SCHIEDAM Wanneer gaat üw spaargeld profiteren van de beurs? Voetjes van de vloer De aarde verbeeld Cabaret en poppenspel Jaarconcert Windkracht 10 Kunstuurtje Vloerverhaal en knipselwanden Uitbreiding drumfanfare Harpe Davids Autobedrijf Nooteboom weer Golden Seat Dealer Tuinen voor senioren Marcel Möring op vrijdag 4 april te gast in Schiedam Plezier van de kwast KUNSTGEBITTEN Zakelijk bekeken VSB'BANK HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 2 APRIL 199714-1442 Nieuw. VSB BeursprofijtSparen. Wèl het rendement. Niet het risico, SCHIEDAM Het harmonie orkest Windkracht 10 geeft za terdag 5 april voor de zevende keer een concert in de Ark aan het Hargplein 101. Het orkest staat onder leiding van Anton van Oosten. Windkracht 10 brengt deze keer een bijzondere combinatie van Barokmuziek en Dixieland ten gehore. De werken worden uit gevoerd door het blaasorkest en enkele solisten. Het programma vermeldt onder meer een trom petconcert van de Hongaarse componist Jonak, muziek van Hindemith en de 'Lincolnshire Posy' van Percy Grainger. Het concert begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt tien gulden. SCHIEDAM Onder het motto 'Kunstuurtje' organi seert het Stedelijk Museum donderdag 3 april voor be langstellenden een rondlei ding over tentoonstellingen van moderne kunst. Deze keer staat de expositie 'L'Homme sucré, tekeningen uit de collectie Cees van der Geer' centraal. Deze exposi tie is tot en met 11 mei in het museum te zien. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de eigen Cobra-collectie van het Stedelijk Museum. Het kunstuurtje begint donder dag om 14.00 uur en deelna me is gratis. SCHIEDAM In Pand Pau- lus, aan de Korte Haven 125, is vanaf 6 april een opmerkelijke expositie ingericht met werken van de Engelse Annabel How- land en de Oostenrijker Gott fried Hundsbichler. Beiden stu deerden begin jaren '90 dan de Jan van Eijck Akademie te Maastricht. Gottfried Hunds bichler heeft op de vloer van Pand Paulus het verhaal 'Der Traum' geschreven. Annabel Howland presenteert kleurrijke knipselwanden. De expositie wordt zondag om 16.00 uur geopend. Vervolgens kan men de tentoonstelling be zoeken tot en met 27 april. De openingstijden zijn van donder dag tot en met zondag tussen 13.00 en 18.00 uur. SCHIEDAM De Chr. Mu ziekvereniging Harpe Davids heeft dringend behoefte aan uit breiding van de drumfanfare. Op dit moment bestaat de drum fanfare van Harpe Davids uit trompetten, bartons, trombones, bassen en slagwerk. Uitbreiding wordt gezocht met het instru ment Es-hoorn of cor-hoorn. Dit blaasinstrument heeft een zachte, warme klank. Bij Harpe Davids bestaat de mogelijkheid om dit instrument te leren bespe len. De drumfanfare bestaat voorna melijk uit jonge muzikanten. Zij oefenen iedere vrijdagavond vanaf 19.30 uur in het vereni- gingsgegbouw 'De Tamboerijn', aan het Nijhoffplein 22. Voor belangstellenden voor het leren bespelen van de Es-hoorn heeft Harpe Davids een instrument beschikbaar. Bovendien kan men deelnemen aan een oriënta tiecursus 'hoorn' (kosten 50,-). Deze cursus omvat acht lessen en start bij voldoende deelname. De minimum leeftijd voor de muzikanten is 10 jaar. Geïnteresseerden kunnen zich voor meer informatie wenden tot het secretariaat, telefoon 4715959 of 2730721. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM Jaarlijks be noemt Seat een select aantal autobedrijven in heel Europa tot Golden Dealer. Dit geldt als erkenning voor een uitste kende bedrijfsvoering, onder meer op het gebied van ver koop en service. Autobedrijf Nooteboom werd onlangs voor de zevende keer tot Golden Dealer uitgeroepen door de Seat-directie in Spanje. „Ons hele team heeft daar zijn steentje aan bijgedragen", al dus bedrijfsleider T. Spruit. „De plaquette die bij deze er kenning hoort, werd daarom uitgereikt tijdens een feestelijk ontbijt waaraan al onze men sen deelnamen." Om extra aandacht te vestigen op de Golden Dealer in Schie dam organiseert Seat een spe ciale accessoires-show, waarbij bij aankoop van enkele nieuwe Seat-modellen gratis artikelen ter waarde van 2000 gulden worden weggegeven. Alleen de montage komt voor rekening van de klant. Deze actie loopt tot en met 30 april. Autobedrijf Nooteboom is gevestigd aan de Zwaluwlaan 84 (tel. 4708122). BEURSIHDEX '92-'96. j SCHIEDAM Openbare ba sisschool De Gorzen heeft sinds vorige week een nieuw logo en dat feit was samen met de af sluiting van een kunstproject aanleiding voor een gezellig feestje. Het nieuwe vignet symboliseert de veilige weg die de 275 jonge en oudere leerlingen van De Gorzen gezamenlijk afleggen. De twee voeten die het beeld bepaalden van het oude logo staan in de vernieuwde versie nog altijd centraal. Wethouder A. Wiegman had er een ritje naar Zuid voor over om het nieuwe schoolembleem, dat prominent op de buitenmuur van de school staat, te onthul len. Hij greep die gelegenheid meteen aan om de negen schil derijen te bekijken waaraan kin deren uit alle groepen de laatste weken keihard hebben gewerkt. Als thema was gekozen voor 'spelende kinderen' en dat on derwerp werd zowel door vier- als twaalfjarigen vakkundig uit gewerkt. De panelen, die zijn aangebracht op het gebouw, ge ven een leuk inzicht in de mate van ontwikkeling van tekenen bij jonge kinderen. De wethou der was behoorlijk onder de in druk van de prestaties en hij maakte een praatje met de jonge kunstenaars. Maar er was meer te doen op de school. Leerlingen uit de boven bouw gaven een demonstratie stijldansen en voorts werden in workshops poppen en collages gemaakt. De voetjes konden even van de vloer toen onder leiding van Saskia Kunstman een schoolorkestje optrad. Ook werden twee Engelse liedjes ge zongen. In het 'restaurant' op de gang kon men niet alleen iets drinken maar ook een tentoon stelling van kunstboeken be zichtigen. Na afloop van het feest was de schoolleiding van basisschool De Gorzen dik tevreden, want meer dan 300 mensen hadden de moeite genomen een bezoek te brengen aan de school. SCHIEDAM Els Lorwa (keramiek), Gert Strengholt (grafiek) en Lea Wijnhoven (keramiek) exposeren van 5 april tot en met 10 juni in Galerie Distanza, aan de Dam 1De gezamenlijke expositie is getiteld 'De aarde verbeeld'. Els Lorwa exposeert beelden en objecten van verschillende materia len, waaronder gerecycled hout en ijzer. Mensen, natuur en vooral de materialen zelf vormen haar belangrijkste inspiratiebron. Om de kleurschakeringen zo natuurlijk mogelijk te houden, werkt ze met oxydes en verschillende vormen van primitief stoken. Gert Strengholt maakt mysterieuze litho's met zowel figuratieve als abstracte elementen. Aspecten van de natuur op aarde, vooral water, zijn regelmatig terugkerende onderwerpen in zijn positief bedoelde werk. Lea Wijnhoven heeft een aantal objecten gemaakt, met de aarde als onderwerp. Het zijn aardse bolvormen met toegevoegde onderdelen in de vorm van dieren, mensen en watervalletjes. Daarnaast toont Lea beelden van vrouwen, uitgevoerd in steengoed vermengd met eierdozenmateriaal. De tentoonstelling is geopend van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM Op de tuincomplexen 'Landvreugd' en 'Vijfsluizen' is deze week het project 'Tuinieren voor 55-plussers' begonnen. Het project loopt tot 1 november en is bestemd voor senioren die het belangrijk vinden om op een eigen stukje tuin van 40 vierkante meter natuurvriendelijk te tuinieren. Belangstellenden kunnen een folder opvragen bij de heer Van Leeuwen van de Hoofdafdeling Groenvoor ziening en Natuur, tel. 2465521. SCHIEDAM Theater de Teerstoof heeft voor het komend weekeinde drie voorstellingen geprogrammeerd. Het cabareteske gezelschap Schudden voor Gebruik speelt vrijdag 4 april de voorstelling 'Geschud'. De Jong en Van San ten vullen het podium met beeld, mimiek en fysieke kunsten. Er wordt wel gesproken, maar de heren laten liever hun lichaam spreken. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 19,50. Zaterdag 5 april geeft het duo Basterd een try-out van hun nieuwste productie 'Onvoor waardelijk'. Eerder had Basterd al veel succes met het program ma 'Complex'. Deze keer staan vrouwen centraal. In de voor stelling wordt de appel definitief geweigerd en wordt de overbo digheid van het bestaan van het vrouwelijk geslacht eindelijk op hoog niveau genuanceerd be sproken. Beide heren hebben al jaren geen vriendin kunnen krij gen, maar dat staat los van de inhoud van het programma, be zweren ze. De voorstelling be gint om 20.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt 19,50. Voor kinderen vanaf 3 jaar speelt Poppentheater Pandora zondag 6 april 'Het geheim van de Groene Kool'. De verhalen- vertelster heeft zakken vol met spullen bij zich, waaronder een dik uitklapboek. In dit boek zit een verhaal van vader en moeder Konijn. Zij willen graag babies, maar de wieg blijft helaas leeg. Moeder Konijn wil daarom wat babies bij de buren vragen, maar die weigeren. Dus gaat moeder verder zoeken. Ze komt echter met de vreemdste figuren thuis. De ene baby is te groot, de ande re te klein en een derde is wel heel erg wild en stout. En de vos stuurt alles in de war met zijn geintjes. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,50. SCHIEDAM „Schrijven is een talent dat alleen goed uit de verf kan komen als het ook ten volle wordt benut. Het is dan ook niet zozeer een dag als wel een levenstaak, waarin naar mijn stellige overtuiging geen plaats is voor hobby's, uitgaan en meer van dat soort bezigheden. In de praktijk echter blijkt dat maar weinig begaafden het kunnen opbren gen om zich voor honderd procent aan het schrijven te wijden", aldus Marcel Mö ring. Komende vrijdag leest hij voor uit eigen werk tijdens de vijfde Schrijversavond dit seizoen van boekhandel Mer- curius en de Openbare Biblio theek. De lezing is een onder deel van Mörings omvangrij ke tournee ter gelegenheid van zijn jongste geesteskind 'In Babyion'. Deze lijvige roman verhaalt de familiekroniek van het joodse geslacht Hollander, voorheen Levie. De lezer wordt meegeno men op een trektocht die hem in drieëneenhalve eeuw door Polen, Duitsland en via Rotterdam naar de Verenigde Staten voert. De hoofdpersoon uit het boek, Nathan Hollander, krijgt tijdens zijn verblijf in een jachthuis in de bossen van Oost-Nederland re gelmatig bezoek van zijn verre voorvaderen oom Chaïm en neef Magnus. Het huis is een ge schenk van zijn lievelingsoom Herman, die het hem naliet on der de testamentaire voorwaarde dat hij er zijn biografie zou schrijven. Als het manuscript ge reed is, neemt de zestigjarige Nathan zijn dertigjarig nichtje Nina - die tevens zijn literaire agent is - mee naar het huis om het geschrift door te nemen. On derweg naar het huis loopt hun auto vast in de sneeuw en moe ten ze de tocht te voet voortzet ten. De barre weersomstandig heden maken een gedwongen verblijf van vijf dagen in het spookhuis noodzakelijk. Buurmeisje Marcel Möring werkte vijf jaar lang iedere dag volgens een strak werkschema aan het boek. „Daarbij had ik assistentie van verschillende mensen. Zo heeft onder anderen mijn buurmeisje de nodige research voor het boek verricht." De schrijver is het niet eens met sommige critici die van mening zijn dat het ver haal wel wat korter had gekund. „Dit is wat er oorspronkelijk is overgebleven na zorgvuldig overwogen te hebben wat wel en niet in het boek terecht zou ko men. Daarbij moest ik soms be sluiten juist geslaagde passages niet in het boek op te nemen. Het kan zijn dat je iets schrijft dat - hoe mooi het resultaat ook mag zijn - tegelijkertijd maakt dat je niet verder kunt met het verhaal. Dan zit er niets anders op dan het geschrevene in de prullenmand te doen belanden. 'Kill your darlings' heet dat in vaktermen." Marcel Gerard Möring ziet op 5 september 1975 het levenslicht in Enschede in wat hij zelf om schrijft als een 'upper middle- class' milieu. Vader verdient eerst als directeur en later als zelfstandig bedrijfsadviseur de kost. Hoewel zijn moeder joods is, doet het gezin weinig aan het geloof en worden alleen de tradi tionele feesten gevierd. Toch ontwikkelt hij al op jonge leeftijd een grote belangstelling voor joodse, religieuze teksten zoals het Oude Testament. „Bij de tot standkoming van 'In Babyion' heb ik dankbaar geput uit deze enorme verhalenbron." 'Mijn God' Op zijn dertiende besluit Möring de pen voorgoed ter hand te nemen. Hij begint met het schrij ven van poëzie. Op de middelba re school blinkt hij dermate uit in Nederlands - voor zijn opstel len haalt hij regelmatig een tien - dat hij vrijstelling krijgt voor deze lessen. Voordat hij zich daadwerkelijk louter en alleen aan het schrijven kan wijden heeft Marcel Möring een groot aantal losse baantjes. Zo is hij ondermeer archivaris bij de olie maatschappij NAM, ober en aardappelcontroleur. „Al deze baantjes komen mij tijdens het schrijven goed van pas, omdat ik weet hoe het er in bepaalde be drijven achter de schermen aan toegaat." Gedurende de voorbije boeken week - met als thema 'Mijn God' - reisde Möring het hele land door om lezingen te geven. „Soms wel twee op een dag. Daarbij verbaasde ik mij telkens over het feit dat het thema zo leefde. En behalve op kartonnen engeltjes werd ik overal getrak teerd op de vraag of ik in God geloof. Iets wat ik niet doe, en waar ik mij trouwens ook hele maal niet mee bezig wil houden. Volgens mij zijn er belangrijker zaken om bij stil te staan." Buiten 'In Babyion' schreef Mö ring tot nog toe vier boeken. Voor twee daarvan ontving hij literaire prijzen. Allereerst voor zijn debuutroman 'Mendels erfe nis' in 1991. Twee jaar later was het wederom raak en ontving hij de AKO-literatuurprijs met de roman 'Het grote verlangen'. De Schrijversavond met Marcel Möring wordt gehouden in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein. Aanvang 20.15 uur. De toegang bedraagt 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij boekhandel Mercurius en in fili aal Noord van de Openbare Bi bliotheek. Onder de aanwezigen worden een gesigneerd boek en een bibliotheekabonnement ver loot. SCHIEDAM Onder de titel 'Het plezier van de kwast' is in het Filmhuis tot en met 3 mei een expositie ingericht met werk van Vincent Westerhuis. Vincent Westerhuis, sinds 1995 woonachtig in Schiedam, schil dert al sinds zijn tiende levens jaar. In zijn schilderijen is hij op zoek naar een balans tussen sne- timent en vorm. Deze zoektocht vertaalt zich in zijn schilderijen in vaak strenge ordening, die op het eerste gezicht uitmondt in paradoxen en onbegrijpelijke combinaties. Vincent probeert met deze combinaties zowel ge voel als beheersing uit te druk ken. Vincent Westerhuis schildert meestal met olieverf op linnen, met een voorkeur voor felle, hel dere en soms zoete kleuren. De expositie toont een selectie van tien doeken van verschillende formaat. De werken zijn te koop. De expositie is geopend op vrij dag van 20.30 tot 21.30 uur en op zaterdag van 20.00 tot 20.30 uur. VSB. Daar kom je verder mee. Nieuwe Haven 131 - 3116 AC Schiedam - Tel. 010-4261417 doorCHRIT WILSHAUS Wethouder Wiegman onthult het nieuwe logo aan de buitenmuur van basisschool De Gorzen. Trotse medewerkers tonen de plaquette. 'Schrijven is een levenstaak' Schudden voor Gebruik FOTO RENÈ VAN DER WEERD Gewezen aardappelcontroleur Marcel Möring: 'Wat goed is komt soms niet in het boek. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd ge garandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. De graadmeter die hierbij gebruikt wordt is de AEX. Deze index geeft de koersontwikkelingen aan van de 25 belangrijkste Nederlandse aandelen. Om u een indruk te geven wat het rendement kan zijn: de AEX is sinds de start op 1 januari 1983 met gemiddeld 14,3% per jaar gestegen. En over de koerswinst betaalt u geen cent belasting. De genoemde stijging biedt overigens geen garantie voor de toekomst. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel voor meer informatie of een afspraak met een van onze adviseurs op een VSB Bankkantoor bij u in de buurt. Internet: www.vsb.nl i flOrtU onderneming

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9