DE HAVENLOODS IN KRANT j Politiek niet blij met komst Smart Shops HYPOTHEEKRENTE Dl Educatief contract Is er een mooier bewijs van je liefde denkbaar? de Woon Limited Edition in Van Diggelen Multimedia demonstratie voor de jeugd Passage in Valentijnssfeer Slalomrijden bij postkantoor Rondleiding in Stedelijk Aanhouding wegens openlijke geweldpleging e http://www.limbu.nl/fairplay 'Paar surf je met plezier! <9 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1997, 49e JAARGANG, Nr 7, OPLAGE 37.374 Lusgener sLjthoFF LueekbLaden EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD KIJK OR BE RUBRIEKSPAGINA'S WAARIN OPGE"" Schiedammer neemt deel aan Roparun Hommeles bij SVV SCHIEDAM Het groeps geluid van Limited Edtion - zondagmiddag 16 februari in café Van Diggelen op de Grote Markt - doet onmidde- lijk denken aan dat van le gendarische Hammondgroe- pen uit de 50-iger en 60-iger jaren. De driemansformatie die komend weekend in Schiedam onvervalste soul en blues neerzet, bestaat uit Vin cent Mulder (haamond-orga- nist), Joost van Bergen Hene gouwen (drummer) en Mau rice Rugebregt (gitarist). Het trio heeft bij kenners en lief hebbers inmiddels een grote naam weten op te bouwenm. Aanvang: 16.00 uur; toe gang: gratis. SCHIEDAM Bij boekhandel Van Leeuwen op de Broersvest 85 wordt zaterdag 15 februari een multimedia- demonstratie gehouden voor de jeugd tussen 11.00 en 16.00 uur. Liefhebbers kunnen daar aan de slag met educatieve CD-ROMS over ver schillende onderwerpen. SCHIEDAM De Nieuwe Passage is vrijdag omgetoverd tot een 'liefdesparadijs' in Valen tijnssfeer. Liefhebbers kunnen er voor de man of vrouw van hun dromen aantrekkelijke present jes aanschaffen tegen scherpe prijzen. Lof der Zeevaart Er wordt flink wat af gemopperd en kwaad gekeken door automobilisten die langs het postkantoor aan het Bach- plcin in Noord rijden. Vaak moeten zij voorzichtig ma- noevrerend, als ervaren wintersporters in een slalom, alle schots en scheef geparkeerde auto's omzeilen. Van het stopverbod hebben de foutparkeerders kennelijk geen weel. Wijk- en Bewonersvereniging Woudhoek kaartte het probleem al jaren gele den aan bij het stadsbestuur. Ook de politie was op de hoogte van de situatie en diende een voorstel in bij de gemeente met het verzoek tegenover het postkantoor op het grasveld parkeerplaatsen aan te leggen. Tot op heden is er niets veranderd en een groot aantal mensen, vooral bewoners van het Bachplein, ergert zich groen en geel aan het parkeergedrag. Het plein, met in totaal 500 woningen, is bereikbaar via twee smalle toegangswegen, die zonder verkeersdrempels al moeilijk te nemen zijn. De politie gaf eind 1993 aan dat de situatie de aandacht heeft maar verklaarde dat overtreders moeilijk zijn aan te pakken omdat de overlast van korte duur is. Iemand een paar maal achtereen op de bon slingeren werkt beter dan één keer een boete. Een woordvoerster van politie: „Het is ons bekend dat daar veel foutparkeerders staan en er worden ook bonnen uitgeschreven. Toch schrikt dat niet voldoende af. Dat gebeurt wel als in een straat door een bepaalde automobilist steeds dezelfde parkeerovertreding wordt gemaakt. Na een paar boetes is het probleem meestal uit de wereld." Volgens de medewerkster heeft de situatie continue de aandacht van de politie en hoewei er niet speciaal wordt gecontroleerd, „wordt bij een overtreding natuurlijk een boete opgelegd.'' Het politie optreden bij het postkantoor wijzigt dus niet. Bovendien deelt voorlichter Jan Langstraat van Gemeentewerken mee dat nog niets bekend is over het op korte termijn herinrichten van het Bachplein, waarbij de postkantoor situatie mogelijk betrokken zou zijn. Derhalve blijft het voorlopig goed op letten als men vanaf de Churchill weg de fuik inrijdt bij het postkantoor. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat wordt zondagmiddag 16 februa ri een rondleding gehouden over de tentoonstelling 'Unisono 2. Fransje Killaars. Wish.' Deze expositie loopt nog tot en met 2 maart. Liefhebbers worden aan sluitend rondgeleid langs de Co bra-collectie van het museum. Aanvang: 14.00 uur; deelname is gratis, entréé-bewijs is wél ver plicht. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft maandagavond een 20-jarige man uit Alphen aan de Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van openlijke geweld pleging op zaterdagavond 2 no vember na afloop van een verga dering van een rechts-extremisti- sche groepering in Rotterdam. Vier eerder aangehouden ver dachten in deze zaak zitten nog in voorlopige hechtenis. SCHIEDAM Smart Shops - winkels waar geest verruimende kruiden, vitami- nenpreparaten en groenten over de toonbank gaan - schieten door het hele land als paddestoelen uit de grond. Geschat wordt dat er op dit moment in Nederland circa 100 van dergelijke bedrijven gevestigd zijn. Begin deze maand opende Happy Herbal House aan de Hoogstraat haar deuren. Op slechts hon derd meter afstand ervan heeft zich inmiddels een twee de Smart Shop gevestigd. Wethouder De Leede (Volks gezondheid) laat weten dat hij 'niet zit te wachten op dit soort ondernemingen.' „Vanuit bestuurlijke en juridi sche hoek heeft de gemeente be keken of wat er verkocht wordt wel door de beugel kan, maar tot nog toe hebben we geen verbo den produkten aangetroffen. Dat neemt echter niet weg dat dit soort winkels - waarvan de komst al enige tijd in beeld was - mij als bestuurder geen zorgen baart. Ik zat dan ook niet te wachten op deze Smart Shops, die volgens mij een negatieve uit straling hebben", aldus de porte feuillehouder die verder mee deelt ook vanuit het centrumma nagement bedenkingen te heb ben vernomen. De Leede: „Maar voorlopig is er dus niet tegen te doen, omdat de regelge ving op dit gebied nog achter loopt bij de praktijk." Grenzen Vincent Broeke (D66) heeft eveneens z'n bedenkingen. „Onze fractie heeft hier nog geen standpunt over ingenomen, maar persoonlijk gaat mij dit veel te ver en ben ik niet blij met deze paddo shops. We mogen in ons land dan wel een gedoogbe leid voeren, maar ook daar zit ten grenzen aan. Bovendien kan V ik mij niet voorstellen dat wet houder Hafkamp Smart Shops op het oog had, toen hij onlangs aangaf voorstander van een ge differentieerder winkelbestand in het centrum te zijn". Een politiewoordvoerder laat weten dat de smart shops niet extra door de lange arm in de gaten worden gehouden. „We hebben nog geen signalen ont vangen die ingrijpen noodzake lijk maken. Bovendien gaat het hier om legale produkten, waar door er voor ons geen reden is tot actie over te gaan", aldus L. 't Hart van het Schiedamse korps. Ze voegt eraan toe dat niet is gebleken dat de winkel een aanzuigende werking op drugsverslaafden heeft. Onwetendheid Volgens Dhyan Adeh - mede werker van het Happy Herbal House - is onwetendheid met wat werkelijk in Smart Shops verkocht wordt de reden voor zoveel terughoudendheid. Adeh: „Wij verkopen in onze winkel helemaal geen drugs maar pro dukten die - alhoewel ze mis schien minder gangbaar zijn - toch ook te vinden zijn bij bij voorbeeld natuurwinkels, of bij het Shell pompstation. Daar komt nog bij dat we ook uitge breid voorlichting geven over wat er bij ons zoal te koop is. En wij verstrekken zeker niet aan iedereen. Zo is het al eens voor gekomen dat ik klanten met al cohol achter hun kiezen nee heb moeten verkopen, want drank en paddestoelen gaan nu een maal niet samen. En wanneer ik vermoed dat iemand psychotisch is krijgt hij of zij eveneens hele maal niets van mij. Paddestoelen kunnen namelijk een psychose activeren met alle gevolgen van dien, en dat wil ik liever niet op mijn geweten hebben. Trouwens voor sommige produkten geldt een leeftijdsgrens van 18 jaar." Paddo's De in de winkel verkrijgbare paddestoelen hebben een psy- cho-actieve werking. „Dat wil zeggen dat je er bij een lage dosering alleen maar vrolijk van wordt en bij een hoge dosering treedt er een hallucinerend effect op. Naar mijn idee zijn onze paddestoelen niet gevaarlijk, als je ze maar op de juiste wijze gebruikt. Uiteraard geven wij uitgebreid voorlichting over de werking van onze artikelen, en bij 90 procent daarvan zijn bij sluiters verkrijgbaar", zegt Adeh. Volgens hem is het onzin dat Smart Shops een aanzuigende werking op drugsverslaafden zouden hebben. „Voor hen zijn wij helemaal niet aantrekkelijk. Paddo's werken juist bewust zijnsverruimend en daar kunnen junks helemaal niet tegen." „Uit onderzoek van de Rijksuni versiteit Utrecht - centrum voor verslavingsonderzoek - blijkt keer op keer dat politici beslui ten nemen die eerder een nega tief effect op het gebruik hebben in plaats van de beoogde positie ve effecten. Zo heeft het verbie den van XTC-pillen juist tot ge volg gehad dat er veel pillen van twijfelachtige kwaliteit in het il legale circuit verkrijgbaar zijn. Overigens blijkt uit het eerder door mij aangehaalde onderzoek dat koffie tweehonderd jaar ge leden eveneens een drug was, enkel bestemd voor de elite", zo zegt Marcelina Stolting, eigena res van het Happy Herbal House aan de Hoogstraat 151a. Stolting hoopt het bewustzijn van het publiek - en met name van justitie - in positieve zin te beïnvloeden. „Want wat bij ons in de winkel verkrijgbaar is vol doet aan de strengste en meest moderne productiecontróle eisen, waardoor wij in staat zijn merken van wereldfaam te leve ren." VANAF 1 jaar 5 jaar 3,7% 4,5% 10 jaar 20 jaar 5,2% 6,0% Rijnmond Hypotheekwijzer Tel. 010-473.66.65 Fauteuil GALANT Eigentijdse fauteuil met een heerlijk zitkomfort en leverbaar in 2 frisse ruitstoffen Nu van 798.- voor Wek SCHIEDAM De gemeente en Regionaal Opleidingen Centrum Zadkine hebben dinsdagmiddag officieel een contract afgelsoten in het kader van de wet Educatie en Beroepsonderwijs. Deze nieuwe wet verplicht gemeenten om 'educatie in te kopen' met de van het Rijk ontvangen gelden voor volwassen-onderwijs. Ge meenten houden zich daardoor niet meer bezig met de inrichting van het onderwijs zélf, maar met de vraag 'Welke behoefte aan onderwijs bestaat er bij onze burgers?'. Het ROC-Zadkine is een groot regionaal instituut dat onderwijs verzorgt op verschillende locaties in de Rijnmond variërend van Nederlandse les aan allochtonen tot middelbaar beroepsonder wijs. In Zadkine-Schiedam zijn ondermeer het Educatief Centrum en Mercurius opgegaan. Op dit moment heeft Zadkine-Schiedam vier vestigingen. Dat aantal zal naar verwachting nog groeien door verdere fusies. In de Brandersstad volgen zo'n 100 personen Nederlandse les, maat schappelijke oriëntatie, alfabetisering, rekenen en andere baisvak- ken. In de totale Rijnmond is het aantal cursisten zo'n 30.000 Belangrijke doelgroepen van het gemeentelijk Volwassen Educa- tie-beleid zijn onder anderen cliënten van de Sociale Dienst, allochtone nieuwkomers, autochtonen met onvoldoende oplei ding en allochtonen die al langer in Schiedam wonen maar het Nederlands onvoldoende beheersen. Het nu afgesloten contract is vrij globaal van karakter. Een gemeentelijke werkgroep zal de komende weken de scholingsvraag verder uitwerken en het raam contract met Zadkine nader preciseren. FAIR PLAY CENTERS nu ook op Internet'. Nu bij Sanders Meubelstad; modern ledikant (180x200), incl. lattenbodems en matrassen voor slechts f999,-. Bij Sanders. Waar anders? O'Horo Nieuwe iwe Stadsblad i Wegener Sijthoff Weekbladen Groot Rotterdam Oplage: ruim 3/4 miljoen verlengd t/m 2 maart Hollandse zeeschilders van de zeventiende eeuw n.b. Met Rail Idee korting op entree en Audio Guide. Lezingen op zondag. Info: oio - 4419405 475 Paddo's maken tongen los Happy Herhal House op de Hoogstraat. Rotterdamsedijk 437, Schiedam Meeneempnjs. Het contract werd dinsdag ondertekend door wethouder Wiegman (midden op de foto) en de heer Guis, voorzitter van het college van bestuur van ROC-Zadkine. SPELLETJES NIEUWS INFORMATIE DE GROETEN (Alleen geldig van 12/02 t/m 16/02. Bijpassende kast slechts f999,-) Vlaardingen West Industreiterrein 't Scheur Haringbuisweg 33 Tel 010-4359800 vrijdag koopavond Sportschoen in wit/zwart Maten 36 - 46. Normaal 39.95 Bristolprijs 29.95 ROTTERDAM: Binnenwegplein 20 (boven Zeemon) ROTTERDAM: op het Zuiderterras van W C. ZuidpleinlMHUYI ROTTERDAM: Alexandrium II (t/o W C. Oosterhof) SPIJKENISSE: Stodhuispossage 2 (v/h Ter Meulen) geldig t/m 15 februari HOOGVLIET: Binnenbon 54 VLAARDINGEN: Hooostroot 219 OUD-BEIJERLAND: Oostdijk 45-49 KI SCHIEDAM: Nieuwe Passage 8

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 1