Visma '97 favoriete stek voor hengelaars Hale-Bopp siert de nachtelijke hemel ÜJ HER DER Nederlandse hartstichting heeft kopzorgen over beroerte Internetrai '97 speciaal voor de mensen thuis Nieuwste hengelsboten en vakanties onder één dak Komeet komt eens in de 2400jaar langs Belgisch brevet als alternatief voor Klein Vaarbewijs II 'Zorgen voor morgen uw inkomen als nabestaande' Kruidenboekje Toer extra' teste Schoolkrant Weidevogelgroep zoekt vrijwilligers cepten - Kruidenwijzer - Uit de serie Het Groenten Fruit ABC is vandaag het Krui denboekje bij groentenspeciaal- zaken en groentenafdelingen van supermarkten, verkrijgbaar. Alles over de 14 meest gebruikte verse tuinkruiden. Recepten, tips, combinatiemogelijkheden, wetenswaardigheden en een vre selijk handige kruidenwijzer waarop in eén oogopslag te zien is welk kruid geschikt is voor welke soort gerechten en of je er veel of weinig van moet gebrui ken. Peterselie, dragon, basilicum, iille, kervel, koriander, bies- ook, selderij, munt, citroen-me- isse, oregano, tijm, rozemarijn n salie. Iedereen kent ze, maar aak blijkt men niet te weten of r veel of weinig van moet wor- en gebruikt en welke kruiden oed te combineren zijn. Ook is et voor velen een gok of ze het liste kruid bij het juiste gerecht :kozen hebben en of ze het -uid wel of niet moet laten eekoken en wat ze precies van :t kruid kunnen gebruiken. >er Extra is de nieuwe arrange- mtenbrochure van de NJHC, Nederlandse Jeugd Herberg :ntrale. De nieuwe uitgave, ;dt 50 lowbudget geprijsde ggesties voor vakantie- en :ekendarrangementen in JHC-herbergen. Van een elfs- dentocht per fiets tot een beau- weekend, van abseilen van een tsteel tot een mysteryweekend 1 van een duikcursus tot een ic.P. Thijsse-ontdekkingstocht. oer Extra bevat diverse soorten arte vakanties voor individuele ïsten, gezinnen en groepen. In imenspraak met de herbergme- ïwerkers zijn groepsarrange- enten aan te passen aan specia- wensen.'Toer Extra' is gratis aan te vragen bij het NJHC- sofdkantoor in Amsterdam el. 020 55131 55) en verkrijg- lar bij de herbergen. Ledacties van zeven scholen in le regio hebben zich ingeschre- ■ei als deelnemer aan de wed- trid 'Beste Schoolkrant van plderland'. Het gaat om het TX) Thorbecke Lyceum, het Ci'college St. Franciscus, het RS Havo voor muziek en c®, het geref. SG Randstad te Rjterdam, het SG Schraven- la te Schiedam, de Vlaardingse önbare SG en de SG Spie- njshoek te Vlaardingen. It de Beste Schoolkrant van lïderland' zal worden uitgeroe- p de schoolkrant die naar het ordeel van de jury voor zijn Iers het meest originele, aan- tkkelijke en journalistiek inte- ssante product is. t wedstrijd is uitgeschreven «or de hbo-opleiding Boekhan- (1 en Uitgeverij van de Hoge- hool van Amsterdam. Op deze oleiding leren studenten profes- i meel te werken voor media als tlschriften, boeken, internet en o-rom's. Met het toekennen vn een prijs voor de 'Beste Shoolkrant van Nederland' boogt de opleiding jongeren na- dr te interesseren voor het uit- gven. 0 winnende redactie ontvangt en multimediacomputer en de Bste Schoolkrant van Neder- lad' wisselbokaal. 12-1001 De Nederlandse Hartstichting start met een campagne onder de titelBeroerte. De grootste kopzorg van nu'. De campagne richt zich niet alleen op het publiek maar ook op patiënten en hun partners en op de medische beroepsgroepen. Uit onderzoek blijkt dat de bevolking niet goed op de hoogte is van de ernst van deze aandoeningen ook niet op de hoogte van de ernst. Staatssecretaris Erica Terpstra geeft vandaag het startsein voor deze campagne. Internet is wereldwijd bezig aan een onstuitbare opmars. Am sterdam RAI neemt het initia tief om in juni als eerste in Ne derland een nationaal internet- evenement voor de consument te organiseren: InternetRAI 97. Het is een uitnodigend evene ment waar de bezoeker in een ontspannen sfeer kan ontdek ken wat internet nu eigenlijk is, kan leren hoe 't (beter) werkt en kan ervaren wat hij er (nog meer) mee kan doen. 'Interne tRAI 97' is een absolute aanra der voor iedereen die geïnteres seerd is in Internet. Geen inge wikkelde technische verhalen, maar duidelijke en begrijpelijke taal over 'surfen op internet' en uitleg over wat nodig is om met het medium te kunnen werken. Beursorganisator Marc van Orlé: 'De bezoeker krijgt wat hij wil: informatie over het 'net', inzicht in de benodigde appara tuur overzicht van de bijkomen de kosten en antwoord op speci fieke gebruikersvragen. En na tuurlijk kan de bezoeker ook zelf aan het werk op internet.' Wat kan de bezoeker verwach ten? Exposanten op het gebied van internethard- en software tonen de nieuwste ontwikkelin gen. Daarnaast zijn internetprovi- ders, infrastructuurverschaffers andere internet-serviceverleners op 'InternetRAI 97' aanwezig. Om de beurs compleet te ma ken, zijn er ook diverse bedrij ven aanwezig die producten en diensten aanbieden via het 'net'. Deze mogelijkheden zijn inmid dels eindeloos. Zo is het tegen woordig mogelijk om via het 'net' een vakantie te boeken, een pizza te bestellen of bankzaken te regelen. Op InternetRAI 97 wordt dui delijk hoe dit in zijn werk gaat. De beurs wordt gehouden van 13 tot en met 15 juni in Amster- Het evenement is dagelijks ge- De toegangsprijs bedraagt 12, dam RAI. opend van 10.00 tot 17.00 uur. per persoon. Het voorjaar is dit jaar vroeg ingezet en weldra zullen ook de eerste nesten van de kievit en later de grutto en tureluur wor den gevonden. Degene die zich daarvoor inzetten zijn de leden van de weidevogelgroep Maas land. Voor het opsporen en be scherming van de nesten zoekt de weidevogelgroep nieuwe boe ren en vrijwilligers die in de vroege avonduren of zaterdag morgen van de natuur willen ge nieten en de weidevogels een warm hart toedragen. Ook oner varen nestenzoekers zijn wel kom. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: Maarten Hoogen- dam in Maasland (010-5915037) of Nanning-Jan Honingh (0182- 524500). Nautisch College Nederland heeft een tijdsbesparend en een voudig alternatief gevonden op het Klein Vaarbewijs II in de vorm van het Belgisch Algemeen Stuurbrevet. In Nederland is het verplicht het Klein Vaarbewijs II in bezit heb ben wanneer met een snelle of grote boot wordt gevaren op de grote binnenwateren zoals het IJsselmeer en het Markermeer, de Waddenzee en de Zeeuwse wateren. Wanneer een watersporter alleen bij mooi weer sporadisch deze wateren doorkruist dient deze zich behoorlijk te verdiepen in de navigatietheorie. De koers moet tot op de graad en de posi tie tot op tienden van minuten nauwkeurig worden bepaald wil het examen Klein Vaarbewijs II behaald worden. Deze pittige inhoud is al enige tijd aanleiding tot discussie op alle niveau's in watersportland. Met name het vraagstuk waarbij de stroomverkaveling middels constructie moet worden be paald eist veel van de examen kandidaat. Kortom, er is nogal wat navigatiekennis nodig om het Klein Vaarbewijs II te halen. Algemeen Stuurbrevet en het Klein Vaarbewijs II verschillen van elkaar, logisch want België kent geen grote binnenwateren. Het grote verschil is dat het Al gemeen Stuurbrevet geen vraag stukken kent met betrekking tot koers- en plaatsbepalen; het pit tigste onderwerp bij Klein Vaar bewijs II. Volgens Koninklijk Besluit is het Algemeen Stuurbrevet gelijk ge steld aan het Klein Vaarbewijs II, aldus het Nautisch College Nederland. Het Nautisch College Nederland heeft voor iedereen die moeite of geen tijd heeft voor Klein Vaar bewijs II een cursus Algemeen Stuurbrevet ontwikkeld. De cur sus bestaat uit drie halve zater dagen waarbij op een gestructu reerde manier de stof wordt aan gedragen. Naast uitleg van de leerstof wordt geoefend met exa menvragen. In mei starten in Den Haag en Breda deze cursus sen. Voor meer informatie kan men bellen met het Nautisch College Nederland: tel/fax: 070 - 3818302. Het Belgisch Algemeen Stuur brevet is volgens het Nautisch College Nederland een alterna tief voor het Klein Vaarbewijs II, wat nodig is om te varen met grote schepen. In Ahoy is er van woensdag 19 tot en met zondag 23 maart de Visma '97. Het is de 29e keer dat de Nationale Hengelsportbeurs wordt ge houden. Het is dé vakbeurs voor hengelsportliefhebbers. Vlak voor het nieuwe vissei- zoen worden de nieuwste snuf jes en laatste wetenswaardig heden getoond van één van de meest populaire hobby's. In ruim honderd stands presen teren bedrijven en instellingen opmerkelijke trends en het neus je van de zalm op het gebied van visuitrusting en -materialen. Daarbij komt een uitgebreid bo- tenassortiment en vele aantrek kelijke toeristische tips voor de sportvisser. Nieuwste snufjes Vissers die van het vangen van snoek, snoekbaars, karpers en zeevis een sport hebben gemaakt en liefhebbers van het populaire vliegvissen kunnen diverse novi teiten bewonderen. De kroon op een geslaagd dagje vissen is een zelfgevangen vis roken. Op de beurs wordt één van de mooiste rookovens getoond die zowel voor binnen als voor buiten te gebruiken is. Op hengelgebied is er veel nieuws onder de zon. En de bezoeker treft een uitgebreid assortiment kunstaas aan. Vishengels Er is eveneens veel te doen op het gebied van werpmolens en een keur van fraaie wedstrijd-, feeder- en roofvishengels te zien. Een handige en sterke viskar met verlengde trekstang en opklap baar frame is één van de vele noviteiten. Een bijzonder breed opgezette en fraaie kledinglijn voor de sportvisser wordt ge toond in een aantal stands. Een absolute blikvanger op de botenshow is de Offshore 808, ideaal voor op de Noordzee. Daarnaast worden er een aantal zeewaardige visboten getoond die ideaal zijn voor wrakvissen in de Noordzee of zee-armen en lichtgewicht boten die eenvoudig de traileren zijn en uitgerust kunnen worden met buiten boordmotoren. Touroperators bieden elk jaar weer nieuwe arrangementen. Naar het kanaaleiland Guernsey bijvoorbeeld waar het genoeglijk vissen is aan de prachtige kust van het eiland. Maar ook is het mogelijk om er te wrak-, bank- of te rifvissen. Vissen in tropisch water is bijvoorbeeld mogelijk in de Golf van Suez, de Malindi in Kenya, het tropisch eiland Phu ket in Thailand of de Jardin de la Reine voor de Cubaanse kust. Ierland Een absoluut mekka voor de sportvisser is Ierland met zijn vele bijzondere visstekkies. Aan de kust zijn veel aantrekkelijke plaatsen om te vissen maar ook landinwaarts zijn er voor ware vissportliefhebber mogelijkhe den om op snoek, forel of zalm, de vis waarvoor de Ierse wateren zeer geliefd zijn, te vissen. De Visma' 97 is geopend van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Op za terdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur Kaartjes kosten ƒ15,--. Vijenzes- tig-plussers betalen een rijks daalder minder en voor kinderen tot en met twaalf jaar is het ƒ8,— entree. waarbij de kern van de komeet een nietig stipje lijkt. Vaak is het een dubbele staart, één die be staat uit gassen en één bestaan de uit stof- en gruisdeeltjes. Ook de staart van komeet Hale- Bopp is dubbel: dat is met be hulp van een verrekijker te zien vanaf een goed donkere waar nemingsplaats. Geen gevaar De komeet Hale-Bopp dankt zijn naam aan de ontdekkers, de Amerikanen Alan Hale en Tho mas Bopp. Op 1 april 1997 is de komeet het dichtst bij de zon. De afstand is dan afgenomen tot 137 miljoen km. De kleinste afstand tot de aarde wordt be reikt op 22 maart 1997: 197 miljoen km. Met andere woor den hij blijft op veilige afstand. Er is geen enkel gevaar voor een botsing met de aarde. Langzaam Het is een wijd verbreid misver stand dat een komeet zich snel aan de hemel zou verplaatsen. Een komeet verplaatst zich aan de sterrenhemel juist heel lang zaam. In de loop van enkele uren is de verplaatsing met het blote oog niet eens zichtbaar. We zien hem slechts langzaam met de sterren mee lopen. Een snelle lichtflits aan de nachtelij ke hemel is dan ook geen ko meet, maar een meteoor, ook wel ten onrechte een 'vallende ster' genoemd. De komeet is niet alleen een fraaie, indrukwekkende ver schijning aan het nachtelijk fir mament, het is zeker ook voor sterrenkundigen, amateurs en vakastronomen, een boeiend object van studie. Aan kometen valt nog heel wat te ontdekken. Het gedrag is vaak grillig en maar ten dele voorspelbaar. Het uiterlijk verandert voortdurend. Wat het materiaal betreft weet men dat er vrij complexe verbin dingen in voorkomen, maar veel details zijn nog niet bekend. Wel vermoeden sterrenkundi gen dat de chemische samenstel ling van een komeet vrijwel on veranderd is gebleven sinds zijn ontstaan: bijna 5 miljard jaar geleden tijdens de vorming van het zonnestelsel. Kometen zijn dus ook voer voor kosmologen, voor de theorieën over de oor sprong van het planetenstelsel en over de oorsprong van de aarde. Deuren open Diverse volkssterrenwachten in Nederland stellen speciaal in verband met het verschijnen van de komeet hun deuren extra open voor het publiek. Zij stel len iedereen in de gelegenheid de komeet ook met een tele scoop te bekijken. Een van de volkssterrenwachten die rond de Paasdagen open is (bijvoor beeld de Sterrenwacht Sonnen- borgh te Utrecht). Voor nadere informatie: de Landelijk Samenwerkende Volkssterrenwachten (LSV), Zonnenburg 2, 3512 NL Utrecht, tel. 030-2321456. Hoe zien de financiën eruit als een van de partners overlijdt? Houdt de ander nog voldoende geld over om van te leven? Er zijn ongetwijfeld leukere ge spreksonderwerpen denkbaar. Lang niet iedereen die getrouwd is of samenwoont zal over dit soort zaken nagedacht hebben. Toch is het een onderwerp om tijdig aandacht aan te besteden. Want wie zijn zaken niet goed heeft geregeld, kan later met een behoorlijk gat in z'n begroting blijven zitten. De Algemene na bestaandenwet die per 1 juli 1996 is ingevoerd, biedt namelijk bij lange na niet meer wat de oude regeling - de AWW - bood. Het Voorlichtingscentrum Soci ale Verzekering (VSV) en het NIBUD hebben gezamenlijk de brochure 'Zorgen voor morgen, uw inkomen als nabestaande' uitgegeven, die op al deze vragen een antwoord biedt. Uit onderzoeken blijkt dat de meeste mensen wél weten dat er iets in de nabestaandenregeling is veranderd, maar dat zij vaak geen idee hebben wat de gevol gen daarvan zijn. Toch is het van groot belang dat gehuwden en samenwonenden tijdig de finan ciële situatie bij overlijden van de partner in kaart brengen. Im mers, door de invoering van de Algemene nabestaandenwet moeten aanzienlijk meer huis houdens dan voorheen er reke ning mee houden dat er bij het wegvallen van een partner een (groot) inkomenstekort kan ont staan. Overigens is een dergelijk stukje financiële planning voor consu menten nog een vrij gecompli ceerde opgave. Om de financiële situatie van de nabestaande(n) te kunnen beoordelen, is het name lijk niet alleen nodig dat men weet hoe de nabestaandenwet in elkaar zit. Men dient ook te be schikken over kennis van finan ciële planning en over de moge lijkheden van risicoverzekerin gen, zodat een eventueel tekort in de nabestaandenvoorziening kan worden opgespoord en er zo nodig verdere stappen genomen kunnen worden. In de gezamen lijke brochure van het VSV en het NIBUD is de op al deze terreinen noodzakelijke infor matie gebundeld. De brochure 'Zorgen voor mor gen, uw inkomen als nabestaan de' kost 7,40 per stuk. De brochure is uitsluitend schrifte lijk te bestellen bij het Voorlich tingscentrum Sociale Verzeke ring, Postbus 19260, 3501 DG Utrecht. Bij de aanvraag dient men duidelijk naam, adres, post code, woonplaats en het gewen ste aantal brochures te vermel den. In maart en april 1997 kun nen we bij helder weer genie ten van een fraaie verschij ning aan de nachtelijke he mel. 'Hale-Bopp' zoals de komeet heet, is aan het begin van de avond zichtbaar boven de noordwestelijke horizon. Voor de vroege vogels is hij ook 's ochtends zichtbaar in het noordoosten, ruim voor dat de zon opkomt. Met het blote oog is de komeet te zien als een heldere, onscher pe ster met een korte staart. Kijk bij voorkeur als er geen maanlicht is en op een plaats waar weinig of geen straatver lichting is. Met behulp van een verrekijker is een fraaie, iets ge kromde staart zichtbaar en een heldere 'kern' in de kop van de komeet. De komende weken trekt de ko meet langzaam door de sterren beelden Andromeda, Perseus en Stier. Vlak voor en na Pasen is - bij helder weer - de komeet op zijn mooist te zien. Kijk dan omstreeks 22 uur 's avonds. De kern van komeet HaleBopp meet waarschijnlijk 30 km of meer: dat is erg groot voor een komeet. De baan van een komeet om de zon is doorgaans zeer langge rekt met een omlooptijd van duizenden jaren. Er zijn echter ook kometen met een veel kor tere omlooptijd (denk aan de komeet van Halley: omlooptijd 76 jaar). Komeet Hale-Bopp doet over een omloop rond de zon maar liefst 2400 jaar. Eens in de 2400 jaar komt ko meet Hale-Bopp in de binnen- gebieden van het zonnestelsel, waarin zich o.a. de planeten Mars, Aarde en Venus bevin den. Dat is nu in 1997 ook zo. Op zo'n moment wordt de 'ijs berg' voldoende opgewarmd door de zon en beginnen de vluchtige stoffen uit het ijs los te laten ;te 'verdampen' of beter te 'sublimeren'. Er vormt zich een grote wolk van gas en stof rond de kern van de komeet en ten slotte ook een staart. De staart ontstaat doordat de losgelaten materie door de straling en door geladen deeltjes van de zon van de komeetkern wordt weggebla zen. Daarbij kan een staart ont staan van miljoenen km lengte. alles wat u weten wilt over kruiden Foto: LEUNIS VERLINDE Foto ARCHIEF DE HAVENLOODS Voor velen is vissen een rustgevende hohhy. Foto: ARCHIEF DE HAVENLOODS Veet nabestaanden weten niet wat de gevolgen zijn van de veranderingen in de Algemene nabestaandenwet. De komeet Hale-Bopp gefotografeerd in februari van dit jaar met behulp van een telescoop. Foto JAMES FOSTER

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15