.Last van een rillerig gevoel, keelpijn, hoest en koorts? WEEK 6 WINTER Plotseling een rillerig gevoel? Spierpijn, hoesten, hoge koorts? Grote kans dat u een griepje heeft opgelopen. Van griep kun je je flink ziek voelen. Sommige mensen verwarren griep ten onrechte met een verkoudheid. Over het algemeen beperkt verkoudheid zich tot neus en keel. Er kan wat verhoging optreden, maar nooit hoge koorts. Voor advies over de behandeling van griep en verkoudheid kunt u terecht in uw apotheek. 6 - 1042 De klachten bij griep (influenza) komen inderdaad gedeelte lijk overeen met de klachten bij verkoudheid. Bekende verschijnselen bij verkoudheid zijn een verstopte neus of een loopneus, keelpijn, lichte verhoging, hoofdpijn of hoesten. Bij kleine kinderen komen soms complicaties voor, zoals middenoor- en bijholteontsteking. Hierbij kan overigens ook koorts optreden. Verkoudheid is niet gevaarlijk; er is nog nooit iemand aan overleden. Bij griep gaan de klachten echter een stapje verder: hoofdpijn, spierpijn en een gevoel van algehele malaise. In tegenstelling tot verkoudheid gaat griep dikwijls gepaard met (ho ge) koorts (39 tot 40 gra den). Voor de meeste mensen is griep niet gevaarlijk. Maar voor een aantal groepen vormt griep wel een risico. Dat zijn mensen met een hart- of nierkwaal, CARA of diabetes. Andere risi cogroepen zijn mensen met een verlaagde weer stand en ouderen. Bij deze groepen kunnen als gevolg van griep ernstige compli caties optreden. In die ge vallen is een griepprik sterk aan te raden, om griep te voorkomen. Men kan in november bij de huisarts terecht voor zo'n inenting. Heeft u de prik het afgelopen jaar niet ge haald maar behoort u wel tot een risicogroep, schrijf het dan nu vast in uw agenda. De prik moet elk jaar worden herhaald. Uitzieken Tegen verkoudheid bestaat eigenlijk geen geneesmid del. Ook voor griep geldt: als je het eenmaal hebt, dan is er niets meer aan te doen. In beide gevallen is het beste middel: uitzie ken. Verkoudheid gaat meestal binnen een week vanzelf over. Griepverschijnselen verdwijnen vaak binnen drie tot vijf dagen; wel voelt men zich een dag of tien daarna nog wat slapjes. Maar hoewel griep en verkoudheid niet zijn te bestrijden, zijn er wel en kele middeltjes die helpen de klachten te verminderen. Tegen de hoest kunt u een hoestdrankje nemen. Bij een verstopte neus helpen een stoom- badje of neusdruppels of een neusspray. Om keelpijn te verzachten is het belangrijk veel te zuigen. Speciale zuigtabletten zijn daarvoor niet nodig. Een dropje of een snoepje voldoet net zo goed. In uw apotheek kan men u vertellen welk middel voor u het meest geschikt is. Tegen spierpijn of hoofdpijn bij griep kan een pijnstiller worden geslikt, zoals paracetamol. Hierdoor zakt ook de koorts. Bedenk daarbij wel dat koorts een natuurlijke reactie is op de virussen die het lichaam zijn bin nengedrongen. Koorts zelf bevordert waarschiijnlijk eerder het herstel. Het is dus verstandig om niet gelijk met koortsverlagende middelen te beginnen. Ook hier geldt: vraag om advies in uw apotheek. Virus Verkoudheid en griep wor den veroorzaakt door virus sen. Virusinfecties ontstaan niet door kou, maar door besmetting. De virussen zitten in het speeksel van iemand die besmet is - zon der dat diegene zelf al ziek is. Er zitten namelijk enke le dagen tussen het tijdstip van besmetting en het mo ment dat men echt ziek wordt. De virusdragende speeksel- deeltjes kunnen in de lucht komen door hoesten of nie zen. Het virus kan zich ook verspreiden door zoge naamd contactoverdracht: via handen geven of de te lefoonhoorn. Het lastige is dat zowel het griepvirus als het verkoudheidsvirus vele verschijningsvormen kent. Daardoor kunnen wij geen weerstand opbouwen tegen deze ziektes. Immers, net wanneer we immuun zijn geworden voor het ene vi rus, ligt het andere weer op de loer. De griepprik wordt jaarlijks aangepast aan de veranderingen in het griep virus. Mocht de griep of de verkoudheid na een week niet over zijn of niet verbe terd, neem dan contact op met de huisarts. Het is ook verstandig om de arts te raadplegen in geval van ho ge of aanhoudende koorts of wanneer u de situatie niet vertrouwt. Bij kleine kinderen en mensen uit de risicogroepen is extra oplettendheid ge boden. Bij hoesten, keelpijn, een verstopte neus of hoofdpijn kan uw apotheek u helpen. Gebruikt u geneesmiddelen op recept, dan kunt u in uw apotheek voor de zekerheid even navragen welke "zelfzorgmiddelen' u daar het best bij kunt gebruiken. bij griep en verkoudheid

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 19