SCHIEDAM IV/JJIJI m BGS viert feest rond 125.000-ste opbergkist i (VictoricD Oude en nieuwe baasjes gezocht Burgerlijke Stand Een reis om de wereld in school De Wieken m Meldpunt krijgt nieuw nummer Knuffelen met jonge dieren Creativiteit in de Blauwe Brug Playbackwedstrijd ,JjBFVfAN Het Nieuwe Stadsblad De jarige Victoria trakteert op klinkende munt! HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997 9-1475 SCHIEDAM Het Centraal Meldpunt wonen, zorg en wel zijn krijg per 1 maart een nieuw adres en telefoonnumer. Het adres wordt Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan 57 en het tele foonnummer 2463261. Het meldpunt is met ingang van 3 maart op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur bereikbaar. Uit een overzicht van vergelij kende jaarcijfers van het Cen traal Meldpunt over 1995 en 1996 blijkt dat het aantal bin nengekomen gesprekken in 1996 met 53,7% is gestegen. Een oorzaak hiervan is onder andere het groeiende aantal vra gen over dagverzorging, tijdelij ke verzorging en aanmeldingen voor de indicatiecommissie. SCHIEDAM De afdeling Natuurontwikkeling op Kinder boerderij 't Hoefblad organi seert op zondag 2 maart voor het hele gezin de rondleiding 'knuf felen met jonge dieren'. De ten toonstellingsruimte van de kin derboerderij is tijdelijk veran derd in een 'knuffelruimte'. Kin deren kunnen hier met jonge die ren in aanraking komen: ze kunnen lammetjes en jonge geit jes aaien en optillen. De kuikens uit de broedmachine kunnen ze yan dichtbij bekijken. Dierenverzorger Hans Buisman Vertelt tijdens de rondleiding bij zonderheden over de jonge die ren, en zal bijvoorbeeld ingaan op de draagtijd, geboorte en voeding van de dieren. De rond leiding begint opm 14.00 uur in de tentoonstellingsruimte van de Kinderboerderij en deelname is gratis. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met de afdeling Natuurontwikkeling, telefoon 2465521. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM De Industrië le Groep van BGS, de sociale werkvoorziening van Schie dam, had vrijdag iets te vieren. Voor de firma Homemakers produceerde de Industriële Groep in week acht namelijk de 125.000-ste opbergkist. Ho memakers verkoopt wereld wijd een scala aan doe-het-zelf meubelen. In 1982 begon BGS met de productie voor Home makers. Nu, vijftien jaar later, maakt BGS tachtig verschillende pro ducten in een oplage van totaal 30.000 per jaar, waaronder dus de succesvolle opbergkisten. Tijdens het feest bedankte de heer Siep Adolfs, directeur van BGS, voor de jarenlange klan dizie en hij sprak de hoop uit dat deze nog minstens even lang zal voortduren. Op zijn beurt bedankte de heer Neder hof, directeur van de firma Ho memakers, in dichtvorm het personeel van de Groep. Hij begon zijn voordracht in een stofjas, wat het begin van de samenwerking voorstelde; Ne derhof had toen nog een klein bedrijfje in Schiedam. Hij ein digde zijn dichtwerk in colbert en BGS-stropdas, wat de groei van zijn bedrijf en de samen werking met BGS symboliseer de. Pierre van Zundert, een mede werker van de Industriële Groep, sneed de taart aan op de 125.000-ste opbergkist, waarna alle medewerkers hier van konden meegenieten. SCHIEDAM De enige fa briek ter wereld waar nog ma chinaal breeuwwerk wordt ge fabriceerd, staat in Schiedam. Hier worden van natuurlijke vezels touwachtige produkten gemaakt, die gebruikt worden om de naden van houten sche pen mee op te vullen, zodat deze vaartuigen waterdicht worden. Maarten Bijl, de hui dige directeur, had aanvanke lijk helemaal geen plannen om in de voetsporen van zijn va der te treden. „Daar kwam verandering in toen mijn va der tegen zijn pensioen aan liep en de deur van de fabriek voorgoed achter zich dicht wilde trekken. Hij vond dat er te weinig afnemers waren om het bedrijf nog langer renda bel te kunnen voortzetten", aldus Bijl. Toen vervolgens uit onderzoek bleek dat het be drijf in afgeslankte vorm wel degelijk levensvatbaar was, besloot Maarten Bijl zijn con clusies daaraan te verbinden. Hij zegde zijn baan bij een bank op en koos de Wester kade als werkplek. Bijl: „Ook mijn grootvader had destijds niet het voornemen in dit bedrijf te gaan werken, maar nadat zijn vader plotseling over leed - mijn opa was toen 16 jaar - werd er automatisch van uitge gaan dat hij mijn overgrootva der wel zou opvolgen. Zijn plan nen om theologie te gaan stude ren en zendeling te worden, moest hij laten varen. Zo ging dat in die tijd." Maarten Bijl behoort dus tot de vierde generatie Bijl die met het verkopen van breeuwwerk zijn brood verdient. Het bedrijf - op gericht rond 1860 in Vlaardin- gen, op dat moment hèt centrum van de haringvisserij - is één van de oudste industriële onderne mingen in het Rijnmondgebied. „Rondom de eeuwwisseling ver huisde de fabriek naar de huidi ge locatie aan de Westerkade in Schiedam. Ongeveer op hetzelf de moment besloot Nederland als enige land in Europa de bouw van houten schepen te sta ken en gingen de werven over op het gebruik van ijzer en staal. Dat had tot gevolg dat de één na de andere breeuwwerkfabriek over de kop ging." Machines „Mijn grootvader zat echter niet bij de pakken neer en besloot machines binnen het bedrijf te halen, zodat de produktie min der arbeidsintensief werd en het bedrijf kon worden voortgezet. Maar ondanks deze slimme zet, was het niet eenvoudig opdrach ten binnen te halen. Om te kun nen blijven voortbestaan moest de markt vergroot worden. Daartoe legde mijn grootvader voor en na de Tweede Wereld oorlog wereldwijd contacten en werd dit een continubedrijf waar zeven dagen per week, 24 uur per dag gewerkt werd." Behalve 120 personeelsleden be schikte dit bedrijf in zijn bloei tijd - tussen 1950 en 1980 - over een wereldwijd netwerk van on geveer veertig agenten. Aan het begin van de jaren tachtig werd het echter opnieuw steeds moei lijker de orderportefeuille te vul len, doordat er steeds minder houten schepen werden ge bouwd. „Geen wonder dus dat mijn vader meende dat deze fa briek gesloten moest worden. Gelukkig is dat niet gebeurd, maar we ontkwamen er uiter aard niet aan het personeelsbe stand drastisch terug te brengen. Dat was een zeer pijnlijke opera tie", zegt Bijl. De fabriek biedt vandaag de dag werk aan 25 werknemers. Export „In de fabriek werken we met natuurlijke vezels, afkomstig van hennepplanten. Maar we maken ook gebruik van jute, si sal, vlas en kokos. Wanneer de grondstoffen in de fabriek ko men, worden de vezels eerst ge kamd, daarna tot een lint ge sponnen, dat vervolgens wordt opgerold op een rol. Deze klu wen wordt tenslotte geïmpreg neerd met teer. Verder verwer ken we onder andere textielafval tot poetslappen voor de zware en offshore industrie", vertelt Maarten Bijl. De Schiedamse breeuwwerkfa briek exporteert haar produkten momenteel naar zestig landen, onder andere naar Zuidoost- Azië, waar op dit moment veel houten schepen worden gebruikt bij de tonijnvaart. Exporteren le vert behalve geld in het laatje, ook veel contacten op. „Vorig jaar werd ik bijvoorbeeld gebeld door iemand van een scheeps werf annex scheepvaartmuseum uit de stad Seattle in de Verenig de Staten, die meer breeuwwerk nodig had om te verwerken in een schip dat daar gerepareerd werd. Hij was via een label dat aan een partij door ons geleverd breeuwwerk zat, aan onze firma naam en telefoonnummer geko men. Toen bleek dat wij hem konden leveren wat hij nodig had, aarzelde hij geen moment en pakte direct het vliegtuig. Eén dag later stond hij hier op de stoep", vertelt Maarten Bijl bij de foto's die hij later van het schip kreeg toegezonden. Dat de breeuwwerkfabriek in Schiedam de enige ter wereld is, wil niet zeggen dat er geen con currentie bestaat. Bijl: „Een aan tal touwfabrieken fabriceert breeuwwerk als bijprodukt". De afgelopen jaren werden twee historische schepen op ware grootte nagebouwd. De 'Am sterdam' in de hoofdstad en de 'Batavia' in Lelystad. Bijl: „De replica van de 'Amsterdam' werd niet niet gebreeuwd en is zo lek als een mandje. De 'Batavia', een werkgelegenheidsproject waar jongeren leerden omgaan met authentieke gereedschappen en materialen, werd wel ge breeuwd en is wel zeewaardig." SCHIEDAM - Op de Burge meester van Haarenlaan is maandag 17 februari een Rott weiler reu gevonden. Hij heeft voorlopig de naam Harry gekre gen. Harry is zeven jaar en is getatoueerd. Hij is zwart met bruin en heeft een grijze snuit. Wie herkent deze hond en weet waar hij thuis hoort? Lady is een kruising Mechelse herder. Deze lieve, wat oudere dame zoekt een nieuw tehuis. Ze is negen en is gesteriliseerd. Lady kan bij kin deren vanaf twaalf jaar, want ze is erg op haar rust gesteld. Ze vindt katten dan ook geen pro bleem, als ze maar niet te druk zijn. Ze kan best een paar uurtjes per dag alleen thuis zijn, maar houdt niet zo van andere hon den. Voor meer informatie: Die rentehuis Hargahoeve, Sport- laan 2, 3118 JC Schiedam. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. SCHIEDAM In Wijkcentrum de Blauwe Brug wordt in de krokusvakantie, van 3 tot en met 6 maart, een kinderfilm- en knutselfeest gehouden. Van 14.00 tot 17.00 uur kunnen kinderen van 6 tot en met 12 jaar een film- en knutselactiviteit beleven onder leiding van enthousiaste vrijwilligers. De kosten zijn 2,50 per dag. Een passe-partout voor 4 dagen kost 7,50. De kaartjes zijn van tevoren verkrijgbaar bij de receptie van de Blauwe Brug op werkda gen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Voor iedereen vanaf 16 jaar, begint op 13 maart in wijkcentrum de Blauwe Brug een nieuwe cursus olieverven en tekenen. Kunstenares Vera Harmsen begeleidt de deelnemers in de ontwikkeling van techniek en inhoud. De cursus bestaat uit twaalf lessen en de kosten zijn 110,-. Voor meer informatie over deze cursus en het film- en knutselfeest kunt u contact opnemen met de receptie, telefoon 4701049. SCHIEDAM Het jeugdwerk van Stichting Welzijn Nieuw- land organiseert op vrijdag 7 maart vanaf 14.00 uur een play backwedstrijd in het Wijkcen trum op het Dr. Willem Drees- plein. Dit is een voorselectie voor de grote finale op zaterdag 6 september tijdens het Nieuw- land Zomerfestival. Kinderen van 4 tot 16 jaar kunnen zich voor donderdag 6 maart opge ven bij Wijkcentrum Dreesplein, telefoon 4738671. Deelname kost 2,50, waarbij twee con sumpties zijn inbegrepen. SCHIEDAM Opgave burg.stand van Schiedam 31 januari t/m 13 februari Nick J.J. z.v. Don-Leemburg, Chanté E. d.v. Kök-Lammerts van Bueren, Gijs z.v. Versluijs- Silvus, Ruben M. z.v. Hortensi- us-Tijburg, Isa d.v. van Geme- ren-Pereira, Alana d.v. Goede- gebuur-van Schijndel, Luke z.v. Ridderhof-van den Berg, Naomi d.v. Holster-Schultz, Emirham z.v. Ataydir, Nick T. z.v. Profijt- Bouwens, Heybet z.v. Kayapa- Kayapa, Robin d.v. van der Pluijm-Dijkstra, Giovanni z.v. Weeda-van de Vorler, Hilal d.v. Ataydir-Ataydir, Annemieke J. d.v. van der Vlugt-Sterk, Ismet R. z.v. Saftürk-Saftürk, Johanne A. d.v. Zachariasse-Born, Halil B. z.v. Yarali-Yarali, Betül d.v. Yalinkaya-Hüriye, Marloes G. d.v. Holierhoek-de Vette, Mat- thijs A. z.v. Zuidgeest-Ver schoor, Dilara d.v. Döngel- Döngel, Eline d.v. de Vlieger van Schie, Adem, z.v. Essiz-Es- siz, Mandy E. d.v. van Marion- van der Heiden, Jerney d.v. Plambeck-van Leeuwen, Amber d.v. van den Hoek-Nettenbreij- er, Unata d.v. Bouman-van Til, Nuray d.v. Yilmaz-Sener, Tha- nisha d.v. Exalto-Prins, Josien S. d.v. Hamerslag-Bergkotte. Rosi- ta M.J.L. d.v. Hameetman- Groenhorst, Nikky d.v. Sanstra- van Willigen, Charlotte d.v. Sanstra-van Willigen, Noushka d.v. Verboon-Overvoorde, Ke vin, z.v. Schmidt-Bluekens, Zal- maan Adbi Jama z.v. Zamzam Abdi Jama, Mira z.v. ebi-Cebi, hantl d.v. van der Stappen- Horsman O.D. de Vries 26 jr. en M. Neu mann 28 jr., G.J. Tijsmans 27 jr. en K. Huiskens 23 jr., R. Mulder 22 jr. en R. de Koning 20 jr., R. van Bokkem 44 jr. en A. War merdam 42 jr., J.H. de Almeida 36 jr. en I.P. Davies 30 jr., G. Flokstra 65 jr. en Nani Slamahni 41 jr., E. Hanic 26 jr. en D. Aljic 23 jr., A.F. Heijblom 28 jr. en M.M. van Aggele 26 jr., C.L.M. Overmeer 35 jr. en B.A. Brown 30jr., J.F.E. Raymann 35 jr. en E.F. Oosthuizen 28 jr., J. van den Thoorn 22 jr. en C. Alphe- naar 20 jr., Gehuwd: J. Hagestein 24 jr. en M.M. Klaassen 22 jr., R.L. Etman 30 jr. en T.C. Kruijs 27 jr., A. Mo- ritz 43 jr. en KL. Daniëls 34 jr., C.J. Molenaar 29 jr. en D.A. Parie 38 jr., H. Steenbergen 65 jr. en C. Ouwens 62 jr. Overleden: D.P. Rissema man, 11 mnd., E.G. Schutter vr., 83 jr., ge- h.gew.met: N. Wijkstra, A. Ro denberg vr., 93 jr., geh.gew.met: P. de Vogel, A. Hinten vr., 89 jr., geh.gew.met: L.M. van der Lub- be, J. Kuijpers vr., 79 jr., ge h.gew.met: W.P. de Jong, N. Stigter vr„ 78 jr., geh.gew.met: J. Verbiest, van Heuzenb vr., 94 jr., geh.gew.met: J.J. Duijn, A. Erkelens vr., 78 jr., e.v. C. van der Spek, A.J. Kok vr., 87 jr., geh.hew.met: J. van der Touw, C.M. Ruijtenberg vr., 75 jr., e.v. G.Krab, P. Nieuwstraten man, 71 jr., S.C. Steenhorst vr., 82 jr., geh.gew.met: P.A.A. Dalhuisen, C.C. Flissebaalje vr., 88 jr., ge h.gew.met: A. Bom, D. Bos man, 67 jr., L. Abas man, 80 jr., R.W. Wittkamp man, 75 jr., J.M.L. van Deventer vr., 72 jr., e.v. H.W.J.M. Koevermans, S.A. Bijl man, 56 jr., G.A. van der Laan man, 45 jr., C.H. van Dijk man, 89 jr., A.P. Hordijk vr., 64 jr., e.v. C.J. van Gemer- den, M.J. Roelofs vr., 90 jr., geh.gew.met: A. de Bruijn, M. Kuijl vr., 86 jr., J.H. Aijkens vr., 84 jr., geh.gew.met: M. van En- gers, C.J.E. Oomen man, 50 jr., S. Poedai vr., 34 jr., e.v. A. Ban- sidhar, A.G. Latooij man, 85 jr., G. Reijmer man, 81 jr., A. Hof man man, 61 jr., K.Kok man, 86 jr., C. Laroy vr., 86 jr., geh.gew .met: P. Krabbendam, P.C. van der Geer vr„ 68 jr., e.v. G.J. van Aalten, K.J. Velhuizen man, 90 jr., N.G. van der End vr., 84 jr., geh.gew.met: C.J. van der Maar- el. SCHIEDAM In het kader van intercultureel onderwijs hebben beide locaties van basisschool De Wieken, aan de Westfrankelandse- straat en aan de De Wildestraat, dit jaar het schoolproject 'Een reis om de wereld' gehouden. Dit project werd afgelopen dinsdagavond in beide locaties afgesloten met een kijkavond voor ouders, grootouders en andere belangstellenden. Het doel van deze 'reis om de wereld' was de leerlingen meer begrip en respect te laten krijgen voor kinderen uit andere landen met een andere cultuur. Met hun paspoort in de hand konden de kinderen een kijkje nemen in onder andere Amerika, Afrika, de Noordpool, China, de Antillen, Noorwegen, Japan, India, Frankrijk, Turkije en Indonesië. De aspecten voedsel, kleding, wonen en onderwijs stonden in het project centraal. Vol van alle opgedane kennis en indrukken, kon iedereen even bijkomen in het 'wereldrestaurant', waar hapjes uit alle bezochte landen te koop waren. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Colombiaanse Diosa en de Indiase Mariappan, twee door de school geadopteerde kinderen. BOUWBEDRIJF [■£124 P.J. Troelstraweg 5-7 I fï]^ 3144 CW Maassluis Tel. 010 - 59151641 VOOR KUNSTSTOF RAMEN MET TOEKOMST RAMEN DEUREN Kunststof met een grote K WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS De heer Nederhof krijgt een stuk taart dat Pierre van Zu/tdert heeft afgesneden op de 125.000-ste kist. FOTO JAN VAN DER PLOEG Schiedams breeuwwerk maakt werelwijd schepen waterdicht Maarten Bijl toont een kluwen vezels waarvan het breeuwwerk wordt gemaakt. Harry In 1997 zal Victoria ter gelegenheid van haar 75- jarig jubileum aan alle, klanten jubileummunten cadeau doen. Deze munten, met een waarde van fl. 7,50 worden ver strekt op diensten, accessoires, enz. naast de toch al concurreren- de prijzen en "super service". De munten kunnen besteed worden aan accessoires, aan boetiekartikelen en voor promotionele activiteiten van Victoria, waaronder een fabrieks- reis. Deze feestelijke aktie duurt tot en met 31 december 1997. Vraag naar het reglement. DÉ EERSTE DE BESTE \t_jy Victoria Oost Toepad 11 (Autostrada Brienenoord), Rotterdam, Tel. (010) 4 522 322 Victoria West, Strickledeweg 99 (Spaanse Polder), Schiedam, Tel. (010) 4 155 255. Victoria Zuid, Driemanssteeweg 40 (Charlois); Rotterdam, Tel. (010) 2 123 300. Lady Geboorteaangiften: Ondertrouwd: In het project 'China' maken de leerlingen kennis met de echte Chinese keuken. Ky Bloed 1 broeder! U en wij willen eigenlijk hetzelfde: lekker werk en leuk verdienen. Wij willen u helpen op het gebied waar wij goed in zijn: reklame, communicatie en marke ting. Wij voeten ons ver bonden met onze klanten zoals bloedbroeders. U kunt rekenen op onze optimale inzet als het gaat om o.a. adverteren, ontwerpen van binnen- en buiten reklame, marktevaluatie, kortom: wij doen alles voor u. Maak een afspraak, REKLAME ADVIESBURO Rijkestraat 5 - 7,3131 CV Vlaardingen telefoon 010 460 0617, Fa OM 435 9322

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3