Zeefdrukker Ineke Calis exposeert blij in het WTC en striidt boos ot> het stadhuis Onvervalste country in concert Grant Forsyth Professioneel geleuter in show Brigitte Kaandorp Paul Bowles en de haat/liefde-verhouding die je al na één keer met Marokko^kunt oplopen Alle dochters en glazen vast: Biohazard naar Nighttown UIT IN DE REGIO Boek en tentoonstelling over ondergesneeuwd gebleven fotowerk van Sheltering Sky'-auteur 7-1002 Vorig seizoen verraste Brigitte Kaandorp met een nieuw, stevig programma 'en Vliegwerk'. Kaan komt met deze succesvol le, geprologeerde voorstelling te rug in het Luxor in Rotterdam van dinsdag 25 tot en met zater dag 29 maart. In 'en Vliegwerk' geeft Brigitte Kaandorp haar publiek tips om een gelukkig leven te leiden. Trakteer jezelf, gun jezelf een moment van rust en verwennerij en je kan er weer helemaal tegen aan. Keuzes maken, daar gaat het om. Maar wil zij dat wel? Tussen de tips door brengt Kaandorp 'hevige liedjes, warme verhalen en zware emoties'. Ze leutert zonder haar doel uit het oog te verliezen. Brigitte is een veelzijdige vakvrouw, die zonder haar vertrouwde lijzige spraak te verliezen, een zelfverzekerde one woman show neerzet. In deze show wordt Brigitte Kaandorp begeleid door drie musici: Dick Kuijs, Evert Woud en Mare Es- huis. Kaarten a f37,50 en f32,50 zijn verkrijgbaar bij de kassa van het Luxor Theater van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 19.00 uur (indien geen voorstel ling tot 18.00 uur). Telefonisch reserveren kan 11.00 tot 18.00 uur via tel. 010-4138326. Maandag 17 februari Dinsdag 18 februari Woensdag 19 februari Donderdag 20 februari Houd je (plastic) glas goed vast, moeders houd je dochters thuis; Biohazard komt naar Rotterdam. Een band die metal- en hardcore- riffs samenvoegt met zware hiphopritmes, afkomstig uit Brooklyn en met een zéér heftige en energieke live-reputatie. De nummers van de band gaan over sociale zaken, zoals drugs, armoede, geweld en de underdog. De bandleden hopen dan ook dat iedereen- de teksten van hun nieuwe cd Mata Leao zal lezen. Een album waarvan Biohazard zelf zegt: 'We didn't worry about how nice or smooth or heavy is was 'supposed' to sound. Let tyhe music speak for itself Biohazard geeft slechts twee concerten in Nederland, op 17 februari in Nighttown. West Kruiskade in Rotterdam. Aanvang: 20.00 uur. Entree: f20,- plus lidmaatschap (f3,50 per maand). Het populaire countryduo Grant Forsyth heeft een eigen plaats veroverd in de Nederland se theaters. Met hun 7-mans be geleidingsband Daylight Super Band hebben Dominic en Julie twee seizoenen voor uitverkoch te zalen gestaan. Hun nieuwe complete voorstelling in concert- vorm is eind januari van start gegaan. In het avondvullende programma passeren alle hits van Grant Forsyth de revue. De nieuwe verzamelcd, inmid dels al goed voor goud, is de basis van het nieuwe program ma. Voor deze toernee zijn te vens een aantal gastmuzikanten aangetrokken die het orkest gaan versterken. Na deze toer nee vertrekt het duo voor een concertserie naar Amerika. Grant Forsyth zijn te zien en te horen op zaterdag 22 februari in de Stadsgehoorzaal Vlaardin gen aand e Schiedmaseweg. Aanvang 20.00 uur. De kassa is geopend van woens dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor de aanvang van de voor stelling. Precies op het moment dat Ineke Calis(50) eigenlijk had besloten haar kluizenaarsnei gingen absoluut te maken,o- verviel haar plotseling een aarzeling. Die deed haar op de valreep vanuit Oost-Gro- ningen 'nog even in Rotter dam gaan kijken'. Al was 't maar om te weten hoe het is: dé grote stad. Inmiddels zijn we 18 jaar verder en expo seert Calis tot haar grote vreugde met een fors aantal zeefdrukken in de riante ex positieruimte van het World Trade Center in Rotterdam. Haar eeuwigdurende inspira tiebron? De haven van de Maasstad in al haar facetten. Calis beperkt zich niet tot ha vengezichten of -doorkijkjes. Ze kan net zo hartstochtelijk geïn spireerd raken door een wegge gooid stukje versleten touw of een moertje aan een los-en-laad- -installatie. Vele malen vergroot toont ze deze in strak geschei den gehouden, felle kleuren. 'Ga maar schilderen!' Waar Ineke Calis zich bewust in beperkt is de techniek. Ze zweert nog onveranderd bij het zeefdrukken als ambacht. Calis: „Dat vind ik een lekkere techniek omdat'ie uit veel stap pen bestaat. Eerst een onder werp zoeken, dan fotograferen, dan de doka in. Om vervolgens eerst lekker 'vies' te drukken en dan pas alles netjes te maken. Het houdt je om te beginnen veertien dagen van de straat en als je na twee dagen 't één zat bent, móet je ook weer iets an ders doen. Ik vind het resultaat nog altijd mooi en steeds op nieuw een verrassing. Zo van Kijk nou! Wat me ook bevalt is het op zichzelf staan van kleu ren. Er zijn zeefdrukkers die over elkaar heen rommelen. Smerig! Het gaat er vaak ook zo lullig van uitzien, zoals soms bij Corneille. Als je met kleuren wilt rommelen moet je maar gaan schilderen!" Hoewel ze vanaf 1969 een groot aantal exposities had, is die in het WTC de grootste die Calis ooit inrichtte. Haar werk hangt zowel in de officiële expositie ruimte als aan de assurantie mand in de centrale hal en bo venaan de entrée van de gallery. Calis is er opgetogen over. 'Ik mag niet flippen' „Het is alleen jammer dat zo weinig mensen dat gebouw bin nen durven lopen terwijl het toch vrij toegankelijk is voor iedereen! Exposeren wordt steeds moeilijker, de galleries worden steeds zakelijker. Die vangen liever provisie van een werk van 4.000 piek dan van mijn prentjes (rond de 5/6 hon derd gulden). Ja, het is armoe waar ik toch heel hard voor moet lopen, maar ik doe het héél graag en ik heb ook veel kunnen reizen. Vraag niet hoe maar dat lukt me toch allemaal. Daarom vind ik ook dat ik niet te hard mag flippen. Ik heb er zelf voor gekozen. Ik had ook een ander vak kunnen kiezen!" Waar ze wel op flipt is de regel geving voor beeldend kunste naars zoals die sinds vorig jaar geldt. Terwijl het dagblad Trouw vori ge week meldde dat in Utrecht kunstenaars voortaan mogen bijverdienen en ontheven wor den van sollicitatieplicht, wil de gemeente Rotterdam Calis 'ach ter de geraniums' hebben. Afge lopen woensdag 12 februari diende daartoe een hoorzitting op het Rotterdamse stadhuis. Calis vecht aan dat ze: a. 1/3 van haar omzet als winst moet opgeven b. over dit bedrag loonbelasting moet gaan beta len én c. dat dit bedrag van haar bijstandsuitkering wordt afge houden. Calis: „Ik ben niet lui! Ik ren overal achteraan om te kunnen exposeren maar meer dan 15 tot 20.000 gulden kan ik niet bij elkaar verdienen en dat kóst mijn werk om te maken. Toen in '86 de BKR (Beeldende Kunstenaars Regeling) werd af geschaft, mocht je een stichting oprichten én bijverdienen. Dat is vorig jaar afgeschaft. De hui dige regelgeving spreekt zichzelf op een aantal punten tegen. Terwijl je geacht wordt éénder de van je omzet als winst op te geven mag je geen zelfstandige naftrek toepassen. Als ik daar ja op zeg, teken ik mijn eigen doodvonnis. Daarom die hoor zitting. Pas daarnamag ik gaan vragen wat de rechter er van vindt." De expositie van Ineke Calis in het WTC loopt nog tot 24 maart. Vrijdag 14 februari Zaterdag 15 februari Zondag 16 februari Paul Bowles lezen boort heimwee aan. Niet zozeer naar een be paalde plek maar naar confrontatie met uitdaging. Vanuit het verlangen om - net als hij - uitersten te ervaren en daar een 100- procents-leven uit te sleuren. De meeste van Bowles boeken spe len zich in Marokko af, het land waar hij zich al in 1948 be sloot te vestigen en waar hij -nu 86 jaar oud - nog steeds leeft. Als geen andere 'westerling' schildert de, van oorsprong Ameri kaanse, Bowles op uiterst koele wijze de meest heftige situaties waarin mensen terecht kunnen komen. Van uiterst gecompli ceerd tot heel simpel en van diep-eenzaam tot laaiend gelukkig. Een steeds nadrukkelijk aanwezige, Marokkaanse achtergrond dient volkomen waarheidsgetrouw ter versterking van het ef fect. Simpelweg omdat dit land zelf zo uit uitersten bestaat, dat wie er écht geïnteresseerd doorheen reist, daar al snel een haat liefde-verhouding aan overhoudt. Bowles schrijft zoals hij als foto graaf plaatjes schiet. Zijn 'lens' dient als buffer tussen wat hij ziet en zijn eigen emoties. Als onderkoeld waarnemer van zelfs de meest shockerende zaken, blijft hij zelf buiten schot. Hij wordt slechts geraakt binnen zijn eigen wereld die niet of nau welijks mengt met de traditio neel Arabische. Voor Bowles zelfs geen gedeeltelijke bekering richting Islam. Nooit verander de hij iets aan eigen ideeën of houding omwille van de ge dragscodes van het land waar hij toch verkoos te leven. Een hou ding die hem vaak in de proble men bracht en hem zelfs gevan genisstraf opleverde. Toch kwam hij nooit los van de fasci natie die ook veel andere mensen trof. Zoals Gertrude Stein, Allen Ginsberg, Jean Genet en Willi am Burroughs die bij Bowles gastvrijheid en avontuur von den. Geen afstand in de liefde Hoeveel geestelijke afstand tot Marokko de componist, schrij ver én fotograaf ook hield, in één opzicht mengde hij zich wel: de liefde. Hoewel Bowles (toen 28) in 1938 trouwde met de 21-jarige Jane Auer was deze daad voor beiden het afscheid van de heterosexualiteit. Jane -ook schrijfster- had eerst een oudere vriendin maar ging later een relatie aan met de 12 jaar jongere Marokkaanse Cherifa: het mooie wilde plattelands/neisje met de sterke schouders en benen waar flink wat haar op groeide. Bowles zelf huurde eerst een pri- vé-chauffeur - Mohammed Tem- samany - die vervolgens tien jaar bij hem bleef en begon daarna een verhouding met de naar Ma rokkaanse normen uitgesproken mannelijke Ahmed Yacoubi. Hoewel beide relaties zwaar op (homo)sexualiteit gebaseerd wa ren, was er ook sprake van iets anders. Minstens zo belangrijk was de geestverwantschap. Tem- samany vergezelde Bowles op al zijn, vaak barre tochten en Ya coubi werd door de schrijver dusdanig geïnspireerd dat hij het tot gewaardeerd schilder bracht. Paul en Jane onderhielden on dertussen een relatie voor het leven. Vaak apart van elkaar maar toch voor altijd verbonden en lijfelijk aanwezig wanneer dat noodzakelijk was. Zoals toen Jane door een beroerte getroffen werd (insiders fluisterden dat Cherifa deze door hekserij en kruidenmengsels veroorzaakt had). Ook Paul en Jane hebben elkaar zwaar geïnspireerd. Onomstotelijk bewijs Bowles was oorspronkelijk ei genlijk componist. Volgens zijn zeggen een veel moeilijker, dus hoger staand vak dan schrijven en over zijn fotograferen wilde hij het al helemaal niet hebben. Waarschijnlijk is dat standpunt dé reden geweest dat Bowles fo to's pas onlangs in de schijnwer pers werden gezet. Onterecht óverigens. Al was het alleen maar omdat ze visueel onomsto telijk het bewijs leveren dat de sfeer zoals beschreven in boeken als The Sheltering Sky()n in 1990 door Bertolucci verfilmd) en Let it come down echt bestond én nog steeds bestaat. Alle voortschrijdende technolo gie ten spijt, kent Marokko nog steeds dezelfde uitersten als straatarm en exhorbitant rijk, mooi en afschrikwekkend lelijk, ruig en verfijnd, uiterst be schaafd en voorwereldlijk primi tief. En juist die uitersten maken het land onvergetelijk voor wie het ooit 'open minded' bezocht. De soms hete adem van de Islam -niet omdat de Koran dit letter lijk zo zal bedoelen maar omdat er die uitleg aan gegeven wordt- doet daar nog een schepje bo venop. Het gaat een gemiddelde westerling het verstand te boven dat in een dergelijk groot land alle inwoners op afgesproken tijdstippen exact hetzelfde han delen en daar dezelfde waarde aan hechten, vrijwillig of niet. Tijdelijk vacuüm Wanneer tijdens de vasten maand Ramadan -die dit jaar net achter de rug is- van de mos keeën over het hele land wordt opgeroepen tot gebed, waarna de eerste maaltijd van de dag mag worden opgediend, ligt het leven stil. Alsof ook de tijd wordt stopgezet. De buitenlan der die niet meedoet raakt tijde lijk in een vacuüm, telt niet mee, bestaat eigenlijk niet. Maar mis schien juist daardoor krijgen on benoembare invloeden de kans zelfs tot die buitenstaander door te dringen. Om nooit helemaal meer weg te gaan. Bij het bekijken van Bowles foto's -die nog tot en met 16 maart maart in museum Bovmans van Beuningen te bezichtigen zijn- overvalt je al snel eenzelfde soort sensatie als je kunt hebben in het land zelf, als je Arabische mu ziek hoort of als je Bowles leest. De tentoonstelling wordt overi gens audiovisueel ondersteund door composities van Bowles, waarin hij nadrukkelijk gebruik maakt van authentieke oude Arabische muziek. Waarschijnlijk hebben beschre ven sensaties ertoe bijgedragen dat Bowles nooit meer uit Ma rokko is weggegaan. In het prachtige boek dat van zijn foto werk is samengesteld en waarin ook de in Boymans tentoonge stelde platen te vinden zijn, wordt van dergelijke zaken mel ding gemaakt. Het boek bevat namelijk behalve foto's, ook biografische fragmenten over Paul, Jane, hun geliefden en vrienden. In het laatste gedeelte zijn bovendien interviews met de componist/schrijver/fotograaf opgenomen. Hoewel minder, krijgt ook Jane Bowles in het boek als schrijfster én mens de nodige aandacht. Zij verwoordt de verregaande fasci natie voor het Noordafrikaanse misschien nog het best: Vanaf de allereerste dag leek Marokko meer een droom dan werkelijk heid. Ik voelde me afgesneden van alles wat ik eerder wist. De liefde blijkt daar ook een rol in te hebben gespeeld. Reizen en schrijven waren voor Jane en Paul een soort vlucht. Een vlucht in de droom, een vlucht in een fatamorgana-ach- tig oerbestaan. Marokko bood hen blijkbaar wat ze zochten. Het boek, Paul Bowles, Photo graphs, uitgegeven door Scalo en geïmporteerd door Nilsson Lamm, IBSN no 1 881616 07 x, is voor F 100,95 verkrijgbaar in de museumwinkel en de boekhandel. door ELS NEIJTS Foto: Jan Swinkels 0 15.00 Toppers van Toen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen Muziek 20.00 uur Biohazard. town, Rotterdam Night- Muziek 21.30 Jamsessie, Podium Café, Schiedam Muziek 12.45 Lunchconcert, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse Muziek 21.00 Oorsmeer, Podium Café, Schiedam Theater 0 20.00 Growing up in Public, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen Extra voorstelling Tineke Schouten Tineke Schouten geeft twee voor stellingen van 'Lach Vegas' in de Willem, Papendrecht. Op dinsdag 18 februari is nog voldoende plaats. Woensdag 19 februari uit verkocht. Entree: F.42,50/37,50/32 50. Paskorting F.2,50. Aanvang: 20.15 uur Kaarten zijn te reserveren van ma t/m vrij van 09.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.00 uur en één uur voor aanvang van de voorstelling op telefoonnummer 078- 6158226. Film 21.30 Colpo du Luna de Teer- stoof, Schiedam Muziek 20.15 Ge Reinders, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 20.15 Lang Leve de Opera, Het Kruispunt, Barendrecht 21.00 Vrijdag-avond, Podium Café, Schiedam 20.15 SCC de Goote, Brielle Theater 20.15 Jules Deelder, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 20.30 De Dulle Roeckers, Theater de Teerstoof, Schiedam Muziek 22.00 Count Ziggenplus, Podi um café, Schiedam 20.15 Het Groot Niet Te Ver mijden, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 22.00 Rudolph Dancer, Het Pandemonium, Vlaardingen 20.30 Fay Lovskv La Bande Dessinee, Theater de Schuurkerk, Maassluis 20.15 Elkie Deadman, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis Theater 20.15 Vincent Bijlo, Het Kruispunt, Barendrecht foto: Peter van Wijngaarden 0 20.00 Jules Deelder, Stadsge hoorzaal, Vlaardingen 20.15 Kiki Heessels, SCC De Goote, Brielle 20.30 Robert Brouwer, Thea ter De Teerstoof, Schiedam Muziek 21.30 De zondag anders. Podi um Café, Schiedam 0 12.00 Zondagmiddagconcert, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 14.30 Café Merz, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse 12.00 Trio Pantoum, Kasteel van Rhoon 21.30 De zondag anders. Podi um Café Schiedam Theater 11.30 Hetty Blok met liedjes en gedichten van Annie M.G. Schmidt in 'Floor op Zondag'. De familie Doorsnee, de Triangel, Ja Zuster Nee Zuster en Ibbeltje herleven. Theatercafé Floor (naast Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam Foto JANSSEN DE KIEVITH door ELS NEIJTS Zinderende, vervreemdende landschappen •MB* j" Paul Bowles zelf: regelmatig een kifpijpje Foto: JANSSEN DE KIEVITH Foto JANSSEN DE KIEVITH it V

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 21