SCHIEDAM *r- BINNEN' HUIS &TUIN GALLERY Schiedam presents Moderne padvinders verdienen standbeeld Haarverzorgen en computeren Brandweer minder gewichtig QUALITY ABOVE ALL. Burgerlijke stand Het Nieuwe Stadsblad De 1000 ronden van Nederland Dl «vi Bvi Eül^l 7 t/m 16 Februari Ford Ka First Edition Ontdekkingsreis van de dynamiek De jarige Victoria trakteert op klinkende munt! HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1997 6-1475 DEMOCRATEN 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 010) 4.699.611 Timing '•O-. i C x ij. mI \tjfi Braaf B Y N PIUS OPENING: Vrijdag 7 februari 1997 woonboulevard Vlaardingen, Gerard Burgerlaan 3 3131 KZ vlaardingen Opgave burg.stand van Schiedam 17 t/m 23 januari Geboorteaangiften: William G. z.v. van Es-Ponse, Santos z.v. helliah-Selliah, Yver- ne Y.M. d.v. van Helden-van Dijk, Kevin z.v. van der Jagt- van der Heiden, Michel X z.v. Schotman-Lagro, Anita J.K. van Warendorp-Dingler, Rob bert z.v. Wigmans-Leeggangers, Famke d.v. Leenderts-Verspeek, Marieke W. d.v. Richel-de Leeuw, Cas A. z.v. Buider- Kwakman, Habiba d.v. Pervaz- Gull Shanaz Akhter, Sinem N. d.v. Kocas-Kocas, Jannu d.v. Beelen-Dapoverse, Abdelhak z.v. El Khalifi-EI Bouhali, Cha- resa K d.v. Lautan-Mangal. Jul- lienne J. d.v. Zimmerman, Olaf S. z.v. Ketel-de Paus, Frabnk D. z.v. van Emden-Bakker, Jord z.v. Schoenmakers-Neeter Ondertrouwd: W. van den Berghe 33 jr. en I. Siepel 26 jr., H.J. Groenendaal 46 jr. en M.T. de Veld 41 jr., A. Moritz 43 jr. en K.L. Daniels 34 jr., A.L. de Raat 49 jr. en G.D. Schwagermann 47 jr.. H. Steen bergen 64 jr. en Ouwens 62 jr. Gehuwd: J.B. Hotkamp 35 jr. en Y. Har- tog 33 jr. Overleden: N. Sonneveld vr. 83 jr. geh. gew. met J.W.J, van der Knaap. J.C. Groeneveld vr. 102 jr. geh. gew. met D. van Wijk, J.J. Valken, man 69 jr., M. Diepold, vr. 86 jr. geh. gew. met J.H.W. Hermans, M.S. Huisman vr. 83 jr. geh. gew. met J. Cremer, A..S. van Eijsden vr. 86 jr. geh. gew. met A. van der Merwe, K. Ligthart vr. 89 jr. geh. gew. met A. Schef- fers, J.C. van Bommel vr. 86 jr. geh. gew. met J.H. Burger, J. Schopenhouer man 80 jr., J. Kil vr. 97 jr. geh. gew. met F.J. Havermans, G. Brobbel vr. 83 jr. e.v. W. Radstake, J. Verkouter man 89 jr., L. Onverwacht man 75 jr., T. Gilijamse vr. 56 jr., A.L. Meijdam man 65 jr., G.J. van der Haar man 53 jr., J.J. Henkelman man 87 jr., J.C. Lips man 66 jr., S. Makris man 40 jr., Andeweg man 71 jr. 011 De historische Korenbeurs, is in het bezit van de gemeente. D66 wil graag uw mening horen: Wat moet er - volgens u - in de Korenbeurs gedaan worden? Waarvoor kunnen we dit monumentale gebouw gaan gebruiken? Bel uw visie, plannen of ideeën door aan telefoon 4262016, of schrijf naar D66, postbus 4309, 3102 GG Schiedam. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Distrlctverkooplelder: C. Vijfvinkel. tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Si.eben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS SCHIEDAM „Op het rechte stuk halen de karretjes met gemak 80 kilometer per uur aan het woord is Ton Oudshoorn, een van de bedrijfsleiders van het Schiedam Inkart Centre. Terwijl achter hem langs de wagentjes voorbij suizen, vertelt hij over deze steeds populairder wordende sport. „Iedereen kan meedoen. Dat is het leuke, denk ik. Voordat de 'coureurs' instappen krijgen ze van ons wel de nodige instructies, plus speciale kleding en een helm", aldus Oudshoorn. Zondag 16 februari worden de 1000 ronden van Nederland gereden. Een evenement waarbij de deelnemers uit het hele land komen, en dat al helemaal is volgeboekt. Oudshoorn: „We starten om 10.00 uur en verwachten dat de winnaar na circa 7 uur over de finish zal rijden. Tijdens de race zal er 4 keer getankt moeten worden. Er wordt in teams gereden, waarbij de deelnemers steeds na één uur moeten wisselen met een ander teamge noot". De winnaar krijgt een grote wisselbeker, verder zijn er medailles voor de nummers 1 tot cn met 3. Daarnaast ontvangen alle deelnemers een herinnering aan de race. Schiedam Inkart Centre is van maandag tot en met donderdag geopend van 14.00 - 23.00 uur. Op vrijdag van 14.00 - 24.00 uur. Op zaterdag van 12.00 - 24.00 uur en op zondag van 12.00 - 22.00 uur Elke woensdagmiddag tussen 14.00 - 16.00 uur kunnen jongens en meisjes vanaf 4 jaar komen kinderkarten. Karten kost minimaal 25 gulden (13 minuten). Het Inkart Centre is gevestigd aan de Strickledeweg 27 (Spaanse Polder), telefoonnummer: 010 - 4156424. SCHIEDAM Geboren en geto gen Schiedammer Sjaak Stuy maak te ter gelegenheid van de stadsge sprekken het volgende gedicht: Wat Schiedam ontbreekt is een plein Een stad heeft nodig: een hart Een stad heeft nodig: longen Een hart dat klopt Longen die ademen We schrappen het oude Emmaplein Koemarkt is een friet-garage Koemarkt - Playo-de-mayo We offeren het Van 't Hoffplein Wat Schiedam noidg heeft is een stadshart Een groen ontmoetingsplein, rustiek Uitnodigend voor wandelaarr en wielrijder Voor de echte Schiedammer en re creant Ik wil hierbij sterk pleiten voor een plein-plantsoen O ja, we hadden toch een Hema- plein? Jong en oud kent het Tussen ruïne en Lange Kerkstraat Schiedam kunstenaars-stad Zonder stadspark is een stad onper soonlijk Zonder longen sterft de graankorrel We hebben al een naam verzonnen: proza. Galbakkerij wijkt voor daadkracht SCHIEDAM Gravin Alei- da, de stichteres van Schie dam, viel de eer te beurt. De brandersknecht, symbool van het jeneververleden ook. Het prototype van de Schiedam mer anno 1997 verdient even eens een standbeeld als grond legger van een ongekende plaatselijke bloeiperiode. Dat is een dromer met beide benen op de grond. Geen gelaten doemdenker, maar een daad krachtige positivo die trots is op én zich wil inzetten vóór eigen woonomgeving. Kunste naars zat in eigen gelederen die daar een fraaie bronzen uitvoering van kunnen maken. Zo'n kleine 200 representan ten van dat nieuwe type stad genoot verzamelden zich dins dagavond in de Nieuwe Pas sage om te brainstormen over heden en toekomst van de bin nenstad. Het initiatief om middels zoge heten stadsgesprekken de bur gers inspraak te geven komt uit de koker van de gemeente. Het afgelopen jaar werden er drie gehouden. De sessie van deze week. waarvoor alle deelnemers aan de voorgaande edities een uitnodiging hadden gekregen, diende meteen als officiële afslui ting van het project. De timing voor een dergelijk ini tiatief bleek een perfecte. De kloof tussen overheid en bevol king mag dan groter heten dan ooit; de afstand tussen bestuur ders en het 'gewone volk' was nimmer eerder zo'n kleine. Een wethouder vertoont zich net zo makkelijk in drie-delig-grijs als in het statussymbool van Jan met-de-pet: de spijkerbroek. Be woners beschouwen zich niet langer als gewillige onderdanen, maar als gebruikers/deskundi gen. Ze bundelen hun krachten in steeds invloedrijker verenigin gen, zijn gewend hun mening te ventileren én gehoord te worden. INLOOPCONCERT IN GROTE KERK Het inloopconcert in de Grote Kerk van zaterdag 8 februari wordt verzorgd door het gemengd koor Sursum Corda uit Sliedrecht. De muzikale leiding is in handen van Everhard Zwart. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. MÉT UNIEKS WOONIXPOSITIE Onderga de sfeer van het 'slakkenhuis' (ontwerp Esenso) en kom naar de woonmanifestatie Binnenhuis Tuin '97. Groter en inspirerender dan ooit. OPENINGSTIJDEN: 11 00-17.00 UUR EN VAN 19 00-22.30 UUR. ZAT EN ZON. VAN 11 00-17.00 UUR. Internet: http://www.euronet.nl/~topdesk i- Wethouder Hafkamp en burgemeester Scheeres geflankeerd door een gezelschap dames die ter ere van de expositie in het Stedelijk over 'De Gouden Eeuw van Schiedam' in 17de eeuwse kledij zijn gestoken. Met zijn allen bewonderen ze een van de foto's waarmee de Nieuwe Passage versierd is ter gelegenheid van die tentoonstelling. De tijd was er rijp voor en dus was de belangstelling om deel te nemen vanuit alle lagen van de bevolking groot. Het was dan ook een gemêleerd gezelschap dat dinsdag regen en wind trot seerde om van gedachten te wis selen over zaken van algemeen belang als versterking van de functie van het water en bereik baarheid. De keus voor de Nieu we Passage als plek van samen komst was een onverwachte, maar bleek een hele goede. Het winkelcentrum - niet te opdrin gerig, op de goede manier gezel lig, lekker warm en met een uit stekende catering-voorziening - bleek een ideaal decor. Ook in andere opzichten toonde de ge meente zich een uitgekiend gast heer. Belangrijke bijzaken als voldoende kapstokruimte, ta fels, stoelen, fiap-overborden en plattegronden waren tip-top ge regeld. De inwendige mens werd goed gedoseerd verzorgd. De 17de eeuwse kledij van het bedie nend personeel ter ere van de tentoonsteling 'De gouden eeuw van Schiedam' die vrijdag van start gaat in het Stedelijk, gal net dat beetje extra cachet zonder teveel op te vallen. De inleidende dominee bleek over bondig en SCHIEDAM Twaalf inwoners van Vlaardingen en Schiedam (zes uit iedere gemeente) rijden sinds af gelopen zaterdag Urots rond in hun opvallende nieuwe auto: de Ford Ka First Edition. Ter introductie van de nieuwe Ford Ka heeft Ford Neder land 500 speciale First Edition-uit- voeringen uitgebracht, die zijn voor zien van allerlei extra's. Zo zijn alle First Editions alleen leverbaar in metallic-zwart en zijn ze uitgerust met lichtmetalen velgen, stuurbe krachtiging. electrische ramen, cen trale deurvergrendeling en een radio- cd-speler. De Ford Ka ('Ka' komt uit het Grieks en betekent zoveel als 'gezonde geest') is de kleinste Ford. De auto is deze week officieel gepre senteerd tijdens de Auto RAI iii Am sterdam. Het autootje, zeer in trek bij vrouwelijke automobilisten, be schikt over een 1300 cc motor. De vormgeving is opvallend en wordt humoristisch taalgebruik te be schikken. Als leidraad voor de bijeenkomst diende, het fraaie boekje 'Met het oog op het oor'. In opdracht van de gemeente had tekstschrijver Herman Mos- coviter daarin de voorgaande af leveringen van de stadsgesprek ken overzichtelijk samengevat. Alle aanwezigen hadden het boekje van tevoren thuisge stuurd gekregen en kwamen goed beslagen ten ijs. De stem ming zat er meteen al in. maar was ook van meet af aan een serieuze. Niet geglimlacht zelfs werd om de indeling in groepen die namen hadden gerkegen als Brugwachters, Zakkendragers, Glasblazers en Gildebroeders. Braaf speldde het gezelschap de kaartjes op met naam en 'gele genheidsfunctie' om zich als mo derne padvinders om de tafel te te scharen. Zwakke plekken, tere punten: ze werden niet geschuwd in de discussies die overal los barstten. Stuk voor stuk rolden ze over de tafel. De Koemarkt (die kiosk van Bram is niet direct een monument). Schiedain-bij- night ('savonds is hier geen bal te doen). De verlichting (de lampjes in de boom op de Koe markt brandden heel de zomer, maar net met kerstmis niet). Het openbaar vervoer (het station hier heet nota bene Rotterdam West. ik heb anders gehoord dat dat veranderd wordt in alleen Schiedam). Natuurlijk kritiek was er, maar wrang werd die nergens. Overal overheerste de positieve ondertoon, klonk de bereidheid door mee te denken, zichzelf daadwerkelijk in te zet ten voor verbeteringen. „Schie dammers zijn écht veranderd", omschreef één deelnemer duide lijk de metamorfose in de ge moedsgesteldheid van de gemid delde inwoner van de Branders- stad. „Je hoort geen galbakkerij meer hè." Burgemeester Scheeres, evenals de wethouders De Leede (GroenLinks) en Hafkamp (VVD) aanwezig, zat op dezelfde golflengte: „De sfeer is zo op bouwend, zo inspirerend. Stad genoten uit allerlei geleidingen ontmoeten elkaar, leren elkaar kennen. Hierna spreken ze elkaar mak kelijker aan als ze iets op poten willen zetten of netwerken zoals je tegenwoordig hoort te zeg- De eerste eigenaren van de nieuwe Ford Ka First Edition hii Ford-dealer Vink Evag. door velen al net zo revolutionair genoemd als destijds het model van de Ford Sierra. De 12 Vlaardingers en Schiedam mers namen afgelopen zaterdag hun Ka in ontvangst bij Ford-dealer Vink Evag, aan de Jan Evertsen- weg 6 in Schiedam. Aanstaande za terdag worden zij verwacht in Slot Zeist, waar zij, net als de overige 488 First Edition-bezitters in Nederland, een kunstwerk krijgen aangeboden door Ford Nederland. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker in de Jan van Avenne- straat gaan deze maand cursus sen haarverzorgen en compute ren van start. De cursus haarverzorging wordt gegeven op de maandagavonden tussen 19.30 en 22.00 uur en bestaat uit tien lessen. Aan de orde komen ondermeer knippen, modelleren, verven en perma nenten. Deelname kost 70 gulden. De verschillende computercur sussen - het pakket bestaat uit ondermeer Word Perfect 6.0, Windows 3.11 en Internet - be staan elk uit acht lessen die zo wel 's avonds als overdag gege ven worden. Deelname kost 150.- inclusief lesmateriaal. Informatie en aanmelden bij De Erker via telefoonnummer 4267767. af gen." Duidelijke ideeën werden er vol op geopperd. De 'Waterstokers en de Trekschuiten' bijvoorbeeld zetten een goed uitvoerbaar plan op voor een vaarroute door de havens waarbij 'de boot van Stichting Lentefeest misschien kan worden ingehuurd als wa tertaxi'. En de Brugwachters boorden nieuwe parkeermoge- lijkheden aan bij belangrijke, maar minder in het oogspringen de toegangswegen als de Park weg. Aanwezige politici moesten ingeburgerde meningen bijstel len. „Heb ik altijd gedacht dat de bewoners rond de Plantage geen concerten willen in de muziek- schelp in het park. Blijkt dat juist helemaal niet waar." ont dekte mevrouw Akker (D66). Coby de la Rie (D66) constateer de dat oudbouw slopen en ver vangen door nieuw door veel Schiedammers in sommige ge vallen als beste oplossing wordt gezien. Wethouder Hafkamp, initiatiefnemer van de stadsge sprekken, verzorgde de evalua tie. „De bestrating en de verlich ting op de Hoogstraat bijvoor beeld. Dat is een concreet plan dat we concreet kunnen aanpak ken," pikte de wethouder precies een 'gouwe ouwe' uit de overstel pende hoeveelheid aanzetten- tot-iets-moois die ter tafel waren gekomen. Zijn pogingen om het publiek ervan te overtuigen dat 'alle geopperde voorstellen niet zomaar in een lade zouden ver dwijnen' waren goed bedoeld, maar eigenlijk niet nodig. De deelnemers zagen zélf toch het nut wel in van hun inspannin gen. Zo ook hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling Flip Bohré: „Vroeger was de stemming bij zo'n bijeenkomst agresief ge weest, nu is ie goed. Het gevoel voor de stad. het enthousiasme ervoor is groeiende; bij de inwo ners en het ambtelijk en bestuur lijk apparaat. Een stad is toch vergelijkbaar met een eco-sys- teem. Is zo'n proces eenmaal op gang, dan komt de rest vanzelf. Schiedam gaat het helemaal ma ken." SCHIEDAM Het Filmhuis (Nieuwstraat 12) organiseert tot en met 8 maart een schilderijenexpositie van Nikolaj Dielemans onder de titel 'Kleurrijk perspectief. De expositie is tijdens deze periode te bezichtigen, op vrijdag tussen 20.30 en 21.30 uur en op zaterdag tussen 20.00 en 20.30 uur, voorafgaand aan de film. Naast kunstzinnige uitingen binnen het vak stedebouwkunde is het vrije schilderen meer en meer een favorie te bezigheid geworden van Nikolaj Dielemans. Werkzaam als stede bouwkundig ontwerper bij een ad viesbureau in Rotterdam en daar naast als parttime docent verbonden aan de Hogeschool Rotterdam, con centreert hij zich steeds meer op het schilderen. Waren de thema's in het begin veelal ontleend aan stede- bouwkundige abstracties, thans is het werk ook daaraan ontsnapt en gaat het name om structuren en kleurgebruik. Het werk kent een sterke gelaagdheid; niet alleen qua techniek maar ook in de voorstel ling. Vooral in de laatse schilderijen is een poëtische inslag merkbaar, die de fantasie van de toeschouwer tracht te prikkelen. In het materiaal gebruik gaat zijn voorkeur meestal uit naar het met acrylverf schilderen op linnen, waarbij het experiment van de gemengde technieken zich goed laat combineren. De expositie toont een selectie van zes grote doe ken. yoor geïnteresseerden is een prijslijst aanwezig. De rubberboten van de brandweer worden waarschijnlijk vervangen door polyester vaartuigen. SCHIEDAM Schiedamse brandweerlieden zullen binnenkort minder gewichtig worden. Dat heeft alles te maken met de nieuwe ademtoestellen die worden aangeschaft. Op dit moment torst een spuitgast nog voor 15 kilo aan persluchtapparatuur met zich mee. In de cilinders bevindt zich circa 1700 liter lucht, waarmee een brandweerman of -vrouw gedurende een half uur in een rokerige omgeving kan verblijven. „De huidige persluchttoestellen dateren uit 1980 en zijn hard aan vervanging toe. Gelukkig hebben de technische ontwikkelingen niet stilgestaan en zijn er nu lichtgewicht draagtoestellen en cilinders op de markt. Behalve dat het gewicht met in totaal zes kilo is teruggebracht, zijn de toestellen voorzien van de nodige elektronica waardoor met name de veiligheid voor de gebruiker vergroot wordt. Zo bevindt zich ondermeer een alarm op de nieuwe apparatuur. Dat gaat trouwens automatisch af wanneer een spuitgast langer dan één minuut blijft liggen, bijvoorbeeld ten gevolge van een ongeval zo laat Johan Postma woordvoerder van de Schiedamse brandweer weten. Behalve nieuwe ademtoestellen en nieuwe meet- en regelapparatuur - ondermeer in gebruik voor het meten van diverse gevaarlijke stoffen en gassen - is ook de 15 jaar oude rubber boot met trailer aan vervanging toe. Postma: „Beiden gaan mee naar ieder incident op en om het water, bijvoorbeeld wanneer een woonboot in brand staat, of een auto te water is geraakt. Hoewel de brandweer nog geen definitieve keuze gemaakt heeft, zal het nieuwe vaartuig waarschijnlijk van polyester zijn, aan de voorkant voorzien van een klep. „Dat biedt de nodige voordelen bij het redden van drenkelingen", aldus Postma. De verschillende nieuwe investeringen bij de Schiedamse brandweer bedragen in totaal 235.000 gulden. Afgelopen maandag stemde de ge meenteraad hiermee in. m In 1997 zal Vict ter gelegenheid van haar 75- k jarig jubileum m alle klanten jubileummunten t cadeau doen. Deze munten, met een waarde van fl. 7,50 worden ver strekt op diensten, accessoires, enz. naast de toch al concurreren- de prijzen en "super service". De munten kunnen besteed worden aan accessoires, aan boetiekartikelen en voor promotionele activiteiten van Victoria, waaronder een fabrieks- reis. Deze feestelijke aktie duurt j tot en met 31 december 1997. Vraag naar het reglement.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3