c Twin Spark motoren in vernieuwde 145 en 146 Hyundai blikt tijdens AutoRai terug op Hyundai-Challenge Citroen Aantia V6 Activa Voortaan uw CD's wisselen zonder gevaar op de weg 400.00ste MX-5 roadster rijdt bij Mazda van de band Ford houdt Scorpio 'academisch' bij de les Auto Actueel Auto - Vlerkeer - Sport - Onderhoud - Techniek Coloforz redactie service weekbladen Wegener fei ilflllÉ lÊÊÊÊm JlIIf MÊÊm I DINSDAG 7 JANUARI 1997 2-4^8 y4u tobdobiel Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door Postbus 1830,3000 BV Rotterdam tel. 010-4699725 fax. 010-4699362 voor - en 146 Alfa rustte de 145 en 146 tot voor kort nog uit met boxermotoren. Met die traditie wordt nu gebroken want ook deze 'kleine' Alfa's worden nu standaard uitgerust met gloednieuwe Twin Spark 16V krachtbronnen. Omdat de modellen daarvoor toch al wat technische aanpassingen moesten ondergaan, werden ook interieur en carrosserie door de Alfa ingenieurs nog eens kritisch bekeken. Het belangrijkste deel van de vernieuwing ligt hoe dan ook onder motorkap. Drie nieuwe Twin Spark zestienkleppen lijnmotoren zijn voor de 145 en 146 beschikbaar. Een 103 pk sterke 1,4 liter, een 120 pk sterke 1,6 liter en een 1,8 liter goed voor 140 pk. Ze leveren beter prestaties en zijn soepeler dan de bpxcrmotoren die ze vervangen. Ook het brandstofverbruik ligt lager en verder vijagen ze om minder onderhoud. Bovendien werden ze gekoppeld aan een nieuwe versnellingsbak. Vpnwege de betere prestaties werden ook remsysteem, besturing en onderstel nog eens onder de loep genomen. Terwijl in het interieur een aantal kleine veranderingen werd aangebracht waardoor klimaatregeling, beveiliging en geluidsisolatie konden worden verbeterd. De Hyundai Challenge 1996 mag dan zijn verreden, maar het spektakel is nog lang niet ten einde. Want ook tijdens de AutoRai (6 tot 16 februari) zal de hele stand van Hyundai nog in het teken van deze avontuurlijke 'uitdaging' staan. Natuurlijk is op de stand één van de deelnemende auto's te zien. Verder is de stand voor deze gelegenheid in een schitterend Australisch decor gevat. En wie het verslag van de Challenge op tv gemist heeft, kan kijken naar een videopresentatie. De Hyundai Challenge werd eind november afgesloten. Twintig Nederlan ders namen aan deze 'uitdaging' deel. Allen volbrachten zij met hun Hyundai Coupé een rit van 5000 km dwars door zand en hitte van de Australische woestijn. De deelnemers werden geselecteerd uit een groep van ruim 35.000 kandidaten die zich na een oproep van de importeur, eerder vorig jaar, hadden ingeschreven. Rijden met Franse allure De kans is groot dat u tijdens de feestdagen bent verrast met een (aantal) nieuwe CD('s). Uiteraard wilt u die ook onderweg in de auto beluisteren. Maar dan blijkt dat het tijdens het rijden uit het doosje frutselen en in de CD-speler steken nog een heel gedoe is dat boven dien de aandacht van de weg afleidt. Voor wie wél graag in de auto naar een CD luistert maar geen gevaar op de weg wil veroorzaken, is er in de accessoirehandel een handige CD-wisselmap te verkrijgen waarbij u met één hand aan het stuur met de andere 'op de tast' een CD kan wisselen. De map wordt met klitteband aan de zonneklep bevestigd. Het mapje is 33 cm. lang en 15 cm breed en bestaat uit 12 opbergvakjes van zachte kunststof, waardoor uw CD's stof- en krasvrij kunnen worden gewisseld. Ingeklapt is het mapje met soms dure CD's van buiten de auto niet te zien. Zo blijven ze uit het zicht voor al te grijpgrage handen. Het CD-mapje is te koop voor ca. twee tientjes. Geen bedrag om uw no-claim korting voor te verspelen. CDs achter de zonne- Ondanks de recente toename van het aantal concurrenten - denk maar eens aan de Fiat Barchetta, Alfa GTV/Spider, MG-F of BMW Z3 - is de Mazda MX-5 nog altijd één van de meest populaire roadsters. Onlangs liep het 400.000ste exemplaar van de band. Met dit aantal is de MX-5, na de Engelse MGB, de op één na meest geproduceerde 'convertible en two-seater sportscar'. De MX-5 is een traditionele twee-zitter met de motor voorin en aandrijving op de achterwielen. De produktie van de MX-5 startte in april 1989 nadat de auto eerder dat jaar op de Chicago Motor Show haar werelddebuut beleefde. Najaar 1989 kwam de auto, na Japan en Australië, ook in Nederland op de markt. Op dit moment wordt de MX-5 in meer dan vijftig landen verkocht. Met de MX-5 bewees Mazda het bestaansrecht van een 'funcar' in de negentiger jaren. Tijdens zijn zeven en een half jarig bestaan werd de auto, die in Amerika onder naam 'Miata' en in Japan als 'Eunos' verkocht wordt, ruim 70 keer bekroond en in diverse landen uitgeroepen tot Auto van het Jaar. -■ v Door Anjès Verhey In de autowereld is Ci- troën een naam met een verleden. Een groots verleden waarin het merk met de 'dou ble chevron' tot de technische avant-gar de behoort. Men bouw de er onvergetelijke auto's. Zoals de Trac tion Avant, de ID en de DS. Samen met de ul- trapraktische 2CV ves tigden die wagens de faam waarop Citroen tot in onze dagen teert. Citroën bouwt inmid dels heel gewone au to's. Auto's die het al tijd 'doen', die je zelden in de steek laten. Het zijn normale auto's voor normale mensen. Men heeft daar eigenlijk een beetje spijt van. Want gewone auto's zijn er al genoeg. Citroën moet weer een typisch Frans, karakteristiek en onder scheidend merk worden. Een belangrijk gegeven in dit verband is de op de RAI verwachte Berlingo Multispace. Behalve deze Berlingo, één uit de reeks waarin ook andere wagens uitko men, heeft Citroën na tuurlijk ook de veilige, comfortabele hydractieve vering achter de hand. Een uniek veersysteem dat nu in combinatie met actieve stabilisatie in de nieuwe Xantia V6 Activa tot inzet komt. De Xantia V6 Activa is een hogere middenklasse auto met topklasse allure. Niet alleen door de stijl volle, 'n tikje sportieve carrosserie, maar vooral door de rijke zescilinder motorisering is de Xantia V6 Activa een aantrekke lijke nieuwkomer. Die 3.0 liter zescilinder in V-vorm heeft 24 kleppen en levert 1 194 pk. Dat is voldoende om de algemene maxi mum snelheid van 120 krryü bijna twee keer te behalen. De wagen weegt leeg 1451 kilo. Gezien dat niet geringe gewicht valt het brandstofverbruik van gemiddeld 1:9 a 10 alles zins mee. Belangrijker dan topsnel heid zijn tegenwoordig za ken als comfort en veilig heid. Het interieur is warm en gezellig inge richt. Je voelt je er meteen thuis. Ook de bediening geeft geen raadsels op. Door kleurige stoffen toe te passen wordt het me rendeels in grijzen uitge voerde interieur wat opge fleurd. Het meubilair is voorin goed verstelbaar en voor- en achter aange naam stevig zonder Duits- hard te zijn. Het befaamde rijgedrag en veercomfort staat op eenzaam hoog peil. In deze V6 Activa doet Ci troën er met de 'SC CAR' nog een schep bovenop. Dit systeem heft de rol- neiging van de carrosserie om de lengteas in snelle bochten 'actief op. Zo doende heb je in 't geheel geen last van hinderlijk overhellen van de carros serie. Samen met de hy dractieve veririg, de licht meesturende achteras, het anti-blokkeer remsysteem en de krachtreserve van de zescilinder motor biedt de Xantia V6 Activa zelfs de meest verwende automo bilist een nieuwe stan daard in actieve veiligheid en comfort. Natuurlijk hangt aan al dit fraais een passend prijs kaartje. De Xantia V6 Ac tiva komt immers op on geveer 72.000 gulden. Maar dan kunt u ook ein delijk weer eens 'Frans' genieten. 0 Xantia V6 Activa; top- kiasse comfort in de ho gere middenklasse Mazda MX-5. Ford bracht onlangs alle trainingen t.b.v. het personeel van de Ford-dealers onder in één organisatie: de Ford Academy. Dit in stituut ontstond in nauwe samenwerking met 1NNOVAM, het training en opleidings centrum voor de autobranche. Bovendien stelde Ford 10 gloednieuwe Scorpio's aan deze organisatie beschikbaar. Een aantal van de auto's zal worden ingezet voor het geven van technische trainingen aan het dealerpersoneel op de Regionale praktijkcentra van INNOVAM. De overige Scorpio's komen ter beschikking van een aantal technische scholen, die deze kunnen win nen middels een door Ford en INNOVAM te organiseren wedstrijd. Eerder dit jaar kregen alle MBO-scholen Motorvoertuigtechniek van Ford al het uitgebreide lespakket 'Hoe werkt een auto'. Onlangs gingen 10 Scorpio's ais 'lesmateriaal' naar INNOVAM Opel heeft in Oos tenrijk de milieuprijs ontvangen van de Austrian Workers en Cycling Association. De prijs werd toege kend vanwege de (mi lieuvriendelijke pro duktie) van de Ecotec 3-cilindermotor. Deze nieuwe krachtbron is zuinig, eenvoudig te recyclen en heeft een geringe uitstoot van gassen. Olieverversen hoeft slechts om de 35-000 km te geschie den, terwijl het papie ren oliefilter nooit hoeft te worden ver vangen. Opel Oostenrijk inves- teerd 700 miljoen mark in de produktie van deze nieuwe mo tor. Fiat technicus Jan Versteeg is onlangs uitgeroepen tot de Eu ropese Fiat Top Tech nician 1996. Versteeg won met overmacht de finale in Parma. Slechts zes minuten en vierendertig seconden had hij nodig om een storing te vinden in een Coupé Fiat 1.8. Versteeg werd eerder in Nederland uitge roepen tot Autotech nicus van het Jaar. Sinds kort is er een Internet-site die in een aantal talen (geen Ne derlands) informatie biedt over jaguar en Daimler. Het adres is: http $vww. jaguarcars com. Er was al een Nederlandse site. Op http ï&vww. jaguar.nl vindt de liefhebber o.m. een van het net te plukken XK8 screen- saver. fuJ

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15