Gouden leidraad voor museumbezoek ÊL> Hulp bij schoolkeuze Pijnlijke humor gecombineerd met huiselijke gezelligheid Sportnieuws en uitslagen Regenboog kweekvijver voor jonge bouwers en architecten Historische Vereniging brengt extra Scyedam-editie uit 0, Fallen Angels in Het Filmhuis Inloopconcert in Grote Kerk Rommelmarkt en flipporuilbeurs Expositie Stationsplein Scènery bij Schiespoor Overwinning op Sittardia doet UVG handbalsters goed Oe Gouden Eeuw van Schiedam Kunstgebitten en/of gedeeltelijke protheses HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 8-1442 SCHIEDAM Gedurende twee weken wordt op basisschool De Regenboog aandacht besteed aan het thema bouwen en gebouwen. Het grootschalige project is maandagmiddag in de hal van de school van start gegaan. Niet alleen ligt er in de centrale hal een enorme hoeveelheid legostenen ook in de rest van het gebouw zijn aspecten van de bouw te vinden, waaronder steigers, timmerhoek en werk plaats. Elke groep op -De Regenboog houdt zich van 17 tot en met donderdag 27 februari intensief bezig met het thema en zelfs de aller jongsten (groep 1 en 2) gaan een huis bouwen. Kinderen uit groep 3 zijn van plan mooie maquettes van huizen en droomhuizen te vervaardigen en zullen tijdens een speurtocht door Woudhoek ont dekken dat daar veel verschillende woningen zijn gebouwd. De meisjes en jongens uit de hogere groepen bouwen niet alleen huizen en bruggen maar luisteren ook naar een architect die over zijn werk komt vertellen. Voorts wordt met behulp van de computer gewerkt met bouwplaten en de oudere leerlingen gaan onder begeleiding op zoek in het documentatiecentrum naar wereld beroemde gebouwen. Dat het om een serieus project gaat blijkt tevens uit het onderzoek dat de kinderen gaan doen naar de geschiedenis van gebouwen in Schiedam. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de bouw van de nieuwe wijk Spaland Oost, de aanleg van de metro en bovendien wordt een bezoek gebracht aan het informatiecentrum van de Bene- luxlijn. De 'bouw'weken worden afgesloten met een presentatie van kinderen voor kinderen over de activiteiten die zij bij dit initiatief ontplooiden. Overigens hebben de leerlingen uit de groepen 8a en b inmiddels een interessante excursie achter de rug. Onlangs brachten zij namelijk in het kader van de landelijke actiedag 'Kies Techniek' een bezoek aan Instrumek aan De Brauwweg. Het project werd maandag feestelijk geopend. museum i3b' ■z&nwfim trUtSr?» Siem Rosman, voorzitter van de historische vereniging. SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof in de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 21 en zaterdag 22 februari 'Fallen Angels' gedraaid van regisseur Wong Kar Wai. Deze Chinese film maker maakte vorig jaar fu rore met 'Chunkung Ex press'. In veel opzichten kan 'Fallen Angels' als een ver volg daarop worden be schouwd. Het is een gang sterfilm waarin een huur moordenaar centraal staat. Maar alle heersende genre conventies zijn overboord ge gooid. Wong's gangsters zijn geen heroïsche figuren met een erecode, maar kleine kruimeldieven die tot hun schrik ontdekken dat een cri mineel bestaan allesbehalve eervol is. Wongs intensieve gebruik van groothoeklenzen - waardoor alles door een vergrootglas lijkt te zijn ver filmd - levert vaak fraaie beelden op. Aanvang film: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zater dag). Toegang kost 7,- voor leden Filmclub; lid worden kost negen gulden inclusief toegang eerste film. Kaarten reserveren kan telefo nisch bij de Schiedamse Thea terkassa via nummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM het Inloopcon cert in de Grote Kerk van zater dag 22 februari wordt verzorgd door het kerkkoor Bethel uit Vlaardingen. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM De Stichting Welzijn Nieuwland organiseert zondag 23 februari een rommel markt in de grote zaal van wijk centrum Dreesplein tussen 11.00 en 15.00 uur. Toegang: 1,-; kinderen tot en met 12 jaar mo gen onder begeleiding gratis naar binnen. Ook de 23ste wordt in de ont moetingsruimte van het wijkcen trum een flipporuilbeurs gehou den tussen 13.30 en 15.00 uur. Entree: gratis. SCHIEDAM De tentoon stelling 'Het Stationsplein en omgeving' in het Stedelijk Museum is met een week ver lengd en nog tot en met 23 februari te zien. De expositie geeft aan de hand van foto's een inzicht in de veranderin gen die het plein de afgelopen 150 jaar onderging. Van het landelijk aandoende plein is thans weinig te herkennen. Waar voorheen een paarden tram de reizigers, die uit het station kwamen, verder ver voerde staan nu taxi's en bus sen te wachten en van een dorpse sfeer is geen sprake meer. Rond het jaar 2000 zal het Stationsplein gaan funge ren als interregiostation en daarmee vervult het een be langrijke rol binnen het Rijn mondgebied. Bij de tentoonstelling is een publicatie (25 gulden ver schenen met twintig losse ge reproduceerde foto's en an sicht kaarten in zwart/wit en inge kleurd op fonhaat 24 x 30 cm. De entree,óp woensdag is gratis, op aptiere dagen be taalt men dpe gulden. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131 -3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 i.s.m. tandarts G. Jansen door SCHIEDAM Ter gelegen heid van de tentoonstelling De Gouden Eeuw van Schiedam 1598 -1795 heeft de Histori sche Vereniging Schiedam een extra editie van Scyedam uit gegeven. Het feestelijk ogen de blad is voor bezoekers van de tentoonstelling De Gouden Eeuw een interessante lei draad bij de expositie. De uit gave geeft niet alleen een overzicht maar tevens uitleg bij de objecten en taferelen die in de - in stijl ingerichte - kelder van het Stedelijk Mu seum gedurende de komende negen maanden te zien zijn. Uitgangspunt van de 'catalogus' is de uit 1598 daterende platte grond van Schiedam die gete kend werd door Jacques de Gheijn. De kaart die is opgeno men in de 'gouden' Scyedam- uitgave toont de historische bin nenstad waarvan anno 1997 nog steeds de kern herkenbaar is. De kaart laat gedetailleerd zien hoe de stad er in die tijd uitzag, met bijvoorbeeld zeilschepen op de Lange Haven, toevoerwegen en een tolhuis. Aan de hand van thema's als handel en economie, stedebouw en religie wandelt de museumbe zoeker door een tijdperk dat Schiedam grote welvaart bracht. In het verenigingsblad Scyedam komt onder meer het ontstaan van kerkelijke en godsdienstige gebouwen in de stad aan de orde. Ook wordt aandacht be steed aan de poging van het ge meentebestuur om rond 1594 de textielindustrie in Schiedam van de grond te krijgen. Het artikel, geschreven door A. van der Poest Clement, voormalig archi varis van Schiedam geeft een aardig inzicht in de ontwikkeling daarvan. De schrijver ontdekte op de plattegrond uit 1598, bij de Raam enkele ingetekende huisjes die werden aangeduid met 'tijckwerckershuisjes'. Tij kwerkers waren wevers die van grof linnen, bedovertrekken SCHIEDAM 'Platina' - met Mylene d'Anjou en Wim Boor en vrijdag 21 februari te zien in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 - is een pijnlijk hilarische voorstelling over een hitzangeres die weigert mee te doen aan het verstrijken van de tijd. Drie pe riodes uit het leven van een suc cesvol duo passeren de revue. maakten (tijken) en waren hoofdzakelijk afkomstig uit de omgeving van Turnhout (Bel gië). Deze industrie was echter een kort leven beschoren want halverwege de zeventiende eeuw waren de meeste bedrijfjes al weer failliet. De tentoongestelde attributen in het Stedelijk zijn voor het groot ste deel afkomstig uit de eigen Hun sterren straalden overal en na 30 vette jaren zijn zij nog steeds bij elkaar. Ooit wisten ze moeiteloos door te breken met een wereldhit. Hoe jong en naief ze toen ook waren, het heeft hen niet veranderd. De roem bracht voldoende proble men met zich mee. Toch is hij bij haar gebleven en samen laden ze collectie. Portretten van invloed rijke inwoners, zilveren Avond- maalbekers uit 1686, psalmen- en gezangenboek van de vroed schap en het bekken van de stad somroeper; herinneringen uit een 'gouden' verleden. De foto's hiervan zijn terug te vinden in de extra uitgave van de historische vereniging. Veel van de illustra ties in Scyedam zijn in kleur uit gevoerd en dat is uniek in het al 23 jaargangen bestaande blad. Slechts tweemaal werd summier gebruik gemaakt van kleur. Een perel De extra editie van Scyedam is verkrijgbaar aan de balie van het museum, de VVV en de plaatse lijke boekhandel. De prijs voor niet-leden bedraagt zes gulden. Geïnteresseerden in de geschie denis van Schiedam betalen voor het lidmaatschap van de vereni ging, die thans een gouden tijd beleeft, 30 gulden. De ontwikkeling van Schiedam zit in een opgaande lijn en wel licht is de spreuk op een van de oude kopergravure's binnenkort zelfs weer van toepassing: Schiedam, op eere en oudheid trotsch, is des voor Neerlands eer een rots' Schiedam wordt thans door elk geroemd, een perel aan de kroon der Re publiek genoemd. zich steeds nog op, al drie decen nia lang. Hun muzikale legbatte rij kan niet leeg zijn. Hun show must go on. Van het supergladde levenslied via spetterende rock roll naar rauwe blues. Let's the music play. Stengelvrees Marcel Boon - zaterdag 22 fe bruari in De Teerstoof met 'Stengelvrees' - maakt dit sei zoen een weergaloze come back. Zoals gewoonlijk zit deze voor stelling boordevol geëngageerde lariefarie en onwaarschijnlijk flauwe tot zeer harde grappen. Na een klein half uurtje waant het publiek zich in een gezellige huiskamer waarin gelachten, ge praat en gezongen wordt. Boon reageert op alles wat in de zaal gebeurt en hangt frivool de nuchtere jongen uit. De jeugd krijgt zondag 23 febru ari een spannend sprookje voor geschoteld in De Teerstoof. Ma jeur Plus vertelt op muzikale wij ze* verhalen over roofridders, stiefmoeders, feeën en boze stief moeders die hun hoofd verlie zen. Aan de orde komen verder een ijsvogel die voor detectieve speelt en drie gewonde reuzen. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 3 jaar. De 'volwassen' voorstellingen beginnen om 20.30 uur; toegang kost 19,50. De jeugdvoorstel lingen beginnen om 14.00 uur; toegang: 7,50. Reserveren kan bij de Schiedam se Theaterkassa, Brede Markt- steeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. De leerlingen van de Gravin Aleidaschool hebben ter informatie van hun ouders een tentoonstelling gemaakt rond het thema 'voortgezet onderwijs'. De expositie omvat ondermeer materiaal dat de verschillende platselijke scholengemeenschappen de jeugdige samenstellers toestuurden. SCHIEDAM Het is voor ouders van de leerlingen van groep 8 geen makkie. Hoe kies je voor je kind het meest geschikte voortgezet onderwijs? De Gravin Aleidaschool in Oost biedt al die vaders en moeders van de toekomstige brugpiepers een steuntje in de rug bij die moeilijke beslissing. Donderdagavond 20 februari wordt in het dependance-gebouw aan de Buys Ballotsingel 108 een informatie-avond gehouden tussen 19.30 en 21.30 uur over de verschillende onderwijsmogelijkheden in Schiedam voor 12-jari- gen en ouder. De kinderen zélf hebben voor de gelegenheid een tentoonstelling opgebouwd rondom het thema 'voortgezet onderwijs'. De exposi tie is het resultaat van een educatief project dat de afgelopen weken op de Aleidaschool gehouden werd. Tijden de informatie-avond de 20ste zullen vertegenwoordigers van de Aquamarijn, het Maascollege en Schravenlant iets vertel len over hun 'eigen' scholengemeenschap. SCHIEDAM Modelspoorwegvereniging Schiespoor houdt 22 fe bruari 'open huis' tussen 10-16 uur in het onderkomen aan de Westerkade 21. Bezoekers kunnen de scènery-opbouw van de grote clubbaan bekijken. Ook wordt gedemonstreerd hoe uit grote hoeveel heden electrische draden via een labelsysteem wordt vastgelegd hoe alle electrische verhingen gaan lopen. Onderdeel van het open huis is een ruilbeurs waarop Schiespoor onderdelen tegen gereduceerde prijs van de hand doet. Toegang: 1,- (volwassenen) en 0,50 (kinderen). Mylène d'Anjou en Wim Boor (foto: Clemens Boon). door PETER SPEK SCHIEDAM Met een klinkende 21-17 overwinning op het ge vreesde Sittardia heeft de vrouwenploeg van de handbalverenigipg UVG afgelopen zondag goede zaken gedaan. De ploeg van trainer Roy van Gurp kroop met deze overwinning duidelijk uit de degrada tiezone. Overigens viel de tegenstand van de Limburgse formatie erg tegen. Sittardia begon hoopvol aan het karwei in Schiedam met een 2-0 voorsprong. Hierna nam UVG het initiatief en met in de hoofdrol uitblinkster Martine Menses, bouwde de Schiedamse ploeg aan egn regelmatige voorsprong. Met een 10-7 voorsprong bij de rust was de wedstrijd nog niet gespeeld, maar toen UVG in het begin van de tweede helft met 19-12 duidelijk afstand nam van Sittardia, kon de overwinning natuurlijk niet meer stuk. Een offensief van Sittardia leverde nog een spannend slot op, maar de overwinning kwam voor UVG niet meer in gevaar. Korenbeurs Tafeltenniser Nermin Smajic van De Korenbeurs heeft zich tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het Nedelands kampioenschap geplaatst voor de eindstrijd, die op I en 2 maart op het programma staat. De Schiedammer moest alleen zijn meerdere rekennen in Marco Bot- tram. In de andere vier wedstrijden kon alleen Ton Vogelaar een derde game afdwingen, zodat hij met deze behaalde tweede plaats mag uitkomen in de strijd om het nationaal kampioenschap. Naast Nermin Smajic kwamen ook nog Jeroen Bastiaansen, Mark Heems kerk en René Waterreus uit op deze kwalificatiewedstrijden, maar zij haalden de eindstrijd niet. Succesvol was de Korenbeurs ook op het Nederlands kampioenschap voor B en C-spelers. Jeroen Bastiaanse bereikte de finale, maar verloor deze in drie games van Yu, maar zijn behaalde zilveren medaille geeft wel recht op een A-licentie. In het gemengd dubbelspel was er succes weggelegd voor Remco van der Does en Sylvia Waterreus. Na vijf overwinningen moesten zij pas in de finale hun meerdere erkennen in Elise van Deursen en Riny Kasse, maar de tweede plaats was zeker een uitstekende prestatie van het Schiedamse duo. Davey Hoogstad De nog jonge Schiedamse schaker Davey Hoogstad behaalde met zijn team in Zwijndrecht het regionale jeugd club kampioenschap. Het team speelde 28 wedstrijden en won 25 partijen. Een partij eindige onbeslist. De pas 8 jarige Davey Hoogstad won overigens al zijn partijen. Een zelfde prestatie leverde Jan Pieter Vos. Door het behalen van dit regionale kampioenschappen, mogen zij uitkomen op de Nederlandse kampioenschappen voor teams die op 5 april in Baarn worden gehouden. Atletiek Koos van Os was de snelste Schiedammer op de Groenhovenloop in Gouda, een halve marathon die was opgenomen in het ZuiderStercir- cuit. Van Os liep de ruim 21 kilometer in de tijd van 1 uur 20 minuten en 11 seconden. Jos Hilberding scoorde een tijd van 1.21.30. Verdere uitslagen: Leen Barendregt 1.23.17, Gerrit Baas 1.27.53, Hans van Put 1.31.11 en Mieke Ketelaars 1.39.02^ Groenoord Door een nederlaag tegen De Wolstad is de schaakvereniging Groe noord in direct degradatiegevaar gekomen. De Schiedamse ploeg verloor met 4.5 tegen 3.5 mede veroorzaakt door enkele blunders van de Groenoorders. John van Baarle en invaller Cees Sio behaalden een overwinning. Remise was er voor Erik Smeekes, Cees van Toor en Daniël van Loenen, terwijl Ben Riksen, Aad Juyn en Hans Uiten- broek alle drie hun goede positie met een blunder uit handen gaven. Belangrijk wordt nu het duel op 8 maart tegen mededegradatiekandi daat Ortec uit Capelle a/d IJssel. Deze ontmoeting moet beslissen welke ploeg moet gaan degraderen. Juventus Het mannenteam van de basketbalvereniging Juventus behaalde een knappe 81-65 overwinning op Early Bird uit Purmerend. De Schie damse formatie van trainer Arjan de Bruin herinnerde zich nog de uitwedstrijd, die kansloos werd verloren. Veel spanning derhalve in deze omntmoeting, die in de eerste helft weinig krachtverchil te zien gaf, 29-29. In de tweede helft liet Juventus meer initiatief zien en dat resulteerde al snel in een ruime voorsprong van 10 punten. Early Bird kwam nog wel even terug, maar de overwinning van de Schiedamse ploeg kwam met de uitblinkers Dejan Barasic en Atilla Gultana niet meer in gevaar. Het vrouwenteam boekte in de strijd om degradatie een belangrijke overwinning op mede-degradatiekandidaat Dunckers uit Hilversum, 56-46. Juventus begon de wedstrijd erg gemotiveerd maar beide ploegen hielden elkaar in de eerste aardig in evenwicht. In de tweede helft toonde Juventus wat meer lef en dat resulteerde al snel in een wat ruimere voorprong van zeven punten. De spanning steeg al snel in deze wedstrijd en Dunckers kwam terug tot vier punten. Verder liet de Schiedamse ploeg Dunckers niet komen. Bridge Bridgesocieteit Tamboer nam met veel plezier de uitnodiging aan om bij de ABN-AMRO bank een bridgedrive te organiseren. Het werd in het kantoor aan de Gerrit Verboonstraat een ontspannen ontmoe ting. Met veel inzet werd er door de ruim 60 deelnemers gestreden om de prijzen. In groep 1 werd winnaar het team Hoogerhuis-Kloos en in groep 2 ging de eerste plaats naar het duo Van Dorp-Van Kouwenho- ven. UVG leverde een knappe prestatie door het gevreesde Sittardia met een 21-17 nederlaag terug naar Limburg te sturen. SCHIEDAM Wedstrijdverslagen en uitslagen, bestemd voor de woensda geditie van Het Nieuwe Stadsblad, kunnen tot uiterlijk maandagavond 18.00 uur per fax aangeleverd worden op nummer 4348969 of bezorgen bij onze sportmedeweker Peter Spek, Wilhelminasingel 17 Vlaardingen, telefoon 4352615. Uitslagen van de afgelopen weekeinde gespeelde wedstrijden: Voetbal: HBSS-Lyra 1-1, VVK-Goudwaardse Boys 4-0, Gouda-GTB 0-1, Jai Hind-DRGS/zat 7-2, SMC-Vios 0-1, Roodenburg-SVV 0-3, DRGS/zon- Spartaan'20 1-0, Hermes DVS-Coal 0-0, Germinal-Excelsior'20 1-2, Ur- susHWD 6-1, Blankenburg-ODC 5-2, SVDPW-Dirksland 6-2 en MSV'71- Demos 1-1. Basketbal: Juventus-Early Bird(m) 81-65 en Juventus-Dunckers(vr) 56-46. Handbal: Aalsmeer-DWS(vr) 18-16, HEC-DWS(m) 19-16, Quitus-HVC(m) 31-14, Saturnus-HVC(vr) 12-12, Internos-UVG(m) 19-19 en UVG-Sittardi- a(vr) 2117. Volleybal:Gemini-Rijnmond(vr) 1-3. Waterpolo: RWV-SZC(m) 10-6. 8 februari - 2S akteher 1991 taf I 5 H v f Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak NANS WOLTERS A:.Vv,

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3