischmo- len). De eerste lezing wordt gehouden op maandag 13 januari door drs A. Kroese onder de titel 'Voorbij de grenzen van het ego'. Alfons Kroese, een ongeschoeid Kar meliet, is medewerker aan het Diepgangcentrum. Dit is het Karmelitaans Centrum voor Spiritualiteit in Haarlem. Ook is hij medewerkert van de KRO- afdeling boekenwijsheid. De le zing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Als start van het nieuwe cursusseizoen organi seert de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs maandag 13 januari een Peter Catharina-lezing in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat. Onderwerp van de lezing die wordt verzorgd door kunsthistoricus Frederike Upmeijer zijn de twee exposities van de kunstverzamelingen van deze twee Russische vorsten die momenteel in Amsterdam te zien zijn. In de Nieuwe Kerk is de uitgebreide collectie opgesteld van ondermeer oude meesters (als Rembrandt, Titiaan en Rubens), antieke sculpturen, kostbare serviezen en juwelen van Catharina de Grote. Daarnaast zijn ook tal van persoonlijke bezittingen zoals japonnen en zelfs haar gouden statiekoets geëxposeerd. Dat levert een fascinerend beeld op van deze bijzondere vrouw. Haar voorbeeld was de grootvader van haar echtgenoot, Peter de Grote. In 1996 was het 300 jaar geleden dat hij zijn eerste bezoek aan Holland bracht. Hij kocht hier veel kunst en voorwerpen voor zijn latere legendarische Kunstkamer. Veel van deze verzameling is tentoongesteld in het Amsterdams Historisch Museum. De lezing gaat over het leven van beide vorsten en de kunst die zij verzamelden en is daardoor een uitstekende voorbereiding op een bezoek aan de twee exposities in Amsterdam die nog te zien zijn tot 13 april. De lezing begint om 14.00 uur; toegang kost 10,-. Eind januari gaat ook het nieuwe cursusseizoen van start in Schiedam van de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs. Informatie is telefonisch aan te vragen via nummer 020 - 6655050. INLOOPCONCERT IN GROTE KERK Het inloopconcert in de Grote Kerk van zaterdag 11 januari wordt verzorgd door Mieke van Laren (alt) en Bernard -Zwuesta (piano). Op het programma staan werken van onder anderen Brahms, Satie, Schubert, Faure en Schu- man. Aanvang: 15.00 uur: toegang: gratis. De sfeer bij Bernie's is uiterst gezellig. NANS WOLTERS Favoriete Schiedamse plek in woonkamer aan de muur

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11