Met de Rotterdampas Gemeentelijke belastingtarieven 1997 Gemeente Schiedam Kan ik een voorsdiot krijgen? Alles over bijstand Stadsgids 1997 Alles over de Rotterdampas ambtenaren Terrasponton tegenover Lange Haven nummer 26 I *Ê0 liiii DINSDAG 7 JANUARI 1997 Wilt u juist komend weekend naar Diergaarde Blijdorp? Begint u deze maand met sporten en met de cursus fotografie bij het clubhuis in uw buurt? Of gaat u binnenkort met het hele gezin een dagje uit? Dan is de Rotterdampas echt iets voor u. Want met de Rotterdampas '97 komt u overal. En voor heel weinig geld. U betaalt 10,- mmL. U betaalt 25,- U betaalt 120,- NIET VERGETEN... 1996 7,00 8,75 195,00 22,12 26,13 115,00 230,00 202,00 22,57 26,66 2-443 Ja, dat is soms mogelijk. Er wordt wel altijd nagegaan of het echt noodzakelijk is. Als u zelf nog geld heeft of dat van een andere instantie kunt krijgen, krijgt u geen voorschot. Verder moet 5o het vrijwel zeker zijn dat de v uitkering wordt toegekend. Een voorschot is een lening en moet altijd aan de gemeente worden terugbetaald. Als u bijstand krijgt, wordt het voorschot meestal in één keer verrekend met de eerste uitbetaling. I ^Wilt u meer weten? 8. Wat is de Rotterdampas? De Rotterdampas bestaat alweer acht jaar. Steeds meer mensen beseffen dat ze met de Rotterdampas veel leuke dingen kunnen doen. Pashouders krijgen immers aanzienlij ke kortingen bij bedrijven en instellingen in de regio Rotterdam. Kortingen in winkels, bibliotheken, videotheken, de kunstuitleen, restaurants en bij toeristische attracties zoals Diergaarde Blijdorp, de Euromast en Spido. Actieve mensen kunnen voordelig zwem men, sporten en dansen. U krijgt flinke korting wanneer u een cursus volgt aan de Volksuniversiteit, de Vrije Academie, bij Kuub 3 en bij de club- en buurthuizen. Met een Rotterdampas kunt u bij vele musea gratis naar binnen. Nieuw in 1997 is de spectaculaire korting op het openbaar ver voer: u krijgt 22,50 korting op strippenkaarten of op een RET-abonne- ment. Pashouders kunnen dus volo] gaan reizen met tram en metro. Ga uw Rotterdampas direct halen bij de Infotheek in de receptieruimte van de Sociale Dienst. Wat kost de Rotterdampas? De prijs van de Rotterdampas is afhankelijk van uw inkomen, leeftijd en woonplaats. Er zijn speciale tarieven. In onderstaande tabel kunt u zien wat de Rotterdampas kost. - Als uw gezamenlijk netto inkomen per maand lager is dan: 2.200,- (gehuwden/samenwonenden) 2.050,- (alleenstaande ouder) 1.550,- (alleenstaande) - Als u jonger bent dan 18 jaar en inwoner van Schiedam. - Als u 65-plusser bent. Een jongere partner betaalt ook 25,-, mits u de pas gelijktij dig koopt. - Als u nieuwkomer bent én korter dan 1 jaar in Schiedam woont. - Als u niet in aanmerking komt voor de spe ciale tarieven. - Als u student van 18 iaar of ouder bent en studiefinanciering of kinderbijslag ont vangt. - Als u niet in Rotterdam of in een van de acht deelnemende regioge meenten woont. - Iedereen die geïnteresseerd is, kan de Rotterdampas kopen. Gezinstarief nieuw Wanneer één van de ouders de Rotterdampas voor 10,koopt, kunnen de kinderen onder de 18 jaar de pas gratis krijgen. U moet de Rotterdampassen wel gelijktijdig aan schaffen. Wanneer u de Rotterdampas gaat kopen, dient u beslist het volgende mee te nemen: 1Een recente pasfoto, in kleur of zwart-wit. 2. Een legitimatiebewijs. Dit mag een pas poort, toeristenkaart, gemeentelijke iden titeitskaart of een Pas65 zijn. Jongeren tot en met 17 jaar kunnen ook een RET- stamkaart meenemen. 3. Als u de Rotterdampas voor 10,- koopt, dient u een bewijs van uw laatste maand inkomen mee te brengen. Dit mag een salarisstrook zijn of een berekeningsfor mulier van een uitkerende instantie. 4. Betaalt u als nieuwkomer 25,- voor de Rotterdampas dan dient u een inschrij- vingsbewijs van het bevolkingsregister mee te nemen. 5. Wanneer u als echtpaar (65-plussers) of als gezin (gezinstarief) Rotterdampassen aan schaft, moet u bewijsstukken meenemen waaruit de familierelatie blijkt, zoals pas poort, trouwboekje of inscnrijvingsbewijs ziektekostenverzekering. 6. Elke Rotterdampas is strikt persoonlijk en geldig nadat u uw handtekening erop heeft gezet. 7. Het aanvraagformulier in BLOKLET- TERS invullen. 8. Uw gegevens op het aanvraagformulier worden in een bestand opgenomen. Dit bestand wordt gebruikt om u, via het Rotterdampas Magazine, op de hoogte te houden van alle extra aanbiedingen in 1997. 9. Mocht u nog vragen hebben, dan kunt u bellen met het informatienummer van de Rotterdampas, tel. (010) 453 36 66. De tarieven van de gemeentelijke belastingen in Schiedam zijn voor het jaar 1997 met 2 procent verhoogd ten opzichte van de tarieven van 1996. Dit heeft de gemeenteraad onlangs besloten. De verhoogde bedragen treft u aan in de komende aanslagen van bij voorbeeld afvalstoffenheffing en hondenbelasting. Afwijkend is het tarief rioolrecht door een extra verhoging (van 3,-) in verband met het rioleringsplan. Daarnaast zijn de tarieven onroerende-zaakbelastingen herberekend als gevolg van de uitgevoerde herwaardering. Onroerende-Zaakbelastingen Dit jaar is er op het gebied van de onroe rende-zaakbelastingen (OZB) nogal wat veranderd onder andere in verband met de Wet waardering onroerende zaken, de herwaardering en wijziging van de tarief klasse (waarde-eenheid). Sinds 1 januari 1995 is er een nieuwe wet van kracht, de Wet waardering onroerende zaken (Wet WOZ). Deze wet zorgt voor landelijk uniforme bepaling van de waarde van onroerende zaken. Tot en met 1996 was de aanslag nog geba seerd op de waarde die de onroerende zaken op 1 januari 1989 (waardepeildatum) had den. Dit jaar wordt de aanslag gebaseerd op de nieuwe waardepeildatum van 1 januari 1994. De herwaardering van de onroerende zaken betekent een stijging van de waarden van woningen door de stijging van de woning markt de afgelopen jaren. De gevolgen van de waardestijging worden door de gemeente teruggegeven door een verlaging van de tarieven. In voorgaande jaren werd de OZB-aanslag berekend op basis van een tarief per volle eenheid van 3.000,- vastgestelde waarde, ook wel de tariefklasse genoemd. Vanaf 1997 is de tarietklasse gewijzigd naar 5.000,- vastgestelde waarde. Dat wil zeggen dat de waarde van de onroerende zaak, zoals die is vastgesteld, eerst door 5000 wordt gedeeld en dan pas met het tarief wordt vermenig vuldigd. Om de gevolgen van het verschil in waarde stijging tussen woningen en bedrijven te matigen zijn er verschillende tarieven voor deze categorieën vastgesteld. Het vorenstaande heeft geleid tot de volgen de tarieven voor 1997: gebruikers woningen 8,50 gebruikers niet-woningen 10,20 eigenaren woningen ƒ10,62 eigenaren niet-woningen 12,75 Rekenvoorbeeld: Stel de waarde van uw woning is 138.000,-. 138.000,- 5.000,- 27 (uitkomst wordt naar beneden afgerond). De gebruiker betaalt: 27 x 8,50 229,- De eigenaar betaalt: 27 x 10,62 286,-. (De belastingbedragen worden op guldens naar beneden afgerond). Bent u zowel eigenaar als gebruiker dan betaalt u beide bedragen. Voor het bepalen van de belastingplicht wordt gekeken naar de situatie op 1 januari van het belastingjaar (de zogenaamde peilda tum). Bij de aanslagen onroerende-zaakbelastingen wordt onder meer rekening gehouden met verhuizingen. Het tijdig, dat wil zeggen bin nen vijf werkdagen voor of na de verhuizing, melden van uw verhuizing voorkomt proble men (zowel bij de aanslagoplegging als bij de verzending van de aanslagbiljetten). Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) Per 1 januari 1995 is de Wet WOZ in wer king getreden. Als gevolg hiervan stelt de gemeente waardegegevens ter beschikking aan de Rijksbelastingdienst en aan de water schappen. De Belastingdienst gebruikt-voor de eigenaren deze waarden onder andere voor de controle van de berekening van het huurwaardeforfait en voor de vermogensbe lasting. De waterschappen gebruiken de gegevens voor het heffen van de omslag met betrekking tot gebouwde onroerende zaken. De Wet WOZ is bedoeld om de waarde van onroerende zaken eenvoudiger en efficiënter vast te stellen. De Wet WOZ brengt geen wijziging in de door de gemeente gehanteer de vrijstellingen en het kwijtscheldingsbeleid. Op basis van de Wet WOZ worden voor het eerste heffingstijdvak van 1997 tot en met 2000 alle onroerende zaken getaxeerd naar een vaste waardepeildatum: 1 januari 1995. Echter, in Schiedam is de waarde vastgesteld naar een eerdere waardepeildatum te weten 1 januari 1994. Op grond van de Wet WOZ mag de gemeente deze "oude" waarden gebruiken in het eerste WOZ-tijdvak. De waarde wordt bij beschikking vastgesteld en die waarde zal in beginsel vier jaren blij ven gelden. Met ingang van 1 januari 1997 geldt die waarde van uw pand als uitgangspunt voor bovenvermelde belastingen. De waarde die op de beschikking is vermeld, komt dus de komende jaren (1997 t/m 2000) terug op verschillende aanslagbiljet ten. Kon u vroeger nog bij elke aanslag bezwaar maken tegen de waarde, vanaf nu kan dat nog maar één keer: tegen de waarde- be schikking. Eind februari zal aan alle belanghebbenden (huurders, gebruikers en/of eigenaren) een waardebescnikking worden verstuurd. Bij deze waardebeschikking zult u een bij sluiter aantreffen met belangrijke informatie over het gebruik van de waarde van uw pand, het maken van bezwaar hiertegen etc.. Rioolrechten U bent rioolrechten verschuldigd als u op 1 januari van het belastingjaar eigenaar bent van een woning of een bedrijfspand met een aansluiting op de gemeentelijke riolering. Ook bij lozing op open water (dat van de gemeente is) moeten rioolrechten betaald worden. Van roerende zaken (zoals woonwagens en woonschepen) van waaruit afvalwater op de gemeentelijke riolering wordt geloosd, wor den rioolrechten geheven van de gebruiker. Tarief en rioleringsplan Het tarief is verhoogd van ƒ195,00 naar 202,00. Naast de trendmatige tariefsverho ging van 2% is het tarief extra verhoogd met f 3,00 ten behoeve van de dekking van de kosten van het Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP). Hondenbelasting U bent verplicht, indien u een hond (erbij) neemt dan wel in Schiedam komt wonen en een hond heeft, een aangiftebiljet aan te vra gen bij bureau Belastingen. Zijn er wijzigingen in uw situatie (u bent bijvoorbeeld geen houder meer van een hond of u heeft er een hond bijgenomen) dan dient u dit eveneens zelf bij de gemeen te te melden. Afvalstoffenheffing Voor het ophalen van huishoudelijke afval stoffen maakt de gemeente kosten. Om deze kosten te dekken wordt onder de naam afvalstoffenheffing een belasting geheven. De heffing geschiedt door middel van de nota van N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Voor éénpersoonshuishoudens wordt een lager tarief gehanteerd dan voor meerper- soonshuishoudens. Voor 1997 bedraagt het tarief voor éénpersoonshuishoudens 22,57 per maand oftewel 270,84 per jaar en voor meerpersoonshuishoudens 26,66 per maand oftewel 319,92 per jaar Overzicht van de belangrijkste gemeentelijke tarieven Opmerking: bij de tarieven van 1997 is uitgegaan van een stijging van 2% ten opzichte van 1996. geling - kunt betalen. In dat geval kunt u kwijtschelding aanvragen. Kwijtschelding aanvragen is alleen mogelijk door het indie nen van een aanvraagformulier. Dit aan vraagformulier is verkrijgbaar bij het bureau Financiële Administratie van de gemeente Schiedam, Emmastraat 1Of u ook inder daad voor kwijtschelding in aanmerking komt hangt af van uw persoonlijke financile omstandigheden. Kwijtschelding aanvragen is alleen mogelijk voor de volgende gemeentelijke belastingen: onroerende-zaakbelastingen, hondenbelas ting (voor wat betreft de eerste hond) en afvalstoffenheffing. Wie vermogen heeft (zoals in de vorm van een auto, een eigen huis, spaargeld) komt bijna nooit in aanmerking voor kwijtschelding. Onroerende-zaakbelastingen per 3000,- vastgestelde waarde - gebruikersbelasting - eigenarenbelasting per 5000,- vastgestelde waarde - gebruikersbelasting woningen - gebruikersbelasting niet-woningen - eigenarenbelasting woningen - eigenarenbelasting niet-woningen Rioolrechten per aansluiting Reinigingsrechten - afvalstoffenheffing per maand voor éénpersoonshuishoudens voor meerpersoonshuishoudens Hondenbelasting - voor de eerste hond - voor de tweede en volgende hond Paspoort, rijbewijs e.d. - paspoort januari t/m februari en september t/m december - paspoort maart t/m augustus - extra kosten bij vermissing oude paspoort - rijbewijs - extra kosten bij vermissing oude rijbewijs in) de Gemeentelijke basisadmini- tijs jke stratie persoonsgegevens 11,50 12,00 verklaring omtrent het gedrag 17,50 18,00 volledige werkmap rijtijdenbesluit 37,00 38,00 1997 8,50 10,20 10,62 12,75 117,50 235,00 85,00 87,00 95,00 97,00 45,00 46,00 40,00 41,00 20,00 20,50 Afschaffing toezicht belastingveror deningen Per 1 juli 1996 is het toezicht op gemeente lijke (en provinciale) belastingverordeningen afgeschaft. De onlangs door de raad vastge stelde belasting- en retributieverordeningen kunnen derhalve direct na bekendmaking rechtsgeldig in werking treden. Rente Met ingang van 1 januari 1997 is de bereke ning van rente bij teruggave van belastingbe dragen gelijkgesteld aan de regeling voor rijksbelastingen. Dit houdt in dat u met ingang van 1997 rente vergoed krijgt over alle betaalde belastingbedragen die u terugkrijgt, ongeacht de hoogte daarvan. Kwijtschelding Het kan voorkomen dat u een belasting niet - ook niet door middel van een betalingsre- Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Bureau Communicatie Externe Betrekkingen Eindredeactie: Ineke Govaart Tel. (010) 246 53 89 Datum: Woensdag 8 januaril997 I I I I I I I I I Er is een nieuwe Algemene bijstandswet, afgekort de Abw. Natuurlijk verandert niet alles met deze nieuwe wet. Wat hetzelfde blijft is dat bijstand er is voor wie dat echt nodig heeft. Er wordt ook altijd gekeken of er wellicht recht bestaat op een andere uitkering. Dan is de bijstand immers niet of maar gedeeltelijk nodig. Ook dat blijft. Dat er rekening kan worden gehouden met de persoonlijke omstandigheden, geldt meer dan ooit! De meest gestelde vragen op het gebied van bijstand komen in het vervolg op deze Gemeentepagina aan bod. Neem dan telefonisch contact op met de Gemeentelijke Sociale Dienst 's Gravelandseweg 567 3119 XT Schiedam Telefoon 246 61 80 (alleen tussen 9.00 en 10.00 uur) Bij het behandelen van uw kwijtscheldingsverzoek wordt onder andere geke ken naar de volgende gegevens: - netto gezinsinkomen (incl. vakantiegeld); - ontvangen huursubsidie of woonkostentoeslag; - subsidiabele huur; - nominale ziekenfonds premie; - normbedragen voor levensonderhoud. In beginsel kunt u in 'aan merking komen voor kwijtschelding als uw netto besteedbaar inko men per maand gelijk is aan het niveau van een bij standsuitkering. Het kabinet heeft inmid dels ingestemd met een verdere verruiming van het gemeentelijk kwijt scheldingsbeleid tot 100% van de bijstandsnorm met ingang van 1 januari 1997. De gemeenteraad heeft besloten om voor uitlopend op de afloop van de parlementaire behandeling reeds met ingang van 1 januari 1997 het percentage van 100% van de bijstandsnorm te hanteren bij de verzoeken om kwijtschelding. De bedoeling van één en ander is dat de minima zoveel als mogelijk wor den ontzien. Voor klachten over het werk of het gedrag van Schiedamse gemeentebestuur ders, gemeentelijke instanties en hun ambtenaren (niet van de politie en het openbaar onderwijs, wel van het ONS en tijdelijk Woningstichting Noordvest) kunt u terecht bij de Ombudscommissie. De Ombudscommissie onderzoekt de klach ten en kan aanbevelingen doen om eventuele fouten te verbeteren. Zij mag zich pas over een klacht buigen als de betreffende bestuur der, instantie of medewerker de gelegenheid krijgt de fout te herstellen. Daarom moet u een klacht eerst bij de betrokkene indienen. Dat kan rechtstreeks of via de secretaris van de Ombudscommissie. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Ombudscommissie, mevrouw mr. C.G.J.A. van Dijk, telefoon 2465814. Het adres van de Ombudscommissie Schiedam luidt: Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat een aanvraag is ingediend om een ponton in de Lange Haven tegenover nummer 26 te Schiedam te mogen leggen ten behoeve van een terras. Het verzoek is in strijd met het geldende bestemmingsplan 'Binnenstad', maar moet worden aangemerkt als een verzoek om toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Burgemeester en wethouders zijn voorne mens om met gebruikmaking van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening de gevraagde vrijstel ling te verlenen, nadat van het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland een verklaring van geen bezwaar is ontvangen. Het verzoek ligt daartoe vanaf donderdag 9 januari 1997 gedurende twee weken voor een ieder ter inzage op het Stadskantoor, 12de etage (kamer 12.11), Emmastraat 1 (dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur). Gedurende deze termijn kan een ieder tegen het voornemen tot het verlenen van vrijstel ling schriftelijk bedenkingen indienen bij de directeur van de dienst Gemeentewerken, Postbus 61, 3100 AB Schiedam. Informatie Voor nadere informatie over de aanslag of over andere heffingsaangelegenheden kunt u van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur terecht bij het bureau Belastingen van de gemeente Schiedam, Emmastraat 1 3111 GA Schiedam, telefoon (010) 246 53 19 of 246 53 15. Heeft u vragen over de betaling, uitstel van betaling, kwijtschelding en dergelijke van gemeentelijke belastingen dan kunt u con tact opnemen met het bureau Financiële Administratie, telefoon (010) 246 53 31. Correspondentie (graag voorzien van een telefoonnummer waar u overdag bereikbaar bent) kunt u richten aan de chef van de afdeling Financiën, t.a.v. Bureau belastingen, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam. Medio januari wordt de Schiedamse Stadsgids 1997 huis-aan-huis bezorgd. De Stadsgids is een hand zaam boekje waarin gemeentelijke informatie te vinden is, o.a. de gemeentelijke wegwijzer, informatie over gemeenteraad en het college van B&W; een plattegrond en straatnamenregister; gegevens over talloze Schiedamse verenigingen, organisaties en instellingen. Evenals vorig jaar is de 'Wegwijzer voor 5 5-plussers' en de Milieuwijzer in de gids te vinden. In de 'Wegwijzer voor 55-plussers', een bijdrage van de Stichting Welzijn Ouderen Schiedam, vindt u informa tie over: activiteiten; geldzaken; ver voer en zorgvoorzieningen voor ouderen. De Milieuwijzer bevat onder andere informatie over de inzameling van afval, energie- en waterbesparing, groen en natuur, bodemvervui ling en over milieubeleid. Het is de bedoeling dat bij alle huisadressen in Schiedam een Stadsgids wordt bezorgd. Wanneer men een nee/nee sticker op de brievenbus heeft dan krijgt men geen Stadsgids op het huisadres. Wie rond eind januari nog geen Stadsgids heeft ontvangen, kan contact opnemen met Bureau Communicatie 8c Externe Betrekkingen van de gemeente Schiedam (telefoon 246 53 89). U kunt de Stadsgids ook ophalen bij de Openbare Bibliotheken of bij de receptie van het Stadskantoor.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 5