HER DER NEW Veel gescheiden vrouwen hebben recht op deel pensioen ex-man Eén op de drie werknemers telefonisch slecht bereikbaar Camel Trophy rekent af met 'rough and tough' imago Oriëntatiedag priesters in spe S.O.S. Hotel New York Gespreksgroep voor vrouwen Telefonische Hulpdienst Rijnmond houdt zichzelf wetenschappelijke spiegel voor Popcorndieet: gezond en lekker HOTEL ROTTERDAM Het bisdom Rotterdam houdt zaterdag 1 maart een oriëntatiedag voor mensen die belangstelling heb ben voor het priesterschap. Deze dag heeft plaats op het priestero pleidingcentrum van het bisdom in Park Vronesteyn 14 te Voor burg. Aanvang 10.30 uur. Het programma eindigt om 16.00 uur. Meer informatie via tel 070 - 38 73 804 (rector) of 70 - 38 76 633 (studenten). Wat eten Amerikanen als ze een paar pond willen afvallen Pop- cprn! Het telt namelijk nog min der joules of calorieën dan een appel! Calorie-arm, suikervrij, vol voe dingsvezel, eiwitten, fosfor en ij zer, vitamine A en B2 biedt pop corn een heel gezond en vetarm tussendoortje of snack. Popcorn is niet alleen gezond, het is ook voordelig, vrijwel overal verkrijgbaar en deelt zo lekker uit. Voor informatie: Popcorn Insti tute p/a Continental PR, tel. 035 - 6018224 Een opmerkelijke droom, of be ter een nachtmerrie was de aan leiding voor de Rotterdammer Rob Laanen om zijn debuut te maken als schrijver. Het is een misdaadroman met als titel S.O.S. Hotel New York. Laanen: „In die nachtmerrie be vond ik mij in een grote, drukke stad. Hoewel ik wist dat het mijn geboortestad Rotterdam was, kwamen alle beelden mij onbe kend voor. Totaal in de war dwaalde ik door de stad, totdat ik plotseling voor Hotel New York stond. Dat was het enige wat me bekend voor kwam". Het is uiteindelijk een boeiend verhaal geworden waarin vooral fictie, avontuur en romantiek maar ook misdaad de belangrij ke ingrediënten zijn. Het boek ligt vanaf begin maart in diverse boekwinkels in Rot terdam en kost F34,95. 8-1001 De Fiom start de tweede week van maart een groep voor vrou wen die zijn aangerand of ver kracht. Seksueel geweld is altijd een zeer ingrijpende en schokkende ge beurtenis. Het blijkt dat veel vrouwen die hiervan het slacht offer zijn, het moeilijk vinden om erover te praten. Doel van de groep is om samen met andere vrouwen die dezelfde ervaringen hebben te praten met de bedoe ling deze ervaringen en de gevol gen ervan te verwerken en er mee om te leren gaan. De groep komt één keer per week bij elkaar. Tijdens de 12 bijeenkomsten zul len de vrouwen aan de hand van thema's over hun ervaring en de gevolgen daarvan met elkaar praten. De groep wordt begeleid door twee deskundigen van de Fiom. Iedereen die zich aan meldt krijgt voor de groep be gint een kennismakingsgesprek met de begeleidsters. De bijeenkomsten worden ge houden op donderdagochtend in het gebouw van de Fiom, Singel 109, te Dordrecht. Deelname aan de groep is gratis. Er wordt kennismakingsbijeen komst gehouden op 27 februari op afspraak. Voor informatie en aanmelding kunt u terecht bij de Fiom, tele foon 078-6142155 op werkdagen van 9.00 tot 17.00, vragen naar Annette van Hulst of Margreet de Jonge. Er is een nieuwe wet die regelt dat gescheiden partners recht hebben op een deel van het door de kostwinner opgebouwde pen sioen. De opbouw van dat pensi oen is tenslotte ook mogelijk ge maakt door de inspanningen van de niet werkende partner. Wie had er anders voor de kinderen moeten zorgen en het huishou den draaiende moeten houden? Sinds mei 1995 wordt hier bij iedere scheiding rekening mee gehouden. Vanaf november 1981 tot 1995 heeft er een tijde lijke regeling gegolden. Maar vóór 1981 was er gewoon niets geregeld. Sinds 1995, sinds de nieuwe wet er is, hebben ook vrouwen die voor 27 november 1981 zijn gescheiden alsnog het recht om aanspraak te maken op een kwart van het pensioen van hun ex-man. De regeling is van kracht voor vrouwen die tussen 1930 en 1963 getrouwd zijn, langer dan 15 jaar getrouwd zijn geweest en waar van de ex-man nog leeft. Als u vóór 27 november 1981 gescheiden bent, kan het zijn dat u recht heeft op een deel van het ouderdomspensioen van uw ex- -man. De echtscheiding, danwel de scheiding van tafel en bed, moet vóór 27 november 1981 definitief zijn geworden. Verder moet u langer dan 18 jaar ge trouwd zijn geweest. Bovendien moet er tijdens uw huwelijk min stens één kind onder de 21 jaar van u of uw ex-man hebben rondgelopen. U heeft alleen niet veel tijd meer: u kunt nog tot 30 april a.s. een aanvraag indienen, daarna zijn uw rechten verjaard. Het gaat veelal om vrouwen die voor de oorlog zijn geboren. Die tussen 1930 en 1963 zijn ge trouwd. Destijds geen of weinig eigen inkomen hadden. Hun kinderen hebben opgevoed en zijn gescheiden. Met hen is vaak wel een alimentatieregeling over eengekomen. Maar bestond nog geen recht op een deel van het opgebouwde pensioen van de ex-echtgenoot. Regelmatig werd bij de bepaling van de hoogte van de alimentatie wél rekening gehouden met het verlies van pensioenrechten. Dan bepaalde de rechter een hogere alimenta tie. Is dat bij uw scheiding het geval geweest, dan gaat dit be richt u verder niet aan. Maar voor alle scheidingszaken waar bij geen rekening is gehouden met het verlies van pensioen rechten, geldt dit bericht wel. Oók als u weer bent hertrouwd. U zult een formulier moeten in vullen. Het zgn. Pensioenvereve ningsformulier kunt u samen met een brochure telefonisch aanvragen bij 06-8051 (44 cent per minuut). Vervolgens moet u dit formulier zo snel mogelijk (maar in ieder geval voor 1 mei a.s.) opsturen naar alle pensioe nuitvoerders waarbij uw ex-man was aangesloten. Pensioenuitvoerders zijn de in stanties waarbij destijds uw ex- -man of zijn werkgever zijn ou derdomspensioenregeling heeft geregeld. Dat kunnen er meerde re zijn geweest. Was uw ex-man een onrustig type, die iedere paar jaar van baan veranderde, dan zult u misschien heel wat pensi oenuitvoerders moeten aan schrijven. Soms is het lastig die uitvoerders te vinden. De (oude)werkgevers van de ex-man zijn verplicht u hierbij te helpen. Maar wat te doen als de werkgever niet meer te vinden is? Na zo'n lange tijd zijn er immers heel wat van de aardbodem verdwenen. Probeer het dan op een andere manier: zoek bijv. oude collega's van uw ex-man op, informeer bij de Ka mer van Koophandel of bij vak organisaties. Alleen de pensioenuitvoerders kunnen uw rechten in geld om zetten. En ook alleen maar als u uw aanvraag vóór 30 april a.s. hebt ingediend. Zie niet teveel op tegen dit uit zoekwerk, want het kan u aardig wat geld opleveren. Stel dat uw ex-man in de jaren dat u met hem getrouwd bent geweest, een aanvullend pensioen heeft opge bouwd van netto fl. 10.000,- per jaar. Dan heeft u in principe recht op een kwart daarvan fl. 2.500,-- per jaar. Hou er reke ning mee dat een bedrag van minder dan fl. 640,-- per jaar aan pensioenrechten, niet aan u wordt uitbetaald! De inspanning voor de pensioen uitvoerder staat dan niet meer in verhouding tot de hoogte van het bedrag. Krijgt u straks jaarlijks een aan vullend pensioen uitgekeerd, dan is dit een netto bedrag. Daarover hoeft u dus geen belas tingen en premies meer te beta len. Dit bedrag komt wel boven op uw andere inkomsten. Waar door u wellicht net in een ander belastingtarief komt te vallen of mogelijk minder recht op (huur) subsidies kunt hebben. Het kan ook zijn dat u net boven de ziekenfondsgrens uitkomt en u daardoor particulier moet verze keren. Maar wat de gevolgen van dit aanvullende pensioen ook zullen zijn, u wordt er finan cieel waarschijnlijk beter van. Laat alle vrouwen in actie ko men die het vermoeden hebben dat hun ex-man pensioenrechten heeft opgebouwd, waar ook zij recht op hebben. Vraag het Pen sioenvereveningsformulier aan bij 068051Stuur dit formulier in ieder geval vóór 1 mei a.s. op naar de betreffende instanties. U zult zelf de gegevens moeten uit zoeken en de pensioenuitvoer ders moeten achterhalen. Eeen heel gedoe, maar u heeft een goede kans ervoor beloond te worden. Volwassen mannen reageren anders op geweld dan hun vrouwelijke soortgenoten. Zo lang het geweld de kindertijd betreft vertonen beide ge slachten nog dezelfde emoties, maar daarna wordt het an ders. Mannen worden kwaad om geweld dat ze ervaren en willen daar hun verhaal over kwijt. Vrouwen worden voor namelijk bang. Zelfs als er, binnen een relatie, nadrukke lijk sprake is van kwaad tot erger, verleggen ze eerder hun grenzen dan dat ze hun woede uiten. Een hulpverlener die dan zegt 'Mens stap er toch uit', begrijpt niet hoe onmoge lijk dat kan zijn. De SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond(THD) komt tot deze uitspraken na voltooiing van het onderzoek naar geweld dat ze extern deskundige Drs. Heieen Lub van de Erasmus Universi teit lieten doen. Haar bevindin gen heeft ze vastgelegd in het rapport Over geweld gesproken. Lub werd in de materie zoals deze speelt bij de THD 'inge wijd' door de trainer van THD- vrijwilligers Hilda Lemaire. Lemaire: „Als sinds het bestaan van de THD, nu 40 jaar, worden alle gevoerde gesprekken gere gistreerd. Dat geeft een schat aan gegevens waar nooit eerder iets wetenschappelijks mee ge daan is. Vanuit het idee dat we er onszelf een spiegel mee kun nen voorhouden, hebben we de. Wetenschapswinkel om een des kundige gevraagd. Gesprekken over geweld vormen één procent van alles wat bij ons 'over tafel gaat'. Dat lijkt weinig maar dan heb je het toch nog over 284 gesprekken in 1994. We if mÊ. hebben ervoor gekozen geweld te laten onderzoeken omdat dit thema voor een eerste onderzoek behapbaar leek - niet meteen zo'n grote brok- én omdat ge weld nu eenmaal leeft in de maatschappij. Je hoeft er de krant maar voor op te slaan." De bekende druppel Mensen die de THD bellen over geweld, vallen als groep uiteen in bellers die alleen hun verhaal kwijt willen -Klaar!- en slachtof fers die echt lijden onder wat hen overkomen is. Deze categorie wil vooral over emoties praten. Heieen: „Die tweede groep be treft vooral vrouwen. Vaak bel len die over een incident als be roving maar daar blijken dan nog hele andere problemen on der te zitten. Die beroving is dan de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Het is opval lend hoe weinig dramatisch er gedaan wordt. Kijk nou eens wat mij allemaal is overkomen, komt maar heel zelden voor.". Geweld binnen relaties blijkt vrijwel altijd structureel en deels ook sexueel van aard maar sexu- ele intimidatie, sexueel geweld of misbruik zijn niet apart belicht of onderzocht. Dat gaat in een vervolgonderzoek gebeuren. Of bellers melding maken van incidenteel of structureel geweld, is niet van invloed op hoe dit ervaren wordt. De een leeft met veel structurele ellende zo ge woon mogelijk door terwijl een ander helemaal de weg kwijt is vanwege een incident. Daar valt overigens geen gelijkduidend oordeel of bepaalde waarde aan te hechten. Wat iedereen blijkbaar wel ge meen heeft, is de behoefte aan anonimiteit. In plaats van te kie zen voor een hulpverleningsin stantie als slachtofferhulp, wordt de THD gebeld. Helee- n:„Anoniem aan de telefoon, heb je alles zelf in de hand. Je kunt praten over wat jij wil. Juist door die anonimiteit kun je alles kwijt. Ook eventuele dubbelheid aan gevoelens. Zonder dat ie mand met dwang aankomt. Onze vrijwilligers worden niet voor niets getraind in Dat is de grens. Al is het nog zo verleide lijk, zeggen Ik kom je wel halen mag nooit. Juist door die gren zen en het niet face to face zitten, durven mensen verder te gaan in wat ze vertellen. Voor de vrijwil ligers maakt dat het werk heel intensief maar ook zij ervaren het als voordeel dat er afstand is terwijl je toch heel veel kunt be tekenen." Dat niemand kan ingrijpen naar aanleiding van wat je vertelt blijkt veilig te voelen ,hoe tegen strijdig dat ook mag lijken, vooral voor vrouwen binnen een gewelddadige relatie. Hilda:,, Tegen een vrouw in een gewelddadige relatie zeggen Stap er toclt uit!, heeft geen zin. Zo gemakkelijk is dat niet. Geweld sluipt meestal heel langzaam en subtiel een relatie binnen. Zo wordt systematisch het zelfver trouwen de grond in geboord. Zo'n vrouw verlegt steeds haar grenzen en wordt steeds banger voor repressailles als ze zich weert. Vrijwilligers moeten daar écht oog voor hebben. Ja na tuurlijk zou het handig zijn als vrouwen vaker boos werden. Dat verwerkt ook beter. Maar zo is het nou eenmaal niet." Prettiger dan de biechtstoel Dat de THD al bijna 40 jaar bestaat, is tegelijkertijd zowel een goede zaak als pijnlijk. He- leen:,, Door alle indiviualisering en het verdwijnen van sociale controle moet je vaak wel naar een vreemde. Die 40 jaar geven wel aan dat de THD indertijd niet voor niets is opgericht. In het geheim kunnen praten blijkt zeer veel lucht te geven en is prettiger dan de biechtstoel." Het is de THD goed bevallen: de samenwerking met een onder zoeker. Zo goed dat besloten is dit vaker te gaan doen. „Regelmatig", verklaart Hilda. „Het is belangrijk om binnen die hele markt van welzijn en geluk je eigen functie te benoemen en zo nodig herbenoemen. Of dat zou kunnen inhouden dat we opschuiven naar het 'openbare' welzijnswerk? Nou nee, juist niet. Dat is wel gebleken. Voor vrijwilligers geldt dat soms wel óf ze zoeken iets totaal anders. Dit werk kun je niet je hele leven doen." De telefonische bereikbaarheid in Nederland laat te wensen over. Eén op de drie werknemers uit gerust met telefoon zijn niet be reikbaar. Het in Ede gevestigde onderzoek- en adviesbureau Quentel Services komt op basis van ca. 180.000 telefoontjes tot die conclusie. Toch is er een opgaande lijn te zien in de telefonische bereik baarheid in Nederland. Telefo nistes blijken, met een telefoni sche bereikbaarheid van 95%, steeds beter op hun taak bere kend. Het échte probleem zit echter in het traject na de telefo niste. Het bereikbaarheidsper centage in dat traject daalt tot een gemiddelde van 67%, wat betekent dat één op de drie met telefoon uitgeruste werknemers via een doorverbinding onbe reikbaar is! Organisaties die denken het pro bleem van telefonische onbereik baarheid te lijf te kunnen gaan met doorkiesnummers, komen bedrogen uit. Ook daar is het percentage bereikbaarheid niet veel hoger dan bij de doorver bindingen. De commerciële sec tor is beter doordrongen van het belang van een goede telefoni sche bereikbaarheid dan de or ganisaties in de publieke sector. Via doorkiesnummers scoort de commerciële branche gemiddeld 75% tegenover een krappe 67% van de publieke sector. Positief is echter wel dat in beide secto ren een opgaande lijn zichtbaar is. Tony J. van Dijk, directeur Quentel Services: 'Qua technolo gie wordt er veel gedaan aan telefonische bereikbaarheid. Echter, in de praktijk is het be wezen dat bereikbaarheid niet alleen een kwestie is van techno logie, maar veel meer van men sen. Bij de selectie voor de Camel Trophy van 1995 viel Claartje Bom als kandidaat af omdat zij conditioneel achterbleef bij haar mannelijke medekandi daten. In 1996 was Carolien Stelma de eerste vrouwelijke deelnemer in een Nederlands team tijdens de overigens loodzware tocht door Kali- mantan. Dit jaar is het roer helemaal om. Deelnemers kunnen in Mongolië hun eigen trophy indelen en daarbij is fysiek van ondergeschikt be lang geworden. De in Rotter dam geboren Schiedammer George Derksen zal het een zorg zijn. Na de selectie, het afgelopen weekend in Lely stad, is hij al heel dicht bij een plaatsje in het Nederlandse team. „Geweldig, ik ben totaal verbou wereerd", reageerde George zondagochtend direct na zijn se lectie bij de laatste vier. „Voor mij was het echt een complete verrassing. Er waren zoveel goe de kandidaten!" Uit de woorden van de Schiedammer zou opge maakt kunnen worden dat de selectie een beetje een loterij ge worden is. En zonder onrecht te willen doen aan de kwaliteiten van Derksen en de drie andere finalisten moet dat idee ook wel een beetje onderschreven wor den. Zelfs jury en organisatie kwamen daar niet helemaal on deruit. „Dit jaar hebben we een record aantal inschrijvingen van ongeveer vierduizend binnen ge kregen", legt Erik van de Ven, voorzitter van de Stichting Ca mel Trophy uit. „Van die vier duizend inschrijvingen hebben we op grond van het formulier een selectie gemaakt tot 350. Op basis van een uitgebreider for mulier en -voor zover kandida ten die hadden kunnen maken- op basis van een videopresenta tie heeft daarna een tweede selec tie plaatsgevonden." Met het omgooien van het roer, kon het percentage vrouwelijke kandidaten nog verder opge schroefd worden. „Maar dat was beslist geen opzet", verdedigt Van de Ven zich. „In de loop van het selectieproces hebben we puur gekeken naar welke men sen eventueel geschikt zouden zijn om aan een Camel Trophy deel te nemen." Selectiecriteria De juryleden hadden het er het afgelopen weekend knap moei lijk mee. Kandidaten moesten, nu bij hoog en bij laag beweerd werd dat het fysieke element een ondergeschikte rol gaat spelen, beoordeeld worden op grond van tamelijk vage selectiecriteria als sociale vaardigheden, initia tief en interesse. En dat binnen een tijdsbestek van iets meer dan 24 uur. Het terreinrijden met de nog altijd niet van het evene ment weg te denken Land Ro ver, het kanoën en het moun- tainbiken waren gezien de ingre diënten van de Camel Trophy Mongolia '97 voor de hand lig gend, maar hadden eigenlijk door iedere andere activiteit ver vangen kunnen worden. Hoewel lËz Qfr> tijdens het evenement echt nog wel het nodige van de kandida ten gevraagd zal worden, gaat het nu om een avontuurlijke in stelling en belangstelling voor andere culturen. Alle vrijheid De selectiecriteria zijn minder grijpbaar geworden. Maar de ge lukkigen die de selecties 'overle ven' wacht een evenement dat misschien nog wel veel meer tot de verbeelding zal spreken dan alle vorige. Want je kunt de strijd tegen de elementen, zoals afgelopen jaar in Kalimantan, best heroïsch noemen, maar frustrerend is het ook wel als je er met z'n allen dagen lang over doet om een paar kilometer ver der te komen. Het evenement kent tussen het vertrek en de terugkeer in de Mongoolse hoofdstad Oelan Ba- tor acht vaste punten, waar ook de sportieve onderdelen plaats vinden zoals die tijdens de selec tie in Lelystad werden geoefend. Op die vaste plaatsen moeten de kandidaten op tijd aankomen. Maar daar tussen is er alle vrij heid. Om in contact te komen met de -naar men zegt- gastvrije bevolking, te genieten van de adembenemende natuur of zich te verdiepen in de cultuur van het land. Mountainbiken George Derksen heeft er in ieder geval veel zin in. En hoewel al maar weer benadrukt wordt dat het fysieke van ondergeschikt belang is, gaat de 25-jarige stu dent Japankunde zich vooral fy siek voorbereiden op de laatste selectieronde in het Spaanse Se- villa. „Ik heb tot vorig jaar op hoog niveau gebasketbald", be schrijft hij zijn conditionele ge steldheid, „maar door een enkel blessure ben ik er een tijd uit geweest. Inmiddels ben ik her steld, maar omdat mijn team ook nog eens gepromoveerd is, is het moeilijk om dat niveau op te pakken. Ik hoop dat dat volgend jaar gaat lukken, maar voorlo pig is het vooral fitness en zwem men. Van de organisatie heb ik nu al een mountainbike te leen gekregen om mij op de selectie voor te breiden. Want dat is toch iets heel anders dan gewoon fiet sen." Bij die selectie moet de Schie dammer het vooral opnemen te gen Ronald de Boer uit Tilburg, die juist op de mountainbike heel goed uit de voeten bleek te kunnen. Want hoewel bij hoog en bij laag beweerd wordt dat in principe alle combinaties nog mogelijk zijn, is duidelijk de voorkeur opnieuw uit gaat naar een gemengd team. En dat bete kent weer dat de twee andere kandidaten, Alette van Beeck en Claudine van Vlimmeren ook el- kaars voornaamste concurren ten zijn. 'Zelfs als je het van de daken wil schreeuwen blijft het onder ons' door ELS NEIJTS Heieen Lub en Hilda Lemaire: Natuurlijk zou hel handig zijn als vrouwen vaker boos werden. foto LEUNIS VERLINDE Bereikbaarheid is niet aaleen een kwestie van technologie maar veel meer van mensen. Foto Archieffoto De Havenloods door DICK SNIJDERS W''m George Derksen, zaterdag ook al het middelpunt in zijn kano

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 5