Tekeningen op tafel Kalender Stedelijk vrolijke mix van amateurs en profs Volwassen amateurs en kindvriendelijke prof Joop Molendijk nieuwe trainer bij SMC Sportnieuws en uitslagen SCHIEDAM BELOOFD: GteeKreAce Warme maaltijd in De Weerklank Angel Baby in het Filmhuis HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 JANUARI 1997 4-1442 SCHIEDAM Claudia de Cleen, exposeert tot en met 2 februari tekeningen en (gevonden) foto's in Pand Paulus. Vorig jaar studeerde zij af aan de Jan van Eijk Academie in Maastricht. Volgens de samenstellers van de tentoonstelling: 'Gaat de wi truimte en de ruimte tussen de beelden, naar mate men er langer naar kijkt, uitdijen. De beelden lijken iets in het geheugen tot leven te wekken dat anders niet wordt geactiveerd. Gemoedstoe standen en situaties uit voorgaande perioden worden weer opge roepen." Een manier van kijken waarvoor de bezoekers van de expositie zich zonder meer moeten inspannen en openstellen. Met alleen maar een rondgang langs de twaalf opgestelde tafels waarop de tekeningen en foto's liggen, is men er niet. Claudia de Cleen wil de aandachtige toeschouwer weliswaar niet op ruwe wijze confronte ren met onzekerheid, kwetsbaarheid en vreugde, maar probeert die emotie wel via een klein gebaar, namelijk het samengaan van tekening en ruimte, op te roepen. Een benadering die menigeen nogal moeilijk in de oren zal klinken. „Nee dat is het beslist niet", zegt resoluut Sandro Torna, een van de drie organisatoren van Pand Paulus. En hij legt uit hoe de tentoonstelling is opgebouwd. „Op iedere tafel liggen een aantal tekeningen en foto's, soms vier en een andere keer zes stuks die met elkaar een relatie zijn aangegaan. De ene tekening vertelt als het ware iets over de andere tekening. Het is echter ook mogelijk dat een enkele schets bij de bezoeker al iets losmaakt. Overigens, zoveel hoofden....zoveel interpretaties." Voor kunstliefhebbers die de tentoonstelling in Pand Paulus aan Korte Haven 125 bezoeken, staan (desgewenst) Wapke Feenstra, Marjo van Soest of Sandro Torna klaar om de gedachte achter de opzet nader te verklaren. Openingstijden: donderdag tot en met zondag van 13.00 - 18.00 uur. SCHIEDAM In ontmoe tingshuis De Weerklank op het Cornelia van Zantenplein 51 wordt donderdag 16 januari een warme maaltijd geserveerd. Aanvang: 17.00 uur; kosten: 6,50. Opgeven kan telefonisch bij Gera Groenwegen via tele foonnummer 4709971. De Weerklank is een initaitief van een aantal kertken in Schie- dam-Noord. Het is een trefpunt in de wijk waar liefhebbers een kop koffie kunnen drinken, een praatje kunnen maken of de krant kunnen lezen. De openingstijden zijn dinsdag, donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdag tussen 10.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof wordt zowel vrijdag 17 als zaterdag 18 januari 'An gel Baby' gedraaid van regis seur Michael Rymer. De film gaat over twee jonge mensen, Kate en Harry, die elkaar le ren kennen in het psychia trisch ziekenhuis waar zij bei den patiënt zijn. Harry weet zijn psychotische aanvallen met medicijnen te onder drukken. Kate heeft een eigen magische verbeeldings wereld die zij alleen met Har ry deelt. Harry slaagt erin zijn oude baantje terug te krijgen en ze gaan samenwo nen. Als Kate zwanger wordt besluit ze het medicijnge bruik te staken. Dan moet het tweetal niet alleen de af keuring van de buitenwereld verdragen, maar ook de te rugkerende demonen in hun eigen binnenwereld. Aaanvang: 21.30 uur (vrij dag) en 20.30 uur (zaterdag). Toegang: 7,50 voor dona teurs; donateur worden kost negen gulden inclusief eerste film. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa via telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10..00 en 16.00 uur. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Onder jonge Schiedammers blijken zich een groot aantal collagisten te bevinden. Een selectie van de door hen gemaakte collages - dat zijn kunstwerken, die op gebouwd kunnen zijn uit stof, papier of andere materialen - zijn op de kalender 'Salles des Images' vereeuwigd. Scholie ren van 18 Schiedamse basis scholen - variërend van de Gorzenschool tot en met de Gravin Aleida - ontvingen vo rige week donderdag een exemplaar uit handen van Gwendoline Ockeloen, zij is stagiaire bij het Stedelijk Mu seum. Behalve leerlingen uit het basisonderwijs, hebben ook een aantal gerenommeer de kunstenaars iedere maand een bijdrage aan dit project geleverd. De kalender is een uitvloeisel van de tentoonstelling 'Het oog als lasapparaat', die van 5 - 24 november vorig jaar in het Ste delijk Museum te bezichtigen was. De belangstelling voor het maken van collages was bijzon der groot. Kids uit circa vijftig groepen van het basisonderwijs knipten, scheurden en plakten dat het een lieve lust was. Het basismateriaal bestond uit tijd schriften. Vanwege de beperkte ruimte konden niet alle aanko mend kunstenaars zich uitleven in de Kunstklas van het mu seum. Vandaar dat een groot aantal creaties op school zijn ontstaan. Gebruiksvoorwerp „De deelnemende leerlingen kre gen op school - maar ook hier in het museum - uitgelegd wat een collage eigenlijk is", zegt Ludo van Halem. Hij is hoofd van de Museale Dienst en Conservator Moderne Kunst van Schiedams eigen Kunstpaleis. Van Halem: „Sommige kinderen hebben zich heel duidelijk laten inspireren door wat ze op de tentoonstel ling zagen. De collage zonder titel van Carel Visser - bestaande uit tekeningen, fotoreproducties, verpakkingsmateriaal, pauwen veren en een walnootschil - was daar een goed voorbeeld van, daardoor ontstonden er ook col lages gemaakt van smartiedoos- jes en eierdopjes. Overigens heb ben we er bewust voor gekozen de kalender een gebruiksvoor werp te laten zijn. Hij is niet bedoeld als kunstreproductie." De tentoonstelling is in eerste instantie opgezet om heel veel kijkplezier aan te beleven, aldus Ludo van Halem. „Welbe schouwd hebben de kinderen meegedaan aan de cursus je-ziet- niet-watje-ziet. Wat ons wordt voorgeschoteld is vaak geselec teerd. Maar ook de manier waarop wij naar de dingen kij ken is voor iedereen verschil lend. Dat kinderen hierdoor mis schien ook enthousiast worden voor kunst is niet noodzakelijk, maar wel meegenomen," zegt conservator Van Halem. In tegenstelling tot andere vor men van vroeg-twintigste eeuws modernisme - zoals de zuiver abstracte of concrete kunst - heeft de collage nog niets aan kracht verloren. De collage techniek ontstond in het Parijse kwartier Montparnasse rond 1912. Kunstenaars als Picasso en Braque mogen tot de pioniers van deze kunstvorm worden ge rekend. De kalender Sales des Images (Denkbeeldig museum) is een uitgave van het Stedelijk Mu seum Schiedam en werd mede mogelijk gemaakt door een fi nanciële bijdrage van drukkerij De Eendracht uit Schiedam. Ka rin Bakker - medewerkster Mu seale Dienst,. Christina Linaris- Coridou gastdocent en beeldend kunstenaar - en de stagiaires Iris Labeur en Rikky Schrever bege leidde de schoolkinderen. Felix Janssens en Fred Inklaar teken den voor de vormgeving. Met de verhuizing van de gedis tilleerd collectie van het Stedelijk naar museum De Gekroonde Brandersketel - aan de Lange Haven - kwam de kelder van het voormalige St.Jacobsgasthuis beschikbaar. Behalve het werk van beeldend kunstenaars - deze winter is dat Mare Ruijgrok - zullen de komende jaren een aantal langlopende tentoonstel lingen over de geschiedenis van de Brandersstad in het souter rain te zien zijn. De reeks wordt geopend met 'De Gouden Eeuw van Schiedam, 1598 - 1795.' „In 1598 vervaardigde Jacob de Gheyn de eerste topografisch correcte kaart van de stad. Deze plattegrond toont het oude hart van de stad, dat nog steeds her kenbaar is. Een historisch eind punt vindt de expositie in de bestuurlijke ommezwaai, die plaatsvond met het afzetten van de vroedschap - het bestuur van de stad - in 1795," zegt Gwedoli- ne Ockeloen. Zij studeert ge schiedenis aan de Hogeschool Rotterdam Omstreken, en is als stagiaire bij de tentoonstel ling betrokken. Ockeloen: „Tus sen 1598 en 1795 ontwikkelde Schiedam zich van haringvis- sersstad tot welvarend centrum van de Hollandse gedistilleerd industrie. Schiedam beleefde haar Gouden Eeuw in de acht tiende eeuw. Dat is circa 100 jaar na de Gouden Eeuw die we alle maal uit de geschiedenisboekjes kennen. In de zeventiende eeuw bleef de welvaart in de Branders- stad achter bij de Hollandse voorspoed." De expositie is opgebouwd rond de thema's: stedenbouw, be stuur, economie, religie en kunst. Een multimedia-pro- gramma zal de tentoonstelling 9 februari - 26 oktober 1997 in educatieve zin ondersteunen. - GIRO 44 SCHIEDAM Utile Dulce is een amateur toneelgezelschap, dat uiterst professioneel theater maakt. Zaterdag 18 januari brengt deze Schiedamse vereniging in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 het blijspel 'Kom doe eens wat'. Deze vrolijke avondvullende voorstelling gaat over twee jonge mannen die het ouderlijk huis verlaten hebben, natuurlijk zijn er ook enkele aardige jongedames in het spel. Na de nodige verwik kelingen komt alles uiteindelijk goed. Of niet?. Aanvang: 20.15 uur; toegang: 12,50. Voor de jeugd treedt zondag 19 december Jacques Vriens op met 'Grootmoeder wat heb je een grote oren'. In deze sfeervolle voorstelling vertelt hij een aantal bekende sprookjes die hij in een nieuw jasje heeft gestoken. Met mooie klassieke elementen en een eigentijds lichtvoetige ondertoon zorgt Vriens ervoor dat niets van de oorspronkelijke sprookjessfeer verloren gaat. Het publiek kan rekenen op humor, spanning, ontroering en een luisterrijke mid dag. Aanvang: 14.00 uur; toegang: 7,50. Volgende week treedt zowel vrijdag 24 als zaterdag 25 januari Hans Visser op in De Teerstoof met de muzikale productie 'One night hot music'. Reserveren voor voorstellingen kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. TEL: 020 - 422 3 3 44 SCHIEDAM Deze voetballoze periode wordt door veel clubs gebruikt om met de trainer te onderhandelen over de plannen voor het nieuwe seizoen, ondanks het feit, dat pas de eerste helft van deze competitie is gespeeld. Het Schiedamse SMC heeft zich voor het nieuwe seizoen verbonden aan Joop Molendijk. Molendijk is nu nog werkzaam bij het Voorburgse Devjo. Schermen Trefpunt, de schermvereniging voor het Waterweggebied, organiseert binnenkort weer een schermcursus voor beginners. De vorige cursus was een groot succes en leverde de club enkele nieuwe enthousiaste schermers op. De nieuwe cursus is verder verbeterd op basis van eerdere ervaringen en wordt gehouden in de sportzaal aan de Thorbeckestraat in Vlaardingen. De eerste zes lessen worden gegeven op donderdagavond vanaf 6 februari van 19.30 tot 21.00 uur. De tweede serie van zes lessen staat gepland op dinsdagavond vanaf 18 maart van 20.15 tot 22.00 uur. Trefpunt stelt het materiaal en schermkleding beschikbaar. Deelnemers moeten zelf voor een T- shirt, trainingsbroek en zaalschoenen zorgen. Deelname kost 85,-. Bij aanmelding voor 28 januari krijgt men 10,- korting. Voor meer informatie kan men terecht bij Jacques van der Windt, telefoon 4352183. IJspret Nog net voor het invallen van de dooi organiseerde de openbare basisschool Het Windas afgelopen vrijdagmiddag voor de kleuters en de groepen 3 en 4 een ijsfeest op en rond de vijvers van de school aan de Nachtegaallaan. Een uur lang konden de kinderen, vaak geïnspi reerd door de successen van de rijders op de Elfstedentocht, hun hart ophalen. Niet zelden werden de helden van deze Tocht der Tochten nagedaan. De hogere groepen van de school uit Spaland trokken de Poldervaart op voor een toertocht. Het bleek dat zij daar niet alleen stonden. Ook de leerlingen van de Violier en de Lieflandschool hadden de schaatsen ondergebonden en zo werd het een heel gezellige schaatsmiddag op de Poldervaart. Het bleek achteraf ook het laatste weekeinde waarop er volop in deze omgeving op de vaarten en vlieten geschaatst kon worden. Voorlopig is het even rust voor de organisatoren van de Westland toertochten. Jan Daggenvoorde van de Vlaardingse IJsclub kijkt tevreden terug op deze eerste ijsperiode. „We kunnen spreken van een topdrukte. Dagelijks kregen wij op de diverse startplaatsen ruim 1000 aanmel dingen voor de toertochten te verwerken en dat is een nieuw record", aldus Daggenvoorde. „Ook afgelopen zaterdag en zondag was het gezellig druk op de vaarten en vlieten in deze regio. Opvallend was dat er veel jeugd en veel gezinnen op het ijs stonden om een toertocht te maken. Mogelijk aangestoken door het succes van de Elfsteden tocht werden de schaatsen weer eens ondergebonden." Groenoord Donkere wolken dreigen zich samen te pakken boven het team van de schaakvereniging Groenoord. In de vijfde ronde van de KNSB schaakcomnpetitie werd de vierde nederlaag van dit seizoen geleden. Tegen Krimpen a/d IJssel werd door de Schiedamse ploeg thuis met 5,5-2,5 verloren. Geen enkele Groenoord-speler wist een partij te winnen. Remise behaalden John van Baarle, Hans Uitenbroek, Aad Juyn, Ben Riksen en Cees van Toor. Eric Smeekes. Daniël van Loenen en Nolde Groot verloren hun partij. In de rangschikking staat Groenoord nu voorlaatste met twee punten uit vijf wedstrijden. The Smashing Fellows Badmintonvereniging TSF heeft afgelopen zondag de thuiswedstrijd tegen Asterix met 5-3 verloren. Tegen de verwachting in moest TSF de twee punten inleveren bij de Rotterdamse ploeg. In de uitwedstrijd hielden beide ploegen elkaar nog in evenwicht(4-4). Afgelopen zon dag werden de punten gescoord door Monique Louwers en Trix de Boer. In de overige partijen slaagden de Schiedammers er niet in om het spel te maken. Er staat nog een competitieronde op het program ma en daarin moet TSF naar Bergen op Zoom. Daar hoopt TSF met een overwinning dit toch al geslaagde seizoen met een plaats in sub top van de landelijke vierde klasse af te sluiten. De Korenbeurs Tafeltennisvereniging De Korenbeurs begint de voorjaarscompetitie aanstaande zaterdag met een thuiswedstrijd tegen Kluis. In het mannenteam is Hans Lingen, vele jaren een topspeler voor de Schiedamse ploeg, van het eerste naar het tweede team gegaan. Zijn plaats wordt ingenomen door Arjan Karbaat. De Korenbeurs, dat uitkomt in de eerste divisie, bestaat nu uit Mark Heemskerk, Nermin Smajic en Arjan Karbaat. Het vrouwenteam, dat zich vorig seizoen heeft gehandhaafd in de derde divisie, bestaat uit Daniëlle Maas, Carola Thalen en Sylia Waterreus en moet zaterdag uitkomen in Schiedam tegen Rijnsoever. SCHIEDAM Wedstrijdverslagen en uitslagen, bestemd voor de woensdageditie van Het Nieuwe Stadsblad, kunnen tot uiterlijk maandagavond 20.00 uur per fax worden aangeleverd op nummer 4348969 of bezorgd bij onze sportmedewerker Peter Spek, Wilhel- minasingel 17 Vlaardingen, telefoon 4352615. Uitslagen van de afgelopen weekeinde gespeelde wedstrijden. Badminton: TSF-Asterix 3-5. Basketbal; DAS-Juventus(vr)74-69 en Juventus-Novilon(m) 57- 65. Handbal: OSV-UVG(m) 21-17, UDSV-UVG(vr) 25-17, Ancora- HVQvr) 13-5, DWS-Blauw Wit(vr) 14-24 en Westlandia- DWS(m) 17-12. Korfbal: ODI-NIO 11-12. Volleybal: Peelpush-Rijnmond(vr) 1-3 en Rijnmond-Schovocom- ca 3-1. De expositie in Pand Paulus Jong Schiedam heel talentvol De kalender werd deze week uitgereikt aan alle medewerkers en is vanaf nu te koop in het Stedelijk. Jacques Vriens verzorgt zondag de 19de de jeugdvoorstelling in De Teerstoof (foto Louisan Kokmeeuw) l\og net op tijd konden de leerlingen ran Het Windas genieten van een ijsfeest op de vijvers rond de schoot door PETER SPEK

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 21