CAMEL TROPHY MONGOLIA '97 Kiwi I Schiedammer George Derksen kan na selectie in Lelystad de Gobi woestijn al bijna ruiken i 8-1102 (if.V'ii'S *1 ■fcS&wJwfct te«4nSnê»iê«2S I a n. mm ■rb'.-mt Bij de selectie voor de Camel Trophy van 1995 viel Claartje Bom als kandidaat af omdat zij, rennend door de modder en wadend door poelen die wel een meter diepte haalde, con ditioneel achterbleef bij haar mannelijke medekandidaten. In 1996 was Carolien Stelma de eerste vrouwelijke deelne mer in een Nederlands team tijdens de overigens loodzware tocht door Kalimantan. Dit jaar is het roer helemaal om. Deelnemers kunnen -binnen bepaalde grenzen- hun eigen trophy indelen en daarbij is het terrein in Mongolië zo ge kozen dat fysiek van onderge schikt belang is geworden. De in Rotterdam geboren Schie dammer George Derksen zal het allemaal een zorg zijn. Na de selectie, het afgelopen weekend in Lelystad, is zijn kans om deel uit te gaan ma ken van het Nederlandse team tot vijftig procent gestegen. „Geweldig, ik ben totaal verbou wereerd", reageerde George zondagochtend direct na zijn se lectie bij de laatste vier. „Voor mij was het echt een complete verrassing. Er waren zoveel goe de kandidaten!" Uit de woorden van de Schiedammer zou opge maakt kunnen worden dat de selectie een beetje een loterij ge worden is. En zonder onrecht te willen doen aan de kwaliteiten van Derksen en de drie andere finalisten moet dat idee ook wel een beetje onderschreven wor- den. Zelfs jury en organisatie kwamen daar niet helemaal on deruit. „Dit jaar hebben we een record aantal inschrijvingen van ongeveer vierduizend binnen ge kregen", legt Erik van de Ven, voorzitter van de Stichting Ca mel Trophy uit. „Van die vier duizend inschrijvingen hebben we op grond van het formulier een selectie gemaakt tot 350. Op basis van een uitgebreider for mulier en -voor zover kandida ten die hadden kunnen maken- op basis van een videopresenta tie heeft daarna een tweede selec tie plaatsgevonden." Met het omgooien van het roer, kon het percentage vrouwelijke kandidaten nog verder opge schroefd worden. „Maar dat was beslist geen opzet", verdedigt Van de Ven zich. „In de loop van het selectieproces hebben we puur gekeken naar welke men sen eventueel geschikt zouden zijn om aan een Camel Trophy deel te nemen. Op een gegeven moment hebben we wel gekeken naar geslacht en toen bleken >er zelfs méér vrouwelijke kandida ten op de stapel terecht gekomen te zijn. Uiteindelijk is de weeg schaal weer net iets naar de an dere kant doorgeslagen." Selectiecriteria De juryleden hadden het er het afgelopen weekend knap moei lijk mee. Natuurlijk, er is altijd een deel van de kandidaten dat als het erop aan komt volstrekt ongeschikt blijkt te zijn. En de twijfelgevallen, die werden ook maar direct afgeschreven. Maar dan bleef er nog steeds «en flink aantal kandidaten over. Zij moesten, nu bij hoog en bij laag beweerd werd dat het fysieke ele ment een ondergeschikte roj gaat spelen, beoordeeld worden op grond van tamelijk vage se lectiecriteria als sociale vaardig heden, initiatief en interesse. En dat binnen een tijdsbestek van iets meer dan 24 uur. Het ter reinrijden met de nog altijd niet van het evenement weg te den ken Land Rover, het kanoën en het mountainbiken waren gezien de ingrediënten van de Camel Trophy Mongolia '97 voor de hand liggend, maar hadden ei genlijk door iedere andere activi teit vervangen kunnen worden. In het verleden werd van de kan didaten een meer dan gemiddel de rijvaardigheid verwacht. Om een echte goede kandidaat te zijn konden daarbij de spierkracht en de conditie van een topspor ter bepaald geen kwaad. Hoewel tijdens het evenement echt nog wel het nodige van de kandida ten gevraagd zal worden, gaat het nu om een avontuurlijke in stelling en belangstelling voor andere culturen. Alle vrijheid De selectiecriteria zijn minder grijpbaar geworden. Maar de ge lukkigen die de selecties 'overle ven' wacht een evenement dat misschien nog wel veel meer tot de verbeelding zal spreken dan alle vorige. Want je kunt de strijd tegen de elementen, zoals afgelopen jaar in Kalimantan, best heroïsch noemen, maar frustrerend is het ook wel als je er met z'n allen dagen lang over doet om een paar kilometer ver der te komen. En een beetje frus trerend is het ook wel om, als je dan uiteindelijk vooruit kunt ko men, bijna dag en nacht te moe ten rijden om op tijd de eind streep te halen. Dit jaar krijgen de deelnemers alle vrijheid. Het evenement kent tussen het vertrek en de terug keer in de Mongoolse hoofdstad Oelan Bator acht vaste punten, waar ook de sportieve onderde len plaatsvinden zoals die tijdens de selectie in Lelystad werden geoefend. Op die vaste plaatsen moeten de kandidaten op tijd aankomen. Maar daar tussen is er alle vrijheid. Om in contact te komen met de -naar men zegt- gastvrije bevolking, te genieten van de adembenemende natuur of zich te verdiepen in de cultuur van het land. Mountainbiken George Derksen heeft er in ieder geval veel zin in. En hoewel al maar weer benadrukt wordt dat het fysieke van ondergeschikt belang is, gaat de 25-jarige stu dent Japankunde zich vooral fy siek voorbereiden op de laatste selectieronde in het Spaanse Se villa. „Ik heb tot vorig jaar op een hoog niveau gebasketbald", beschrijft hij zijn conditionele gesteldheid, „maar door een en kelblessure ben ik er een tijd uit geweest. Inmiddels ben ik her steld, maar omdat mijn team ook nog eens gepromoveerd is, is het moeilijk om dat niveau op te pakken. Ik hoop dat dat volgend jaar gaat lukken, maar voorlo pig is het vooral fitness en zwem men. Van de organisatie heb ik nu al een mountainbike te leen gekregen om mij op de selectie voor te breiden. Want dat is toch iets heel anders dan gewoon fiet sen." Bij die selectie moet de Schie dammer het vooral opnemen te gen Ronald de Boer uit Tilburg, die juist op de mountainbike heel goed uit de voeten bleek te kunnen. Want hoewel bij hoog en bij laag beweerd wordt dat in principe alle combinaties nog' mogelijk zijn, is duidelijk de voorkeur opnieuw uit gaat naar een gemengd team. En dat bete kent weer dat de twee andere kandidaten, Alette van Beeck en Claudine van Vlimmeren ook el- kaars voornaamste concurren ten zijn. iHB^wBKirlir BP m m v-V v..y- Jfejft i# ~»fV Camel Trophy gooit roer om en rekent af met 'rough and tough' imago tijdens Mongolia '97 door DICK SNIJDERS Er mag nog wel wat geoefend woeden om straks op een vulkaan te kunnen mountainbiken Tamara Eichhorn uit Vlaardingenhier in actie, haalde de laatste vier niet George Derksen in actie m In de prachtige omgeving bij Sevilla valt in maart de beslissing

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 19