De ongehinderde voortgang ZORG Fotografie bij cultuurtraject Develsteincollege >r R E YlM Open huis Geslaagd voor je VBO of MAVO a> a, o 'Jammer dat ouders negatief beeld hebben van beroepsonderwijs J|p- VOOR ELKAAR Giro 6868 Scanoperator (m/v) DTP'er (m/v) vanueventer WEEK 4 4 - 1020 DORDRECHT Het Da Vinei College is een regionaal opleidingscentrum voor Zuid- Holland Zuid. Jongeren en volwassenen kunnen hier mid delbaar beroepsonderwijs, volwasseneneducatie, vor- mings- en ontwikkelingswerk volgen en opleidingen en cur sussen voor bedrijven en parti culieren. Momenteel volgen ruim 15.000 studenten zowel dag- als deeltijdopleidingen bij Da Vinci. In dit college zijn eveneens de activiteiten geïntegreerd van de Centra voor Beroepsoriëntatie (CBB) in Dordrecht en Gorinchem en van het Regionaal Bureau Onderwijs (RBO) Drechtste- den. Per 1 augustus 1997 sluit het Gecentraliseerd Regionaal Opleidingsinstituut (GROI) voor verzorgende en verple gende beroepen zich bij het Da Vinei College aan. Het opleidingscentrum heeft ruim veertig leslocaties verspreid over veertien gemeenten in de regio Zuid-Holland Zuid. Be drijfstakken ziet het college als de belangrijkste externe klanten. Het aanbod van Da Vinci is ge richt op jongeren vanaf 16 jaar (deze grens wordt verlegd naar 18 jaar) en volwassenen. Tevens biedt het college een groot aan tal onderwijsprogramma's voor specifieke doelgroepen, zoals werklozen, allochtonen en herin tredende vrouwen. Steeds meer volwassenen gaan weer naar school om nieuwe kennis op te doen. De technolo gische ontwikkeling gaat zo snel, dat bijna niemand er aan ont komt zich daarvoor bij te scho len. Wie werkt, kan door regel matige bijscholing zorgen dat hij verzekerd blijft van zijn baan. Werkgevers hebben in feite de taak hun werknemers de kans te geven de vernieuwingen bipnen het bedrijf te kunnen vormge ven. De werkloze kan door bij scholing zijn kans op een baan vergroten. Dat vraagt van scho len om open te staan voor het regelmatig terugkeren van vol wassenen in het onderwijs. En het blijkt dat zij dit prima in de leeromgeving van jongeren van 16 jaar en ouder kunnen doen. In het onderwijs in Zuid Holland Zuid en in het bijzonder het be roepsonderwijs (VBO) zijn in grijpende veranderingen gaande. Max Hoefeijzers, lid van het col lege van bestuur van het Da Vin ei College: „Het MAVO en VBO gaan programmatisch samen werken om de vier nieuwe leer wegen te ontwikkelen, die geza menlijk het nieuwe voorberei dend middelbaar beroepsonder wijs (VMBO) vormen. Het gaat om de praktijkgerichte-, de ge- mengde-, de theoretische- en de arbeidsmarktgerichte leerweg. Behalve de vakkensamenstelling van deze leerwegen, zal ook de didactische aanpak in de boven bouw van het VMBO studie- huiskenmerken hebben, zodat zowel inhoudelijk als didactisch de aansluiting op het MBO wordt verbeterd." Imagoprobleem Maatschappelijk gezien is het beroepsonderwijs een onderge waardeerde onderwijssoort. „Dit onderwijs kampt nog steeds met imagoproblemen", vertelt Hoefeijzers. „Ouders hebben een negatief beeld. Dat is jammer, want het beroepsonderwijs heeft veel te bieden. Het is vooral ge richt op leerlingen die graag iets in de praktijk leren, en het VBO spant zich in voor de motivatie van deze leerlingen, hun leerhou ding en de leervaardigheden. Het technisch beroepsonderwijs heeft ten onrechte het imago van 'vuile handenwerk'. Daardoor is er een tekort aan goed opgeleide beroepskrachten op middenka der- en vakmanniveau. Door wervende oriëntatie op techniek en verbetering van het proces van studie- en beroepskeuze kan men weer op een positieve ma nier tegen dit onderwijs aankij ken." Het Da Vinei College wil dit imago veranderen door de oriën tatie van basisschoolkinderen primair te richten op categorieën van beroepen die ze aantrekke lijk vinden en die ze wensen te bereiken. „We bekijken wat de kenmerken van het betreffende kind zijn om een professioneel Om de overgangen beter op elkaar te laten aansluiten, is het Da Vinei College met medewerking van instanties die gespecialiseerd zijn in begeleiding bezig dit in een groter samenwerkingsverband aan te pakken. Max Hoefeijzers, lid van het college van bestuur van het Da Vinei College: „Het is de bedoeling het Centrum voor Oriëntatie en Opleiding in de techniek (COO) te regionaliseren in samenwerking met Voortgezet Onderwijs scholen (VO), zodat oriëntaties op beroepen en bedrijven een onderdeel van het onderwijs gaan vormen. Leerlingen kunnen zo een beeld krijgen van wat er in het leven te koop is en zich in een langzaam proces oriënteren en keuzes maken. Straks kunnen kinderen al in groep 7 van de basisschool naar dit proces toegroeien. Het COO organiseert bedrijfsbezoeken voor de kinderen van de basisschool en het VO die in de techniek werken. Kinderen krijgen zo een beeld van waar ze mee bezig zijn of mee gaan werken." Op 27 februari houden alle VO-scholen, de gemeente, de provincie en het ministerie een conferentie onder de naam 'De ongehinderde voortgang'. Tijdens deze conferentie wordt de samenwerking die de scholen en instanties in werking willen zetten uitvoerig besproken. advies te kunnen geven over de meest gewenste leerrout - om het gewenste beroepsniveau te berei ken. Vervolgens adviseren wij over de specifieke kenmerken van de school die deze leerroute aanbiedt. Om dit alles tot een succes te maken is het noodzake lijk dat het onderwijs aantrekke lijker gemaakt wordt. Er moet een groter beroep gedaan wor den op het eigen initiatief en de eigen verantwoordelijkheid van dé leerling." Samenhang In het kader van de Tweede fase in het voortgezet onderwijs is het Da Vinei College bezig met een betere aansluiting van de ene op leiding naar de andere, want dat is iets dat nu steeds mis gaat. Volgens Hoefeijzers ligt het grootste aansluitingsprobleem in het feit dat er in het voorberei dend onderwijs sprake is van een sterk begeleid klassikaal leerpro ces. „Waarmee het risico van uitval wordt vergroot, omdat de leerling in het MBO zeer zelf standig zijn eigen leerproces moet aanpakken en plannen. Het is nu zo dat de scholen voor zichzelf werken. Leerlingen val len bij de overgang van het een naar het andere onderwijs tussen wal en schip. Daarom willen we de infrastructuur in deze verbe teren. De overgangen moeten veel geleidelijker gemaakt wor den en bij elkaar aansluiten." Hij vervolgt: „De praktijk van het secundair beroepsonderwijs is steeds meer gericht op maat werk. De leerlingen worden meer op hun eigen verantwoor delijkheid aangesproken. De af wisseling van diverse vormen van leren blijkt de motivatie te bevorderen, 't Is zeker niet zo dat leerlingen met minder intel lectuele bagage minder goed ge motiveerd zijn of minder zelf standig kunnen werken. De mate waarin zelfstandigheid uit de verf komt, blijkt sterk af te hangen van de kwaliteit van de leermiddelen en de coachings- kwaliteiten van de leraar. Op deze punten wordt momenteel in het MBO veel geïnvesteerd om de nieuwe praktijk te, laten sla gen." In september '97 start Technicom weer met de opleidingen: THEORIE OPLEIDING VAPRO A, B EN C BASISOPERATOR (v.a. februari 1997) OPFRISCURSUS VAPRO C (v.a. februari 1997) VAPRO C (MOVEMENT OPERATOR) Opleidingen in de procesindustrie ZWIJNDRECHT De Chris telijke Scholengemeenschap voor VWO, HAVO. MAVO en VB Develsteincollege deed vorig jaar met de leerlingen van de brugklassen en tweede klassen voor het eerst mee aan een cul tuurtraject. In dat kader worden activiteiten georganiseerd die leerlingen in de onderbouw ver trouwd willen maken met diver se vormen van cultuur. Naast theater en muziek zijn de leerlin gen deze maand ook bezig met fotografie en grafische technie ken. Bij de sector VBO werd het programma enigszins aangepast, omdat jongens nog steeds het grootste deel van de leerlingen uitmaken. Hans Koutstaal is sector direc teur van de vestiging aan de bur gemeester Jansenlaan. 'Zijn' school telt 350 leerlingen. Ver heugd is Koutstaal over het feit dat zijn inspanning om ook meisjes voor dit onderwijs te in teresseren door ze er kennis mee te laten maken, succes heeft ge had. „We hebben dit jaar voor het eerst zestien meisjes in de brug- CHAUFFEURS/CLEANERS m/v REYM... The clean factor in your company klas. Ik hoop dat het een trend wordt, want dat is een verrijking voor de samenleving." Eigen portret Net als vorig jaar is er voor de brugklassers het musical theatre en de slagwerkklas. De tweedek lassers gaan aan de slag met fo tografie. Koutstaal: „Onder de titel 'Wat is een portret' krijgen de leerlin gen van een professionele foto graaf lessen over het portret in de loop der eeuw. Vervolgens gaan ze zichzelf portretteren. Daarbij gebruiken ze allerlei ac cessoires; ze kunnen dus kleren en andere spullen meenemen. In de klas is een hoekje ingericht waar ze ongestoord kunnen fo tograferen, want ze maken een foto van zichzelf met de af standsbediening. En komen daar dan ook op te staan als het beeld dat ze van hun eigen persoontje hebben. Zo maken ze kennis met het medium, en het aardige vind ik dat dit verhaal een projectie kant heeft." Compositie Bij de Stichting Cultuur en Edu catie Dordt krijgen de leerlingen de gelegenheid met grafische technieken kennis te maken. „Dat doen we buitenshuis om dat we er hier de faciliteiten niet voor hebben, dus komt het ma ken van etsen en zeefdrukken normaal gesproken niet aan de orde. Het is voor hen dus erg leuk om er op deze manier eens kennis mee te kunnen maken." Enthousiast wordt Koutstaal als hij over de slagwerklessen ver telt. „Deze mevrouw, één bonk dynamiet mag ik wel zeggen, kan het verschrikkelijk goed brengen. Ze komt hier met kof fers en tassen vol slagwerk en duwt iedereen iets in de handen. Hoe ze het voor elkaar krijgt weet ik niet, maar binnen een uur spelen ze een complete com positie." Overigens is het maken van theater iets dat de leerlingen van het Develsteincollege niet hele maal vreemd is. De sector VBO heeft in haar vestiging een eigen theaterhuis, dat voor iedereen toegankelijk is. In het theater huis zijn leerlingen, ouders en professionele theatermensen ac tief. De stukken die op de plan ken komen worden zelf geschre ven. Er zijn workshops waarin alle facetten van het theater aan de orde komen. Zowel het Da Vinei College als het Develsteincollege houden op woensdag 5 februari 1997 Open Huis. Op deze dag tonen leerlin gen van het Develsteincollege hun school in bedrijf in verschillen de afdelingen en kan men tevens kennismaken met de afdelingen die in samenwerkingsverband worden aangeboden. Tijdens dit Open Huis presenteert het Da Vinei College Deeltijdopleidingen. Wie belangstelling heeft kan terecht van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Voor inlichtingen: Centraal Bureau Da Vinei College, Groenedijk 49 in Dordrecht, telefoon: (078) 613 44 13. Develsteincollege Sector VBO, Burgemeester Jansenlaan 33, Zwijndrecht. Telefoon: (078) 612 80 85. RPOC Rotterdam wat denk je van verder studeren bij GTI in de: elektrotechniek meet- en regeltechniek centrale verwarmingstechniek open dag zaterdag 15 febr. 10.00-14.00 uur Pleidooi 'Da Vinei' voor efficiëntere overgangen door EMMY FONS Bent u geïnteresseerd in één van de opleidingen, maar kunt u (op basis van de door u genoten vooropleiding)'geen keuze maken, dan nodigen wij u uit om geheel vrijblijvend en kosteloos een toets te maken. Daarna zal, desgewenst, door één van onze docenten het resultaat van deze toets met u worden door gesproken en krijgt u een gericht stu die-advies. Ook voor mensen die in de ploegen dienst werken is het mogelijk om deze opleidingen te volgen zonder dat men daarvoor vrij behoeft te nemen! Wilt u meer weten over bovenstaande opleidingen, bel dan voor onze gratis brochure oio - 437 33 22. Het Rode Kruis, dat bent u. Het Rode Kruis, dat zijn de vrijwilligers en hulpverleners. Maar ook u bent het Rode Kruis. Uw steun is onmisbaar. Omdat de vrijwilligers alleen hun werk kunnen doen, als ze daarvoor de middelen hebben. Stort daarom uw bijdrage op giro 6868. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS foto JANSSEN DE KIEVITH Drukkerij van Deventer heeft vacatures voor de functies van Onze klanten kiezen ons voor flexibiliteit en de zekerheid van een kwalitatief topproduct. Ook de nieuwe scanoperator en DTP'er zullen aan deze eisen moeten voldoen. Daarnaast denken deze professionals na bij wat ze doen, zijn ervaren met QuarkXPress, Photoshop en Illustrator en zijn prettig om mee samen te werken. Wij bieden als tegenprestatie veel leuk en uitdagend werk, een prima salaris en een Drukkerij van Deventer professionele en prettige werkomgeving wordt gevormd door (inclusief een Scitex-smartscanner respectievelijk Apple Macintosh 9500) in een een 40-tal medewerkers. moderne en goed draaiende drukkerij. Naast het drukken Uw schriftelijke sollicitatie graag sturen ter met één-, twee- en attentie van Henk van Deventer. U kunt hem vier-kleurenpersen eventueel ook bellen voor het beantwoorden van vragen. verzorgt Van Deventer voor haar cliënten de opmaak en lithografie van correspondentie- Drukkerij van Deventer bv en reclamedrukwerk, Marconistraat 10 Postbus 17 periodieken en 2690 AA 's-Gravenzande Telefoon (0174) 44 55 44 jaarverslagen. Fax (0174) 44 55 55 Reym is een dynamische onderneming op het gebied van Industriële Reiniging en (Tank-) Transport, met het hoofdkantoor in Amersfoort en vestigingen in Veendam, Emmen, Sittard, Rozenburg, Beverwijk en Amsterdam. Wegens uitbreiding van de werkzaamheden bij de vestiging Rozenburg zoeken wij: Wiens taak het zal zijn: Het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden op het gebied van industriële reiniging, zowel nationaal als internationaal. Functie-eisen: - Rijbewijs CE chauffeursdiploma - ADR certificaat - WA I certificaat - Gevoel voor kwaliteit en veiligheid - Flexibele instelling of - Hoge druk certificaat - Bereidheid groot rijbewijs/chauffeursdiploma te behalen Geïnteresseerd? Stuur dan uw sollicitatiebrief met C.V. binnen 14 dagen aan: Reym B.V. t.a.v. Operations, Postbus 1291, 3180 AG ROZENBURG Nadere informatie kunt u inwinnen bij de operations manager de heer W. Arnoldus, tel. 0181-212 922. Regionaal Praktijk Opleidings Centrum Haven nr. 2117 bereikbaar met buslijn 67 Tel.: (010) 429 52 44 Toestel 205 Fax: (010) 429 00 74 Antwoordnr. 90173 3080 VB Rotterdam met wiskunde minimaal B-niveau

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17