50 jaar Ferrari in één boek 1* Ook het origineel gaat met de tijd mee Fiat Punto Team 55 biedt compact sportief alternatief Chrysler Vision krijgt 'schakelende' automaat BE 11 T BMW 3161 touring Klassieke én moderne Lancia's te zien in Rotterdamse Kunsthal Auto kort Auto - V&rke&r - Sport - Onderhoud - Techniek r r ïi||§ DINSDAG 14 JANUARI 1997 3-448 Co/o/ow redactie seruice lueekbLaden ujegener li «r ft KtttU m SSS«r?ïï T en on- t Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4099362 wi 8xd» Wtfiiwer «mmm 50 jaar Ferrari. Door Jan Haakman en Henk Wagenaar HummeUnck, 260 pagina's. Uitgeverij Haakman. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Italiaanse sport- automerkt Ferrari is er een nieuw naslagwerk op de markt gebracht met als titel '50 jaar Ferrari'. Het boek beschrijft uitvoe rig de complete geschiedenis van dit befaamde merk en behandelt de belangrijkste modellen. De veelal vuurrode volbloed bolides van Ferrari spreken menigeen tot de verbeelding. In '50 jaar Ferrari' wordt de geschiedenis van het merk van jaar tot jaar uitvoerig beschreven. Van de belangrijkste produktiemodellen worden tevens de technische gegevens verstrekt. Naast de geschiedenis van fabriek en modellen wordt in het boek uiteraard ingegaan op de autosport-activiteiten van Ferrari. Ook hier wordt een historisch overzicht gegeven en passeren de belangrijkste race-bolides de revue. Het boek - op A5 formaat - telt 260 pagina's en biedt bovendien een schat aan veelal authentiek fotomateriaal. BMW laat 1997 goed beginnen. Want behal ve de introductie van de 5-serie touring tijdens de Personenauto RAI presenteert het Beierse merk een uitbreiding van het 3- serie touring-programma: de 316i touring. De wagen wordt vanaf maart leverbaar. De 316i touring komt in twee uitvoeringen be schikbaar: standaarden Executive. Daarnaast kan de uitrusting nog worden uitgebreid met het Comfort Line of Sport Line pakket. De 316i touring komt met een vanaf prijs van fl. 56.950,- in de catalogus te staan. De Executive gaat fl. 60.750,- kosten. Voor het Comfort Line pakket moet fl. 3.575,- worden bijbetaald. Aan het Sport Line pakket hangt een prijskaartje van fl. 2.950,-. ■Himh Jeep Wrangler in het nieuw Fiat heeft de Punto-reeks uitgebreid met de Team 55. Een auto met een dynamische uitstraling en een zeer uitgebreide uitrusting bedoeld voor kopers die ook in de klasse van compacte gezinsau to's luxe en comfort op prijs stellen. Uiterlijk onderscheidt de Punto Team 55 zich door zijn metallic lak, in kleur gespoten bumpers, mistlampen, beschermstrips over de flanken en lichtmetalen velgen met brede 165/65 banden. Die sportieve noot keert ook terug in het interieur. Hier vinden we fraai beklede sportstoelen en een sportstuurwiel. De uitrusting omvat verder zaken als elektrisch bedienba- re ramen, centrale deurvergrendeling, in ongelijke delen neerklapbare achterbank, bestuurdersairbag, gordelspanners, een brandpreventiesys teem en startblokkering. In het vooronder ligt een viercilinder FIRE-motor met brandstofinspui ting en elektronisch motormanagement. Deze krachtbron is niet alleen pittig, maar gaat desondanks zuinig om met brandstof. De Fiat Punto Team 55 is leverbaar vanaf fl. 24.950,-. Behalve als vervoersmiddel wordt de auto de laatste jaren steeds vaker ook als kunstobject gezien. Want 'industrieel design heeft het nivo van kunst bereikt' aldus Ranieri Tallarigo, de Italiaanse Ambassadeur in Nederland, tijdens de opening onlangs van de tentoonstelling 'Lancia. L'harmonia e l'invenzione' in de Rotter damse Kunsthal. Met deze tentoonstelling viert Lancia haar negentigjarig bestaan. Daarin bouwde het merk de reputatie op niet alleen innovatief te zijn maar ook een trendsetter te zijn op het gebied van design. Waar dit alles toe heeft geleid is nog tot 23 februari te zien in de Rotterdamse Kunsthal. De tentoonstelling omvat klassieke automobielen, maar ook nieuwe mo dellen. Verder is er een hoofdrol wegelegd voor allerlei media waarbij de bezoeker als het ware elektronisch door de wereld van Lancia wordt geleid. Zo bepaalt de zoeker via een transpondertje in de vorm van het Lancia-merkteken zelf in welke taal en hoe uitgebreid hij alle informatie tot zich wil nemen. De Kunsthal in van di. vhi za. geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen openen de deuren een uur later. door Anjès Verhey Meer dan vijftig jaar na de tweede Wereld oorlog waarin hij de buteerde, is de Jeep nog steeds een begrip. Ei genlijk maakt alleen deze Wrangier terecht aanspraak op de naam 'Jeep'. Het woord ont stond uit de beginlet ters van de woorden General Purpose (voor algemeen gebruik) GP en dat spreekt de Ame rikaan uit als DzjiePie oftewel Jeep. Onlangs werd hij aan een ingrijpende verjongings kuur onderworpen. Daar bij werd ongeveer 70% van de onderdelen geheel opnieuw ontwikkeld. Toch bleef hij qua opvat ting van zijn taak en de constructie trouw aan de oorspronkelijke opzet. Die luidde en luidt nog steeds: neem een ijzer- sterk ongecompliceerd ladderchassis. Zet daar een sterke motor met veel trekkracht 'onderin' in. Plaats de wielen op de ui terste hoeken en aan starre assen. Voeg inschakelbare vierwielaandrijving via een tussenbak toe en ver anker een solide ijzeren carrosserie op dat geheel. AVONTUURLIJK Om dat te benadrukken heeft men ter weerszijden van de stoer verticaal ge plaatste ruifgrille weer ou derwetse ronde koplam pen ingebouwd. Binnen gaat het gecivili- seerder toe. Maar om nu te zeggen dat het een mo derne auto-inrichting be treft is ook weer overdre ven. De interieurontwer pers stonden voor een las tige taak. Enerzijds moest het interieur avontuurlijk en lekker heavy duty over komen. Maar anderzijds dienden ze wel twee air bags (standaard) in te plannen. Zodoende ziet het dashboard er strak en vooral Amerikaans uit. Wat je nodig hebt om te rijden en om te weten wat zich onder die hoge vier kante motorkap afspeelt is in ruime mate voorhan den. Verder zit je lekker hoog op brede stoelen met voldoende verstelmoge- lijkheden. De hoofdsteu nen maken, typisch Ame rikaans, deel uit van de rugleuning. Achterin een nu wat bredere tweeper- soonsbank zonder hoofd steunen. Bij behoefte aan meer bagageruimte kan je hem gewoon naar voren omklappen. RIJCOMFORT Een voor het rijcomfort zeer belangrijke verande ring betreft het toepassen van schroefveren in plaats van bladveren. De starre assen worden op hun plaats gehouden door 4 draagarmen en een zg. Panhardstang. Hierdoor is de veerweg met 18 centi meter vergroot, tevens nam de bodemvrijheid toe en kan de Jeep nu grotere hellingshoeken zonder kapseizen verwerken. All in all is de nieuwe Jeep Wrangier een veel handel baardere moderne terrein wagen dan zijn voorgan ger. Hij staat letterlijk voor niets. In ons land is hij te koop met een 2.5 liter viercilinder injectie motor die 118 pk levert (op speciale bestelling) of met de standaard 4.0 zes cilinder lijnmotor die 177 pk aan de achterwielen of vier wielen brengt). De viercilinder kan alleen in combinatie met een hand- geschakelde 5-bak worden geleverd. Voor de zesci linder staat naast de hand- geschakelde 5-bak ook een drietraps automaat ge reed. Via Command-Trac kan in alle gevallen tijdens het rijden van achterwiel op vierwielaandrijving worden overgegaan. De Jeep is geen lichtgewicht. In viercilinder uitvoering zet hij 1405 kilo op de schaal. De zescilinder brengt het op 1470 kilo. LIFE-STYLE Het behoeft geen betoog dat de Jeep Wrangler in zijn jongste gedaante weer een heetbegeerde 'lifesty le' auto is. Hij is uitermate compleet uitgerust met een lange lijst van aan trekkelijke zaken die el ders voor veel geld bijge steld dienen te worden. Bij dat alles heb je altijd en overal nog het gerust stellende gevoel dat je Jeep je nooit en nergens in de prut zal laten steken. ■din de tot tri te j Chrysler heeft een nieuwe automatische transmissie ontwikkeld die de voordelen van een handgeschakelde met die van een automatische versnellingsbak combineert. Het Amerikaanse merk introduceerde deze Autostick-transmissie onlangs op de Chrys ler Vision. In 'Drive' positie werkt de nieuwe automaat als een 'gewone' automaat. Maar wie wat actiever wil rijden of het schakelen zelf wil beïnvloeden, kan de keuzeschakelaar in 'Autostick' positie zetten en zelf schakelen. Hendel naar rechts en de trans missie schakelt op. Hendel naar links en de trans missie schakelt terug. Het is bovendien niet nodig om tijdens het schakelen het gaspedaal 'los' te laten. Zo kan sneller worden geaccelereerd of beter op de motor worden afgeremd. 'Automatisch' schakelen in de Chrysler Vison. De RXE- en RXT-versies van de vernieuwde Renault Safrane spreken Nederlands. Want de signalering van enkele belangrijke functies maakt zich kenbaar via een Nederlandstalige computer stem. Zo wordt de bestuurder ondermeer gewaar schuwd bij een bijna lege brandstoftank, niet goed gesloten portier of het niet dragen van de autogordel door de bestuurder. De nieuwe Renault Safrane is sinds kort lever baar vanaf 53.900 gulden. Het Britse autoblad „What Car?" koos on langs de Skoda Felicia LXi in de categorie laag geprijsde auto's tot 'Car of the Year'. Volgens de redactie van het blad is er in de gestelde prijsklas se geen andere auto te koop met een 1.3 liter motor die zoveel ruimte biedt alsmede zo'n gun stig brandstofverbruik aan de dag legt als de Skoda Felicia. 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 27