SCHIEDAM Aan-Stekelijk idee 'Aantal uren Nederlands moet worden uitgebreid' v I m Wijkers en blijvers De Harg wordt geen woonzorgcomplex Sculpturen in Pand Paulus Activiteiten dienstencentra 'JONGEN WAT KAN JIJ LIEGEN' Nog niet boven 'magische grens' Muziek en computeren ZOEKT U VOOR UW KIND KINDEROPVANG OPMAAT? OF WILT U BIJ U THUIS OF BIJ DE VRAAGOUDER THUIS KINDEREN OPVANGEN EN VERZORGEN? Ouderen willen gehoord worden ORANJE Bedrock in café Podium Het Nieuwe Stadsblad STICHTING KINDEROPVANG KATJA HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 6-1441 SCHIEDAM Laat de Rietzeilers maar schuiven. De Schiedam- se carnavalsvereniging moet het dit jaar vanwege teruglopende belangstelling wat rustiger aandoen. Maar 1997 zal wel de geschie denis ingaan als het moment waarop de basis voor een betere toekomst werd gelegd. Van het jeugdfeest, afgelopen zondag in de nieuwe residentie 'De 4 Molens', werd extra veel werk gemaakt. De aanpak had succes. Onder de bezielende leiding Björn en Ilona (jeugdprins en -prinses) ging het publiek volledig uit z'n dak. En het moet gek lopen wil een groot aantal van die enthousiaste jongeren zich eenmaal volwassen niet aanmelden als lid van de momenteel wat zieltogende vereniging. Een ander staaltje van de Rietzeiler wervingsstrategie is het 'steken-maken' zaterdag 8 februari in De Nieuwe Passage tussen 12.00 en 15.00 uur. Prins Leonardus zal persoonlijk prijzen uitreiken aan de kinderen die het mooiste hoofddeksel in elkaar geknutseld hebben. Voorafgaand daaraan ontvangt de prins in gezelschap van zijn gemalin Antoinette de sleutel Schiedam uit handen van burgemeester Scheeres. De Rietzelers zijn van plan de binnenstad zaterdagmiddag volledig op z'n kop te zetten, 's Avonds vindt dan het grote Prinsenbal plaats (ook in De 4 Molens) met ondermeer de bekendmaking van het Witte en Zwarte Schaap. Dinsdag 11 februari wordt carnaval 1997 afgeslo ten met een bal dat precies om 24.00 uur is afgelopen, want de echte cracks moeten woensdag vroeg óp om in de kerk hun askruisje te halen. ZADKINE I i i -""■'mm SCHIEDAM Rond het zwembad Groenoord zijn vorige week negen bomen gerooid. Het gaat om zes populieren en drie wilgen, die in de loop der jaren zover waren uitgegroeid dat ze de lichtval voor andere bomen en de onderbeplanting wegnamen. „Op verzoek van de Stichting Zwembad Groenoord hebben we de boel uitgedund", legt de heer Nikkels van de afdeling Groenbeheer uit. „In het systeem van 'wijkers en blijvers' hebben de populieren en wilgen moeten wijken om de iepen te kunnen behouden." Volgens Ron Schouten, manager van het zwembad, was één en ander noodzakelijk uit het oogpunt van onderhoud. „Toen het zwembad werd geopend hebben we al enkele iepen laten verwijde ren omdat die ziek waren. Deze keer was het de beurt aan bomen, die het overige groen in de weg stonden. Nu de negen bomen weg zijn, vangen de overgebleven iepen meer licht en hetzelfde geldt voor de onderbeplanting. Er komt overigens ook weer nieuwe aanplant voor terug", belooft de heer Schouten. SCHIEDAM Zeggen wat je bedoelt, kritiek en boosheid ui ten en gevoelens van eenzaam heid beter de baas kunnen, het zijn enkele van de onderwerpen die in de cursus Assertiviteit voor 55-plus aan de orde komen. De cursus wordt georganiseerd door Maatschappelijke Dienst verlening Nieuwe Waterweg, bu reau Schiedam (MDNW)en om vat elf bijeenkomsten. In de lessen wordt geleerd mak kelijker contact met anderen te leggen, meer respect voor zich zelf te hebben en beter de eigen grenzen aan te geven. Ook komen de veranderingen in deze tijd en het daarin meegaan aan de orde. Het is de bedoeling dat cursisten tijdens 'Assertiviteit voor 55- plus' ontdekken dat niemand te oud is om te leren en dat hun levenservaring niet verloren mag gaan, door maar te zwijgen. Aanvang 3 maart van 14.00 - 16.00 uur. Opgave (voor 14 februari) en meer informatie bij het algemeen maatschappelijk werk, tel. 4731033, vragen naar mevrouw Terwindt of de heer A. Battai. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje R 95 per literÏO. Vieux Oranje per liter I O. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Kunstgebitten en/of gedeeltelijke protheses Vernieuwen: in overleg met uw wensen Tandprothetische Praktijk Veringmeier 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het CDA vindt dat het aantal uren Ne derlandse taal lessen aan nieuwkomers moet worden uitgebreid van 500 naar maxi maal 900 uren. De christende mocraten vrezen dat het hui dige aantal lesuren 'de gewen ste inburgering van een bedui dend deel van de allochtone nieuwkomers in Schiedam in de weg staat.' Lager opgeleide nieuwkomers kunnen zich volgens Christine Lepidis (CDA) absoluut niet redden nadat zij 500 uren Neder lands hebben gehad. „Dat levert bijvoorbeeld problemen op bij het boodschappen doen. of bij een bezoek aan de huisarts. Daarnaast zijn ook hoger opge leide allochtonen gebaat bij een uitbreiding van het aantai uren onderwijs in de Nederlandse taal. Bij 900 uren - zo leert de ervaring ondermeer opgedaan in Utrecht - is het voor hen moge lijk een toets op cito-niveau 5 af te leggen, waarna zij eventueel door kunnen stromen naar de Universiteit", zegt Lepidis. Ver der is zij van mening dat het aantal nieuwkomers dat deel mag nemen aan het PIN (Project Integratie Nieuwkomers) moet worden uitgebreid. Lepidis: „Migranten uit de Eu ropese Unie-landen, het voor malig Oostblok en overige (Der de Wereldlanden zonder vluch telingenstatus vallen nu buiten deze regeling. Als zij nu de Ne derlandse taal willen leren be heersen komen zij terecht op wachtlijsten bij educatieve instel lingen, waarbij wachttijden van anderhalf tot twee jaar geen uit zondering zijn. En sinds de in voering van de Inburgeringswet op I januari van het vorig jaar, SCHIEDAM In de verschil lende dienstencentra staan voor ouderen de komende periode de volgende activiteiten op stapel: Vrijdag 7 februari - Ouderenbiljarttoernooi in De 4 Molens tussen 9.30 en 16.00 uur. - Geheugenspel in Oost tussen 14.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM - An het begin van 1997 telde Schiedam 74.941 inwoners en bleef dus net onder de 'magische grens' van 75.000. De verwachting is wél dat dit aantal binnen af zienbare tijd wel wordt 'rond gemaakt' omdat de komende periode in Nieuwland veel nieuwe woningen worden op geleverd. Daarna ligt de nieuw- bouwproductie voor enige tijd op laag peil, waardoor het niet is uitgesloten dat het inwoner tal van Schiedam opnieuw on der druk komt te staan. Over het hele jaar 1996 is de Schiedamse bevolking toege nomen met ongeveer 780 per sonen. Dat is gelijk aan de ge middelde bevolkingsgroei van de afgelopen zes jaar. Dat het inwonertal van de zijn deze wachtlijsten in Schie dam en Vlaardingen alleen maar langer geworden". Extra geld Momenteel vergoedt het Minis terie van VWS (Welzijn) 500 uren Nederlandse taalles aan hen die in aanmerking komen voor het PIN. Een uitbreiding met 400 uren moet door de ge meente zelf bekostigd worden. „En dan praat je toch al gauw over een paar ton extra geld, bovenop de half miljoen gulden die we nu al in het (taalonder wijs aan nieuwkomers steken. Maar mocht de raad het voorstel van het CDA steunen, dan zal er gezocht moeten worden naar fi nanciële middelen om een en an- Maandag 10 februari - Start kaartverkoop 'Erwten soep eten' op donderdag 27 fe bruari in de Woudhoek (vanaf 12.00 uur). Kaarten kosten 3,-. Woensdag 12 februari - Activiteitenclub (kaarten ma ken) in Oost tussen 10.00 en 12.00 uur. deelname: 5,- per maand. Brandersstad in '96 net niet de 75.000 heeft bereikt, is mede een gevolg van de sterke terug val van het aantal geboorten. Dat lag in dé periode '90 tot '95 steeds ruim boven de 900, maar kwam het afgelopen jaar niet boven de 849 uit. Vooral in Spaland-West werden min der kinderen geboren. De oor zaak daarvan is dat in deze wijk steeds meer huishoudens de fase van gezinsvorming ach ter de rug hebben. De verwach ting is dat het lagere geboorte- peil in Schiedam voorlopig zal aanhouden. De bouw van Spaland-Oost (met veel eengezinswoningen) kan voor een mogelijke ople ving van het aantal geboorten zorgen. der mogelijk te maken. Overi gens geloof ik dat de huidige aanpak voldoet en volstrekt in lijn is met wat eerder is vastge legd in de PIN-nota", aldus wet houder Wiegman (Financiën Onderwijs). Hij is verder van mening dat de grootste opposi tiepartij al tijdens de Algemene Beschouwingen met haar op merkingen had kunnen komen. Wiegman: „Maar toen hoorde ik het CDA hier niet over". Knelpunten Wiegman bevestigt dat het - met name voor oudkomers - moeilijk kan zijn in aanmerking te komen voor Nederlandse les, aangezien het aantal plaatsen bij het Re gionaal Opleidings Centrum SCHIEDAM „Een roman schrijver schuift net zolang met rekwisieten en personen tot alles precies op zijn plaats valt. En bij mij ging het erom dat de juiste klanten op de bij hen passende barkrukken terecht kwamen", aldus Kees van Beijnum die aan het begin van de derde schrij versavond in de bibliotheek, de circa 50 aanwezigen een kijkje gunde achter de schermen van zijn boek Dichter op de Zeedijk. De ingrediënten voor dit boek haalde Van Beijnum uit zijn eigen jeugd. Hij groeide op in een café op de Amsterdamse Zeedijk. Behalve overeenkom sten met Constant Wegman, de hoofdpersoon uit het boek, zijn er ook verschillen tussen deze SCHIEDAM De kern van de nieuwe tentoonstelling in Pand Paulus vormen vijf architectoni sche landschappen van beeldend kunstenaar Maarten Greve. De sculpturen zijn tot stand geko men na eindeloos schuren, pas sen en meten. Alle oneffenheden zijn wegge werkt. De samenstellers van deze (voor Maarten Greve de eerste) solotentoonstelling, zien in het (ROC)Zadkine beperkt is. de ge meenteraad stemde maandag avond in met het raadsvoorstel een raamovereenkomst aan te gaan met deze instelling die voortaan het volwassenen on derwijs voor haar rekening zal nemen. De portefeuillehouder: „Een speciale werkgroep zal over een jaar de werkwijze van het ROC Zadkine evalueren. Mocht daar uit blijken dat er toch knelpun ten zijn dan ben ik ervan over tuigd dat die opgelost kunnen worden". De wethouder noemt het onzin dat de integratie van nieuwko mers in Schiedam te wensen overlaat, zoals het CDA conclu deert. Behalve nieuwkomers heeft ook jonge Amsterdammer en de schrijver Kees van Beijnum. „Constant woont in het boek bij zijn grootmoeder. In werkelijk heid woonde ik gewoon in het café van mijn moeder. Maar ook mijn oma was werkzaam in de horeca en dreef een hotel." Dat niet iedereen begreep dat Dichter op de Zeedijk geen auto biografische jeugdherinneringen zijn, maar dat het hier om een roman gaat, bleek wel uit het feit dat Van Beijnum van een kennis te horen kreeg: „Goh jongen, wat kun jij liegen." Van Beijnum doet zijn inspiratie op in het dagelijks leven. „Bij voorbeeld wanneer ik in de trein zit en ik vang flarden van een gesprek op. Die zinnetjes noteer ik en later gebruik borduur ik daar vaak op verder. Toch denk ik dat je niet perse iets hoeft te hebben meegemaakt, om erover werk twee verschillende perspec tieven die uitnodigen tot het van grote hoogte neerkijken op het gecreëerde landschap, om ver volgens vanuit kikvorsperspec tief tegen het bouwwerk aan te kijken. Deze wisselende gezichts punten worden volgens de initia tiefnemers van de expositie ge stuurd door het verlangen van de kijker. Maqrten Greve vergelijkt dit met een treinreis. 'In het mo- een groep oudere migranten te kennen gegeven in aanmerking te willen komen voor Neder landse taallessen. Zelfredzaamheid Dat bleek uit een project van de Stichting Medelanders van over al en nergens, dat vorig jaar ge organiseerd werd in samenwer king met de provincie Zuid-Hol land. „Daarbij maakten oudere allochtone Schiedammers kennis met allerlei instellingen voor se nioren. Behalve dat zij te kennen gaven graag het Nederlands be ter onder de knie te willen krij gen, kwam verder heel duidelijk naar voren dat zij geen behoefte hebben dat te doen in een schoolse situatie, bijvoorbeeld bij een educatief centrum. Het gaat hen er vooral om de sociale zelfredzaamheid in het dagelijk se leven te vergroten. Vandaar dat wij ook voorgesteld hebben deze taallessen in de Moskee te geven, maar tot op de dag van vandaag hebben wij daar nooit een reactie van het college op gehad", aldus Eric Dijkhuizen, directeur van bureau Medelan ders. Volgens hem kan geld het probleem niet zijn. Dijkhuizen: „De geldpot Welzijn Minderhe den is nog nauwelijks aange roerd". Herman Gerrits (afdeling maat schappelijke aangelegenheden) acht het niet onmogelijk dat in de toekomst ook in de Moskee Nederlandse taallessen gegeven zullen gaan worden. Gerrits: „Op dit moment geeft het ROC Zadkine (Regionaal Opleidings Centrum), - waarin het ECV (Educatief Centrum Volwasse nen) onlangs is opgegaan - ook buiten haar vestiging aan het dr. Wibautplein in Nieuwland cur sussen". te kunnen schrijven. Er wordt wel eens beweerd dat je op je zesde levensjaar alle ervaringen hebt opgedaan, waar een boek op kan worden gebaseerd. Ik doel hier uiteraard op: liefde, vreugde en verdriet." Dichter op de Zeedijk stopt als de buurt te maken gaat krijgen met de komst van de eerste drugs. „Dat heb ik heel bewust gedaan omdat ik niet kan schrijven over een situatie die ik niet doorleefd heb. Dan zou er een ongeloof waardige wereld van bordkarton zijn ontstaan, en dat wilde ik niet", zegt Van Beijnum. De volgende schrijversavond - georganiseerd door boekhandel Mercurius en de Openbare Bi bliotheek - wordt gehouden op vrijdag 28 februari 1997. Dan zal Hafid Bouazza te gast zijn. ment van passief laten verplaat sen kun je, terwijl je op het bank je in de trein zit en wacht, je van alles voorstellen.' Kunstliefhebbers die een derge lijke imaginaire reis willen mee maken, kunnen daarvoor terecht in Pand Paulus aan Korte Ha ven 125 van donderdag tot en met zondag van 13.00 - 18.00 uur. De expositie loopt tot en met 2 maart. SCHIEDAM De kans dat be jaardenoord De Harg (Schie- dam-Noord) in de toekomst ver bouwd gaat worden tot een 'wo- zoco' (woonzorgcomplex) is hoogst onwaarschijnlijk. Vol gens de heer Smit - directeur van De Harg-Spaland - is dat bouw technisch onmogelijk. „Het is een prima gebouw dat in deze staat nog wel 50 jaar mee kan, zolang je maar geen muren gaat uitbreken." De huurdersbelangenvereniging Groenoord-Midden en de wijk en bewonersorganisatie Tuin dorp Kethel stelden onlangs voor De Harg een wozoco-be- stemming te geven, wanneer de huidige bewoners De Harg ver laten om hun intrek te nemen in één van de tachtig seniorenwo ningen, die in de nieuwe wijk Spaland-Oost worden gereali seerd. Maarten Reuderink (PvdA) heeft de indruk dat een meerder heid binnen zijn fractie sympa thiek staat tegenover het idee SCHIEDAM Muziekcen trum Opmaat start op dinsdag 11 februari met een cursus 'Mu ziektekst-verwerking' met de computer. Deelnemers leren het noten invoeren, het in drukkwa liteit uitprinten en het met een druk op de knop uit de partituur halen en transponeren van een partij. Het resultaat is goed lees bare bladmuziek zonder trans- positiefouten én tijdswinst (op den duur). Voor de cursus wordt gebruik gemaakt van het programma voor een wozoco in Schiedam- Noord. Dit schrijft hij in een brief aan de huurdersbelangen vereniging en de wijk- en bewo nersorganisatie. „De locatie van de huidige Harg tussen beide wijken in lijkt ons op het eerste gezicht ideaal, maar ook indien er moet worden uitgeweken naar een andere plek lijkt uw idee ons nog steeds zeer waardevol", schrijft Reuderink. Grootste struikelblok op dit mo ment vormen echter de finan ciën. Maar Reuderink laat weten dat het wel degelijk zinvol is 'om nu al initiatieven te nemen'. Daarmee blijft onduidelijk welke bestemming De Harg op den duur zal krijgen. Smit: „Er is al eens gedacht aan een hotelfunc tie, of om er asielzoekers in on der te brengen. We zijn er nog niet uit. Overigens staan we po sitief tegenover een mogelijk wo zoco in Noord. Zo'n initiatief zou prima passen binnen ons huidige totaalpakket aan oude renzorg." 'Finale' dat bestaat voor zowel MS-DOS als Apple Macintosh computers. De cursus bestaat uit tien lessen van zestig minuten, staat onder leiding van Auke Pol en wordt gegeven in het gebouw aan de lange Nieuwstraat 183. De kosten bedragen 206,- voor leerlingen tot 21 jaar en 242 voor 21-jarigen en ouder. Infor meren en/of aanmelden via tele foonnummer 4269680 (bellen tussen 14.00 en 17.00 uur). SCHIEDAM In café Podium op de Lange Haven 28 treedt zaterdag 8 februari de formatie Bedrock op. achter deze naam gaan drie muzikanten schuil die al jarenlang eigen rochknummers naadlos weten te combineren met knallende covers van onder anderen Brian Adams en Led Zeppelin. De band bestaat uit Pete Lovell (zanger/gi tarist), Riny Eysberg (drummmer) en Dick Verhey (bassist). Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Wachtlijsten rijzen de pan uit L'.'i i I 1 Hel ECV-gehouw op hel Wihaulplein waar het Schiedamse volwassen-onderwijs gegeven wordt. Zes populieren en drie wilgen hebben rond zwembad Groenoord het re ld moeten ruimen om meer lerenskansen te bieden aan de resterende iepen. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131 - 3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 i.s.m. tandarts G. Jansen WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS door CHRIT WILSHAUS Van Ostadelaan 120, 3117 XM SCHIEDAM TEL. 010-4265819 Dan kan gastouderbureau Katja voor u bemiddelen. Wij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact, om opvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Tijdens de opvangperiode bieden wij begeleiding en ondersteuning. Het opvangtarief voor een kind bij een gastouder - bedraagt 4.- en bij de vraagouder thuis 6.- per uur. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Brigitte de Bruijn of Ank de Gier van het gastouderbureau.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 5