SCHIEDAM Jazz in van Diggelen Steeds meer leerlingen in de problemen Slechte dag voor Juventus r\ EXCLUSIEVE MANNENMODE 10%-50% KORTING Koersbal in De Erker Rommelmarkt en afvallen in Kluphuis Oost IJzig afzien SOBO en woningbouwvereniging groeien naar elkaar toe Rietzeilers doen stapje terug Blues en goud van oud in café Podium Helderziende waarnemingen Kunstgebitten en/of gedeeltelijke protheses Het Nieuwe Stadsblad Veerplein 97 3131 CX Vlaardingen SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker in de Jan van Avenne- straat biedt vanaf 20 januari lief hebbers boven de 55 jaar de gele genheid om zich in het koersbal te bekwamen, iedere maandag tussen 13.00 en 15.30 uur. Koersbal is een balspel dat ge speeld wordt op een groot groen kleed. Het is een ontspannende activiteit en een goede lichame lijke conditie is geen vereiste. Deelname kost 6,- per maand. De eerste twee bijeenkomsten op de 20ste en de 26ste januari zijn gratis toegankelijk. SCHIEDAM Zondagmiddag 19 januari, alweer de derde van de eerste maand in '97, staat voor jazz in café Van Diggelen op de Grote Markt. Daarvoor zorgt ditmaal Jan Kooper. Deze bekende Nederlandse saxofonist speelde samen met grootheden als Harry Sacksioni, Rick de Vito, Rob de Nijs en Henny Vrienten. Momenteel toert hij samen met Ruth Jacott langs de theaters. Zondag brengt hij in Schiedam eigen repertoire. Aanvang: 16.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In Kluphuis Oost aan de Galileïstraat 86 wordt zondag 19 januari een rommelmarkt gehouden tussen 11.00 en 16.00 uur. Eind januari gaat de cursus 'Weet-wat-je-eet' in het Klup huis van start. Deelnemers wor den begeleid door een ervaren diëtiste in hun strijd tegen de overtollige kilo's. De cursus be staat uit 12 bijeenkomsten op de donderdagavonden van 19.00 tot 20.00 uur en kost 60,-. Informatie over de verschillende activiteiten via telefoonnummer 4735435. Tandprothetische Praktijk Veringmeier 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 Af SCHIEDAM Koning Winter liet zich begin '97 ein delijk weer eens van zijn meest vasthoudende kant zien en dat bood Nederland de kans massaal de schaatsen onder te binden. Was de Friese Elfstedentocht vooral een aangelegenheid van de 'grijze golf. In Schiedam zet te de jeugd de toon op het ijs. Tal van plaatselijke scholen organiseerden sportieve hap penings en lieten zich daarbij volgaarne inspireren door de Tocht der Tochten. De Violier bijvoorbeeld schreef een eigen Elfstedenrit uit in het Beatrixpark. Afzien was het wel voor de jonge vedetten en voor hun ouders die in grote getale de presta ties van hun kroost met de camera vastlegden voor het nageslacht. De warme choco lademelk die onderweg werd geserveerd maakte veel goed; evenals het diploma dat werd uitgedeeld aan een ieder die de rit voltooide. SCHIEDAM Scholen voor lager en voortgezet on derwijs worden steeds meer geconfronteerd met leerlingen die problemen hebben. Hier door kunnen ze vaak niet goed meekomen op school, wat ondermeer zichtbaar wordt in achterblijvende leer prestaties. De oorzaken voor deze moeilijkheden liggen dik wijls in de thuissituatie. Gok verslaving, conflicten tussen ouders en verwaarlozing zijn enkele voorbeelden van dilem ma's waar jongeren mee te maken kunnen krijgen. Vol gens de raadsleden Coby de la Rie (D66) en Bea Oomens (Groen Links) zouden maat schappelijk werkers - ook wel de mees en juf van 'het ge heim' genoemd - op scholen moeten worden ingezet om zo een belangrijke rol te kunnen spelen bij het zichtbaar ma ken en oplossen van hete hangijzers. Op Openbare Scholengemeen schap Buiten de Veste - een in stelling voor mavo- en vbo-on- derwijs in de wijk Nieuwland - wordt op een andere manier ge probeerd te voorkomen dat leer lingen buiten de boot vallen. „Bij ons heeft ieder leerjaar een apar te coördinator, waar leerlingen met moeilijkheden een luisterend oor kunnen vinden," legt direc teur Richard de Gier uit. Gerda Marsman - docente informatica, verzorging en textiele werkvor men - is coördinator van het tweede leerjaar, en heeft regel matig contact met leerlingen waarvan vermoed wordt dat ze problemen hebben. „Kinderen zijn pas bereid mij te vertellen wat hen dwars zit, als ze de over tuiging hebben dat ze mij volle dig kunnen vertrouwen. Omdat ik zelf voor de klas sta, ben ik uiteraard gevoelig voor alle mo gelijke signalen. Een leerling die om een aspirine vraagt kan na tuurlijk last hebben van een or dinaire hoofdpijn, maar er kan ook veel meer aan de hand zijn. Daar probeer ik dan achter te komen. Behalve dat ik zelf mijn voelhorens uitsteek, krijg ik re gelmatig van collega's te horen wanneer zij het idee hebben dat een jongen of meisje uit mijn leerjaar, wat meer aandacht zou kunnen gebruiken," aldus Gerda Marsman. De Gier: „Wat we eigenlijk doen, komt simpel ge zegd op neer op: kinderen die uit de boot dreigen te vallen daar voor te behoeden, en na te gaan hoe we zo'n jongen of meisje binnen boord kunnen houden. We sturen ze in ieder geval niet van school af." Stoom afblazen Ondersteuning van buiten de school - bijvoorbeeld door een schoolgebonden maatschappe lijk werker - wordt als zeer wel kom ervaren op Buiten de Veste. „Wij hebben als docenten en coördinatoren uiteraard steun aan elkaar, maar wij zouden ook regelmatig met een externe des kundige willen praten en stoom afblazen", zegt Marsman. En de Gier vult aan: „Maar die des kundige zal echter wel betaald moeten worden." In twee bro chures - geschreven door drs. Jaap van de Meent - wordt een lans gebroken voor het school gebonden maatschappelijk werk. Volgens Van de Meent kan een schoolmaatschappelijk werker 'de neerwaartse spiraal waar jongeren in terecht komen door breken,' en houdt samenwerking met hem 'een verlichting van de taak van docenten en leerlingbe geleiders in.' Schoolartsen Nergens in de Brandersstad be staan ervaringen met maat schappelijk werkers, die aan een school verbonden zijn. Binnen de muren van het basisonderwijs zijn de meningen over het nut en de wenselijkheid van dergelijke hulpverleners verdeeld. Volgens Joke de Haan - een van de direc teuren van OBS Het Windas (Schiedam-Noord) - hoort hulp verlening in een zo vroeg moge lijk stadium te beginnen, maar moeten ouders zelf bepalen of ze daar gebruik van willen maken of niet. „Want de vrijwilligheid moet voorop blijven staan, vind ik. Overigens is de weg naar re guliere instellingen toe vaak lang en moeizaam. Ook ouders die zelf op pad gaan, krijgen te ma ken met heel veel praktische drempels, zoals lange wachtlijs ten. Daarom zou het goed zijn als de school regelmatig gastvrij heid zou verlenen aan bepaalde hulpverleners. Zo zijn wij van plan de schoolartsen, weer op school spreekuur te laten hou den," aldus De Haan. Zij denkt verder dat het pas zin heeft over het inzetten van schoolmaat schappelijk werkers te praten, als daar binnen het onderwijs voldoende (financieel) draagvlak voor is. Budgettair hoeft het vol gens haar geen problemen op te leveren. „Het gaat erom hoe je de beschikbare gelden inzet." In tegenstelling tot Joke de Haan ziet Margaret Gosens - directeur van OBS De Singel - niet in dat het onderwijs de fi nanciële middelen heeft school gebonden maatschappelijk wer kers in te zetten. Zij plaatst dan ook vraagtekens bij het feno meen maatschappelijk werk in school. „Is het de taak van het onderwijs problemen op te los sen, die niet op het onderwijs kundige vlak liggen? Zou het juist niet stigmatiserend werken als kinderen problemen hebben, en daar met een speciaal iemand over moeten praten? Ik zou mij in ieder geval bespied voelen. Maar we kunnen uiteraard wel doorverwijzen. Vandaar dat ik ook veel meer zie in goede ver standhoudingen tussen bestaan de instanties," besluit Gosens. Een maatschappelijk werker in school kan alleen maar een suc ces worden, als zo'n persoon het vertrouwen geniet van de ouders. Dat is de stellige overtui ging van Ron Abel. Hij is direc teur van OBS De Peperklip (Oost) Abel: „Hij of zij moet een heel duidelijk functie binnen de school hebben." De brochures 'De juf van het geheim' - over schoolmaatschap pelijk werk in de basisschool - en 'Een betere kans op school' - over schoolmaatschappelijk werk in het voortgezet onderwijs -, zijn te verkrijgen bij de Oecu menische Federatie voor School gebonden Maatschappelijk Werk, Heemraadssingel 112, 3021 DH Rotterdam, tel: 010 - 477.27.1 SCHIEDAM Fenny de Graaf, directeur van Woningbouwver eniging Schiedam (WBS) ondertekende vorige week samen met Gerard Leenderts, voorzitter van SOBO. een convenant. Met deze overeenkomst verbindt WBS zich om het Schiedams Overleg Bewoners Organisaties (SOBO) te betrekken bij een aantal be langrijke zaken. Zo is vastgelegd wanneer SOBO moet worden geïnformeerd om in staat te kunnen zijn gekwalificeerd advies- en instemmingsrecht te geven over bewonerszaken. Het duurde ruim een jaar voor de punten van de participatie- overeenkomst door beide partijen voor akkoord werden ver klaard. De ondertekening houdt verder in dat SOBO in de toekomst wordt betrokken bij eventuele statutenwijziging bij WBS of bij plannen over sloop of verkoop van woningen. Ook heeft SOBO het recht zogenaamd gekwalificeerd advies te ver strekken. WBS is verplicht hier rekening mee te houden. SOBO heeft voorts inspraak als het gaat om het reglement van de klachtencommissie van WBS en in de geschillencommissie. Vol gens directeur De Graaf streeft WBS. dat twee weken geleden het tienjarig bestaan vierde, naar een goede verstandhouding met haar huurders. Daarom is tevens gewerkt aan een vergelijkbare afspraak met de afzonderlijke wijk- of complexgebonden bewo nersorganisaties. Directeur De Graaf: „Formeel zijn wij verplicht overleg te voeren met bewonersorganisaties. Zo'n vereiste kun je verrichten naar de letter van de wet maar je kunt ook, zoals WBS heeft gedaan, de regelgeving verder uitdiepen. Nu staat bijvoorbeeld zwart op wit bij welke kwesties de organisaties instemmingsrecht, advies- of informatierecht, hebben." Volgens Fenny de Graaf gaat de overeenkomst voor WBS heel ver. „En dat vergt van onze woningbouwvereniging nogal wat. Om een goed woon- en leefklimaat te bevorderen is overleg en samenwerking tussen verhuurder en huurders onmisbaar. Wij moeten er bewust rekening mee houden, dat alle informatie die van belang Hs voor de huurders, zoals een jaarverslag, op tijd wordt verstrekt zodat binnen de gestelde termijn daarover kan worden gediscussieerd. Overigens was al in 1987 een reglement opgesteld met het doel een goed uitgangspunt te hebben bij onderhandelingen. In tien jaar tijd is er echter op het terrein van huisvesting nogal wat veranderd en toen de statuten van WBS vorig jaar een wijziging ondergingen werd dat moment aangegre pen om ook te werken aan het convenant dat donderdag is ondertekend." SCHIEDAM Carnavalsvereniging De Rietzelers koos dit jaar al voor een iets kleinere vaste residentie en verhuisde van de Blauwe Brug naar dcv De 4 Molens op de Nieuwe Damlaan 766. Wegens teruglopende belangstelling is nu ook de traditionele optocht afge last. Als alternatief wordt zaterdag 8 februari 'gedweild' door de binnenstad. De festiviteiten die begin februari een hoogtepunt vin den, gaan zondag 18 januari van start met het 'Stekenbal'. Vijf gastverenigingen zullen deze happening bijwonen. Diverse blaaska pellen en DJ Eric Uyttewilligen verzorgen de muzikale omlijsting. Aanvang: 20.30 uur; toegang: 7,50 (leden: gratis). Kaarten zijn te koop aan de zaal. SCHIEDAM De basketbal club Juventus beleefde afgelopen zaterdag een slechte dag. Zowel het mannen- als het vrouwen team liep tegen een nederlaag aan. De mannen van trainer Ar jen de Bruin verloren de wed strijd tegen Novilon met 65-57. Na een gelijkopgaande eerste helft met een ruststand van 30- 33, viel in de negende minuut van de tweede helft definitief het doek voor de Schiedamse ploeg. Nadat Novilon de tweede helft sterk begon en tien punten uit liep, kreeg Ronald van Ooijen een diskwalificerende fout we gens commentaar op de leiding. Hij moest veld en zaal uit. Vlak daarop gaven de scheidsrechters tevens een technische fout aan coach Arjen de Bruin. De bezoe kers kregen hierdoor een ruime re voorsprong en deze achter stand wist Juventus niet meer in te lopen. Het vrouwenteam speelde in Delft tegen DAS een spannende wedstrijd, maar verloor met 74- 69. Pas in de slotfase werd deze ontmoeting beslist. Lang zag het er naar uit dat Juventus een re gelmatige nederlaag tegemoet ging. In een rommelige eerste helft nam DAS een ruime 44-31 voorsprong. Trainer Martin van Dijk zette in de rust zijn ploeg weer op de rails. De achterstand werd aardig ingelopen en met nog één minuut te spelen had de Schiedamse ploeg nog twee pun ten achterstand. In alle opschudding in die laatste minuut met een technische fout van Wendy Polder, zag Juventus echter geen meer kans om nog een puntendeling uit de zaal te halen. SCHIEDAM Donderdag avond 16 januari belooft een hele bijzondere te worden in café Podium op de Lange Haven 28. Istvan Ouburg die dan optreedt giet muziek in zijn puurste vorm: één stem, één gitaar. Om de avond afwisselend te houden zal deze singer/songwriter zich bij een aantal nummers laten assi steren door muzikanten uit zijn eigen band: Battery Boy. Ou burg speelt eigen nummers en covers van onder anderen de Doors en de Stones. Zaterdag 18 januari staat Expe rience op het programma in Po dium. deze driemansformatie brengt covers van onder anderen Sarah Vaughan en A. King en daarnaast eigen werk waarin de blues de boventoon voeren. Aanvang optredens: 22.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM Spirituele vereniging Harmonia houdt donderdag 16 januari een bijeenkomst in wijkcentrum Nieuwland op het Wi- bautplein. Jack van Breemen zal dan aan de hand van voorwerpen helderziende waarnemingen doen. Aanvang: 20.00 uur; toegang: 7,50. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 15 JANUARI 1997 4-1441 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131 - 3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 i.s.m. tandarts G. Jansen WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Maatschappelijk werker op school is ei van Columbus Leerlingen van de Openbare Scholengemeenschap Builen de Veste kunnen terugvallen op een coördinator. De ondertekening van het convenant door Fenny de Graaf en gerard Leenderts.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3