Richard Krajicek is na Wimbledon niet veranderd TBVAJIS Deelnemersveld van 1997 WEEKB1ADEN Extra's voor 'kids ladies' Veel dollars te verdienen Van professioneel tennisster tot tv-commentator bij Studio Sport tv Tennis zelfs in China te volgen Dus geen 'Las Vegas KicT De beste tennisser van Nederland mag natuurlijk niet ontbreken op het meest aansprekende vaderlandse tennistoernooi. Een meer dan aardige bijkomstigheid is dat meteen de winnaar van Wimbledon 1996 in huis wordt gehaald. Richard Krajicek dus, de 25-jarige Hagenaar die afge lopen zomer vriend en vijand verraste door de titel in Londen te pakken en daarna neerzeeg op het heilige gras. Krajicek, uitgeroepen tot 'Sportman van het Jaar', zal er zijn in Ahoy'. Tot grote vreugde van toernooidirecteur Wim Buitendijk. 'We moesten hem hebben. Een Nederlandse Wimbledon-winnaar mag hier gewoon niet ontbreken.' Maar het 24e ABN AMRO World Tennis Tournament - dat van 3 tot en met 9 maart wordt gehouden - biedt meer, veel meer. Want niet alleen Richard Krajicek is van de partij, ook de winnaars van de French Open en de Davis Cup geven de acte de présence: de Rus Yevgeny Kafelnikov en de leden van het Franse tennisteam Cedric Pioline, Arnaud Boetsch en Guy Forget. En niet te vergeten de Kroaat Goran Ivanisevic, die zijn vorig jaar in Rotterdam veroverde titel komt verdedigen. De top van het spelersveld wordt gecompleteerd door Michael Stich, Alex Corretja en de Nederlanders Jan Siemerink en Paul Haarhuis. Terug naar Richard Krajicek. Het 1.96 meter lange servicekanon lijkt in de slotdagen van 1996 niet van het beeldscherm te branden. Iedere zender, behalve dan Sport7 ('Sport Even'), wil hem hebben. Dus zit Krajicek in tal van jaaroverzichten en praatprogramma's. Zelfs Ivo Niehe 'heeft' hem. Het tekent zijn populariteit. Maar naast het succes valt Richard Krajicek ook leed ten deel. Blessureleed wel te verstaan. In september en oktober is het opnieuw zijn rechterknie die opspeelt. Het Nederlandse Davis Cup-team heeft hierdoor nog een zware kluif aan Nieuw-Zeeland. In Singapore moet Krajicek in de kwartfinales zelfs opgeven. De weerslag op zijn sportie ve prestaties blijft niet uit. Begin december tijdens de replay van de Wimbledon-finale te Hannover wint de Nederlandse topper slechts drie games van MaliVai Washington (1-6, 2-6). Tot ongenoegen van het Duitse publiek, dat de indruk heeft dat Krajicek alleen even zijn bank- conto heeft gespekt. Even daarna wordt de knoop doorgehakt. Richard Krajicek maakt be kend niet op de Australian Open te rekenen. 'Ik ga na de komende meniscusoperatie uit van een revalidatie van vier tot zes weken. Melbourne komt te vroeg.' Het verwijt dat hij zich buiten de tennisbaan niet altijd even professioneel gedraagt, wordt van tafel geveegd. 'Ik ben heel professioneel off court. Ik doe er alles aan om blessures te voorko men. Raak je dan toch geblesseerd, dan is dat heel frustrerend. Word je daar zonder argumenten op aangevallen, dan is dat lachwekkend.' Half december laat Richard Krajicek voor het laatst iets van zich ho ren, tijdens een persconferentie op Papendal. Tegen het verzamelde journaille zegt hij: 'Als jullie denken dat ik groot nieuws ga presente ren, moet ik jullie teleurstellen. Ik ben pijnvrij. Het was pas mijn twee de operatie na mijn amandelen.' En terugkijkend op Wimbledon: 'Ik ben niet veranderd. Elke ochtend als ik wakker word, ben ik dezelfde Richard Krajicek. Ik ga nu keihard werken aan mijn come-back.' In Rotterdam gaat men er voor honderd procent van uit dat Richard Krajicek straks een topprestatie neerzet in Ahoy'. 1. Yevgeny Kafelnikov 2. Goran Ivanisevic 3. Richard Krajicek 4. Jan Siemerink 5. Michael Stich 6. Cedric Pioline 7. Alex Corretja 8. Paul Haarhuis 9. Arnaud Boetsch 10. Petr Korda 11. Bohdan Ulihrach 12. Renzo Furlan 13. David Prinosil 14. Martin Damm 15. Greg Rusedski 16. Karol Kucera 17. Guy Forget 18. Karim Alami 19. Thomas Johansson 20. Hicham Arazi 21. Alex Radulescu 22. Tomas Carbonell 23. Daniel Vacek 24. Johan van Herck 25. Guillaume Raoux Jacco Eltingh en Dennis van Scheppingen hebben een wildcard ontvangen. De derde wildcard gaat waarschijnlijk naar nog een 'wereldtopper'. Voorts wor den vier qualifiers aan het spelersveld toegevoegd. Net als vorig jaar zijn er tij dens het ABN AMRO toer nooi extra activiteiten voor jeugd en dames. Maandag 3 maart is het Kids Day, met ditmaal een heuse perscon ferentie in de glazen zaal, waar vierhonderd kinderen van tennisclubs vragen kunnen stellen aan spelers. Dinsdag 4 maart volgt Ladies Day, met vier mode shows voor damesgroepen (die zich tevoren moeten in schrijven). Vanwege te gro te risico's voor uitloop van het programma is deze acti viteit verplaatst van het court naar de glazen zaal. Het prijzengeld voor het ABN AMRO World Tournament bedraagt ook dit jaar 750.000 Ameri kaanse dollars. De eerste prijs voor het enkelspel le vert ruim 100.000 dollar op, plus 200 ATP-punten. De verliezend finalist ontvangt 60.000 dollar en 145 ATP- punten. Wie alleen de eerste ronde speelt, pakt toch nog altijd 7.290 dollar en 1ATP- punt. De hoofdprijs voor het dubbelspel bedraagt 55.000 dollar. Marcella Mesker is ook dit jaar pre sent in Ahoy'. De oud-tennisster zal met Edward van Cuilenborg en Heinze Bakker de partijen van com mentaar voorzien voor de NOS-televi- sie. Voor Mesker was 1987 een cruci aal jaar, want toen stond ze nog met één been in de actieve tennissport en stapte met het andere been de journa listiek binnen. De 37-jarige Haagse heeft als commentator inmiddels veel opgestoken. 'Ik kijk nu zakelijker naar tennis', zegt ze. 'En het is me dui delijk geworden dat ik als speelster te aanvallend opereerde, te veel risico's nam. Als ik destijds wat afwachtender had gespeeld, had ik ongetwijfeld meer kunnen bereiken.' Als professioneel tennisster was Marcella Mesker actief van 1979 tot 1988. Het was het tijdperk van Martina Navratilova en Chris Evert. 'Daar was bijna niet tegen op te bok sen', ze terugkijkend. De grootste suc cessen van Mesker lagen dan ook op een iets lager niveau. 'Ik herinner me een mooie toernooizege in Oklahoma City in Amerika. En overwinningen in partijen op Pam Shriver en Sue Barker. Dan kon je er weer even te- genaan.' De ommekeer bracht een zware blessure in 1986. Op baan 13 van Wimbledon scheurde Mesker een kruisband. Het betekende niet direct Studio Sport zal ook dit jaar aandacht besteden aan het tennistoernooi in Rotterdam. Vanaf 3 maart zullen er dagelijks wedstrijdverslagen en inter- views door de NOS worden uitgezonden. De halve finale op zaterdagmiddag en de finale op zondagmiddag worden live op de buis gebracht. Verder zal Eurosport vanaf 6 maart partijen uitzenden op het Europese net, terwijl het toernooi ook te zien zal zijn in China en delen van Zuid-Amerika. het einde van haar sportieve carrière, maar de rentree verliep allesbehalve soepel. Toen ze een jaar later door Studio Sport werd gevraagd, greep ze die kans meteen. 'Terwijl ik toen ook nog speelde. Dan gebeurde het dat ik op een toernooi, bijvoorbeeld in Parijs of Londen, zelf eerst actief was geweest en daarna, als ik uitgeschakeld was, aanschoof naast Heinze Bakker om commentaar te verzorgen. Ja, dat was best lastig. Want je moest als tv-verslaggever plotseling je eigen tegenstanders be oordelen. Maar geleidelijk aan is dat beter gegaan. Vooral sinds 1990, want vanaf dat moment is de NOS steeds meer tennis op tv gaan uitzenden. Zo kom je er steeds beter in.' Tegenwoordig hanteert Marcella Mesker een ander racket. Ze squast namelijk op hoog niveau. 'Zo veran dert alles, langzaam misschien, maar het gebeurt wel. Ik heb nu ook een dochtertje. Ze is in 1995 geboren, op de dag van de finale van het dames- toernooi op Roland Garros, 's Middags had ik nog commentaar ge- gegeven, daarna begonnen de weeën en 's avonds zag Lisa het levenslicht. Ja, dat zijn natuurlijk mooie momen ten.' Als verslaggever is Mesker ge dwongen het tennis rationeler te bena deren. 'Ik moet statistieken bijhouden, op tactiek letten, koeler redeneren. Terwijl ik vroeger bovenal een intuï tieve speelster was; technisch onder legd en offensief ingesteld. Nee, dat vind ik niet vervelend. Analyseren hoort nu eenmaal bij het vak en het heeft zeker interessante kanten. Komt waarschijnlijk ook omdat mijn man coach is van het Zweedse Davis Cup team. Door met elkaar over het spelle tje te praten, leer je er meer van te be grijpen.' Naar Ahoy' komt Marcella Mesker weer met veel plezier. 'Prettige sfeer', zegt ze. 'Jammer dat Pete Sampras er niet bij is. Is een van mijn favorieten. Een goede speler, formidabel atleet en sportief ingesteld. Aimabel ook. Heel anders dan bijvoorbeeld Jimmy Connors vroeger. Hij was misschien de lieveling van het grote publiek, maar ik vond hem dus gewoon een egoïst, een klootzak.' Grote kanshebber volgens haar is dit maal Richard Krajicek. 'Niemand verwacht nu iets van hem, maar juist dan staat hij er altijd. Persoonlijk vind ik het jammer dat hij zijn spel zo sterk afhankelijk heeft gemaakt van zijn service. Dat maakt tennis nogal eens eentonig. En Richard heeft dat eigen lijk niet nodig. Ik heb hem partijen zien spelen: in één woord fantastisch, echt een jonge god!' Het is een beetje als met die twee Belgen die naar Parijs zouden gaan. Ze gingen niet.. Het bericht werd een paar weken geleden verspreid door het ANP: Andre Agassi zou naar Ahoy' ko men. Het ANP beriep zich hierbij op een correspon dent in Australië. De beste man meldde dat ook Wayne Ferreira en Tim Henman naar Rotterdam zouden af reizen. Toernooidirecteur Wim Buitendijk reageerde (not amused). Hij sprak van een 'raadselachtige verras sing'. Het ANP sloeg de plank inderdaad mis, want geen 'Las Vegas Kid' dit maal op het ABN AMRO World Tournament. Netzomin als Feirrera en Henman. Buitendijk: 'Agassi is nooit een serieuze optie voor ons geweest. Maar dat lijstje met namen rouleerde al voordat ik kon ingrijpen. Mensen denken dan dat de organisatie met grote na men zwaait om de kaartver koop te stimuleren. Niets is minder waar. Wij hebben dit nooit gewild. Ik ben nog een tijd bezig geweest om het ANP tot een rectificatie over te halen, maar dat is niet gelukt' 1 "I WERELD» TENNIS ff gSssarf» Richard Krajicek afgelopen zomer met het felbegeerde eremetaal van Wimbledon Foto: HENK KOSTER Yevgeny Kafelnikov. Foto HENK KOSTER De koele kant van Marcella Mesker Marcella Mesker: 'Ik was bovenal een intuïtieve speelster.' Foto: JANSSEN EN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15