SCHIEDAM Ml Geheelonthouders in Gedistilleerd Museum Verhoeckx in Podium 'Kleine wasjes' viert feest Uitstapje naar musea in noorden SP zegt 'EuroNee' a a ebi Paaseieren in de molen 16: Jarige rector naar Feyenoord Wethouder Hafkamp op zijn beurt verbijsterd over uitlatingen wethouder De Leede Warme maaltijd in 'Weerklank' Hennep weg ORANJE Het Nieuwe Stadsblad ■w» Uitnodiging openbare bijeenkomst HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 19 MAART 199712-1441 SCHIEDAM Na klachten over stankoverlast heeft de poli tie donderdag in een bedrijfs pand aan de Schie een hennep kwekerij opgerold. In verschil lende ruimtes werden 2400 hen nepplanten, 20 kg gedroogde planten, een hoeveelheid chemi caliën, 124 lampen en enkele ventilatoren gevonden. De drugs en chemicaliën zullen worden vernietigd. Op het moment dat de politie het pand betrad, wa ren 4 mannen bezig kartonnen dozen te versjouwen. Het ging om een Schiedammer, een Brie- lenaar en twee Rotterdammers. Zij werden voor verhoor overge bracht naar het bureau. Uit on derzoek werd echter niet duide lijk dat het viertal betrokken was bij de hennepkwekerij. De man nen zijn daarom weer in vrijheid gesteld. SCHIEDAM Elk jaar komt de paashaas langs bij museummolen De Nieuwe Palmboom (Noordvest 34) en verstopt dan een heleboel eieren. De molenaar kan best wat hulp gebruiken bij het zoeken. Kinderen van 5 tot 11 jaar zijn daarom welkom op zondagmiddag 23 maart om 14.00 uur. Eerst wordt er gespeurd naar al die eieren en daarna wordt er geverfd en geknutseld aan een hele mooie paasversie- ring voor thuis. Tot slot is er nog een glaasje fris met iets lekkers en een leuke verras sing voor iedere deelnemer. Kinderen die willen mee doen, moeten eerst wel even bellen naar tel. 4267675. Het paasknutselmiddagje duurt tot ongeveer 16.00 uur en kost 7,95. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje per liter Vieux Oranje - c per liter1 O." U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 95 95 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 J. SCHIEDAM „Er zullen niet veel scholen zijn die weten wanneer hun rector jarig is. Er zullen nog minder scholen zijn die de verjaardag van hun rector op zo'n groots opgezette manier vieren." Zo begon Jeroen Spanjer, voorzitter van de leerlingenvereniging Onder Ons van Scholengemeenschap Schravenlant zijn toespraak ter ere van rector Van der Meij den die dinsdag 55 jaar werd. Elk jaar, al zo'n veertien jaar lang, doet Onder Ons de uiterste best een bijzondere dag van de verjaardag te maken. Er is al van alles georganiseerd, zoals een rondvlucht boven de school en als machinist meerijden in de trein. Dit jaar werd Van der Meijden verrast met een bezoek aan een training van het eerste elftal van Feyenoord. De rector: „De leerlingen weten het wel, ik ben een echte Feyenoordfan. Een bezoek aan het stadion zie ik echt als een cadeautje." Ook het bezoek aan McDonalds viel in de smaak: „Voor de leerlingen was het heel gewoon, maar voor mij was het heel bijzonder. Het was namelijk de eerste keer dat ik daar binnen kwam." Elk jaar wordt er eind februari nagedacht over de verjaardag van de rector, beter bekend onder de codenaam VREK. Steeds fantaseren de leerlingen over rijden in een tank, een bezoekje aan de Hells Angels en een ritje in de Gouden Koets, maar toch wordt ieder jaar het juiste idee gekozen: „Ik heb enorm genoten van dit uitje", aldus de jarige rector. SCHIEDAM Het zijn drukke tijden voor wethouder L. Hafkamp. Op het gebied van Ruimtelijke Ordening staat er veel te gebeuren in en rond Schiedam. De invulling van het Hemaplein zorgt al geruime tijd voor beroering, zoals ook het geval is met de (te dure) aanbesteding van sloopprojecten in de stad. Hafkamp wil wat het centrum betreft nog voor de zomerva kantie duidelijkheid scheppen. Over het sloopverleden van Schiedam zegt hij: „Er was sprake van onzorgvuldigheid. Ja, er zijn fouten gemaakt." En dan is er nog de A4. Stel lig: „Als minister Jorritsma en de Tweede Kamer vasthou den aan aanleg op maaiveld niveau, zal ik alles uit de kast halen om dat te voorkomen. Ondertunneling is de oplos sing, dat moeten ze in Den Haag toch begrijpen." Hafkamp vindt het een goede zaak dat een drietal gemeente raadsleden (Schoenmakers, Reuderink en Siljee) de vinger op de zere plek heeft gelegd. Uit hun onderzoek bleek zonneklaar dat Schiedam de afgelopen jaren veel te veel heeft betaald voor tal van sloopprojecten in de stad. Opdrachten gingen min of meer automatisch naar steeds dezelfde uitvoerder, terwijl andere bedrij ven niet aan bod kwamen. Routine „Blijkbaar was er bij de dienst Gemeentewerken een soort rou tine ingeslepen, waardoor men niet scherp op de prijsstelling lette. In ieder geval heeft nie mand tijdig z'n vinger opgesto ken. De raadsleden hebben een signaal gegeven dat er iets fout zat. Maar inmiddels is er veel gebeurd. We hebben nu heldere procedures en er is sprake van vrije inschrijving. Dat, zoals Schoenmakers nu meldt, er mo gelijk toch teveel wordt betaald voor de sloop van de technische school aan de Burg. Honnerlage Gretelaan komt omdat we met een overgangsregime hadden te maken." De VVD'er wil geen schatting doen naar de totale meerkosten van de sloopaffaire. „Ik weet niet hoeveel Schiedam alles bij elkaar te veel heeft be taald. Dat weet niemand." Dan het Hemaplein, of de Otter- buurt zoals het officieel wordt genoemd. Volgens Hafkamp doet hierover een aantal hard nekkige misverstanden de ronde, vooral aangewakkerd door GroenLinks. „Het is niet zo dat wij door middel van de Stadsge sprekken de invulling van het Hemaplein helemaal aan de Schiedamse bevolking wilden overlaten. Al in de collegeperio de 1990/94 lag er een program ma van eisen op tafel. Daarin waren de grote lijnen vastgelegd, de vierkante meters oppervlakte. Dus de globale verhouding van kantoren, plein- en parkeerruim te, woningen en winkels. Twee projectontwikkelaars, Slaven burg en Mabon, werken al met die grootheden." Autovrij „Wij willen de Schiedammers vooral betrekken bij de concrete bebouwing, dus waar komt wat. Daarom moet GroenLinks niet suggereren dat ik niet naar de bevolking luister, dat is onzin. Tijdens de diverse bijeenkom sten heb ik juist heel goed geluis terd. De mensen willen een ruim te die gezelligheid uitstraalt, waar het 's avonds levendig is, sfeervol. Ik denk aan een terras, restaurants, een bruine kroeg. Daaromheen zullen kantoren, winkels en woningen komen; tot een maximale hoogte van vier woonlagen. Dat hebben we hard nodig, want die grond brengt geld veel op. Aan erfpacht jaar lijks 4 a 4,5 miljoen gulden." Verder staat het voor Hafkamp vast dat de verbinding tussen het Hemaplein en het nieuwe Stad- serf (waar onder meer het thea ter en de bibliotheek komen) geen obstakel mag vormen. „Ik denk aan zeer brede oversteek plaatsen over de Broersvest, want het gebied moet eenheid uitstralen. Wellicht is dat ook mogelijk aan de andere kant, bij de Koemarkt. Dat deel van het centrum moet eveneens beter toegankelijk worden. Voetgan gers moeten vrijwel ongestoord door de stad kunnen lopen. De Broersvest autovrij? Daar zeg ik niet op voorhand 'nee' tegen, al denk ik dat het daarvoor nu nog te vroeg is." Hafkamp verwacht nog voor de zomervakantie een compleet plan voor de binnen stad af te hebben. Na de vakan tie wordt dan de projectontwik kelaar gekozen en kunnen archi tecten aan de slag. De eerste spade op het Hemaplein zou eind '98 de grond in kunnen. Toekomst Tot slot de A4, de rijksweg op de grens van Vlaardingen en Schie dam waar al decennia over wordt gediscussieerd. „Eigenlijk vind ik dat die weg daar hele maal niet hoeft te komen. Maar gezien de politieke ontwikkelin gen zijn we wel gedwongen mee te denken, anders staan we straks met lege handen. Gegeven die omstandigheden pleit ik nu voor ondertunneling. Dat is het beste alternatief, voor de omwo nenden en voor het milieu. Dat zeg ik namens het college van B&W, inderdaad. Als wethou der De Leede (GroenLinks - red.) daarover 'verbijsterd' is, ben ik dat op mijn beurt over zijn uitlatingen. Alles is bijtijds doorgepraat, daarover geen mis verstand. Alleen het laatste plan, van de PvdA-statenfractie en een aantal marktpartijen, is nog niet besproken. Ook dat gaat uit van ruimhartige ondertunneling en is behoorlijk wat goedkoper dan onze eerdere opzet. Persoonlijk voel ik daar veel voor. Als het mogelijk blijkt om voor 600 mil joen een ondertunneling tussen Schiedam en Vlaardingen te rea liseren, moeten we dat doen. Het geld dat we besparen kan in Midden-Delfland worden ge pompt, zodat daar meer natuur wordt gespaard." En hoe ziet de politieke toe komst van wethouder Hafkamp eruit, met de gemeenteraadsver kiezingen van 1998 in het voor uitzicht? „Daar moeten we in de VVD-fractie nog over praten. Maar persoonlijk voel ik er veel voor om de uitvoering van deze grote projecten mee te maken. Als wethouder ja, dat bevalt me prima." SCHIEDAM Ontmoe tingshuis 'De Weerklank' in Groenoord verzorgt op don derdag 20 maart haar maan delijkse warme maaltijd. 'De Weerklank' organiseert elke derde donderdag van de maand een diner voor ieder een die betaalbaar buitens huis en samen met anderen wil eten. Elke maand eten zo'n 25 mensen met elkaar in het ontmoetingshuis. De deur gaat open om 17 uur. Na een aperitief kan men aanschuiven aan de dis. De kosten bedragen 6,50 per persoon. Eters moeten zich tevoren opgeven via de intekenlijst in 'De Weer klank' (Cornelia van Zanten- plein 51) of bij Gera Groen wegen, tel. 4709971. 'De Weerklank' is opgezet door een aantal kerken in Schiedam-Noord. Het is een trefpunt in de wijk, waar mensen binnen kunnen lopen om een kop koffie te drinken, een praatje te maken of rustig de krant te lezen. De vaste openingstijden zijn: dinsdag, donderdag en zater dag van 14.00 tot 17.00 uur; woensdag van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM In het hol van de leeuw, het Nederlands Gedistil leerd Museum, houdt Han van der Horst zondag 23 maart om 14.30 uur een lezing over de waterdrinker. Hij vertelt zijn toehoorders alles over de mensen die de borrel laten staan uit beginsel, de doodsvijan den van de alcohol, de geheelonthouders. Net als één van de drankenbestrijders die in de negentiende eeuw in Engeland, Amerika en later ook in Nederland een heuse volksbewe ging ontketenden, meent Van der Horst dat „wanneer de duivel in het parlement zat, hij ervoor zou zorgen dat iedereen een vergunning kreeg om een kroeg te openen." De historicus geeft een overzicht van de (internationale) drankbestrijding waarbij sociaal-economische ontwikkelingen en bespiegelingen over de tijdgeest de revue zullen passeren. Na afloop zal in harmonie en met mate een lekker borreltje of iets non-alcoholisch genuttigd worden in het proeflokaal. Han van der Horst schrijft over dit onderwerp ook een artikel dat zal verschijnen in het aprilnummer van 'Musis'. Aan het bijwonen van de lezing zijn naast het tarief van het museum 7,50 inclusief borrel) geen extra kosten verbonden. Met de Museumjaarkaart is de toegang gratis. De openingstijden van het museum zijn dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Paul Verhoeckx speelt 20 maart in Donderdag- Akoestisch. Als voormalig gitarist en zanger van de 'Paul and Dave Band' en huidig gitarist en zanger van de stijgende formatie 'RIMSHOT', is Paul Verhoeckx in Podium Café te zien en te horen als 'singer/songwriter'. Met slechts zijn akoestische gitaar als maatje speelt hij Rythm Blues, Rock 'n Roll, eigen nummers, maar ook covers van 'Pilgrims', 'Seal' en Eric Burdon. SCHIEDAM-Deshow-en danceband Trafassi bestaat vijftien jaar en dat wordt ge vierd op 22 maart. De jon gens van 'Kleine wasjes, gro te wasjes' genieten een grote bekendheid in Midden-Ame- rika, Azië en Europa. Dat Trafassi zijn sporen verdient in de showbizz is gebleken toen de groep vorig jaar op trad op het openluchtfestival Eurolatin in Rotterdam en 20.000 mensen trok. Aan Trafassi had ook de eer te mogen spelen tijdens de ope ning van de Amsterdam Are- nA. De 'Birthday Party' vindt plaats in de Margriethallen. Kaartjes kosten 25,- in de voorverkoop en kunnen ge kocht worden bij Billboard records aan de Westkruiska de 47b. Aan de zaal kost een kaartje 30,-. De jarige groep deelt zelf ook cadeaut jes uit: de 500ste bezoeker mag gratis trainen in Carlo's gym, de 1250ste en de 2000ste krijgen een retourtje Enge land en de 3000ste bezoeker krijgt een tweedehands Vol kwagen Golf. SCHIEDAM De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam organiseert 5 april een excursie naar het mu seum voor figuratieve kunst, Museum Buitenplaats te Eelde en naar het Groninger Museum. Museum Buitenplaats is geves tigd in een schitterend gerestau reerd zeventiende-eeuws pand. Hier wordt de Dieuwke Bakker collectie bezocht, een verzame ling figuratieve kunst van de op richtster van galerie Mokum. Hierna wordt een bezoek ge bracht aan het Groninger Mu seum, een jaren tachtig labyrint waar de grenzen tussen architec tuur, kunst en de populaire media worden doorbroken. Er wordt een rondleiding gegeven die gericht is op de architectuur en naar keuze langs de foto's van Andres Serrano. De kosten voor deze excursie bedragen 50,- voor Vrienden en 55,- voor niet-Vrienden. In begrepen zijn het vervoer per luxe bus, de rondleidingen, de begeleiding, koffie en/of thee en toegang tot de musea. Om 8.30 uur vertrekt de bus vanaf station Schiedam/Rotterdam-West en deze komt hier 's avonds weer aan om 20.30 uur. Belangstellen den kunnen zich voor 26 maart aanmelden. Voor meer informa tie: Julia Snikkers, tel. 4731539 of Ron Brand, tel. 015-3692093. SCHIEDAM Actiecomité EuroNee is het afgelopen weekend begonnen met de eerste publieksacties voor een referendum. De groep wil dat de bevolking zich kan uitspreken over het overdra gen van nog meer macht aan de Europese Unie en het vervangen van de gulden door de euro. Twee weken geleden presenteerde de Socialistische Partij, initia tiefnemer van EuroNee, een NIPO-enquête. Deze toonde dat een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking tegen meer macht voor 'Europa' en invoering van de euro is, en voor een euro-referendum. Volgens Tiny Kox van het actiecomité EuroNee draagt Nederland als het aan de regering ligt al op 1 januari 1999 de zeggenschap over de nationale huishoudportemonnee over aan 'Brussel'. „Het opgeven van onze soevereiniteit wordt gesymboliseerd door het verdwijnen van de gulden. Vanaf 1 juli 2002 kun je alleen nog maar in euro's betalen en beuren." Plaatselijke EuroNee-comités zijn nu bezig zoveel mogelijk steun te vinden voor het referendum. In Schiedam is de EuroNee- campagne van start gegaan met het overplakken van het 'Schie dam Europese Gemeente'-bord bij de gemeentegrens onder het motto: 'wél Europese samenwerking, géén Europese provincie'. Ook is vrijdagochtend aan treinreizigers op station Schiedam- /Rotterdam-West de EuroNee-krant aangeboden en zaterdag voerde de SP actie op de Hoogstraat. En EuroNee gaat door: de actiegroep bereidt nu het festival 'Nieuw Geluid in Schiedam' voor dat wordt gehouden op 19 april. Wie de acties wil steunen kan contact opnemen met het lokale EuroNee-comité, tel. 4734322. rr WONINGSTICHTING Noordvest WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR. Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Wj Getooid met feestmuts bedankt jarige rector Van der Meijden de leerlingen. 'Ik wil een sfeervol Hemaplein' Hafkamp erkent dat er de afgelopen jaren fouten zijn gemaakt in het sloopheleid. Maar: Ik weet niet hoeveel Schiedam alles hij elkaar te veel heeft betaald. Dat weet niemand. PEUTERMIDDAG De Sint Ber- nardusschool organiseert woensdag 26 maart van 14.30 tot 16.00 uur weer een peutermiddag in het teken van 'Pasen'. Toegang is gratis. SP'ers plakken een Euro.\'ee-poster op een bord bij de gemeentegrens. rr rr rr ■rr Op dinsdag 22 april organiseert de Woningstichting Noordvest van 1 7.00 tot 20.30 uur de jaarlijkse openbare bijeenkomst, ledereen die geïnteresseerd is in de Schiedamse volkshuisvesting en de rol die de Woningstichting Noordvest daarin vervult is van harte welkom. Tijdens de bijeenkomst gaan we in op het afgelopen jaar en op onze plannen voor de toekomst. Een excursie langs ons woningbezit maakt deel uit van het programma. Zo kunnen we u onze activiteiten en prestaties laten zien. Bent u benieuwd naar onze resultaten en wilt u op 22 april aanwezig zijn, dan kunt u onderstaande antwoordstrook opsturen aan: Woningstichting Noordvest mevr. C.M.C. Hurkmans Postbus 25, 3100 AA Schiedam Wij sturen u dan graag een toegangsbewijs toe. Ja, ik wil aanwezig zijn op de openbare bijeenkomst van Woningstichting Noordvest op 22 april 1997. Naam Adres Postcode Plaats Ik wil graag 1 - 2* toegangsbewijzen ontvangen. Aanmelden tot uiterlijk 3 april 1997. Gewenste aantal a.u.b. omcirkelen. j

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3