SCHIEDAM Kom op Stop: John Cleese helpt 1 Cursus: Leer zelf schapen verlossen Sport- en Gezondheidscentrum Fitaal nodigt stadsgenoten van harte uit voor de Open-Doe-Week van 20 tot 25 januari Europees jaar tegen racisme 'Stress is pas ongezond als er niet voldoende mogelijkheden tot herstel zijn Gespreksgroep voor moeders van incestslachtoffers Veel aandacht voor vogels Lotgenotenlijn ter ziele HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 JANUARI 1997 3-1443 De Nederlandse Vogelbe scherming heeft druk met het beschermen van onze vogels. Een TV-info-actie en adver tenties steunen onder andere de volgende activiteiten: - het voorkomen van olierampen waar veel zeevogels het slachtoffer van worden - be scherming van bedreigde soorten zoals roerdomp, dwergstern en lepelaar - stop zetten van de jacht op trekvo gels in Zuid-Europa en Nede- riand - bescherming van be langrijke leefgebieden zoals kust en wadden, zoetwater moerassen en vochtige weide gebieden - geven van voor lichting aan de jeugd op scholen - bescherming van belangrijke vogelgebieden zoals Westerscheide, Noord zee en Waddenzee - terug dringen van illegale vervol ging van roofvogels - veilig stellen van de trekroutes en overwinteringsgebieden van onze trekvogels in Europa en West-Afrika - hulp aan asie len voor zieke en gewonde vogels - steun aan beginnen de vogelbeschermingsorgani saties in Oost-Europa - ijver en voor een betere wetgeving, waarin ook de bescherming van vogels en natuur goed geregeld is. Er is nog veel nuttig werk te doen. Vandaar deze nieuwe actie van Vogelbescherming Nederland. Zonder vele soor ten vogels is de wereld wel heel stil en verarmd! Men hoopt dan ook op aandacht. Kijk op 27 januari naar GEEF DE VOGELS EEN THUIS. 1997 is door de Raad van Euro pa uitgeroepen tot het Europees Jaar tegen Racisme. Het jaar wordt geopend op een gezamen lijk door de Europese Commis sie en het Nederlands voorzitter schap georganiseerde conferen tie op 30 en 31 januari 1997 in Den Haag. De Europese samenlevingen zijn multi-cultureel en hun grote aantal verschillende culturen en tradities is een positieve verrij kende factor. We zien echter ook een toename van racistisch ge weld, vooroordelen en discrimi natie in alle onderdelen van de samenleving. Hoewel de primai re verantwoordelijkheid bij de Lidstaten ligt, is door de interna tionale dimensie van het pro bleem, Europese actie noodza kelijk. Om die reden heeft de Raad van Ministers van de EU op voorstel van de Europese Commissie op 23 juli I996 een resolutie aangenomen over het Europees Jaar tegen Racisme. Het jaar zal samenwerking en partnerschap aanmoedigen. Te vens worden ervaringen van alle partners op lokaal, regionaal en nationaal niveau uitgewisseld. De coördinatie van de Neder landse activiteiten wordt uitge voerd door het Nationaal Coör dinatie Comité (NCC) onder voorzitterschap van drs E.H.T.M. Nijpels De 'Lotgenotenlijn', een 06- telefoonlijn die vorige jaar werd opengesteld om mensen in problemen bij te staan, is ter ziele. Initiatiefnemer E.H. en diens vriendin A.V. met haar zoontje zijn met onbe kend adres naar Spanje ver trokken. Doel van de lotgenotenlijn was om mensen in problemen te helpen. Via de telefoon konden ze in contact komen met lotgenoten. Maar stich ting Comintact, die in 1996 met veel media-aandacht de telefoonlijn in het leven riep, heeft een nieuwe soort 'lotge noten' gecreëerd: schuldei sers. De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) heeft op nieuw de hulp ingeroepen van John Cleese. De Britse komiek acteert in zes verschillende tv-commercials waarin wordt opge roepen te stoppen met roken. De actie Kom op Stop loopt in de eerste weken van het nieuwe jaar om de goede voornemens van circa een miljoen rokende Nederlanders om te stoppen met ro ken te ondersteunen. Rokers die moeite hebben met stoppen staan dus niet alleen. Driekwart van de rokers vindt zichzelf verslaafd. Toch blijkt ongeveer de helft van 100.000 stoppers per jaar vrijwel zonder ontwenningsverschijnselen te kunnen stoppen. Voor alle stoppers is effectieve en deskundige hulp be schikbaar. De commercials met John Cleese werden ook vorig jaar met veel succes ingezet. Drie commercials uit die serie komen ook dit jaar op het scherm. Hierin laat Cleese op humoristische wijze zien dat ontwenningsverschijnselen soms overdreven worden. Hij acteert steeds als gefrustreerde stopper. De ene keer in een dwangbuis en in een andere commercial als stopper die troost zoekt bij zijn teddybeer. In een nieuw filmpje zien we John Cleese in een kort en klein geslagen keuken. Door enkele keren diep inademen weet hij zijn rooklust te bedwingen en kan de rest van het gezin weèr te voorschijn komen. In twee andere nieuwe komische filmpjes ligt de nadruk meer op redenen om te stoppen. Zoals met het perfecte mime-spel van een hoestende roker en met Clee se als arts die na het opsommen van een aantal door roken ver oorzaakte ziekten concludeert, dat het geen wonder is dat deze gewoonte uitsterft. Rookverslaving bestaat uit de lichamelijke verslaving aan nico tine en de geestelijke verslaving (het gevoel niet buiten roken te kunnen). De nicotineverslaving bent u als roker vrij snel kwijt. Ontwenning Na ongeveer een week is alle nicotine uit het lichaam verdwe nen. Daarna went het lichaam snel en vraagt steeds minder om nicotine. De behoefte te roken neemt daardoor ook af. U kunt de ontwenningsverschijnselen beschouwen als koorts. Het is een teken dat uw lichaam zich ontdoet van schadelijke stoffen. Beschouw elke keer dat u niet toegeeft weer als een overwin ning. U kunt eventueel nicotine- kauwgom of -pleisters gebruiken om de nicotinetoevoer geleide lijk af te bouwen. Ook diep ina demen en de lucht even vasthou den in uw longen kan helpen. Het geeft de illusie van inhale ren. Naast deze tips komen nog veel meer handreikingen aan de orde in de stoppen-met-roken cursus die overal in het land wordt ge geven door GGD'en en Thuis zorg/Kruiswerk. Rokers die wil len stoppen hebben tevens baat bij de brochure 'Stoppen met Roken'. Deze brochure kan worden aan gevraagd via de Kom-op-Stop- lijn van de Stichting Volksge zondheid en Roken (06 - 350 120 22). Kom op Stop De actie 'Kom op Stop' is vooral gericht op de positieve gevolgen van het stoppen met roken. Door bij elk moeilijk moment aan de positieve gevolgen van het stoppen te denken, valt de ontwenning u minder zwaar. Ex- rokers die zes weken na hun laatste sigaret naar de voordelen werd gevraagd noemden: meer zelfrespect, een trots gevoel, lek kerder voelen, meer lucht krij gen, fitter voelen, niet meer hoesten, lichamelijk meer preste ren, betere smaak en reuk, ge- zondere huidskleur, stem krijgt weer natuurlijke klank, warmere voeten en handen. Stoppen met roken vergt enige voorbereiding. Wie een goed moment uitkiest en er voldoende tijd en energie insteekt, heeft veel meer kans op succes. De actie 'Kom op Stop', de bijbehorende brochure en de cursussen geven voldoende handvatten om in één keer goed te stoppen. 'Eindelijk eens iets positiefs over stress' blèrde een strea mer op de voorpagina van één van de damesbladen vorige week. „Stress is niet altijd on gezond", beaamt Anita van Ingen, preventiewerker van de riagg Rijnmond noord west. „Spanning hoort bij het leven. Als je die helemaal niet voelt, presteer je minder. Het wordt pas ongezond als als er niet voldoende mogelijkheden tot herstel zijn. Dan brand je op." De riaggs zijn er niet alleen voor zware problemen, preventie is minstens zo'n belangrijke taak. In dat kader houden van Ingen en collega Ernst Bohlmeijer, stafmedewerker preventie van de RIAGG Rotterdam zuid, zich bezig met stress. Zij in speciale vrouwengroepen, hij in gemeng de groepen onder de specifieke noemer werkstress. Een groot gedeelte van hun taak bestaat uit het geven van cursussen om stress te leren onderkennen, voorkomen, dan wel hanteren. „Bohlmeijer: „Stress kan leiden tot zwaardere psychische, zelfs psychiatrische problemen. Die zijn niet per definitie erfelijk. Depressiviteit kun je ook ont wikkelen door net zolang door te gaan tot je echt niet meer kunt. Werkstress Werkstress kan een heleboel re denen hebben: van'te hoge werk druk tot communicatieproble men en te weinig inbreng heb ben. Er spelen meestal zowel fac toren binnen de werksituatie als binnen de persoon zelf." Voor vrouwen blijken er expli ciet andere zaken bij te komen die te maken hebben met zorgta ken. De combinatie baan, part ner en gezin geeft vaak aanlei ding tot extra spanning. Vrouwen met een parttime baan vinden hun werk vaak niet goed genoeg en hebben er last van dat ze minder promotiekansen heb ben. Geen respect Bohlmeijer en Anita van Ingen zijn het erover eens dat mensen die risico lopen op stress in ieder geval een aantal zaken gemeen hebben. „Vaak is er sprake van onnauwkeurig, niet realistisch denken waardoor denkfouten worden gemaakt. Daarbij stellen stressgevoelige mensen vaak te hoge eisen waardoor ze niet te vreden kunnen zijn met wat er goed gaat. Ook is het heel be langrijk hoe je met de normen van een ander omgaat én dat je nee kunt zeggen. Tenslotte blijkt adekwaat je boosheid kunnen uiten een verhaal apart. Van In gen: „Daar kun je assertief, sub- assertief en agressief mee om gaan. Wie assertief is heeft respect voor zichzelf en de ander. Hij zegt rustig en duidelijk dat hij boos is en waarom. Bij kritiek schiet hij niet meteen in de ver dediging en vraagt door naar de reden van de kritiek. Wie sub-assertief -bij voorbeeld door weg te lopen- is heeft wel respect voor de ander maar ei genlijk niet voor zichzelf en wie agressief is heeft alleen respect voor zichzelf. De laatste twee soorten van gedrag zijn niet ef fectief." Werkstress vaak taboe Toegeven datje stress op je werk Veel schapenhouders hebben moeite om zelf ooien te helpen bij de verlossing. Zij roepen al snel de dierenarts te hulp. De cursus schapen verlossen, die op het Groene Delta College te Gorinchem wordt aangeboden, geeft een schapenhouder de nodige kennis en vaardigheden om veel problemen zelf op te lossen. Tijdens de cursus schapenverlossen ko men diverse praktijksituaties aan de orde, die men zelfstandig leert oplossen. Een aanzienlijke bespa ring op de kosten is dan ook zeer snel gerealiseerd. Niet alleen de hobbymatige schapenhouder kan veel leren, ook de professionele schapenhouder kan op deze cursus nog wat opsteken. De cursus duurt 3 avonden: een avond theorie en twee avonden praktijk. Tijdens de praktijkavonden kunnen de cursisten ervaring opdoen met allerlei problematische verlossingen. De cursus vindt plaats op het Groene Delta College te Gorinchem en begint op dinsdag 28 januari om 20.00 uur. Heeft u belangstelling of wilt u meer informatie? Bel dan: 0183-620596 (overdag) of 0183- 562407/563405 ('s-avonds). 4 hebt, blijkt een taboe. Zeker in bepaalde beroepsgroepen. Toe geven dat je het even niet meer redt, kan vaak niet. De klachten die dat bij vrouwen geeft, zijn anders dan bij man nen. Zo hebben vrouwen sneller hartkloppingen en mannen va ker hoge bloeddruk. Die bloed druk van hem zakt thuis wel weer maar haar hartkloppingen verdwijnen daar niet van. Van Ingen: „Vrouwen hebben sneller last van schuldgevoel, dat speelt een extra rol." De grootste gemene deler van de groep stressgevoeligen is onbet wist het hoge eisen stellen. Bohl meijer: „Denken dat zoiets nu eenmaal in je karakter zit is een valkuil. Je kunt wel degelijk ver anderingen aanbrengen in je ge drag." De stresspreventie-trainingen van zowel van Ingen als Bohl meijer zijn beslist geen therapie- groepen maar cursussen. Cur sussen waarin -in ongeveer 9 bij eenkomsten- vanuit de theorie naar de praktijk wordt toege werkt. Tijdens de eerste vier bij eenkomsten gaat de aandacht naar het zoeken van oorzaken waarbij als uitgangspunt de wis selwerking tussen de werksitua tie en de persoon zelf wordt ge hanteerd. Daarbij hoort het le ren onderkennen van signalen die op stress wijzen én leren ont spannen. In oefeningen wordt geleerd de spanning die je in je lichaam voelt zelf te reduceren. Het tweede deel van de training is gericht op het aanleren van vaardigheden die moeten leiden tot: constructief denken, niet langer te hoge eisen stellen, fou ten mogen maken én leren tevre den zijn met wat wé! goed gaat. Of er cursussen gegeven worden en welke dan, verschilt van riagg tot riagg. Uitwijken naar een an der dan het dichtstbijzijnde adres is soms mogelijk. Wie meer infor matie wil kan om te beginnen naar een vestiging in de buurt bellen. In het voorjaar van 1997 start er bij voldoende deelname weer een praatgroep voor moeders van incestslachtoffers. Moeders van kinderen die seksueel zijn misbruikt, zijn altijd verliezers. De positie van het kind is helder, die van de dader ook. De derde partij, de moeder, staat in de kou: haar man (als hij de dader is) is ze kwijt, het vertrouwen van het kind heeft zij verloren en ook sociaal gezien raakt ze in een isolement. Omgeving, familie, huisarts en hulpverlening zijn vaak eerder geneigd de vrouwen verwijten te maken dan hen te steunen. Er bestaat dan ook een grote behoefte aan hulp bij moeders van incestslachtoffers. Toch is het vaak moeilijk om je voor een gespreksgroep aan te melden. De ervaring van eerdere groepen is, dat het zeer zeker de moeite waard is om over deze drempel heen te stappen. 'Door er over te praten, kom je sterker te staan', aldus één van de vrouwen, en een ander: 'Wees niet bang om over de drempel te gaan, het blijft anoniem en je hebt er veel steun aan.' De praatgroep voor moeders van incestslachtoffers wil de moge lijkheid bieden om ervaringen, gedachten en gevoelens uit te wisselen en steun en erkenning bij elkaar te vinden. De bedoeling hiervan is verder, hierdoor meer inzicht te krijgen in de situatie, uit te zoeken wat je eigen verantwoordelijkheid is en wat die van anderen, wat de problemen zijn en hoe die, indien mogelijk, zijn op te lossen. Hierbij is van belang dat er veel problemen min of meer hetzelfde zijn, maar dat daarnaast ieder verhaal uniek is. Uitgangspunt is dat ieder in haar waarde gelaten wordt. Deelna me aan de groep staat open voor iedere moeder die in haar gezin met incest te maken heeft of heeft gehad. Voor deelname aan de groep maakt het niet uit wie de dader is en hoever de incest gegaan is. De groep komt een keer per week gedurende minimaal 15 weken bijeen bij de Fiom in Dordrecht. Zij wordt begeleid door twee deskundigen van de Fiom. Iedereen die zich aanmeldt krijgt voor de groep begint een kennismakingsgesprek met de begeleid sters. Als u meer informatie wilt, vragen hebt of u wilt aanmelden, kunt u terecht bij de Fiom, Singel 109 te Dordrecht tel. 078- 61 421 55, vragen naar Margreet de Jonge. Schiedam Sport- en Gezondheidscentrum Fitaal, geves tigd aan de Graaf Florisstraat 62, viert deze maand het twee jarig bestaan. Dit is aanleiding om de deur van het bijzonder grote centrum in de week van 20 tot 25 januari voor het pu bliek uitnodigend open te zetten. Tijdens de Open-Doe-Week kunnen geïn teresseerden niet alleen de accommoda tie op hun gemak bekijken en zien hoe het bij de verschillende onderdelen toe gaat, maar ook zelf in actie komen en 6 dagen lang vrijblijvend aan de verschil lende lessen deelnemen. Bezoekers die binnenstappen bij het Sport- en Gezondheidscentrum in de Graaf Florisstraat zijn, zonder uitzonde ring, verbaasd over de enorme ruimte die zich achter de gevel bevindt. Het centrum biedt een groot aantal activiteiten voor alle doelstellingen, van een gericht pro gramma om af te slanken (evt. onder steund door een individueel dieet) tot re- validatietraining en Fit voor 50-plussers. Tijdens een intake-gesprek wordt door er varen instructeurs gekeken of je al eerder hebt gesport, hoe je conditie is, of je klachten of blessures hebt en wat je pre cies wilt bereiken. Vervolgens krijg je een gericht advies welke activiteit voor je ge schikt is en wat de beste aanpak is om tot een optimaal resultaat te komen. Er kan worden gekozen uit verschillende groeps trainingen zoals Step, B.B.B., Shape etc. of voor individuele training met een per soonlijk schema. In de grote zaal voor Fitness-training staat geavanceerde ap paratuur opgesteld die ook door clubs als Ajax en AC Milan zijn aangeschaft. Om fitter en gezond(er) te worden is het niet nodig om je helemaal uit de naad te lopen. Het gaat erom het lichaam regel matig te gebruiken. Hierdoor gaat u zich nietr alleen fitter voelen, maar kunnen ook klachten worden voorkomen. En de pro fessionele aanpak van Fitaal biedt ieder een een veilige doch effectieve en gezel lige training. Kortom, voor iedereen die meer aan lichaam en gezondheid wil doen biedt Fitaal een scala aan mogelijkheden waar mee men tijdens de Open-Doe-Week van 20 tot 25 januari uitgebreid kan kennis maken. FITAAL Graaf Florisstraat 62 Schiedam - Telefoon; 473 3677 Press Service 0546-576525 ADVERTORIAL Riaggs geven preventie-cursussen om 'kwaad tot erger' te voorkomen door ELS NE1JTS Anita van Ingen en Ernst Bohlmeijer: Vaak is er sprake van niet-realistisch denken. foto.LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 22