j,J. I UJ BREED IJlT Star Trek: First Contact met veel actie Jonge sporters met bijzonder talent worden verantwoord in de onderwijs watten gelegd l Van groen tot geel van jalonzie komt vooral door flirten van de partner Poëziefestival voor de kids Thorbecke Topsport Trainingsaccommodatie combineert sport met studie Uitgever van romannetjesonderzoekt 4000 man(én vrouw) Laatste kans voor aanmelding zwangerschapsbeurs 12 april Bos- en Duinwandeltochten Jung Chang in de aanbieding The Deep River Quartet 25 jaar Twaalf uur Brian Eno op de concertzender 7-1004 De Stichting Poetry Internatio nal organiseert op zondagmid dag 23 februari een poëziefestijn voor kinderen. Dit festijn is een verzelfstandiging van de kinder programma's die in het verleden altijd deel hebben uitgemaakt van het jaarlijkse Poetry Inter national Festival in juni. Het is de eerste editie van wat een jaar lijks terugkerend evenement zal worden, bedoeld om kinderen kennis te laten maken met de kunst en de kracht van poëzie. Het programma is gericht op leerlingen uit het basisonderwijs, in leeftijd variërend van acht tot en met twaalf jaar. Op 23 febru ari is het RO-theater open voor kinderen met hun ouders. Op 24 februari is er een besloten pro gramma voor schoolklassen uit Rotterdam en omgeving. De rode draad door het programma zal - dat ligt voor de hand bij een poëzieprogramma een woord zijn: 'donker'. Het is een woord dat associaties oproept met zeer verschillende zaken: niet alleen met duisternis, maar ook met bepaalde stemmingen, angsten, fantasieën, kleuren en klanken. Op hun tocht door verschillende ruimtes van het RO-Theater ko men de kinderen dichters* ac teurs en zangers tegen die ge dichten ten gehore brengen. Alle bezoekers krijgen een bundeltje met enkele gedichten uit het pro gramma mee naar huis. RO Theater, William Boothlaan 8, Rotterdam Reserveren: 010 - 404 70 70 Entree: kinderen 5,00, volwassenen, 7,50. Infor matie: Stichting Poetry Interna tional 010 - 282 27 77. In mei 1992 verscheen Wilde Zwanen van de inmiddels we reldberoemde Jung Chang. Nu vier jaar later zijn er in Neder land maar liefst 400.000 exem plaren verkocht. Rudy Kous broek omschreef de roman als een blik in de hel, maar tegelijk een grandioos boek en wie het gelezen heeft, zal nooit meer de zelfde zijn. Het boek waarin Jung Chang een nauwgezet beeld geeft van de grote veranderingen in het Chi na van deze eeuw aan de hand van de lotgevallen van drie gene raties vrouwen: haar grootmoe der, haar moeder en zichzelf, werd een van de best verkochte vertaalde boeken in Nederland aller tijden. Deze week verschijnt van Wilde Zwanen en eenmalige goedkope editie in een oplage van maar liefst 115.00 exemplaren. De edi tie bevat acht pagina's unieke foto's uit de wereld van Wilde Zwanen. De prijs: f.25.-. Het Quartet bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan is een nieu we CD uitgebracht. As Time Goes By. Dit is tevens de titel van het jabileumprogramma waarmee het gezelschap rond reist. De vier heren die in 1971 begonnen zijn hebben de perfec te balans gevonden in authentie ke en nieuwe arrangementen. Het is dan ook een onbevangen nostalgisch en tegelijkertijd een verrassend modern programma geworden. Nummers zoals Swing Low, sweet Chariot, Take the A-train, Don't fence me in, Till then, Didn't old Pharao get lost, Cowboy Serenade en vele andere nummers ontbreken na tuurlijk niet. Het uiterlijk van de Borg in de nieuwste Star Trek film First Contact is briljant. Ze zien er bijna echt menselijk uit en dat maakt hun eigenlijk zo eng. Het is dan ook een dream team van make-up artiesten die dagen achter elkaar voor op zijn minst een maand hebben gewerkt aan Borg. De Borgs in de film vormen een half mechanisch half organisch volk dat terug reist in de tijd om de aarde te koloniseren. Niemand minder dan Captain Jean-Luc Picard en de beman ningsleden van The Enterprise proberen die poging te verijde len. Het is dan 4 april 2063 een dag voor Zefram Cochrane's 'warp' vlucht die uiteindelijk leidt tot First Contact. Het is dit eerste contact dat de Borgs proberen te voorkomen. Ook voor filmliefhebbers die geen Star Trek fan zijn. is het een boeiende science Fiction verhaal met veel actie en bij zondere effecten. First Contact draait sinds deze week in diver se bioscopen in Nederland. In Engeland heeft de kleding ontwerper Daniel Poole een ex clusieve kledingcollectie ont worpen, gebaseerd op Star Trek 'First Contact'. Daniel Poole, is de koning in de 'techno' mode Geïnspireerd door het Star Trek fenomeen heeft hij een kledinglijn ge creëerd die zeker in de smaak valt bij zowel Tech als Trek fans. Jammer is het dat geïnte resseerden in deze kledingcol lectie hiervoor een tripje naar Londen moeten maken. Het Thorbecke Lyceum te Rotterdam opende vorige week de Thorbecke Topsport Trainingsaccommodatie. Met dit initiatief is dit lyceum de eerste onderwijsinstelling in Nederland, die trainingsfacili teiten aan de school verbindt. De school verzorgt in nauwe samenwerking met het NOC*NSF en de Stichting Rotterdam Topsport onder wijs voor talentvolle, jonge sporters. Het nieuwe trai ningscentrum, waarin de Ge meente Rotterdam 5 miljoen gulden heeft geïnvesteerd, biedt sporters de mogelijkheid om tot een optimale tijdsbe steding te komen. De Rotterdamse scholenge meenschap is één van de tien LOOT-scholen (Landelijk Over leg Onderwijs Topsport) in Ne derland. In het kader van het plan geeft deze school, in op dracht van het ministerie van OC&W. aangepast onderwijs voor jonge sporters met een bij zonder talent. Dankzij een on derwijsaanbod op maat kunnen zij, in de belangrijke ontwikke lingsfase tussen twaalf en twintig jaar, tijd besteden aan intensieve trainingsprogramma's en natio nale en internationale sportont- moetingen. Momenteel zijn er bij 88 topsporters ingeschreven, afkomstig uit diverse takken van sport. Om tot een optimale tijdsbeste ding voor de jonge sporters te komen is het initiatief genomen trainingsfaciliteiten aan de school te verbinden. Hiertoe wordt accommodatie gebouwd, die ervoor zorgt dat er minder tijd verloren gaat bij het reizen van school naar training, waar door beter kan worden geïnves teerd in de maatschappelijke en sportieve toekomst van de spor ters. Investering van 5 miljoen Jan Loorbach, voorzitter be stuurscommissie Topsport NOC*NSF: 'De beschikbaar heid van de nieuwe Thorbecke trainingsfaciiiteit zal voor een grote groep jonge topsporters de basis gaan vormen voor de sti mulering en ontwikkeling van hun talent. Niet alleen de kwali- teii van deze voorzieningen zal veel betekenen voor de ontwik keling van sporttalent, maar ook het feit dat school en sport in eikaars onmiddellijke nabijheid komen te liggen'. In de nieuwe accommodatie ko men de volgende faciliteiten: - 3 multi-functionele ruimten, waarbij 2 zalen kunnen worden geschakeld: - een 9 meter zaal (volleybal/ritmische sport gym nastiek) - twee zalen voor turnen en basketbal; - het Sport-Me- disch Adviescentrum (SMA); - een fysiotherapie praktijk; - een krachttrainingsruimte; - de mo gelijkheid om coach-opleidingen te huisvesten. Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft 5 miljoen gulden in het initiatief geïnvesteerd. Voor Hans den Oudendammer, wet houder onderwijs, sport en re creatie, staat sport prominent op de politieke kalender. 'Als je sport belangrijk vindt, moet je ook aan de opleiding van spor ters denken. Al meer dan vijf jaar is er een goede samenwer king tussen het Thorbecke Ly ceum en de door de gemeente opgerichte Stichting Rotterdam Topsport. Zeker met de nieuwe trainingsaccommodatie die er nu komt, rekenen we er op dat Rot terdam nog meer een sportstad wordt', aldus wethouder Den Oudendammer. Topsport naast breedtesport Het VSB Fonds heeft een cheque ter waarde van 50.000 over handigd aan Rob Fens, voorzit ter Stichting Bouw Thorbecke Trainingsaccommodatie en di recteur van het Thorbecke Ly ceum. Staatssecretaris Erica Terpstra, gevraagd naar haar re actie: 'Ik wil graag feliciteren en complimenteren de sponsor, het VSB Fonds. Sponsors die zo'n initiatief ondersteunen, verdie nen het met naam en toenaam genoemd te worden.' 'Ik ben hartstikke trots op het Thorbec ke Topsport Trainingscentrum. Topsport is naast de breedtes port namelijk van groot be lang!', aldus de Staatssecretaris. De opdrachtgever, Stichting Bouw Thorbecke Trainingsac commodatie, streeft ernaar in 1998 over de trainingsaccommo datie te beschikken. Begin maart 1997 zal naar verwachting de eerste paal worden geslagen. Is in liefde en oorlog alles ge oorloofd? Sommigen onder ons vinden van wel. Als zij vermoeden dat hun partner de boel bedondert, schrikken zij er niet voor terug om "per ongeluk' een tasje te laten vallen of een broekzak bin nenstebuiten te keren. Een beetje jaloezie hoort bij houden van, maar te veel ja loezie is schadelijk voor de relatie. De meeste mensen - u en ik bijvoorbeeld - zijn natuurlijk helemaal niet jaloers. Als we een keertje denken dat onze partner wat al te veel aandacht heeft voor een ander, dan is de neiging groot het jaloerse ge voel heel snel weg te stoppen. Maar er zijn ook mensen die tot actie overgaan. Zij geven een rivaal te kennen dat hij of zij uit de buurt moet blijven of slaan zelf aan het flirten. Intiem, Bouquet en Baccara Romantiek Rapport van Harle quin Deze en andere uitkom sten komen uit het Romantiek Rapport van Harlequin, 's we relds grootste uitgever op het gebied van romantische fictie, in Nederland vooral bekend door Intiem. Bouquet en Bacca ra. Harlequin doet ieder jaar on derzoek naar een romantisch onderwerp. Dit jaar is het de beurt aan liefde en jaloezie. In totaal hebben bijna 7.000 man nen en vrouwen uit twintig lan den, waaronder Nederland, hun j medewerking verleend aan de j enquête. De verdeling man- /vrouw is ongeveer gelijk. Géén trucjes voor de Nederlandse man Jalouzie is een emotie waarmee iedereen wel eens te maken heeft gehad en die wat sjeu geeft aan de romantiek. Te veel jaloe zie kan echter ook spanningen opleveren. Dat blijkt wel. want respondenten gaven desge vraagd aan niet te willen blijven bij een partner die te jaloers is, of zelfs wel eens een relatie te hebben verbroken vanwege ja loezie. Wij worden het meest jaloers als er wordt geflirt door onze partner of als iemand anders met onze partner flirt. Weinigen van ons koesteren jaloerse ge voelens wanneer vriend of vriendin een oude vlam tegen komt, danst met een ander of kijkt naar een pikante film. Be halve in Finland, waar de emo ties over dit laatste hoog kun nen oplopen. Het zijn vooral de heren die denken dat hun part ner wel eens heeft geprobeerd hen jaloers, te maken, zijzelf doen dat natuurlijk nooit. De Nederlandse mannen behoren wat dit betreft zelfs tot de kop lopers: maar liefst 78% ant woordt dat zij zich nimmer tot zulke trucs verlagen. Gillende Japanners Onder Japanners uit een jaloers gevoel zich vooral door de wens om heel hard te gaan gillen. Voor u is dat wellicht niet de meest voor de hand liggende reactie, misschien bent u meer het buikpijntype of krijgt u het plotseling heel warm. Hoewel de meeste respondenten dus zeggen niet veel last te heb ben van jaloezie - behalve in Turkije, waar men ruiterlijk uit komt voor deze gevoelens - ant woorden toch bijzonder veel mensen dat ze stiekem groen en geel zien maar dit vooral niet willen laten merken aan hun partner. Zou dit een verklaring voor die buikpijn zijn? Brian Eno: waar je hem ook verwacht te zien/horen, hij komt niet in het Planetarium; niet via Internet; wel bij de Concertzender! (en KINK FM). Elke woensdagavond wil de Concertzender hedendaagse muziek onder de loep nemen. In de Brian Eno special op woensdagavond 19 februari wordt geprobeerd een ant woord te vinden op deze vra gen. Vanuit diverse invalshoeken wordt aangetoond welke rol Eno in de moderne muziek heeft gespeeld en nog speelt: Het was Eno die de minima listen John Cage, Philip Glass en Steve Reich onder de aandacht van het grotere publiek bracht en hij ver werkte zijn inspiratie, opge daan in het avant garde-cir cuit, in rock- en popmuziek. Voor de luisteraar zal tijdens deze 12 uur durende uit zending duidelijk worden welke weg Eno gevolgd heeft om het klassieke en het mo derne met elkaar te verbin den. Brian Eno Special op de Concertzender, woensdag 19 februari, 18.00 uur t/m don derdag 20 februari 08.30 uur. De Concertzender wordt ge apprecieerd om zijn doorzet tingsvermogen de nog niet platgetreden paden te bewandelen en het muziekle ven daardoor nieuwe impul sen te geven' en is via de kabel te ontvangen. A'dam 104.2, Den Haag 107.5, R'dam 97.9, Utrecht 94.1. Voor overige frequentie's, in formatie of een gratis proef nummer van het uitgebreide programmaoverzicht kan ge beld worden naar tel: 035 671 6612. - Kraamzorg de Eilanden en Kruiswerk Zuidhollandse Eilan den organiseren op zaterdag 12 april de in de regio inmiddels bekende Zwangerschapsbeurs. Deze zal dit voorjaar plaatsvin den in Racketcentrum Halfweg, Curieweg 2 te Spijkenisse. Zoals in andere jaren wordt ook nu een grote groep aanstaande en beginnende ouders, alsmede vele belangstellenden verwacht. Bij vorige zwangerschapsbeur zen lag het bezoekersaantal tus sen de 800 en 1000 bezoekers. Zij kunnen uitgebreide informatie over de zwangerschap, de beval ling, de kraamperiode en het eer ste levensjaar van hun kind ver wachten. Deze informatie wordt verschaft door een ruime verte genwoordiging van instanties en bedrijven die hun diensten/ pro- dukten aanbieden. Enige bijzonderheden: o een modeshow van zwanger- schaps- baby- peuterkleding o aanwezigheid van de verlos kundigen (vertegenwoordiging uit de regio) o Welcare Borstvoedingshulp middelen in de stand van Kraamzorg de Eilanden (één van de steunpunten van Welca re) o vertoning videofilms over de zwangerschap en bevalling o demonstraties van Muziek op Schoot en video's over Shantala baby-massage in de stand van Kruiswerk ZHE Gezondheids- Service o thema van de beurs: Meerlin gen o aanwezigheid professionele kinderopvang o gratis toegang van 10.00 tot 15.00 uur Bedrijven en instanties die in het verleden nog geen bijdrage heb ben geleverd aan deze beurs, maar wel geïnteresseerd zijn, die nen voor meer informatie en/of aanmelding voor 15 februari contact op te nemen met me vrouw de Koning, stafverpleeg- kundige van het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden te Spij kenisse (0181-679679) of met Els Barendregt, manager Public Re lations/Marketing van Kraam zorg de Eilanden (0181-31021 I). Het organisatieteam beslist ver volgens of deze instanties/be drijven een extra bijdrage kun nen leveren aan het deelnemers veld. Het streven hierbij is een zo breed en gevarieerd mogelijk aanbod voor de cliënt, waarbij de nadruk ligt op informatiever schaffing rondom zwanger schap, bevalling, kraamperiode en het eerste levensjaar van kin deren. Deelnemers die in het voor- en najaar van 1996 reeds aan de Zwangerschapsbeurs hebben deelgenomen, zijn in middels benaderd voor deelna me. Het is nog geen voorjaar maar wie georganiseerd zin heeft in wandelen door bos en duin moet op zaterdag 22 of zondag 23 februari even in de auto stappen en naar Noord wij kerhout rijden. Daar organiseert de Leidse Wandelvereniging wandelingen van 5-10-15-25-40 kilometer. De starttijden en wandeltijden zijn: 40 km van 09.00 - 10.00 uur; 25 km van 09.00 - 12.00 uur; 5-10-15 km van 09.00 - 15.00 uur De start is bij Café-Restaurant De Duinpoort, Langevelderlaan 22, Noordwijkerhout, tegenover Jeugdherberg De Duinark. De startplaats is te bereiken met lijndienst ZWN vanuit Leiden tot eindpunt Sancta Maria. Hier vandaan is het 10 minuten lopen naar de start bij de duinrand. De routes gaan door de Bos- wachterij Hollands Duin, gele gen in het duindistrict tussen Noordwijk en Zandvoort. Het is een wandeling door bos en dui nen en over het strand. Inschrijfgeld: 35 en 40 km f. 4,00 per persoon met medaille, zon der medaille f. 2,00 per persoon. Inschrijving: Aan de start Inlichtingen: VVV, De Grent 8, Noordwijk, tel. 071-3619321, J.P. Woordes, Eikenlaan 53, Alphen a/d Rijn, tel. 0172-475724. foto HANS MOLENAAR 3.S. heef? d:e oplos4»r>9

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 39