N** ZIEN IS... Steeds meer afvalscheiding en hergebruik in tuinbouw Artiesten bieden zich aan op beurs yjk Dupont inventariseert uw woonwensen... 'Eindelijk kan je de mensen de aandacht geven die ze verdienen ■§x- W# DUPONT MAKELAARS Kindertaarten en wokgerechten Vrijwilligers voor vakantie gehandicapten TEGOEDBON VOOR EEN GRATIS HYPOTHEEK ADVIES. Onweerstaanbare Vijf krijgen duwtje in de rug V m telefoon: (010) -426 81 35 Ruim 80 jaar wijzen wij u de weg GIRO 330070 V Lange Haven 9 DINSDAG 7 JANUARI 1997 2-451 Onlangs zijn bij uitgeverij Van Dishoeck de kookboeken Recep ten voor de wok en 50 Feestelijke kindertaarten verschenen. De boeken, respectievelijk geschre ven door Liz Trigg en Sue Maggs, maken onderdeel uit van de serie 'Stap voor stap'. In Recepten voor de wok gaat het om roerbakken, een oude kook- techniek afkomstig uit het Verre Oosten die nu alom geliefd is over de hele wereld. Met een minimum aan vet kan men in een paar minuten heerlijke maal tijden bereiden. In dit boek va riëren de gerechten van pittig Oosters tot lekker vegetarisch, met van elk gerecht een afbeel ding in kleur. Voor roerbakken is het bezit van een wok niet noodzakelijk. In een koekenpan of braadpan gaat het ook. 50 Feestelijke kindertaarten staat vol ideeën om een kinderfeestje op te vrolijken. De bijzondere taarten worden gemaakt op ba sis van kant en klare cakes die met marsepein en glazuur be dekt worden. Uren in de keuken staan is niet nodig, want de ge glazuurde taart kan gekoeld be waard worden, zodat er via de stap-voor-stap methode in fasen aan gewerkt kan worden. 50 JEESTELIJKE ^NDERTMRTEN De nationale vereniging de Zonnebloem is op zoek naar ruim 1300 verpleegkundigen en zieken-/bejaardenverzor- genden, die een week (zonda gavond/maandagmorgen tot zaterdagmorgen) vrij willen maken om zieken en gehandi capten in 1997 de vakantie van hun leven te bezorgen. Vanwege de enorme vraag naar Zonnebloemvakanties heeft de vrijwilligersorganisa tie besloten het aantal vakan tieplaatsen volgend jaar met 150 uit te breiden. Nieuw daarbij zijn enkele vakanties voor zieken en gehandicapten tussen 30 en 45 jaar. Ook heeft de Zonnebloem voor het eerst vakanties voor niet-ro- kers op het programma staan. Daardoor kunnen in 1997 maar liefst 6000 langdurig zieken, li chamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen van een aangepaste vakantie met de Zonnebloem genieten. Dat kan echter alleen als ook een extra aantal deskundige vrijwilligers wordt gevonden. Medische zorg In totaal heeft de Zonnebloem volgend jaar 6200 vrijwilligers nodig voor de (verpleegkundige- /medische) verzorging en bege leiding van de hulpbehoevende vakantiegangers, waaronder meer dan 1300 verplegenden en verzorgenden. Ook leerling-ver- plegenden, die met het laatste deel van hun opleiding bezig zijn. komen daarvoor in aan merking. Bovendien is de Zon nebloem ook nog op zoek naar artsen, diëtisten en fysiothera peuten. Echte vakantiesfeer Verpleegkundige Cristel Hek- kert (28) uit Hellendoorn is in 1997 in ieder geval weer van de partij. Het wordt voor haar de tiende keer dat ze als vrijwilliger aan een Zonnebloemvakantie deelneemt. „Het is best zwaar en ook heel verantwoordelijk werk, maar ik vind het heerlijk om zieke en gehandicapte vakantie gangers te zien stralen. Dat geeft heel veel voldoening", vertelt ze enthousiast. „De sfeer tijdens een vakantie van de Zonne bloem is geweldig. Iedereen heeft hetzelfde doel: mensen een fan tastische week bezorgen. Dat geeft extra collegialiteit. Boven dien is het ook voor de vrijwilli gers een beetje vakantie. Er heerst een echte vakantiesfeer." Wat Cristel Hekkert vooral zo bevalt aan de Zonnebloemva kanties is de tijd en ruimte die er is voor persoonlijk contact met zieken en gehandicapten. „In de verpleegkunde-opleidingen wordt de visie verkondigd dat de patiënt altijd centraal dient te staan. Door de beperkingen in de huidige gezondheidszorg, zo als te weinig personeel, een te hoge werkdruk en teveel regel werk, staat dat principe continu onder druk", merkt de Hellen- doornse in de praktijk. „Tijdens een Zonnebloemvakantie heb je wel tijd om goed op de persoon lijke wensen en behoeften van de zieke en gehandicapte deelne mers in te gaan. Ik kan mijn collega-verplegenden zo'n va kantie dan ook van harte aanbe velen." Totaal aangepast De Zonnebloemvakanties wor den gehouden in diverse aange paste hotels en vakantiecentra in Nederland. Daarnaast heeft de vereniging een eigen, totaal aan gepast. hotelschip MPS De Zon nebloem. dat reizen over de Rijn naar Duitsland en door Neder land maakt. Goed verzekerd Natuurlijk neemt de Zonne bloem de verblijfkosten van de vrijwilligers (huisvesting en voe ding) voor haar rekening en worden ook de reiskosten ver goed. Bovendien sluit de organi satie voor alle deelnemende vrij willigers een goede verzekering af. Geïnteresseerden kunnen bij de Zonnebloem een informatie boekje met aanmeldingsformu lier aanvragen: Postbus 2100. 4800 CC Breda, tel. 076- 5602060. (OIO) 466 55 55 De afgelopen tien jaar zijn er veel interessante vakantiemoge lijkheden voor gehandicapten ontstaan. Dankzij de inzet van vrijwilligers kunnen gehandicap ten zowel individueel als in groepsverband op vakantie. Voor de individuele reiziger be middelt het vakantiebemidde- lingsburo van de Stichting Wer ken tussen gehandicapte vakan tieganger en vrijwilliger. Er wordt een vrijwilliger gezocht. die zo goed mogelijk past bij de gehandicapte vakantieganger. Hierbij wordt onder andere gelet op leeftijd, woonplaats en inte resses. De gehandicapte bepaalt het reisdoel,in binnen- of buiten land, en de duur van de vakan tie. Vaak gebeurt dit in overleg met de vrijwilliger. Daarnaast worden er groepsva- kanties georganiseerd voor ou dere lichamelijk gehandicapte mensen in Ermelo en Lemele. Tijdens deze vakantieweken worden de gasten verzorgd door vrijwilligers (waaronder een arts, verpleegkundigen en ziekenver zorgers, maar ook mensen zon der ervaring). De vraag naar vakantiemoge lijkheden neemt steeds toe, daar om zit de Stichting Werken te springen om vrijwilligers. Vrijwilligers en gehandicapte mensen uit het hele land kunnen zich opgeven. Nadere informatie over aangepaste vakanties is ver krijgbaar bij Stichting Werken, Lange Voorhout 48, 2514 EG Den Haag, tel. 070-3649920. GIRO 44 WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN De Nederlandse tuinbouwsector is een van de voorlopers op het gebied van recycling. Afvalscheiding en hergebruik van materialen hebben hoge prioriteit. Zo worden verpakkingen hergebruikt, plan tenresten gecomposteerd en steenwol gerecycled. In de Nederlandse tuinbouwsector is afvalscheiding aan de orde van de dag. Er zijn aparte afvalstromen voor papier en karton, voor plantafval en plastic materialen. Bij de verpakkingsmaterialen zijn twee inzamelingsstromen te onderscheiden: die van de eenmalige en de meermalige verpakkingen. Eenmalige verpakkingen, zoals plastic potjes, kweekbakken van piepschuim, dozen en hoezen komen via detailhandelaren en groot handelaren vaak weer terug op de veilingen. De veilingen geven het materiaal vervolgens door aan verwerkingsbedrijven die er grond stoffen van maken voor nieuwe produkten. Daarnaast is er een omvangrijke stroom van meermalige verpakkingen. Inmiddels wordt tachtig procent van de snijbloemen in een meermali ge verpakking vervoerd. Bij de potplanten ligt de verhouding tussen eenmalige en meermalige verpakkingen ongeveer op de helft. Met deze cijfers is de Nederlandse tuinbouwsector een van de voorlopers op het gebied van hergebruik van verpakkingen. Ook gewasresten worden niet verspild; ze gaan naar verwerkingsbe drijven die er compost van maken. Er is de laatste tijd veel vraag naar deze compost. Vooral landbouwers gebruiken de compost voor de verbetering van grond. Daarnaast gaat een deel van de Nederlandse compost naar Franse wijnboeren. Het afval dat niet gecomposteerd en gerecycled kan worden, komt terecht in de verbrandingsovens van afvalverwerkingsbedrijven. Deze methode van verwerken levert ook een nuttig bprodukt op, namelijk energie. Electriciteitscentrales ne men deze energie af ten behoeve van het elektriciteitsnet. De Zuidhollandse Popunie heeft een nieuw prject uitgebroed: De Onweerstaanbare Vijf. Een des kundigejury heeft de vijf talent volste Zuidhollandse bands ge selecteerd. Elk van deze bands krijgt een jaar lang f400,- 'garan tiesubsidie per optreden per hoofd', wanneer zij een optreden op een Zuidhollands podium of festival verzorgen. Elke band kan jaarlijks in aan merking komen voor miximaal tien gesubsidieerde optredens. Podia, festivals en andere socië teiten in Zuid-Holland die één of meer Onweerstaanbaren boe ken, kunnen voor de regeling in aanmerking komen. Dit jaar zijn bestaat de Onweer staanbare Vijf-selectie uit: I Against I (poppy hardcore), Frenzy (gitaarpop). Beltane (me- talcrossover), DJ Alien City Crusher (dance) en Deire (mo derne rootsrock). Voor meer informatie: Popunie, postbus 21450, 3001 AL Rotter dam, tel. 010-4123455. I AP VOOR STAP De Zonnebloem wil professionele verzorgers voor vakanties dit jaar 'Het is heerlijk om zieke en gehandicapte vakantiegangers te zien stralen; dat geeft heel veel voldoening' HOGEMA UW WONING VERKOPEN? Onze jarenlange ervaring staat garant voor een professionele aanpak en optimaalresultaat. Wij bieden u onder andere: Gratis taxatie verkoopwaarde Bemiddeling op basis van „geen resultaat - geen kosten" Presentatie van uw woning, in onze eigen woninggids, advertenties in de grote dagbladen en onze etalages in Rotterdam en Schiedam. Persoonlijke begeleiding. Vraag onze gratis woninggids met maandelijks meer dan 100 koopwoningen!!! Stadhoudersweg 76-78, Rotterdam/Koemarkt 18, Schiedam Bel voor gratis en vrijblijvende informatie: Dc Hui'othekrr ER IS MAAR ÉÉN HYPOTHEKER, DAT IS ZEKER. Bent u van plan een huis te kopen? Dan kan deze advertentie u een hoop tijd en geld bespa ren. Want bij De Hypotheker vindt u alles over huizen kopen onder één dak. U vindt er alle rentes en de honderden hypotheekvarian ten, waarover we u 100% onaf hankelijk adviseren. Op maat en geheel kosteloos. Maar ook voor het taxeren, keuren en verzeke ren van huizen bent u bij De Hypotheker aan het best denk bare adres. Zo heeft De Hypotheker in tien jaar tijd al meer dan 100.000 hypotheken afgesloten. Voor mensen die nu en straks de zekerheid willen hebben van een optimale hypotheek. En wie kiest daar niet voor? Bel ons vandaag nog voor een afspraak. Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede-probleem. In negen van de tien gevallen leven zij in Azië en Afrika. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. Een staaroperatie kost in India f70,- U kunt helpen. Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, op name, operatie, maaltijden en na- controle) kost slechts 70,-. Met uw bijdrage geeft ZIEN iemand uitzicht op een nieuwe toekomst. M 6.2012 LK h n 023 - 534 36 08 Wie originele acts zoekt, kan op 12 11.00-18.00 uur), 13 14.00-22.00 uuren 14 januari 11.00-16.30 uur) terecht op de achtste internationale evenementen- en artiestenheurs in het Beursgebouw, Lardinoisstraat 8 in Eindhoven. Straattheater, dans, cabaret, mime, maar ook cateringshedrijven en theaterbureaus zijn aanwezig. Toegang: f15,-; kinderen gratis. Voor meer informatie: tel. 040-2463626 W .-fx' .x?' x^x^yf-:' .-S' -xï: x v

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 12