HER DER 'Groenmensen' willen betere kwaliteit én kleur en fleur terug in de perken Vergeet ze niet! Giro 999 Geef voor de vergeten vluchtelingen ■bijtel mannenmode Gekleed zijn is iets anders dan er goed uitzien. 'Natuurlijk tuinieren' thema van Kom in de Kas 199 Rijkswaterstaat tevreden over proef Haringvlietsluizen W OOGADVISEUR PAUL BERG Meer gemeenten naar ombudsman Nieuwe boot voor Bieschbosch collecte' Oogadviseur Paul Berg laat zien wat hij onder service verstaat Kostuums Sportcolberts Pantalons Jacks Overhemden Raadpleeg apotheek bij hooikoorts WOENSDAG 2 APRIL 1997 14-448 Twintig gemeenten krijgen de mogelijkheid om zich aan het eind van dit jaar aan te sluiten bij de Nationale ombudsman. In een brief, die aan alle gemeenten is gezonden, nodigt staatssecre taris Kohnstamm van Binnen landse Zaken gemeenten uit om zich voor deze mogelijkheid aan te melden. Sinds 1 juli 1996 loopt er al een proef, waarbij burgers van zeven gemeenten (Apeldoorn, Ensche de, Katwijk, Oegstgeest, Roer mond, Voorschoten en Weert) terecht kunnen bij de Nationale ombudsman met klachten over hun gemeente. De proef duurt tot 1 januari 1998. Gemeenten die willen meedoen, moeten zich voor 1 september 1997 bij het ministerie aanmel den. De aansluiting gaat dan in per 1 november van dit jaar. De nieuwe rondvaartboot van het Natuur- en Recreatieschap De Hollandse Biesbosch, een elektroboot met 16 zonnecollec toren,is officieel in gebruik geno men. De open elektroboot heeft een capaciteit van 40 personen. Het is daarmee een van de groot ste schepen op zonne-energie in Nederland. NATIONALE i GIRO 11 22 22 2 Groen is 'in', dat blijkt maar weer uit het feit dat de grote natuurorganisaties zojuist be kend hebben gemaakt graag 8,8 miljard te willen voor groene projecten in Neder land. Kilometers wegen, rails en landingsbanen bevolken ons land, en dat kan zo niet langer doorgaan, vinden zij. In het klein wensen wij het zelfde in de stad. We genieten van het gemak van wegen, winkels en uitgaansgelegenhe den, maar vinden een stukje natuur onontbeerlijk. Daarom wordt er nog wel eens emotio neel gereageerd als de ge meente overgaat tot het rooi en van bomen. De gedachte dat er 'maar makkelijk mee wordt omgesprongen' over heerst. De mensen van het Rotterdamse groen kunnen echter niet genoeg benadruk ken dat ze met de grootste zorgvuldigheid te werk gaan. 'Wij zijn geen stelletje barba ren die maar in het rond kap pen en rotzooi laten liggen.' Tijdens het gesprek met de man nen die bij de Rotterdamse groenvoorziening betrokken zijn, blijkt dat ze stuk voor stuk 'lijden' aan bevlogenheid voor hun vak. De één heeft zijn blik sowieso omhoog gericht als hij buiten loopt, de ander voelt een warme gloed door zich heen gaan als hij een zojuist afgerond project van platanen passeert, en een derde bekent dat hij tegen woordig met z'n vriendin in een andere stad winkelt omdat zij het niet kan waarderen dat hij in Rotterdam slechts aandacht voor bomen heeft. Wie wat doet is de burger meest al een raadsel, daarom een korte uitleg. De politiek is de op drachtgever en zorgt voor de budgetten, het ingenieursbureau neemt de planning voor hun re kening, de uitvoerende afdeling is er voor boomverzorging en de werfmanager is verantwoorde lijk voor het beheer van het groen. Ten slotte is er de voor lichter, die de mensen van infor matie voorziet. Daarnaast heeft deze groep te maken met wegen bouwers, leidingbeheerders en het stadsverwarmingsbedrijf en dienen ze rekening te houden met het net van metrobuizen. Een complexe structuur, die de heren als een leuke uitdaging zien. 'Met elkaar moeten we re gelmatig concessies doen, en in Rotterdam gaat dat heel goed,' slaan ze zichzelf daarbij een beetje op de borst. Maar hoe hanteer je de bezwa ren van de Rotterdamse bevol king als hun favoriete boom dreigt te verdwijnen? 'Qua reno vatie maakt het wel wat uit of het een nieuwbouw- of oude wijk is. De populieren in het centrum bijvoorbeeld, die daar vlak na de oorlog zijn neergezet zijn nu aan het einde van hun latijn, dat zien de omwonenden zelf ook wel. Maar in de nieuw bouwwijken staan nog relatief jonge bomen die gewoon te dicht op elkaar staan, daarom moet er gedund worden. Deze bomen hebben nog een heel leven voor de boeg.' Voorbeeld Snel een groene wijk, dus vol- gooien maar was voorheen het idee, en dat levert later proble men op. Zoals in de Rotterdam se wijken Oosterflank en Zeven kamp. De heren noemen het uit dunnen van de platanen op de Evenaar in Zevenkamp qua grootschaligheid en effect een mooi voorbeeld van hoe je op een constructieve manier met het groen kan omgaan. Daar moes ten zo'n honderd bomen ver dwijnen. Ze werden overge bracht naar de Coolsingel, de Prinsenlaan en de Hoofdweg in Capelle aan den IJssel om op nieuw geplant te 'worden. On danks publicaties en een voor lichtingsavond stuitte dit welo verwogen project op verzet. De relatie die mensen met bomen hebben is er immers een van emotionele aard. 'De informatie avond werd bezocht door slechts vier personen. De respons kwam pas vlak voor het rooien. Maar dat is iets dat we incalculeren; men reageert pas als de schop de grond ingaat. Maar als we dan nog eens uitleggen waarom de bomen weggaan, waar ze naar toe gaan, en wat de mensen er voor terugkrijgen, vinden ze het dan toch wel een goed project.' Riool induiken De plataan is de ideale stads- boom, weten de mannen. 'Hij is ontzettend sterk want hij is ge wend zich staan te houden bij rivierbeddingen. Ook is 'ie bijna ongevoelig voor ziektes en kan hij een ouderdom bereiken van zo'n 80 tot 120 jaar. 'Als 'ie er zin in heeft,' zegt de beheerder erbij. Want om tot op hoge leeftijd een mooi aanzien te geven heeft een boom de ruimte nodig om zijn wortels 'uit te slaan' en voeding te zoeken. 'Doe je dat niet, dan zoekt hij elders naar voedsel en veranke ring. Dan is de kans groot dat 'ie een riool induikt of de krui pruimte van een woning, 't Gaat wel eens zo ver, dat ze bij het vervangen van de riolering de oude buizen laten liggen, om de wortels van de boom niet te be schadigen.' Soms krijgen oude bomen hulp middelen zoals de Breyten Brey- tenbachboom bij de Westersin gel die omringd is door lucht roosters. Nu dit onderwerp is aangehaald, begint de groep en thousiast te vertellen over de oudste bomen, waarvan Rotter dam er nog aardig wat heeft staan. Leeftijden van 100, 150 en zelfs 350 jaar zijn geen uitzonde ring. Een terugkerend fenoneem is de vraag of een boom nog bestaans recht heeft of niet. 'Een .unieke boom heeft symboliek, dus blij ven we tot het uiterste doorgaan om hem te behouden. Hierbij is de methode Raad van belang, waarbij een waardetoekenning aan de boom wordt gegeven, die los staat van emotionele rede nen. Waar 't om gaat is de inves- teringswaarde en boomwaarde bepaling is de beste methode vol gens groenminnend Nederland. Daardoor kan een bodemproce dure ook tot aan het Hof gaan. 't Is een methode die ook door verzekeringsmaatschappijen is erkend.' Wat de groenvoorziening be treft, is er in het denken ten opzichte van vroeger wel het één en ander veranderd, blijkt tij dens het gesprek. 'Aan natuur- verwildering deed men vroeger niet in de stad. Er is een hele generatie opgegroeid met 'opge ruimd staat netjes'. Dus als wij nu takken laten liggen, vinden zij dat rotzooi, 't Is echter heel strak geregisseerd, 't is niet niets doen. Dat betekent een cultuuromslag, ook voor het groenvoorzienend personeel.' Tenslotte: waar zijn die prachti ge rozenperken gebleven die je vroeger veelvuldig passeerde? De heren vertellen dat op deze perken is bezuinigd, maar verze keren mij dat ze weer terugko men. 'De mensen waarderen dat juist. Ze zien graag viooltjes en rozen, dus komt er weer meer fleur en kleur tussen het groen.' m. (j oede zorg voor uw ogen staat bij Paul Berg JL. op de eerste plaats. Maar wat als u niet in staat bent naar óns te komen? Dan |Éjf^ komen wij gewoon naar u toe! De BRILTAXI van Oogadviseur Paul Berg komt u halen en brengt u netjes weer thuis. Deze service is bovendien geheel gratis! Belt u gerust voor een afspraak met de BRILTAXI van Oogadviseur Paul Berg. Stichting Vluchteling, Den Haag uw ogen in goede h an d e n Mgr. Nolenslaan 418 - 3119 EL SCHIEDAM (OIO) 473 53 84 Ook in GROTE maten, t/m maat 62! Dit geldt voor; Hier zelfs t/m mt. 64! en lengtematen t/m 57! Ook in katoen, spijkerbroek en korte broek o.a. Melka in korte- en halflange modellen 179. Ledüb - Melka - Elmior t/m mt. 48 en mouwl. 7 veranderingen worden op eigen atelier gratis uitgevoerd Groenelaan 81-83, Schiedam. Tel. 010 - 4268678 (maandag gesloten). Nog een paar maanden, en het is weer zomer. De meeste mensen krijgen bij het woord 'zomer' visioenen van zon, zee en strand. Voor hooikoortspatiënten bete kent de zomer niezen, rode ogen en een loopneus. Maar ook nu, in het voorjaar, kunnen de klachten optreden. Met enkele eenvoudige maatregelen kunnen hooikoortspatiënten de ergste klachten verminderen. In de apotheek kunnen mensen met hooikoorts terecht voor advies én voor geneesmiddelen om de klachten te verminderen. Hooikoorts is een vorm van al lergie die wordt veroorzaakt door stuifmeelkorrels, zoge naamde pollen. Negentig pro cent van de klachten wordt ver oorzaakt door stuifmeel in gras sen. Stuifmeel zit bovendien in bomen, bloemen en granen. Bij het inademen van de pollen ra ken de slijmvliezen in de neus- en keelholte en die van de ogen geïrriteerd. Een loopneus, nies buien en branderige, tranende ogen zijn vaak het gevolg. Hoe; het lichaam precies reageert, ver schilt per persoon en is dus moeilijk te voorspellen. Pollen hangen vooral tijdens de bloei periode in de lucht, dus mensen met hooikoorts hebben vooral last in de zomermaanden en het voorjaar. Bij de apotheek kan men terecht voor advies. In bepaalde geval len is het beter met uw huisarts contact opnemen. Bijvoorbeeld bij benauwdheid, een rood. ge-, zwollen en pijnlijk oog of als kinderen voor de eerste keer klachten hebben die wijzen op hooikoorts. I De twintigste landelijke open dag van de (glas)tuinbouw Kom in de Kas wordt gehouden in het weekeinde van 5 en 6 april. Het thema van 1997 is 'Tuinbouw: natuurlijk vakmanschap'. De or ganisatoren van Kom in de Kas: LTO/NTS-Glastuinbouw, het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en het Bloemen bureau Holland zullen de circa driehonderd deelnemende tuin ders oproepen om vooral de na tuurlijke aspecten van hun vak manschap te tonen. Inmiddels hebben zich meer dan twintig regio's aangemeld. Ver wacht wordt dat dit aantal nog zal oplopen tot circa dertig deel nemende tuinbouwgebieden. Jaarlijks bezoeken meer dan 160.000 mensen de tuinbouwbe drijven. De afgelopen jaren zijn het voor al voorbeelden van moderne tuinbouw-technologie geweest die tot motto werden gekozen. Verleden jaar stond Kom in de Kas in het teken van de energie- efficiëntie. In 1997 is voor de natuurlijke aspecten van het tuindersvak gekozen omdat blijkt dat de bezoekers van de agrarische open dag steeds meer informatie wensen over de biolo gische processen bij de groei en bloei van gewassen en over de milieuvriendelijke gewasbescher mingsmethoden. Nederland neemt met dat laatste wereldwijd een leidende positie in. Inmiddels worden verschil lende producten uit de voedings- tuinbouw onder het officiële Agro Milieu Keur op de markt gebracht. Een groot deel van de bloemenkwekers werkt volgens het Milieu Plan Sierteelt (MPS) terwijl de groententelers zich richten naar MBT, Milieu Be wuste Teelt. LTO/NTS Glastuinbouw gaat de deelnemende regio's advise ren ook groenten- en bloemen- detaillisten uit te nodigen omdat deze een belangrijke schakel zijn tussen kweker en keuken. Zo doende kan de consument dan ook in de winkel informeren naar de wijze waarop zijn groen ten, bloemen of planten worden geproduceerd. Voor 1997 is de hommel, de na tuurlijke 'bestuiver' in de vrucht- groententeelt, gekozen als sym bool voor Kom in de Kas. Rijkswaterstaat is tevreden over het verloop van de proef met het inlaten van zeewater via de Ha ringvlietsluizen. Van maandag 10 maart 14.20 uur tot zaterdag 15 maart 5.15 uur hebben de sluizen zowel bij eb als bij vloed opengestaan met een sluisope- ning van 900 m2. Het gevolg was dat zout water het Haringvliet is binnengestroomd en dat het ver schil tussen hoog en laag water in het Haringvliet, het Hol- landsch Diep en de Biesbosch groter was dan normaal. De zoutgehalten dicht bij de bo dem van het Haringvliet waren hoger dan aan het wateropper vlak. Deze resultaten stemmen in grote lijnen overeen met de verwachting die was gebaseerd op berekeningen met behulp van een computermodel. De verzoeting is na het beëindi gen van de proef snel verlopen. Hierdoor kon ook de inname van drinkwater door de NV Del tanutsbedrijven worden hervat. door EMMY FONS verstandelijk gehandicapten Samen leven, samen zijn. Dat is samen genieten. Met elkaar en van elkaar. Samen lachen. Samen huilen. Samen spelen. Samen werken. Samen leren. Ook verstandelijk gehandicap ten wonen het liefst thuis. Samen met hun ouders of samen in een gezinsvervangen de woning. Maar dat kan alleen als we óók samen delen. Deelt u mee? hahvomz T.N.V, STICHTING NKGG, UTRECHT BRILTAXI 4 v I u c h t e i i •ft i-i De hommel, als de natuurlijke 'bestuiver'in de vrucht en groententeelt is gekozen als symbool voor Kom in de Kas 1997.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11