SCHIEDAM Cursus Steekhoudende beslissing mm t m Stadgenotes richten uitvaart-onderneming op Gedeelde eerste plaats bij voorlees wedstrijd Van prinses tot punker Foutjes in Afvalkalender BELOOFD: HART- B VUIZIEKTEN? VOORROMEN EN GENEZEN KAN Dief in lift opgesloten Kindercarnaval in Nieuwland Kunstgebitten en/of gedeeltelijke protheses Het Nieuwe Stadsblad Open Huis Othello Natuurlijk groen bloedvaten reiniging LIBRA HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM In samenwer king met de ABN-AMRObank Schiedam organiseert de Stich ting Huishoudelijke Voorlich ting een cursus 'Sparen en beleg gen'. Deelnemers maken kennis met verschillende spaar- en be leggingsvormen en krijgen in zicht in de achtergronden die rentevergoeding en rendement beïnvloeden. Deze introductie is ook geschikt voor absolute 'fi nanciële beginners' die wat aan de weet willen komen over een voudige strategieën waarmee op timaal gebruik kan worden ge maakt van fiscale voordelen. De cursus omvat vier lessen en wordt gegeven op de maandaga vonden tussen 19.30 en 21.30 uur in het Maascollege, Nolens- laan 99b. Deelname kost 50 gulden; de eerste les is op maandag 17 fe bruari. Informatie en/of inschrijven bij de Stichting Huishoudelijke Voorlichting, Nieuwe Haven 147, telefoonnummer 4264781. De openingstijden zijn van maandag tot en met donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur. SCHIEDAM Personeel en beveiligingsmensen van een warenhuis in de Nieuwe Passage hebben vorige week met vereende krachten een 31-jarige Rotterdammer in een lift opgesloteh, in af wachting van de komst van de politie. De Rotterdammer was op heterdaad betrapt toen hij trachtte batterijen en een entreemelder te stelen. Toen het personeel hem wil de aanhouden, trok de man een mes. Hierop werd de ver dachte de lift ingejaagd en opgesloten. Toen de politie arriveerde, werd de man eerst gesommeerd zijn mes uit de lift te gooien voordat hij werd meegenomen. Tandprothetische Praktijk Veringmeier 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM De Rietzeilers besloten dit jaar de carnavalsvie ring in Schiedam eens anders aan te pakken dan anders en achteraf bleek dat een goeie beslissing. De traditionele optocht bijvoorbeeld ging deze editie niet door. In plaats daarvan werd een 'stekenmaakwedstrijd' voor de jeugd georganiseerd in de Nieuwe Passage. Een gouden greep. Stonden vroeger de kleintjes te kleumen langs de kant totdat de stoet voorbij getrokken was, nu mochten ze lekker binnen knutselen. Prins Leonardus, voor even eerste burger van Schiedam omdat wethouder Aad Wiegman hem net de stadssleutel overhandigd had, deelde de prijzen uit. De vorst bleek een grootmoedig man. Omdat hij absoluut niet kiezen kon wie nu de mooiste carnavalsmuts had gemaakt, deelde hij onder de deelnemertjes bonnen uit goed voor een presentje af te halen bij een speelgoedwinkel. Leonardus en zijn Raad van Elf trokken daarna hossend door de binnenstad. Het clubje vrolijk heren aan de polonaise werkte bijna nog aanstekelijker op het publiek dan een hele batterij praalwa gens die de doorgang versperren. Ook het Prinsenbal in de nieuwe residentie De 4 Molens verliep uiterst geslaagd. Traditioneel werden om 23. II het 'zwarte en witte schaap gehuldigd'. Met de eer gingen ditmaal strijken woonleefgroep voor schipperskinderen 'De Uitkijk' die met sluiting wordt bedreigd) en de vereniging die zich ervoor beijvert een kinderboerderij op de Maasboulevard van de grond te krijgen. Twee Rietzeilers-toppers vielen ook zelf in de prijzen. De Federa tion Europaische Narren reikte jaaronderscheidingen uit aan Ineke van Adrichem en Helma Schoones. Alie en Diana van Dillen, onherkenbaar vermomd als pandabeer, wonnen voor de derde achtereenvolgende maal de wisselbeker voor het meest originele costuum en mochten de trofee definitief mee naar huis nemen. Als het goed is, dan is de stadssleutel inmiddels weer in de vertrouwde handen van burgemeester Scheeres. Lydia Verwaal, voorzitter van het Rietzeilers-bestuur, toont zich een tevreden vrouw over het verloop van de carnavalseditie '97: „We hebben vooral onze populariteit onder de jeugd weten te vergroten en dat is natuurlijk gunstig met het oog op de toekomst." m Tfe SCHIEDAM Het juegdwerk van de Stichting Welzijn Nieuw land organiseert zaterdag 15 fe bruari een kindercarnaval in wijkcentrum Wibautplein. Het feest duurt van 13.30 tot 15.30 uur èn de toegang is gratis. In formatie via telefoonnummer 4715765. SCHIEDAM Toneelvereni ging Othello houdt voor ieder een die enthousiast is en graag betrokken wil worden bij de voorstellingen van de vereni ging, Open Huis. Niet alleen to neelspelers, maar ook decorbou wers, kostuumontwerpers, rek wisietenverzamelaars en mensen met administratief inzicht zijn van harte welkom. Meestal staan per jaar twee stukken op het repertoir van Othello. Eind vorig jaar traden de amateurspe lers enkele avonden op met een blijspel van Neil Simon. De vere niging bestaat 20 jaar en heeft op dit moment slechts 6 vaste leden. Dat is te weinig vindt het be stuur en organiseert daarom een Open Huis op 20 februari in het repetitielokaal aan Korte Haven 127, aanvang 20 uur, informatie via tel. 2732282. SCHIEDAM Het idee er achter is van een eenvoud die nogal eens ondergesneeuwd dreigt te raken in de wel vaartsmaatschappij anno 1997. 'Ieder mens is uniek en verdient na zijn overlijden een persoonlijk afscheid.' Vanuit die grondgedachte richtten Helen Teunissen en Ann Felix begin januari 'Matrice' op dat heel veelzeggend letterlijk 'baarmoeder' betekent. De eerste plaatselijke geheel door vrouwen gerunde uitvaarton derneming schuwt het dan ook niet om zich te profileren als warm en liefdevol; emotio nele begrippen die nog maar zelden gehanteerd worden als het gaat om een toch uiterst emotionele gebeurtenis in een mensenleven. De twee hebben er nadrukkelijk geen behoefte aan om 'een schoppende beweging te maken' richting wat nu nog voorname lijk een mannenwereld is. „We willen alleen een leemte vullen die naar ons idee op dit gebied bestaat; een alternatief bieden voor het standaardpakket," zegt Helen Teunissen. Een betrokken definitief vaarwel is volgens de twee ondernemers niet alleen belangrijk als laatste eerbetoon aan een overledene, maar is vooral een investering in het leven van de nabestaanden. Ann Felix: „Goed afscheid ne men, geeft je rust. Voor de één is dat het zelf afsluiten van de kist; een ander wil een eigen groet - van een tekening tot een kwartje om 'van daar naar hier te bellen' - meegeven in het graf. Natuur lijk moet een begrafenis of een crematie efficiënt verlopen, moet de hele 'papierwinkel eromheen' zo ongemerkt mogelijk door ons afgewerkt worden. Daarnaast echter is het onze taak om de mensen te helpen bij het vinden van een juiste, eigen manier om het verdriet te verwerken. En juist op dat onderdeel van de uitvaartverzorging rust naar ons idee teveel een taboe. Dat is iets geworden dat mensen zelf maar thuis moeten uitzoeken." Iets tastbaars Het plan om een onderneming als 'Matrice' op te zetten, is heel langzaam gerijpt. De belangstel ling van de twee stadgenotes voor het uitvaartbedrijf komt bovendien uit verschillende hoe ken. Helen Teunissen, moeder van drie kinderen, werkte jaren lang als verpleegster op de afde ling oncologie (voor kankerpa tiëntjes) in het Sophiakinderzie- kenhuis. „Ik vond toen al dat crematies en begrafenissen altijd zo hetzelfde waren; dat je amper kon zien of het nu om iemand van twee of van 93 ging. Dat is me bezig blijven houden tot ik ineens iets had van: dan moet ik zelf iets tastbaars doen." Ann Felix, twee dochters rijk, is mar keting medewerkster bij de Itho. Zij kwam in contact met een vrouwelijke uitvaart-onderne- mer toen een dierbaar familielid van haar overleed. „De begrafe nis was zo respectvol geregeld. Dat gaf me zo'n troost dat ik dacht: dat wil ik ook." Proces Onafhankelijk van elkaar gingen Helen en Ann aan de slag om dat doel te verwezenlijken. Ann haalde haar ondernemersdiplo ma, Helen volgde de officiële op leiding voor uitvaart-onderne- mers. („Dat is eigenlijk al zo treffend. Ik heb heel de opleiding geen lijk gezien.") Via 'de tam tam' - „en dat kan bijna geen toeval zijn geweest" - kwamen de twee in contact met elkaar en besloten samen verder te gaan. De combinatie was van meet-af- aan ideaal. Het einddoel was hetzelfde en de één kon invulling geven aan de méér zakelijke -, de ander als verpleegkundige aan de méér praktische kant. Toch was het nog een heel proces voordat de twee elkaar voldoen de gevonden hadden om het be drijf daadwerkelijk op te starten. Helen Teunissen: „In het begin was ik vooral gericht op uiterlij ke dingen. Andere kisten, het liefst beschilderd door een kuns tenaar; andere rouwadvertenties en kaarten. Ik wilde een totaal vernieuwende lijn." Ann Felix: Ik was meer bezig met die hand- op-de-schouder zowel letterlijk als figuurlijk en had de neiging voorbij te gaan aan de details die daar nu juist zo belangrijk voor zijn." Het kostte de nodige dis cussies en strijd in positieve zin voordat 'Matrice' in eerste opzet een feit was. En daarna moesten natuurlijk alle zakelijke dingen geregeld worden van het contact leggen met autoverhuurbedrij ven, drukkers en beheerders van rouwkamers, begraafplaatsen en crematoria tot het uitzoeken van geschikte costuums („We heb- Mi SCHIEDAM— Na een voorselectie op school werd vorige week de strijd om de titel 'Schiedams leeskampioen' voortgezet in de bibliotheek aan het Dr. Wibautplein. Zes voorlezers namen deel aan de spannende strijd in de bomvolle bieb en de jury had er een zware klus aan. In twee groepen met drie kandidaten, afgewisseld met een optreden van dwarsfluitspelende leeftijdgenootjes, werd de wed strijd gestreden. Uiteindelijk besloot de jury niet één maar twee winnaars aan te wijzen. Het werden Sebastiaan Schuurman van basisschool de Noten kraker op het Bachplein en Renske Andriessen van basisschool De Klinker aan de Warmoezenier- straat. Beiden zijn elf jaar en zitten in groep acht. Sebestiaan las drie pagina's voor uit het boek Sebastiaan Rarebanaan van Mieke van 't Hooft en ging daar geheel in op. Met heel veel plezier vertelde hij over de belevenissen van zijn naamge noot. Renske's keus viel op een boek met een serieus onderwerp, namelijk kindermishandeling. Het verhaal Blauwe Plekken is geschreven door Anke de Vries en het werd door Renske goed voorgelezen. Maar de Schiedamse prijswinnaars zijn er nog lang niet. Er staat nog een en ander te gebeuren voordat een van de twee zich definitief Voorleeskampioen 1997 van Nederland kan noe men. In ieder geval gaan zij op 15 maart in Spijkenisse de strijd aan met kinderen uit de regio en als zij daar doorheen komen dan volgt de volgende krachtmeting voor het kampioenschap van Zuid-Holland. Pas daarna belanden zij in de laatste ronde voor de verkiezing van het nationaal voorleeskampioenschap. Het is nog niet bekend wanneer die finale plaatsvindt. ben hele mooie donkerblauwe pakken, stijlvol maar niet som ber"). Frisse kijk Begin januari was het bedrijf een feit en na afloop van de eerste begrafenis konden de twee tevre den constateren dat ze op het goede spoor zaten. „Het verliep zo sfeervol. De nabestaanden wilden aanvankelijk helemaal niets, maar lieten zich toch over halen tot meer actief afscheid nemen en bleken daar achteraf troost uit geput te hebben. We hadden allebei iets van 'yes maatje, dit is het'." Het vak van uitvaart-onderne- mer mag dan in brede kring mis schien niet zoveel populariteit genieten, de twee zélf zijn ervan overtuigd dat ze het mooiste be roep hebben van de wereld. Ann Felix: „Je moet echt van alle markten thuiszijn en je raakt nooit uitgeleerd. Als iemand bij voorbeeld een melodietje neu riet, moet jij weten van welke componist het is." Breiden de twee de basiskennis nog steeds uit, ze vinden het van essentieel belang daarbij de frisse kijk van de beginner te behou den. Helen Teunissen: „Onze kracht is dat we in feite heel gewoon doen. Zélf koffie zetten bijvoorbeeld als we binnenko men in een huis waarin net ie mand overleden is; een paar da gen na afloop van de begrafenis of crematie persoonlijk informe ren of de nabestaanden het red den. De kunst in dit werk is om niets als vanzelfsprekend aan te nemen, flexibel te zijn en nooit in automatismen te vervallen, maar je af te blijven vragen of iets niet anders, beter kan. En onont beerlijk is natuurlijk het lef om af te gaan op je gevoel." Informatie over 'Matrice' via te lefoonnummer 2732424. SCHIEDAM Het kan verkeren in een kinderleven. Vooral de leerlingen uit de laagste groepen van bassischool De Klinker gingen tijdens het carnavalsfeest afgelopen vrijdag 'op mooi'. De meisjes vermomden zich massaal als prinsesje. Bij de jongsens waren indianen en zeeroversin trek. De 'groteren' bleken echter andere dromen te hebben. In die leeftijdscategorie mikten de dames op punk. De heren hielden het over het algemeen simpeltjes bij een gemakkelijke boerenkiel. Ongeacht de uitmonstering had den alle 300 kinderen duidelijk evenveel lol in het feest dat de school in Noord tradionee! voor carnaval organiseert. In optocht trokken alle deelnemertjes van de Warmoezenierstraat naar de Blauwe Brug waar ze zelf een compleet programma verzorgden. De bonte stoet veroorzaakte een aardige file op de Scheepvaart weg, maar geen automobilist die zich daar ditmaal echt aan stoorde. SCHIEDAM Vlak na de ver spreiding van de Afvalkalender van ONS-Milieu begin januari, werd ontdekt dat een aantal foutjes in de tekst geslopen wa ren. In de maanden februari, juni en juli zijn de vermelde weekdagen niet helemaal cor rect. Hierdoor kan verwarring onstaan bij de data voor oud papieracties. Inmiddels heeft de ONS een op lossing bedacht waardoor de foutjes simpel te corrigeren zijn. Dinsdag 11 en woensdag 12 fe bruari worden huis-aan-huis stickers uitgereikt die over de verkeerde dagen geplakt kunnen worden. Informatie via telefoonnummer 4465385. SCHIEDAM In de brochure 'Schiedam, natuurlijk groen' uit gegeven door de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur van de gemeente Schiedam staan voor natuurliefhebbers een groot aantal activiteiten ver meld. Kinderen kunnen bijvoor beeld een cursus dierenverzor- ging volgen, zich aanmelden om in de Paasvakantie eieren te zoe ken en die te beschilderen en het Schaapscheerdersfeest bijwonen. In de folder wordt tevens uit de doeken gedaan wat de gemeente voor ogen staat bij 'beheer van openbaar groen'. Ook worden alle natuurverenigingen vermeld en het adres waar 55-plussers zich kunnen aanmelden voor een 'natuurvriendelijk' lapje tuing rond. De brochure is verkrijg baar bij de afdeling groenvoor ziening, tel.2465522. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 Ga het boekje vandaag nog halen bij uw drogist Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131 - 3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 i.s.m. tandarts G. Jansen WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Prins leonardis, zijn gemahn Antoinette en wethouder Aad Wiegman konden in de Me uwe Passage niet kiezen wie de mooiste steek had gemaakt en deelden daarom een hele stapel nriiien uit 'Goed afscheid nemen investeren in het leven' Ann Felix links op de foto) en Helen Teunissen. -er Oorkonde Renske Andriessen KJ-99-SK Jrr'/VcY' lp t 1 MÊÊÊËmËllPi >-•>/'.--;x' -• De Klinker-leerlingen trokken in optocht van school naar de Blauwe Brug waar het feest in volle hevigheid losbarstte. ka»i- in vumnat VOtKSZKKÏf NR. I Hoogstraat 15, Schiedam Tel. 010-4263280.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3