SCHIEDAM Meer aandacht voor vaderlandse borrel Forse groei EcoTeams Garantiemakelaars op tv Bijeenkomst ex-dwangarbeiders Podium Café Betere bereikbaarheid door Thuiszorgcentrale Bijles in 'Weerklank' Gevonden en vermiste dieren Anke Bodewes tekent protest aan bij gemeente Vier oecumenische vieringen met basisscholen op één ochtend Competitie voor dartteams jJPrïf MM ELDOS op zoek naar oud-leden KUNSTGEBITTEN 1 Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM In verband met de viering van het 30-jarig be staan van Jeugdvereniging EL- DOS aan de Dr. Schaepmansin- gel 1, wil het bestuur graag in contact komen met oud-leid- (st)ers die uit het oog verloren zijn en die zich nog steeds met de vereniging verbonden voelen. Deze mensen wordt gevraagd hun adres op te sturen naar Postbus 244, 3100 AE te Schie dam, ter attentie van 'Commis sie 30-jarig bestaan'. Zij krijgen dan een uitnodiging om dit lus trum mee te vieren. SCHIEDAM Ontmoetings huis 'De Weerklank' in Groe- noord organiseert studie- en huiswerkbegeleiding voor de vakken wis- en natuurkunde. Scholieren van alle niveaus (tot en met VWO) kunnen hier, tegen een kleine vergoeding, worden bijgespijkerd in deze twee exacte vakken. De bijles wordt gegeven op dinsdagavond van 19 tot 20 uur in 'De Weerklank', Cornelia van Zantenplein 51. Geïnteres seerden kunnen contact opne men met Bas Gravendeel, tel. 4715509. SCHIEDAM Bij Amivedi Schiedam staan de volgende die ren geregistreerd. Gevonden: 28-2, kater, cypers, gecastr., wit vanaf ogen tot buik, linker achterpoot wit, bef wit, voor sokjes, hoog op poten, op elk voetbed zwart vlekje; 2-3: Valkparkiet, wildkleur; 3-3: poes, zw./wit, 4 witte poten, wit te bef, tot nek, plm. 2 jaar, witte neus. Vermist: 4-3 (sinds 1-2) kater, gecastr., zwart, witte snuit, borst, buik, poten, 4 jaar, 'Ben nie', platte kop. Voor meer informatie: Amivedi Schiedam, tel. 4711857. Tevens kosteloze registratie van vermis te en gevonden huisdieren. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131 -3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het Neder lands Gedistilleerd Museum is in actie gekomen om meer aan dacht te krijgen voor het mu seum en zijn tradities. Tegelij kertijd moet zo een positieve invloed worden bereikt op de omzet van de slijter. Donderdag 6 maart werd het startsein voor de publieksactie gegeven en reikte Ben van Zweden, voorzit ter Bedrijfschap voor de Detail handel in Alcoholhoudende Dranken, de eerste promotie pakketten van deze actie uit aan vertegenwoordigers uit de slij terswereld en aan de aanwezige Schiedamse slijters. Onder het motto 'Slijters verkopen Neder lands Gedistilleerd Museum' wordt de slijter ingezet als am bassadeur en informeert deze de klanten via een landelijke folde ractie over de bijzondere tradi ties van de vaderlandse borrel en het bestaan van het museum. In de VSB-zaal van het museum schetste gastheer Jack Verhoek, dagelijks bestuurslid van het Nederlands Gedistilleerd Mu seum en secretaris van het Pro- duktschap voor Gedistilleerde Dranken de totstandkoming van de promotie-actie. Sinds het Met de uitgereikte promotiepakketten gaan de slijters hun klanten informeren over de vaderlandse borrel. museum op l juni 1996 de deu ren heeft geopend voor het pu bliek, zijn er al heel wat mensen ingewijd in de geheimen van je nevers, bitters en likeuren. Een diversiteit aan bezoekers komt naar het museum: ondernemers uit de regio die een vergadering koppelen aan een bezoek en proeverij in het proeflokaal, er worden familie-reünies gehou den, rondleidingen voor vrijge- zellenparty's, groepen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, Rotterdampas houders, oud-Schiedammers en natuurlijk mensen uit de gedis tilleerd-branche en leerlingen uit het horeca-onderwijs. Onder het publiek bevinden zich steeds vaker jongeren, die zich absoluut niet schamen om in het proeflokaal een jenever of coorenwijn te bestellen, en ze willen daar dan ook van alles over weten. Deze dranken heb ben zeker geen 'oude-manneni- mago' meer. Om de bekendheid van het museum nu ook bij po tentiële individuele bezoekers in de rest van het land te vergro ten, is de publieksactie 'Slijters verkopen Nederlands Gedistil leerd Museum' gestart. Eén van de publiekstrekkers van het museum is de werkende moutwijnbranderij. Ook zijn de 24 'knijpflessen' populair bij de bezoekers. Dit zijn flessen met een rubberen bal. Door in deze bal te knijpen kunnen de bezoe kers verschillende soorten ge distilleerd ruiken, bijvoorbeeld 'hagel en donder'. Deze geuren brengen bij veel mensen allerlei herinneringen boven. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van ll.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Het proeflokaal is steeds een half uur langer open. SCHIEDAM Een huisei genaar die een pand heeft dat wordt aangewezen als Ge meentelijk Monument kan in de regel rekenen op een flinke subsidie als tegemoetkoming in de kosten voor onderhoud en herstel. Dat lijkt aantrek kelijk. Soms valt die vergoe ding echter tienduizenden gul dens lager uit dan verwacht, zo ontdekte onlangs makelaar Anke Bodewes. Vijf panden aan de Nieuwe Ha ven in het gedeelte St. Liduina- straat/Burgemeester Knappert- laan worden waarschijnlijk aan gewezen als historisch gebouw. Een van de panden - het onlangs gerestaureerde kantoor van Ma kelaar Anke Bodewes, gelegen tussen deze panden - heeft in middels bij voorrang het predi kaat 'historisch monument' ge kregen. Een bouwkundig onder zoek, dat bepaalt of een eigenaar voor een restauratie-subsidie in aanmerking komt, is een langdu rige kwestie en nieuwe bewoners kunnen daar vaak niet op wach ten in verband met geplande ver bouwingen. Zolder In het najaar van 1996 verhuisde Bodewes, na maanden van over leg, verbouwen en restaureren, van het Rubensplein naar haar nieuwe kantoor aan de Lange Haven 155 (voorheen Zaal Ire- Anke Bodewes voor haar opgeknapte makelaarskantoor aan de Nieuwe Haven. ne). Bij de koop van het gebouw was echter niet duidelijk of num mer 155 als monument zou wor den aangewezen. Toch nam Anke Bodewes contact op met een bouwhistorisch bureau en gaf vervolgens opdracht voor een verbouwing. Daarbij werden onder meer de ramen weer in oude staat hersteld en het dak van de zolder geïsoleerd. Een kostbare opknapbeurt die zowel binnen als buiten een prachtig resultaat opleverde. Toen makelaar Bodewes vernam dat de gemeente het plan had de panden 147-155 op de Gemeen telijke Monumentenlijst te plaat sen, ging zij er vanuit ook subsi die te ontvangen. Anke Bode wes: „Voor wat betreft het ex- en interieur heb ik mij aan tal van voorschriften gehouden die gel den voor een historisch pand. Zo is de gang grotendeels ongewij zigd en het trapje bij de entree, dat ik aanvankelijk wilde ver vangen door een bordes over de gehele breedte van de gevel, heb ik intact gehouden. Ik heb de indruk dat zowel de Welstands commissie als het bestuur van de Historische Vereniging tevreden is over het resultaat en dat geeft een goed gevoel." Gebreken Minder te spreken is makelaar Bodewes over de gemeentelijke vergoeding die haar uiteindelijk is toebedacht. „Voor bedrijfs panden is maximaal 50 procent van de subsidiale kosten, zo'n 150.000 gulden, beschikbaar. Daaronder valt alleen het casco, zoals muren, gevels en riolering. De kosten van de restauratie wa ren gigantisch en ik had gere kend op de helft van de subsidie, namelijk 75.000 gulden. Kort ge leden kreeg ik echter te horen dat ik aanmerking kom voor een bedrag van 28.847,50 gulden. En eerlijk gezegd ben ik daar ver bijsterd over. Ik heb inmiddels beroep aangetekend bij de ge meente en wacht nu maar af of over de hoogte van het bedrag nog kan worden onderhandeld." Volgens A. van der Putten, van de gemeentelijke afdeling Bouw toezicht, is bij de vaststelling van het subsidiabele bedrag voor Nieuwe Haven 155 uitgegaan van de begroting van de archi tect. „Bij het toekennen van een subsidie wordt gekeken naar de kosten van het opheffen van technische gebreken", aldus Van der Putten. „De ingrepen die makelaar Bodewes liet uitvoeren waren vooral gericht op het ge schikt maken van het pand en persoonlijke wensen. Dat valt niet onder de categorie 'opheffen van technische gebreken'. Als je kijkt naar de totale investering dan is de verstrekte subsidie in derdaad relatief laag en het enige wat wij kunnen doen is opnieuw de begroting van de architect doorlichten om te kijken of er wellicht onduidelijkheden in zit ten die niet voldoende aandacht kregen. De besprekingen hier- SCHIEDAM Het aantal belangstellenden voor een zogeheten EcoTeam is vorig jaar in het Waterweggebied ten opzichte van het jaar daarvoor flink gegroeid. Toonden eind 1995 34 mensen interesse, nu is dat aantal gegroeid naar 247. In Schiedam staan vijftien mensen op de wachtlijst. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van het EcoTeam-meldpunt in deze regio. Het EcoTeam-meldpunt onderschrijft de doelstelling van Global Action Plan Nederland en wil een zichtbare impuls geven om tot een duurzame levensstijl te komen. 'Om deze hoofdtaak naar behoren uit te voeren is het noodzakelijk voldoende financiële ondersteuning voor meerdere jaren te hebben zodat voldoende menskracht ingezet kan worden om de prognoses te halen', meldt het rapport. 'In 1996 is voor het verkrijgen hiervan in overleg met vertegenwoordigers van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en de energiebedrijven Openbaar Nutsbedrijf Schiedam en ENECO Waterweg-Noord het driejarenplan 'Met duurzaam heid vaart ieder wel' opgesteld. Hierin wordt een traject beschre ven dat uiteen valt in twee fasen. De eerste fase is afgerond nadat 1 proeent van de huishoudens heeft deelgenomen aan een EcoTeam en de tweede fase bij 2 procent deelname. Eind 1996 is 75 procent van het plan gerealiseerd en naar verwachting wordt de totale eerste fase in het eerste kwartaal van 1997 afgerond.' De laatste drie maanden van het vorig jaar is een aanzet gegeven tot het introduceren van zogeheten buurtcampagnes. Leden van het EcoTeam spreken hun buren aan en nodigen hen uit voor informatiebijeenkomsten bij hen thuis. Onder het motto 'Wij met elkaar in de buurt voor een schone en veilige omgeving' starten zij dan EcoTeams. 'In Schiedam is een onderverdeling per wijk gemaakt. Hier is ook een begin gemaakt met het instellen van wijkwerkgroepen. Deze verdeling zal zich ook in Vlaardingen en Maassluis gaan aftekenen', aldus het jaarverslag. SCHIEDAM Op initiatief van de directeuren van basis scholen en predikanten/pastores van alle kerken in Schiedam- Noord is een plan ontwikkeld om ook dit jaar te komen tot een oecumenische viering voor jong en oud. Een centrale voorberei dingsgroep (met vertegenwoor digers uit alle deelnemende ker ken en protestantse/katholieke scholen) heeft een raamwerk voor een liturgie samengesteld. Ieder school/kerk-koppel is aan de slag gegaan om het raamwerk op maat te snijden voor hun viering. Zodoende gaat er op zondag 16 maart om 10 uur iets bijzonders plaatsvinden: een oe cumenische viering voor jong en oud op vier plaatsen tegelijk in Schiedam-Noord. Men kan kie zen uit: Jacobuskerk, Pastor A. Remmerswaal met Christelijke Basisschool Kethel; Dorpskerk, Ds. N. Mos met de Sauer-Bek- kersschool; De Ark, Ds. R. Bosch met Basisschool De No tenkraker en Martinuskerk, Ds. J. Sosef en Pastor K. Veltman met Basisschool De Regenboog. Het kiezen van een thema lever de nauwelijks problemen op. Op 16 maart zit men middenin de Oecumenische Vastenaktie. Dus is het hoofdthema van deze actie ook op deze viering van toepas sing: 'Wie trekt de kar?' SCHIEDAM De Garantie- makelaars in Nederland, waar toe ook Ooms Makelaars in Schiedam behoort, participeren in TV-Woonmagazine. Dit pro gramma wordt wekelijks door Veronica op tv uitgezonden. Doel van de samenwerking is de consument via TV-Woonmaga zine voorlichting te verstrekken over alle mogelijke diensten die een makelaar bij de koop of de verkoop van een woning kan bieden. „Het imago van de ma kelaar in Nederland is helaas niet bij iedereen even goed", zegt garantiemakelaar Tom van der Schee van Ooms Makelaars. „Ons beleid is, zowel naar cliën ten als consumenten toe, altijd maximale duidelijkheid te ver schaffen over alle facetten van de dienstverlening, omdat je door openheid van zaken ver trouwen opbouwt. Deelname aan TV-Woonmagazine past in dit voorlichtingsbeleid. Een col lega-garantiemakelaar uit De Lier zal in een negental pro gramma's enkele aspecten van het makelaarsvak toelichten." TV-Woonmagazine wordt weke lijks door Veronica uitgezonden op zaterdagavond om 19.20 uur. De uitzendingen worden iedere zondag om 16.30 uur herhaald. SCHIEDAM Voor de negende maal wordt onder de naam Schiedamse Dart Competitie (SDC) een kortlopende competitie voor dartteams georganiseerd. De strijd loopt van eind april tot medio juli en is open voor ieder team. Een deelnemend team moet zijn speelgele- genheid wel binnen de gemeentegrenzen van Schiedam hebben. De competitie van vorig jaar kende een deelname van bijna 200 darters. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij Rob Eekman, tel. 4263523, of af te halen bij Wijkcentrum Wibautplein in Schiedam. De kosten voor het meedoen bedragen 10,- per speler. De inschrij ving sluit op 31 maart. WATERWEG De Vereni ging ex-Dwangarbeiders Ne derland Tweede Wereldoorlog, afdeling Zuid-Holland zuid, organiseert donderdag 13 maart een contactochtend voor haar leden in het Water weggebied. De bijeenkomst vindt plaats in het Streekmu seum Jan Anderson, aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen en begint om 10.00 uur. De contactochtend nis niet al leen bedoeld voor leden en hun partners, maar ook voor oud- lotgenoten, die wat meer over de vereniging willen weten. De toegang is gratis. SCHIEDAM De viermans formatie 'Seeds of Tula' is be kend op het eiland waar ze van daan komen: Curasao. Donder dag 13 maart spelen de gitarist en de zanger van deze groep in Podium Café covers en hun eigen muziek, een mengeling van grunge en rock. Dit optreden is een unicum: het is voor de eerste keer dat het duo volledig akoes tisch zal spelen. Het optreden begint om 22.00 uur. Vrijdag draait Henry Mcllveen weer vrijdagavond-cd's. Eerst stampende rock, zware metal en tenslotte Abba. 'Have Mercy' treedt zaterdag avond 15 maart in het voetlicht van Podium Café. Deze band bestaat uit vijf serieu ze muzikanten: Rico Suyker- buyk gitaar en zang, Erik van Schie drums, Richard Huigen zang en basgitaar, Sjors Ooster waal toetsen en Martin Lobry gitaar en zang. Het publiek kan genieten van trage, slepende metal-georiën- teerde songs, stevige rockmuziek met als rustpunten gevoelige bal lades. Toegang is gratis. WATERWEG Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord heeft deze maand de Thuiszorgcentra le in gebruik genomen. Door middel van deze centrale is Thuiszorg NWN voortaan 7 da gen per week 24 uur per dag bereikbaar via telefoonnummer 2467300. Inwoners van Vlaar dingen, Schiedam, Maassluis en Maasland kunnen bij de Thuis zorgcentrale terecht met al hun vragen over en aanvragen voor thuiszorg. Met de ingebruikna me van de Thuiszorgcentrale vervallen alle oude nummers van de thuiszorgorganisatie. Thuiszorg NWN is nu dus altijd bereikbaar. De uitbreiding van de bereikbaarheid is echter voor namelijk bestemd voor spoedge vallen. Voor minder dringende zaken wordt men verzocht om tijdens kantooruren te bellen. Dan is ook een snelle afhande ling mogelijk omdat dan alle af delingen van de thuiszorg bezet zijn. Overigens blijft wel de mo gelijkheid bestaan om langs te gaan bij één van de servicepun ten van Thuiszorg Nieuwe Wa terweg Noord. Hier kan men tevens terecht voor het lenen, huren of kopen van hulpmiddelen. De Service punten zijn gevestigd aan de Veerstraat 13 in Maassluis (op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur), aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 57 in Schiedam (op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, met bovendien vanaf 1 maart een filiaal van de Thuis zorgwinkel) en aan de Oostha- venkade 43-44 in Vlaardingen (op werkdagen van 9.00 tot 17.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur). De uitleenbalies aan de Over de Dammen in Vlaardingen, Bach- plein en Van Swindensingel in Schiedam en Graaf Dirk II-laan in Maasland zijn nu echter geslo ten. BEDREIGDE VROUW SLAAT TERUG— Een 21-jarige Vlaardingse vrouw wist donderdagavond te ontkomen toen een man haar op het Barbier pad van haar fiets trok en bedreigde met een mes. Hij eiste geld en deed onzedelijke uitspraken. De vrouw verweerde zich onder andere door hem te slaan met haar fietsbel. Hierop sloeg de dader op de vlucht. U Sla de krant open en kijk welke advertenties u opvallen. Het zijn vrijwel zeker die adverten ties die aansluiten bij de zaken die u momenteel bezighouden Èn advertenties met hele grote koppen, die in één klap duide lijk maken waar het om draait in de verklarende tekst. Opvallende advertenties, fraai drukwerk,mooie visitekaartjes, binnen- en buitenreklame. Ook daar zorgen wij voor. Maak een afspraak! Rijkestraat 5, Vlaardingen Tel. 010 460 0617, Fax 010 435 9322 E-mail: dickdick@worldonline.nl ''M - «V* 'IT -. WOENSDAG 12 MAART 199711-1441 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Makelaar verbijsterd over lagere subsidie gerestaureerd grachtenpand koppen REKLAME ADVIESBURO WB»

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3