SCHIEDAM Wanneer gaat uw spaargeld profiteren van de beurs? 53 94 Lachen om een ramp Over de ziel bij Harmonia The Urn maakt debuut op cd Theatraal Verhaal op vrijdagavond 28 maart in De Teer stoof Leer je intuïtie ontwikkelen Exotisch Koken BURGERLIJKE STAND KUNSTGEBITTEN Actie Amnesty voor gewetensgevangene VSB'BANK HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 19 MAART 199712-1443 SCHIEDAM Groep 65 Schiedam van Amnesty Interna tional gaat zich inzetten voor de vrijlating van Yang Dong-hwa uit Zuid-Korea. Deze gewetens gevangene zit sinds 1985 in de gevangenis. Na een studiereis naar de Verenigde Staten en daarna een reis naar Noord-Ko- rea, werd Yang gearresteerd door de Zuid-Koreaanse over heid. Hij werd beschuldigd van spionage voor Noord-Korea en de beraming van een bomaan slag. Door wekenlange marte ling en psychische druk werd Yang tot een bekentenis ge dwongen. Na een oneerlijk pro ces werd hij ter dood veroor deeld, een straf die later werd omgezet in levenslang. Uit onderzoek van mensenrech tenorganisaties is gebleken dat de aanklachten niet kloppen. Daarom is Yang door Amnesty als gewetensgevangene geadop teerd. Door middel van een schrijfoffensief naar de autoritei ten, de rechterlijke macht en de gevangenisdirectie, wil de Schie- damse Amnesty groep Yang Dong-hwa vrij krijgen. Ook wordt contact gelegd met Yang en zijn familie. Wie wil meehel pen met schrijven, kan contact opnemen met Gerrianne Smits, tel. 2730405 of Patrick Brugge- man, tel 4260635. SCHIEDAM Cor Ferrari verzorgt donderdag 20 maart bij Spirituele Vereniging Harmonia een lezing die als titel heeft 'Je plaats in het universum'. De spreker be handelt onder andere zaken als het ontstaan van de spiri tuele bron en geeft antwoord op de vraag, waar de ziel na de dood blijft. De avond wordt gehouden in Wijkcen trum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 165. Entree 7,50 gulden, aanvang 20.00 uur. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM Het moest er maar eens van komen, vinden de musici zelf. The Urn had in de regio inmiddels een een stevige live reputatie opgebouwd, maar een cd was nog steeds niet voorhan den. Dat gaat nu dus veranderen, want op 21 maart vindt de release plaats van 'The Urn'. Deze debuut-cd is eind '96 opgeno men en begin dit jaar afgemixt in de Silvox Studio. The Urn is een Schiedams/Rotterdamse rockband. Voorman is Rini van Willigen (zang/gitaar), die voor vrijwel alle nummers tekent. Verder bestaat de groep uit Nico de Vos (bas), Ivo Boon (drums) en Willem van der Wall (gitaar). Voorheen hebben zij gespeeld in bands als Tip On In, Anton Geesink Band en New Livin' Blues. De afgelopen twee jaar heeft The Urn regelmatig opgetreden in het club- en kroegencircuit. Ook hebben de heren diverse radio-optredens achter de rug, waaronder 'Leidsekade Live'. Critici prijzen met name het eigen, herkenbare geluid van The Urn. Zo sprak OOR van 'een portie potige R&B en rock' en Rif Raf van 'gedegen composities en gedreven gitaarspel'. Halverwege '96 werd een contract getekend met het Silvox label, hetgeen resulteerde in het debuutalbum dat deze maand ver schijnt. De cd is rijk aan variatie. Tracks als 'Cry myself to sleep' en Make my day' zijn voorbeelden van het blueskarakter van de band, terwijl nummers als 'I was born Leo' en 'Thought I had a flush' meer poppy klinken. Dat de heren ook akoestisch uit de voeten kunnen, bewijzen ze in 'Ordinary blues' en hun bewerking van 'Sister Morphine'. Na de release van de gelijknamige cd gaat The Urn op toernee. Er wordt gespeeld op de volgende locaties: 22 maart cafe Podium (Schiedam), 29 maart De Piek (Vlissingen), 5 april De Souffleur (Leerdam), 26 april Pandemonium (Vlaardingen), 18 mei Bruine Pij (Breda), 25 mei Rotown (Rotterdam) en 31 mei Pulleke (Deurne). SCHIEDAM De grote maatschappelijke betrokkenheid die in alle boeken van Yvonne Keuls naar voren komt, spreekt al jaren een grote groep lezers aan. Romans als 'De moeder van David S' en 'Het verrotte leven van Floortje Bloem' bereikten oplagen van honderdduizenden exemplaren. Vrijdag 28 maart leest de schrijfster in theater De Teerstoof in de voorstelling 'Theatraal Verhaal' fragmenten voor uit verschillende van haar romans en novellen. Het inbeeldingsvermogen van Yvonne Keuls maakt voor de lezer maatschappelijk universele problemen toegankelijk. Zij ver staat de kunst zware onderwer pen als psychiatrische patiënten, oorlogsherinneringen en ver slaafden met humor onder de aandacht te brengen. 'De moe der van David S' werd in acht tien talen vertaald en stond in verschillende landen maanden lang in de top tien. De schrijfster verzorgde lezingen in onder meer Slowakije en Rusland en kon rekenen op volle zalen. Yvonne Keuls: „Het innerlijke conflict dat de moeder van Da vid doormaakt is van alle tijden. Tijdens mijn lezing in Rusland werd iedere zin vertaald, dat vraagt veel geduld van de toe hoorders maar het publiek bleef geboeid luisteren." Hulpverlener De schrijfster hield zich als hulp verlener vijftien jaar bezig met verslaafden en hun ouders en kwam daardoor vaak in aanra king met mensen die allerlei the rapieën ondergingen. „Die per sonen zijn in de regel zeer een zaam, omdat - wil er resultaat worden geboekt - de familie noodgedwongen moet afhaken. Ik had mezelf opgedragen om Nieuw. VSB BeursprofijtSparen. Wèl het rendement. Niet het risico. VSB. Daar kom je verder mee. deze patiënten minstens eenmaal in de inrichting waar zij waren geplaatst - waar dan ook in Ne derland - te bezoeken. Op die manier liep ik tegen omstandig heden aan waarvan ik dacht dat die door iemand op papier moes ten worden gezet. Overigens dacht ik daarbij niet aan mezelf, omdat ik van mening was dat ik niet voldoende van deze com plexe materie afwist." Dat het uiteindelijk toch tot een roman kwam, is te danken aan de directeur van Psychiatrisch Ziekenhuis Bloemendaal. Hij kende het werk van Yvonne Keuls, haar betrokkenheid en was ervan overtuigd dat zij een duidelijk verhaal kon schrijven voor een breed publiek. „Hij bel de mij op met de vraag of ik dit op mij zou willen nemen", zegt de schrijfster. Kommer en kwel Om beslagen ten ijs te komen liep Yvonne Keuls veertien maanden lang mee met het per soneel van het psychiatrische ziekenhuis. „Dat was inderdaad een lange periode, maar korter kon gewoon niet naar mijn ge voel. Dan pas krijg je enig in zicht in het leven van een psychi atrische patiënt. Het typische is wel dat als je er tussenin zit het minder ingewikkeld lijkt dan het in werkelijkheid is en toch is het zeer gecompliceerd. Een patiënt heeft bijvoorbeeld nooit één mankement, maar meerdere. Die mensen belanden in een com plexe situatie. Vaak is het een kwestie van oorzaak en gevolg. En soms weet je al bij voorbaat dat een patiënt die naar huis gaat, weer in omstandigheden terechtkomt die een vervolgop- name rechtvaardigen. Overigens was het niet alleen kommer en kwel tijdens mijn 'stage', want er werd ook veel gelachen." In 1992 verscheen het aangrij pende boek 'Mijnheer en me vrouw zijn gek', waarvan inmid dels 100.000 exemplaren over de toonbank gingen. „Het is geen verslag maar een verhaal van wat zich in zo'n inrichting af speelt", aldus Yvonne Keuls die benadrukt dat fictieve personen de hoofdrol in het boek spelen. „Tijdens het schrijven kruip ik als het ware in de huid van de personages en neem weer af stand als het verhaal af is." Mishandeld De schrijfster heeft alle ellende die zij in haar leven meemaakte niet naast zich neer kunnen leg gen. Ze vertelt dat die betrok kenheid een aanslag op haar ge zondheid betekent. „Nee, als ik schrijven als therapie had geko zen dan hadden mijn boeken er totaal anders uitgezien. Schrij ven is gewoon mijn vak", klinkt het beslist. Yvonne Keuls leest vrijdag 28 maart in De Teerstoof fragmen ten voor uit verschillende boe ken. In ieder geval komt 'Lo- wietjes smartegeld' aan bod. Dit boek is uitgekomen in het (oor- logs)herdenkingsjaar 1995 en ge baseerd op autobiografische ge gevens. Keuls beschrijft hierin de lotgevallen van Lowietje en zijn tijdens de Japanse bezetting mis handelde moeder. Centraal in deze met humor geschreven ge schiedenis staat het gegeven dat leed pas verwerkt kan worden als het bewust wordt ervaren. Ook wil zij aandacht besteden aan haar laatste bundel 'Keul- siefjes'. Dit werk verscheen in december 1996, ter gelegenheid van haar 65e verjaardag en bevat een keuze uit vele cursieljes die zij schreef. Na de pauze is er gelegenheid voor het stellen van vragen. 'Theatraal Verhaal' be gint om 20.30 uur, entree 19,50 gulden. SCHIEDAM In De Erker start dinsdag 8 april van 13.30-16.00 uur een cursus intuïtieve ontwikkeling. Het gaat om een eigen schap die ieder mens weliswaar bezit maar die nauwelijks kans krijgt om zich te ontwikkelen. Anna van Leeuwen, opgegroeid in Schiedam en tegenwoordig woonachtig in Rotterdam, begeleidt de tien bijeenkomsten waarin het omgaan met de eigen energie en intuïtie centraal staan. Actie en ontspanning wisselen elkaar in de lessen af en daarbij wordt rekening gehouden met het persoonlijke energieniveau van de cursist. Voorts wordt ingegaan op het verschil in theorie 'wat denk ik' en 'hoe pas ik dat toe in praktijk'. Ook wordt geleerd hoe men de verschillende energiepunten - dit zijn chakra's en energielagen - kan ervaren. De technieken die in de cursus Intuïtieve ontwikkeling worden toegepast zijn onder meer ontspanningsoefeningen, tekenen en dansen, visualisatie en werken met kleuren. Het cursusgeld bedraagt 300 gulden en dient vooraf te worden betaald. Een betalingsregeling is mogelijk en mensen met een Rotterdam Pas ontvangen 20% korting. Anna van Leeuwen volgde een opleiding bij het Cico en heeft een praktijk als healer/reader. Dit betekent in de parapsychologie het lezen en herstellen van energiepunten bij mensen en dieren. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden, tel. 4203924. SCHIEDAM De cursus Exo tisch Koken, met een gevarieerd aanbod van gerechten, wordt ge geven in een serie van 6 lessen van tweeënhalf uur. Men maakt gerechten klaar uit verschillende landen, die thuis nog eens aan de vakantie doen herinneren, zoals Aruba, India, Turkije, Grieken land, Marokko en Pakistan. De lessen wporden gegeven op woensdag van 19.30 tot 22.00 uur in het Maascollege (Mgr. Nolenslaan 99b). De kosten be dragen 65,- plus ingrediënten- geld. De start is woensdag 2 april. Voor inlichtingen en in schrijvingen kunt men terecht bij Huishoudelijke Voorlichting, Nieuwe Haven 147 te Schiedam, tel. 4264781. Openingstijden van maandag tot en met donderdag van 9 tot 12 uur. SCHIEDAM Toneelgroep de Sphinx speelde vorig jaar met groot succes de produktie 'Elfstedentocht' in de Teerstoof. Vrijdag 21 maart staat de groep weer op de planken met hun yoorstelling 'Op huwelijkse voorwaarden'. Hierin kijkt een jonge Egyptenaar terug op zijn jeugd en zijn toekomst in het buitenland. Wanneer zijn radeloos heid een hoogtepunt bereikt, verschijnt er een vrouw in zijn leven. In het liefdesdrama dat volgt, blijft het onduidelijk of de vrouw eigenlijk wel bestaat. De echtgenoten gaan met elkaar in dialoog, maken ruzie, hebben elkaar lief, trekken elkaar aan en stoten elkaar weer af. 'Op huwelijkse voorwaarden' is een verrassende voorstelling, een zoek tocht naar hoop en liefde waarin illusie en desillusie een centrale rol spelen. Job Schuring speelt zaterdag 22 maart 'Eindelijk'. Zijn humor, muzikaliteit, vertelkunst en onweerstaanbare podiumpersoonlijkheid vallen in zijn nieuwe programma allemaal op de juiste plaats. Hij is snel, ontroerend en uitermate geestig. Het leven is een ramp, maar gelukkig komen daar altijd veel mensen naar kijken en om lachen. In 'Mijn tante en ik' van Erik Beedes en Heddy Lester, wil Tante Wies graag dat haar nichtje haar helpt bij het winnen van een radiospelletje. Hiermee kan zij de titel 'de leukste tante van Neder land' winnen. Als onverwachts Heddy's vrolijke Surinaamse tante Serensia verschijnt, ontstaan er doldwaze situaties. Uiteindelijk is er een adembenemende ontknoping. 'Mijn tante en ik' wordt gespeeld op 23 maart en is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. De voorstellingen voor volwassenen beginnen om 20.30 uur en kaartjes kosten 19,50. De kindervoorstelling begint om 14.00 uur en toegang kost 7,50. Geboorteaangiften van 21 februa ri t/m 8 maart: Sharina G. d.v. Ramzankhan- Smits, Jelmer J. z.v. Noordhoek- Zoetmulder, Robin d.v. Vonk- Bessem, Wanisha A. d.v. Chir- moti-Jhanjhan, Demi d.v. Van Meesen-Vos, Muhammed M. z.v. Aydin-Aydin, Shiniva d.v. Overheul-Offerman, Jikke d.v. Hoppstein-van Tuijl, Ellen M. d.v. Verhart-Witberg, Tommy z.v. Terlouw-Nettenbreijer, Tim z.v. Rietveldt-Berkvens, Jarno z.v. Stigter-Droppert, Laury d.v. Stigter-Droppert, Jan D. z.v. Thielker-Thielker, Yasmine F. d.v. van den Hoek-van Es, Lisa d.v. Gründelbach-Verhoef, De- sirée N. d.v. van Oosten-Kok, Meltem d.v. Babadag-Babadag, Ilias N. z.v. Boutaïbi-Brouwer, Chelsea d.v. Nijman-Reiche, Collin z.v. de Vree-Vink, Lisan- ne d.v. van der Valk-Roelfsema, Kimberly S. d.v. De Vries, Dur- mus E. z.v. Ekinci-Ekinci, Ruge- ro z.v. Vos-Weber, Jippe J. z.v. van Broekhoven-Ruijs, Coen z.v. Eekman-Borgers, Dennis z.v. Posno, Michael J. z.v. Ro- driguez-Dorder, Natasha C.M., d.v. Van Dalen-De Bever, Glenn D.G. z.v. Hosford, Elin z.v. Coli-van Groll, Carola G. d.v. Schreij-Thorn, Tim z.v. den Dulk-van der Kleij Ondertrouwd: J. Romijn 69 jr. en J. de Rooij 65 jr., R. Wagenveld 27 jr. en M. Meijer 30 jr., M. Vriens 26 jr. en D. Liefhebber 23 jr., R. van Vliet 26 jr. en J.P. Scholte 27 jr., J.A. Roose 24 jr. en H.G. van den Beukei 22 jr., D. Roeters 27 jr. en J.H. Steenbergen 24 jr., N. Moerman 29 jr. en M.S. Weg man 29 jr., R. Jansen 28 jr. en J.M.J.S.J. de Man 28 jr., F.H.G.J. Grandia 29 jr. en M.J. Sla 31 jr., A. Maris 44 jr. en A. Konings 46 jr., R.W.G.M. Vora- gen 29 jr. en Y.R.L. van der Graaf 34 jr., H. Florez Londono 38 jr. en M. Pino Gallego 43 jr., S.N. Wolthuis 32 jr. en N. van der Vliet 24 jr., H. Weitering 44 jr. en E. Groenendaal 32 jr., R.A. Vroegop 29 jr. en A. van Leeuwen 26 jr., J. de Jong 25 jr. en J.J.A. Pannekoek 26 jr., J.C. Hernandez Figuereo 21 jr. en M. van der Kleij 24 jr., C.G. Her mans 28 jr. en B.C. Gille 26 jr., M.M. van der Eijk 23 jr. en A. Baas 32 jr., R. Barendregt 32 jr. en M.T. van Berckel Bik 33 jr. Gehuwd: R. van Bokkem 44 jr. en A. Warmerdam 42 jr., E. Hanic 26 jr. en D. Aljic 23 jr., R. Koning 28 jr. en M. Valk 28 jr., F.L. Chin-Hon-Foei 32 jr. en A.D. van der Valk 25 jr., J.F.E. Ray- mann 36 jr. en E.F. Oosthuizen 28 jr., P.J. Kerkhof 29 jr. en P.A.M. van der Meijs 37 jr., E.J.W. Bruinsma 58 jr. en C. Pons 59 jr., G. Flokstra 65 jr. en Nani Salmahni 41 jr., F.M.M. van Dorp 29 jr. en M.dl M. Saro 29 jr., R. Hennink 32 jr. en B.T. Kemper 25 jr., C.L.M. Over- meer 35 jr. en B.A. Brown 30 jr. Overleden: W. Smit man, 86 jr., M. Siebel vr., 82 jr., echtg. v. T. Boelens, J.K.C. Smit vr., 86 jr., geh.gew- .met: J.M.A. van Koppen, H.F. Visser man, 66 jr., K. den Dun nen man, 87 jr., H.J. Frensdorff man, 84 jr., C.J. Veltman vr., 82 jr., J.W. van Doorn man, 64 jr., A.S. Södahl vr., 77 jr., echtg. van J.E. Kapsenberg, K. van Buuren man, 76 jr., J.A.G. Hofman vr., 89 jr., geh.gew.met: J. Zeer, A.H. van Bezooijen vr., 76 jr., geh.gew.met: J. Wijngang, P. van Wijnen vr., geh.gew.met: A. Stöver, P. van den Berg man, 65 jr., B.G. van der Kooij man, 81 jr., W.F. Velthuijzen man, 90 jr., J. van Heerden vr., 76 jr., K. Peters vr., 83 jr., echtg. van W. van der Eijk, A.W. Bagchus man, 79 jr., A. Brouwer man, 93 jr., G.A. van den Ham vr., 83 jr., geh.gew.met: J.K. Vermaat, P.M. Voshol, vr., 74 jr., echtgen., van A. Goedegebuur, P.H. Ka mermans vr., 84 jr., geh.gew .met: A. Lauwaars, J.J. Rieff man, 49 jr., E. Faro vr., 64 jr., echtg. van L. Lagrouw, J.B.J. Fleghaar man, 69 jr., F.T. Schutte man, 90 jr., R. Huijgen man, 2 mnd., B.G. van Velzen man, 82 jr., K. Mastik man, 92 jr., H.C. Wiegman vr., 94 jr., W. Kroone vr., 85 jr., geh.gew.met: C.Noordijk, C.J. Bulsing man, 86 jr., H.E.M. van Dongen vr., 80 jr., geh.gew.met: S. Balog. Nieuwe Haven 131 - 3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 De Schiedams/Rotterdamse rockband gaat ook op toernee. Vrijdagavond 22 maart speelt de groep in café Podium aan de Lange Haven. Auteur Yvonne Keuls kruipt in de huid van haar personages door NANS WOLTERS BEURSINDEX '92-'96. L Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd ge garandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. De graadmeter die hierbij gebruikt wordt is de AEX. Deze index geeft de koersontwikkelingen aan van de 25 belangrijkste Nederlandse aandelen. Om u een indruk te geven wat het rendement kan zijn: de AEX is sinds de start op 1 januari 1983 met gemiddeld 14,3% per jaar gestegen. En over de koerswinst betaalt u geen cent belasting. De genoemde stijging biedt overigens geen garantie voor de toekomst. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel voor meer informatie of een afspraak met een van onze adviseurs op een VSB Bankkantoor bij u in de buurt. Internet: www.vsb.nl i fort/S onderneming 'Schrijven is gewoon mijn vak. Job Schuring met 'Eindelijk' FOTO MEIJNARD SCHEERS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 5