ROTTERDAM Baggerprincipe te vergelijken met stofzuiger Je treft het bij cicL Li d E LE CTRO n Ic COnRAD i. 3 7 dagen per week geopend Vliegende brigade WEEK 4 4 - 1018 door: ROGER HUYS Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 19.00 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant In het Nautisch Service Centrum aan de Oude Maasweg 2 in het Botlekgebied is gevestigd de uitvoerende tak van de Bag gerdienst van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. Mijn gesprekspartner is chef uitvoering en marketing Peter de Wit. „Wij zorgen er voor dat het Rotterdamse havenge bied op diepte blijft, zodat de commerciële vaart hun locatie kan bereiken. De schepen moeten met voldoende diepte in en uit onze haven kunnen varen. We zijn immers een wereldha ven en willen dat ook zou houden." Het materieel dat ingezet wordt om te baggeren zijn hoofdzake lijk sleephopperzuigers. De Baggerdienst heeft geen eigen materieel. „We maken gebruik van materieel van particuliere baggeraannemers." Om te voorzien in de basiscapaciteit is een driejarig contract gesloten met één aannemer. Dat betreft twee sleephopperzuigers. „Daar kunnen we het reguliere werk mee aan. Voor extra bag- geractiviteiten hebben we over eenkomsten gesloten met bijna alle baggeraars in Nederland, een paar Duitsers en een paar Belgen. Indien nodig kunnen we dan over hun materieel be schikken." Op plaatsen waar de sleephop perzuigers slecht bij kunnen, worden bodemegalisatoren en grijperkranen ingezet. Wanneer de bodem erg hard is. wordt incidenteel nog gebruikt ge maakt van een baggermolen. Soms wordt bij aanwezigheid van" veel grof vuil op de bodem voorafgaand aan het bagge ren met een soort harkcon- structie het vuil uit het water gevist. ..Ook dat materieel is van particulieren." Peter nodigt me uit om eens op de sleephop perzuiger Hein te gaan kijken. Stofzuiger Met de directievlet varen we naar de Hein. „Het baggerprin cipe kun je vergelijken met een stofzuiger. Het is een zeeschip met een lange zuigleiding. Aan het einde zit een zuigmond. die geactiveerd wordt door een pomp. Daarmee wordt een on- Momenteel neemt nog steeds de opzichter aan boord van de sleephopperzuiger de dagelijkse uitvoering van het baggeren voor z'n rekening. Hij blijft de hele week aan boord en werkt in een ploegendienst. Daar komt op korte termijn verandering in. Door automatisering zal het mogelijk zijn om het hele zuigpro- ces en de plaatsbepaling op monitoren aan wal zichtbaar te maken. Via een datacommunicatiesysteem zullen de signalen vanuit het baggerproces naas het kantoor in het Nautisch Service Centrum gezonden worden. Peter de Wit: „De begelei ding en controle van het baggeren kan dan door de opzichter van achter een desk aan de wal geschieden. Met een soort vliegende brigade zullen de opzichters de sleephopperzuigers wel dagelijks blijven bezoeken om het contact met de aanne mers te onderhouden." Verwacht wordt dat binnen een paar maanden de automatisering operationeel zal zijn. mm derdruk opgewekt, waardoor het slib op de bodem omhoog getild en naar binnen gezogen wordt. Vervolgens wordt het slib in de laadruimte van onge veer 2.700 m3 opgeborgen." De Hein is momenteel aan het baggeren in de centrale geul van de GEM-haven in de Bot lek. „Hier zuigt hij op ongeveer vijftien meter min NAP." Om dat de sleephopperzuiger tij dens het baggeren in deze ha ven nogal veel moet manoeu vreren. wordt er tijd verloren. Daarom zal het ongeveer een uur duren voordat de laad ruimte vol zit met slib. Wan neer de Hein vol is. komt het schip ongeveer drie meter die per te liggen. Terwijl de sleep hopperzuiger aan het manoeu vreren is, vraag ik me af hoe de opzichter de verantwoorde lijke man aan boord voor het baggeren precies weet waar er gebaggerd moet worden. „Daarvoor beschikken we over een behoorlijk geavanceerd plaatsbepalingssysteem. Een systeem waarbij gebruik wordt Port of Rotterdam III Wegener sythoFf weekbLaden gemaakt van satellieten. De af deling Hydrografie van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam heeft daarvan een ver taling gemaakt naar de beeld schermen die we aan boord hebben staan. Op die beeld schermen kunnen we de topo grafie (plaatselijke gesteldheid) van de haven zien. met daarin het silhouet van het schip. Een behoorlijk systeem, waarmee tot op drie meter nauwkeurig gewerkt kan worden." We lo pen naar de stuurhut. Sturen De kapitein manoeuvreert de Hein op aangeven van de op zichter door de GEM-haven. De opzichter gebruikt daarbij de gegevens van het plaatsbe palingssysteem op z'n beeld scherm. Vanuit deze ruimte wordt het baggerproces ge stuurd. De laadruimte is vol en het baggeren wordt gestopt. De zuigleiding wordt aan boord gehesen en de Hein zet koers richting Mississippihaven. Daar aangekomen wordt het schip aan een leiding gekop peld. Het slib wordt dan over een afstand van ongeveer vijf kilometer over de wal naar de bergingslocatie Slufter op de Maasvlakte geperst. Het slib wordt aan de hand van de verontreinigingsgraad ver deeld in vier klassen. „Om dat te bepalen, worden er regelma tig bodemmonsters van het hele havengebied genomen. De ana lyses bepalen in welke mate het slib verontreinigd is." Schoner Klasse 1 is het slib dat van zee met ieder getij naar binnen komt en zich hoofdzakelijk af zet in het Europoortgebied. Dat kan direct weer in zee ge stort worden. Klasse 2 is een mix van het slib dat vanaf de Nieuwe Waterweg komt en het slib dat vanuit het achterland de rivier af komt en zich met name in het Botlekge bied mengt. Onder klasse 3 valt het verontreinigde slib dat van de industrieën in Duitsland, Frankrijk en België naar Rot terdam komt. Het slib van de klasse 2 en 3 wordt naar de Slufter gebracht. Plaatselijk wordt klasse 4 slib aangetrof fen, dat behoorlijk verontrei nigd is. Voor dit slib is een speciale bergingslocatie op de Maasvlakte gecreëerd, de Pape gaaienbek genaamd. „Momen teel is de situatie zo dat uit monsters blijkt dat het klasse 2 slib uit de Botlek en delen van de stadshavens langzamerhand steeds schoner wordt. Het wordt dan geklassificeerd als klasse I en hoeft niet meer naar de Slufter." Daarom zal de bouw van een tweede Slufter waarschijnlijk niet meer nodig zijn. Het baggeren in en rond om de Rotterdamse haven ge beurt niet alleen door de Bag gerdienst. „De Rotterdamse haven en de kanalen behoren tot ons ge bied. De toegang op zee de bewuste Eurogeul en de Nieuwe Waterweg wordt door de collega's van Rijkswater staat gebaggerd." We gaan weer van boord en varen met de directievlet terug. Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam f. Hifi Autohifi Lichttechniek Meetapparatuur Modelbouw Zend- en Ontvangstapparatuur Componenten Telefonie Computers Vakliteratuur Huishoudelektronica CLECTRO D I C Uw «oordeels egastore Slimme elektronica voor iedereen! Coolsingel 207, Rotterdam, Tel. 010-41 10 010, Fax 010 - 41 21 807 Ruime parkeergelegenheid in de directe omgeving voorhanden. Gemakkelijk bereikbaar met openbaar vervoer: Metrostation Beurs/Churchillplein, uitgang Binnenwegplein. Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Koopavond tot 21.00 uur. Zondags van 13.00 - 17.00 uur. WERELDHAVEN Si De opzichter houdt het baggerproces in de gaten. Het slib wordt in de laadruimte opgeborgen. LCD-digitale multimeter VC404 Klein van formaat, groot in prestatie Deze handige en veelzijdige multimeter is voor zien van 10 meetbereiken, een 1 0A bereik en de mogelijkheid om Dioden en Transistoren te testen. Compleet met meetka- bels, batterijen en j beschrijving. Artikelnum- mer 120715 Afdeling flSik bHeettechniek. electronica C3000 27 Mhz CB-zender De ideale zender voor beginners of gevor derden 40 kanalen FM, 4 Watt zendver- mogen, externe luidsprekeraansluiting. Incl. microfoon en com?AD DCF-klokradiowekker met RDS-functie Nooit meer te laat komen! Deze klok stelt datum en tijd automatisch in en schakelt automatisch om van zomer naar wintertijd en andersom. RDS. toont Metaal/leiding-zoeker Voor het opsporen van verborgen delen en stroomleidingen in de muur, het pla fond of in de grond. Levering incl. Long-liife alkaline batterij Artikelnummer 817171 Afdeling in en om het huis continu de stationnaam Dimbare dis play-verlichting Voedingspan ning 220V Artikelnummer 895474 Afdeling in en om het huis. Memo pen Zwarte pen met digitale opnamemogelijk heid. Zo kunt u notities, gedachten en belangrijke afspraken even snel digitaal opnemen, 2 bood schappen van 10 seconden, of 1 van 20 seconden ang. Incl batterijen Artikelnummer 775452 Centrale deurvergrendeling Geschikt voor 4 deuren; aansturing via (M EJ alarm is mogelijk. Incl. montage materiaal Artikelnummer 848310 Afdeling Car Hifi Dagschakel klok AX830T Mechanische schakelklok met instelbaar dagprogramma Eenvoudig in bediening Voedingspanning 220V/50HZ Belasting 2A continu 1 6A piek Kortste schakelafstand 1 5 minuten Artikelnummer 622850 Afdeling in en om het huis. Stereomixer SA100 6-kanaals stereomixer voor privé of pro fessionele doeleinden Voorzien van toonrege ling en vooraf luister mogelijkheid Artikelnummer 31 1596 Afdeling Hifi. Afdeling Telefonie. 3-delige Halogeen- Kabelset "Nova" Uiterst decoratieve set bestaande uit: 10m geisoleerde kabel, 3 moderne design fittingen, 3 halogeen spiegellampen a 20W, 12V/60W veiligheidstrafo en bijbehorend montagemateriaal Artikelnummer 585734 Afdeling Lichttechniek. <D Qj Conrad prijs Handy-houder Universele houder voor uw mobiele telefoön. Past altijd! Artikelnummer 468533 Afdeling Telefonie. Ericsson GH198 Wegens succes geprolongeerd Nu 90 minuten per maand gratis bellen met de Ericsson GH1 98 voor Hfl. 0,-* (GSM) 20 uur standby/1 .5 uur gesprekstijd/ tejefoongids voor 50 nummers/ uitgebreid menu. Optimaal bereik baar in binnen- en buitenland. Incl. gratis vervangende telefoonservice Artikelnummer 8088884. Afdeling Telefonie. Universele snellader V-968 Hoge kwaliteit voor een lage prijs. Snella der voor het paarsgewijs opladen van 1 -8 Nicad-batterijen van het formaat Micro en Mignon. Na het beëindigen van het opla den schakelt het apparaat automatisch over op behoud yan de lading. Voeding spanning 220 V Oplaadtijd ca 2,5 uur. Artikelnummer 518875. Afdeling Modelbouw. Multi-System- Joystick Sensationeel! Ideaal voor vliegsimulatie, motor en autorace spellen zoals Grand Prix 2 of World Rally Fever. Het stuur kan voor drie verschillende toepassingen omgebouwd worden Artikelnummer 955620. Afdeling computers. Ruime openingstijden 7 dagen per week geopend. Ma t/m zat 10.00 - 18.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur Zondag van 13.00 17.00 uur. Bezorgserviee vandaag gekocht, meestal dezelfde dag nog via Active couriers bezorgd. Binnen bezorgingstjebied 25.-. Daarbuiten op aanvraag. Betaalgemak wij accepteren contant, pin. visa. eurocard/ mastercard, comfort-card. Vakkundig personeel onze vakspecialisten staan u In Iedere afdeling ter beschikking. Best getest do 12.000 meest gevraagde artikelen treft u aan In onze catalogus. Niet goed geld terug op alle artikelen geven wij 14 dagen "niet goed, geld terug garantie", uitgezonderd software, boekon. onderdelen en verbruiksdrtikelen. Artikelen zover voorradig ook verkrijgbaar in ons Conrad Center Windmolenweg 42, Boekelo

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 14