Licht op lichtmetalen wielen Exclusieve Toyota Starlet Red haalt bezem door uw auto Ook Volkswagen blijft op uw kleintjes letten BMW M roadster Op pad met de Peugeot 406 SLD i Makkelijk parkeren bij Opel met Park-pilot •m Auto kort Auto - Verkeer - Sport - Onderhoud - Techniek mi WOENSDAG 9 APRIL 1997 15-444 ColofOTT redactie service Lueekbladen uuegener exclusief en voordelig; Toyota Starlet Red. 21TM0 -/ vormgevmgs- gewetd is dërwmief y\ li to Mob iel Deze pagina werd in opdracM van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4699362 Brochure en Wielen* Pas' moeten keuze verbeteren en vergemakkelijken. Volgens de Vaco is de kennis van consumenten over lichtmetalen wielen onvoldoende. Daardoor profiteert de autorijder niet maximaal van de voordelen van aluminium wielen. Om daarin verandering te brengen startte onlangs een voorlichtingscampagne. Lichtmetalen wielen dragen niet alleen bij aan de styling van de auto maar hebben ook technische voordelen. Zo bieden ze een beter maatnauwkeurigheid en zijn ze vormvaster. Ook kennen lichtmetalen wielen een betere warmtegelei- ding, waardoor band- en remsysteem minder zwaar belast worden. Lichtmeta len wielen zijn daarnaast uitstekend geschikt voor recycling. In de praktijk blijkt echter vaak sprake te zijn van door de consument onjuiste montage of een verkeerde wiefband combinatie. De campagne moet aan deze problemen een einde maken en bestaat uit twee onderdelen. Enerzijds de brochure 'Alles over lichtmetalen wielen', vooral bedoeld voor de vakhandel en anderzijds de 'WielenPas' bedoeld voor de consument, een garantiekaart die de koper de verzekering moet geven omtrent kwaliteit en keuze. Bij de Toyota dealers staat sinds kort een bijzondere versie van de Starlet: de Starlet Red. Het is een sportieve uitvoering van de Starlet die in een beperkte oplage leverbaar is. Uiterlijk onderscheidt de 'Red' zich door de rode lak, de flankbeschermers met rode accenten, de in kleur gespoten bumpers en de 14 inch lichtmetalen velgen met 17üj60 Yokohama banden. Verder is deze 'Limited Edition' voorzien van airbag, stuurbekrachtiging, dakspioler, dakentenne en rode dashboard accen ten. De Toyota dealers rekenen voor al deze extra's (normaal: fl. 3.050,-) slechts een prijs van fl. 500,-. Daarmee komt de Starlet Red op 24.995,- gulden. De Starlet Red is te zien tijdens de Lenteshow van de Toyota dealers. Wie langs gaat voor een proefrit kan bovendien op een aardige verrassing rekenen: want terwijl u de 'Red' uitprobeert, wordt uw huidge auto gratis gewassen. Het lijkt wel voorjaarsschoonmaak! Niet alleen 's lands grootste kruidenier let op de kleintjes ook Volkswa gen houdt rekening met kinderen. Zeker nu de zomervakantie weer in het verschiet ligt en het vooruitzicht van lange autoritten de vakantie vreugde van menig ouder al bij voorbaat bederft. Hoe je die proble men kunt voorkomen toonde Volkswagen onlangs in Genève met de designstudie Sharan 'Kid'. Het geheim zit'm. vooral in het interieur. Drie van de zeven stoelen zijn uitgerust met een geïntegreerd kinderzitje met extra hoofdsteun. Om te veel instraling van warmte en zonlicht te voorkomen is de Sharan 'Kid' vanaf de El- stijl voorzien van groen warmtewerend glas. Bovendien behoort een volautoma tische airco tot de standaarduitrusting. Verder is de wagen uitgerust met drie opvallende en kleurige rugzakken. In de 'Kid-box' is er plaats voor extra spulletjes en een uitschuifbaar schrijfblad en walkmanaansluiting zorgen ervoor dat iedere autorit snel verloopt. Met zo'n 'touringcar' wordt iedere vakantierit een 'privé schoolreis'. Of Volkswagen deze uitvoering ook daadwerkelijk op de markt gaat brengen, is niet bekend. Naast de vorig jaar geïntroduceerde BMW Z3 roadster met 1.8 of 1.9 liter motor, zijn er nu ook mogelijkheden voor diegenen die open rijden met nog meer paardenkrachten willen combineren. Vanaf dit seizoen heeft BMW haar modellenpro- gramma uitgebreid met de BMW Z3 2.8 èn het topmodel, de M roadster. Deze ultieme sport- roadster is uitgerust met de BMW M3 motor, met een vermogen van 236kW (321 pk). De standaarduitrusting van de M roadster is omvangrijk. Van elektromechanisch bediend ca- briodak, M onderstel, sportstoelen, lichtmetalen M wielen, nappa lederen bekleding, ABS, airbag voor bestuurder en passagier tot boordcomputer, het js allemaal standaard. Ook de prijs is exclu sief: 147.500 gulden. Een perfecte zakenman i lis- Door Anjès Verhey Strak in een donkerblauw kostuum, met een vleug elegance en een dyna misch voorkomen. Zo kan de Peugeot 406 sedan het best omschreven worden. Hij gaat een weekje met me mee om me te overtui gen van het feit dat je ook met een 75 pk sterke die selmotor probleemloos en vooral zuinig overal kunt komen. Tussen de vele 'bolle' soortgenoten is zijn relatief strakke lijn bijna een verademing. In deze vorm, dus met zo'n zuini ge spaarbrander is het een typische gebruiksauto die je behalve comfort en vierpersoons ruimte ook behoorlijke presraties biedt. De geteste uitvoering was op mijn verzoek slechts summier uitgerust. Dus moesten de zijspiegels en de voorzijruiten nog heel gewoon met de hand worden bediend. Heel vreemd, na een paar dagen ben je daar weer aan gewend en je mist die gadgets eigen lijk helemaal niet meer. Ik vermoed dat dat mede komt door het hoge niveau van het totale comfort in deze 406- Aan de basis van dat comfort staat de ruimte. Zowel voor als achter stap je heel makke lijk in. Voorin vind je als be stuurder snel een lekkere zit- houding. De stoel is traploos verstelbaar en het stuur kan aansluitend nog in hoogte worden versteld. Achterin een lekker gevorm de bank met middenarm- steun waarachter het obligate skiluik. Stoelen en bank zijn on-Frans stevig en bieden ook zijdelings voldoende steun. In deze 'simpel-uit voering' geen zithoogtever stelling en geen verstelbare lendesteun. Beiden heb ik niet gemist. Het interieur is uitermate functioneel inge richt. De grijzen en zwarten roepen echter geen tristesse op. De Peugeot laat zich heel eenvoudig bedienen. De pe- dalerie heeft een wat lange slag maar vergt weinig voet- 0 Tussen atttst kracht hetgeen met het oog op de dagelijkse portie file goed van pas komt. De bestu ring is tijdens rangeren aan genaam licht en wordt op snelheid gevoeliger en strak. Bij keren op een weg rekening houden met een behoorlijke draaicirkel (11.45 m). De remmen zijn heel precies te doseren, vergen zelfs bij een onverwachte noodstop geen overdreven pedaaldruk. Om van start te gaan ontsluit je via de standaard centrale vergrendeling het portier, je gaat zitten en trekt links on der het dashboard een knopje open. Aan de binnenzijde daarvan een toetsenpaneel. Met deze toetsen toets je ver volgens de voor de auto gel dende viercijferige startcode in. Een eerst nog rood op gloeiend lampje gaat uit, een groen gaat aan. Nu kun je de sleutel verder draaien en de auto start. De dieselmotor, een vierpit- ter met turbolader maar zon der intercooler, loopt meteen mooi rond en maakt ook bij lagere temperaturen weinig dieselgeluid. Eenmaal op temperatuur trekt hij vlot door de vijf versnellingen om (in een buitenland) bij onge veer 165 knyh op de teller aan zijn maximum te komen. Van stilstand naar 100 knyü duurt bijna 18 seconden. Ondanks deze lage waarden heb je maar zelden het gevoel 'te kort te komen'. Je past als vanzelf je rijstijl aan bij de prestaties, daarbij geholpen door het comfort en de rust in het interieur. En niet te ver geten de blijvende vreugde die je telkens weer ten deel valt bij het tanken. Zelfs bij fors gereden trajecten zal het verbruik zelden meer dan 1:15 zijn. Bij normale 10Q420 km-inzet is 1:17 a 18 niet denkbeeldig! Het rijden met zo'n royale Fransman blijkt een voortdu rend genot. De auto laat zich, binnen de beperkte grenzen van het mogelijke, bijna spor tief rijden. Hij helt in bochten nauwelijks en is een ideale alledaagse vriend. De auto is goed en degelijk afgewerkt. Er zijn binnen voldoende op- berg- en aflegvakken en ach terin zijn ook hoofdsteunen (standaard) aangebracht. De traktie op droge weg is prima, op wat vochtige ondergrond moet je iets voorzichtiger met het gas omspringen want de trekkracht (koppel) komt er al bij relatief weinig toeren vol in. De 406 diesel neemt in deze 75 pk-uitvoering zonder mokken een geremde caravan van 1200 kilo mee. Daarmee zijn we bij het sluitstuk aan gekomen. De uitstekend toe gankelijke berging die in nor male toestand al 430 dm3 kan bevatten. Door de in twee on gelijke delen om te klappen achterleuning is dat volume nog aanzienlijk uit te breiden. Hoewel je natuurlijk aan alle kanten meer moet betalen voor zo'n zuinige zeifont- brander (basisprijs fl. 44.900,00) vormen de actiera dius - 1120 kilometer met een tankvulling van 70 liter en het zeldzame tanken natuurlijk een voortdurende bron van vreugde. Kortom, in deze vorm en uit monstering is de Peugeot 406 turbodiesel een begerens waardige auto. 406 een i mmg of f om in te Sinds kort brengt Opel als één der eerste automerken de park-pilot op de markt. Tot voor kort was dit systeem uitsluitend voor behouden aan uiterst luxueuze modellen uit het top-marktsegment. Echter, niet alleen de splinternieuwe Sintra en Vectra (Stationwagon), maar ook de Corsa, Ti- gra, Astra en Omega zijn leverbaar met dit spe ciaal voor deze Opel modellen ontwikkelde Park- Pilot systeem. De park-pilot helpt de bestuurder om gemakkelijk en veilig te parkeren, zelfs wan neer de ruimte beperkt is. Het systeem neemt alle soorten obstakels waar ongeacht het materiaal; een muur, een paaltje of een andere auto. De prijs van de Opel park-pilot bedraagt 897 gulden, inclusief montage. De gezamenlijke productiecapaciteit van de auto-industrie in Thailand, Indonesië, Maleisië, Vietnam en de Filippijnen (samen met Zuid- Korea en Singapore ook bekend als de Zuidoost- Aziatische 'tijgers' bedroeg eind 1995 zo'n 1,6 miljoen eenheden. Forse investeringen, van met name Japanse autobouwers, leiden tot een ver dubbeling van deZ' productiecapaciteit tot onge veer 3,14 miljoen stuks in het jaar 2000. De VS nemen nu bijna 30 procent van alle in de wereld verkochte auto's voor hun rekening. Op de tweede plaats komt Japan met een aandeel van ruim 13 procent, gevolgd door Duitsland met bijna 7 procent. Daarna komen Frankrijk (4,5 pet.) en Groot-Brittannië (4,3 pet.). Volgens ana listen zal dit beeld over 20 jaar drastisch verande ren. Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk moeten in het jaar 2015 hun positie prijsgeven aan China, de voormalige Sovjet-Unie en Brazilië. 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11