DE HAVENLOODS VAM LOÜNÜN KRANT Vier uur gesponsord op bankjes stappen Man beroofd II Theater aan de Schie nieuwe naam schouwburg Schoten in de nacht rond sporthal Margriet 's Avonds 'statten' bij Intratuin Zoetermeerl s&sintratuin HYPOTHEEK INFORMATIE CENTRUM HERMAN BROOD Doorgereden na aanrijding Voordeur geramd Mitrailleur in de wagen Er zit muziek in EN ECO Achtervolging Addie de Jong overleden Verduistering in supermarkt Textielactie in Wereldwinkel WOENSDAG 9 APRIL 1997, 49e JAARGANG, Nr 15, OPLAGE 37.374 Wegener sLjthoFF weekb Laden EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD WESTHAVENKADE 14 VLAARDINGEN De nieuwste zeefdrukken van luxe ingelijst te koop vanaf f490.- bij verf - behang woninginrichting kunst inlijsten, tekenen schilderen op de Dam in Schiedam, tel. 4260192 NS Bijstand is een recht Snelle ballen op tennisclinic SCHIEDAM Een 18-jarige bromfietser uit Schiedam is don derdagmorgen op de Rotter- damsedijk door een personenau to aangereden waardoor hij licht gewond is geraakt. De bestuur der van de auto reed na de aan rijding door. Het slachtoffer is met diverse verwondingen naar het Schielandziekenhuis overge bracht. SCHIEDAM De voordeur van een woning aan de Vlaardin- gerdijk is zondagmorgen rond half zes geramd door een perso nenauto. Het bleek te gaan om een gesto len wagen, waarvan het contact was doorverbonden. Voordat de auto tegen de deur tot stilstand kwam, werden drie geparkeerde wagens en vier fietsbeugels be schadigd. Bij aankomst van de politie waren de inzittenden al verdwenen. SCHIEDAM De Rotterdam se politie heeft zaterdagmorgen een 29-jarige Schiedammer aan gehouden wegens het bezit van een pistoolmitrailleur en vijfhon derd scherpe patronen. De auto waarin de man zat, was tot stop pen gedwongen wegens een alco holcontrole. Na een mislukte ademanalyse werd de Schiedam mer voor een bloedmonster mee genomen naar het politiebureau. Daar werden de mitrailleur (ge wikkeld in een jasje), de munitie en enkele patroonhouders ge vonden. De verdachte werd in verzekering gesteld en de politie stelt een nader onderzoek in. SCHIEDAM Het blazerscol lectief ENECO (voorheen har monie Wilton Fijenoord) start een concertcyclus in samenwer king met onder andere de Ko ninklijke Harmonie Orpheus uit Tilburg en het Vlaams Natio naal Fanfarekorps. Op zaterdag 12 april komt de eerste samen werking tot stand. Dan geven het blazerscollectief en Orpheus een concert in de gereformeerde kerk 'De Ark', Hargplein 101. De zaal gaat open om 19.30 uur en het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en kosten 5,- per stuk. Telefonisch reserveren kan bij Willem Wouters, tel. 4748562 en Jeannette van Duivenbode, tel. 4748580. ankje op, bankje af. Zo ging het afgelopen zaterdag B vier uur lang in fitness-centrum De Sportarcade tij- dens de step-marathon. Deze aerobic-uitputtingsslag is een variant op de sponsorloop en was georganiseerd JBL*^^voor het goede doel. Dat was in dit geval De Nieuwe Schalm in Rotterdam-Ommoord, een activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten. Dit centrum beheert een aantal ne venvestigingen waar gehandicapten onder andere computercur sussen krijgen, koken, sporten, tekenen en schilderen. De Nieuwe Schalm heeft geld nodig voor nieuwe huisvesting en hiervoor hebben 73 sportieve steppers zaterdag hard gewerkt. Vier uur lang hebben de gesponsorde deelnemers op de 'beat' van de muziek het stepbankje opgestapt en weer af. Ook de directeur van de Nieuwe Schalm was van de partij en net als alle andere steppers, maakte hij de vier uur vol. Erik de Jong, eigenaar van De Sportarcade zegt over deze prestatie: „Er is ook hard getraind, we zijn al acht weken geleden begonnen. Wei hebben we tijdens de marathon drie keer tien minuten pauze gehouden, want je moet wel kunnen drinken tussendoor. En tijdens het steppen krijg je ook geen seconde rust. Maar iedereen was heel goed voorbereid." De opbrengst is dan ook niet gering; de steppers hebben De Nieuwe Schalm 11.035,- rijker gemaakt. SCHIEDAM Politiemensen hebben vrijdagmorgen rond half zes van de 's Gravelandseweg tot aan het Stationsplein in Rotter dam een personenauto achter volgd, omdat, de bestuurder een stopteken negperde. De achter volging eindigcfe toen de perso nenauto uit de bocht vloog. De twee inzittenden, een 32-jarige vrouw en een 33^arige man uit Schiedam, zijn .aartgehouden. Onderzoek moet ujtWtjzen wie van beiden de autö heeft be stuurd. Bij de achtervolging lie pen een geparkeerde» auto en één van de politie-autojaisehade op. SCHIEDAM Een'47-jarige Schiedammer is vrijdagmiddag beroofd op de markt% de Lange Kerkstraat. De matCbad net een stukje kaas geköö^éfl wilde af rekenen. Op dat moment griste een jongen de portemonnee uit z'n handen en maakte zich hier na snel uit dewóeten. SCHIEDAM GroenLinks wil dat auto's worden geweerd van de Broersvest. Daartoe heeft de fractie een initiatief voorstel ingediend bij het ge meentebestuur. „We willen dat mensen naar de binnen stad komen en er niet alleen doorheen rijden", zegt fractie leider B. Oomens. Daarom pleit GroenLinks voor een on derzoek naar verkeersstromen door het centrum, met name om te zien of alternatieve rou tes mogelijk zijn. „Met de in vulling van het Hemaplein op komst, is de tijd rijp voor een pittige discussie over de Broersvest", aldus raadslid J. Poolman. Begin deze week heeft Groen Links het voorstel naar het ge meentebestuur gezonden. Maan dagavond werd het op een wel zeer toepasselijke locatie gepre senteerd, namelijk het Groot Schiedams Kaffee. Van daaruit heeft de bezoeker uitzicht op zo wel de Broersvest als het Hema plein. „Wat ons betreft wordt de Broersvest afgesloten voor auto verkeer vanaf de Boterstraat tot aan de Koemarkt. We zien de Broersvest als een ontzettend obstakel als het Stadserf en het Hemaplein straks klaar zijn. Een zebra, tunnel of verhoging tus sen beide pleinen is dan geen echte oplossing. En we hebben nu nog de kans om dit hele ge bied nieuw in te richten", meent Oomens. Volgens GroenLinks is behalve de historische uitstraling de klei ne schaal kenmerkend voor het Schiedamse centrum. Loopafstand „Alle voorzieningen bevinden zich op loopafstand van elkaar. Iedereen is het erover eens dat de binnenstad potenties heeft voor wonen, winkelen en toerisme. Daarom vinden wij het dood zonde dat de binnenstad wordt doorkliefd door een permanente stroom auto's. Dus stellen wij voor nu onderzoek te doen naar een verkeersvrije Broersvest." De gemeente zou zo'n onder zoek moeten uitvoeren, want over hard cijfermateriaal zegt GroenLinks niet te beschikken. Een vermoeden geeft blijkbaar de doorslag. „Het autoverkeer over de Broersvest heeft naar onze overtuiging voor een groot deel niet de binnenstad als be stemming, maar is hoofdzakelijk doorgaand verkeer." Als indica tie geldt de kwaliteit van de lucht. Poolman: „Ondanks de invoering van het verbod op doorgaand vrachtverkeer geven luchtkwaliteitsmetingen in dit dicht bewoonde gebied sinds jaar en dag overschrijdingen te zien." Het is de bedoeling van Groen Links dat bezoekers van het cen trum hun wagen straks aan de rand van de binnenstad parke ren, op parkeerplaatsen of in ga rages. De tram blijft over de Broersvest rijden, evenals de po litie-, brandweer- en ziekenwa gen. Wel zou ook de keerlus van de tram (voor het Stadskantoor) bij de ruïne kunnen verdwijnen, zodat daar een groen 'stiltege- bied' ontstaat. Ook hoeft bij de invulling van het Hemaplein geen rekening te worden gehou den met geluidsoverlast van het autoverkeer. „Dat biedt veel meer mogelijkheden qua bebou wing", zegt Oomens. „Wij zijn ervan overtuigd dat Schiedam mers deze uitdaging willen op pakken. We hebben signalen in die richting gehad tijdens de Stadsgesprekken. Ook verschil lende winkeliers zien de Broers vest als promenade als een uit stekende impuls." 'Witte busjes' Het is GroenLinks nu vooral te doen om de discussie. „We ho pen dat burgers, politiek en on dernemers gaan nadenken over dit voorstel en dat de gemeente zo mogelijk een bijeenkomst over dit thema organiseert. Schiedam heeft nu de mogelijk heid om de allure te krijgen, van zeg Gouda, Dordrecht of Lei den. Dat zijn steden met grote autovrije delen in de binnen stad", aldus Poolman. Ook voor het probleem van Schiedammers die slecht ter been zijn of zwaar 'beladen' door het centrum lopen, heeft Groen Links een voorstel in de vorm van een 'witte-busjesplan'. „Wellicht dat we voor hen busjes kunnen laten rijden van de rand van de binnenstad naar het echte centrum. Dan hebben ook de winkeliers geen reden tot klagen dat de klanten niet meer voor hun deur kunnen parkeren, want ze worden netjes afgezet en op gehaald." SCHIEDAM De nieuwe Schiedamse schouwburg gaat Thea ter aan de Schie heten. Na de lancering van de prijsvraag voor de naam zijn er ongeveer 150 inzendingen met 260 namen binnenge komen: een teken dat het theater leeft bij Schiedammers. Een naamcommissie heeft nu de definitieve naam gekozen, waar bij is gelet op de geschiedenis en de ligging van Schiedam, bekende namen in de stad Schiedam, gebruikelijke namen in de theatersec tor, originaliteit en creativiteit. Er zijn leuke namen binnengeko men als Rien Poortvliet Theater, Theater Huis te Riviere en Theater van Belofte, maar de commissie én het bestuur van de Stichting Schiedamse Theaters heeft unaniem voor de naam Theater aan de Schie gekozen. De naam wijst naar de ligging van de schouwburg aan de Schie. Naar aanleiding van deze nieuwe naam wordt een heel nieuwe huisstijl voor het theater ontworpen. De nieuwbouw is zo ver gevorderd dat de theaterorganisatie in september kan verhuizen naar het nieuwe gebouw. Meer informatie over de voorstellingen in Theater de Teerstoof en de opening van het Theater aan de Schie in mei 1998 staat in de nieuwe seizoensbrochure .die volgende maand uitkomt. SCHIEDAM Verslagen zit een aantal Turken, jong en oud, op de banken van de kleedka mers. In sporthal Margriet hangt vrijdag rond middernacht een sfeer van angst en onbegrip. Het grote podium wordt afge broken nog voordat de toppat- tractie, Mahsun Kirmizigül, heeft opgetreden. De politie is druk bezig om met linten de boel af te zetten, terwijl PvdA-raads- lid Guus Klepke aan komt lo pen. „Ik kwam net voorbij en begreep niet wat hier aan de hand was met al die politiewa gens." Hij krijgt het nieuws uit de eerste hand. Een uur later is Schiedam weer even het middel punt van Nederland als de be richten over de massale vecht partij tussen Turken en Koerden door de media worden ver spreid. Aanvankelijk ziet alles er prima uit. Het moet een gezellig muzi- kaal feest worden met een uit Turkije overgekomen groep. Voor een entreekaartje dient 75 gulden te worden betaald, maar gezien het kaliber van de arties ten gebeurt dat grif. In sporthal Margriet verzamelen zich dan ook meer dan duizend Turken, afkomstig uit alle windstreken van Nederland en voor een deel zelfs uit Duitsland. Tegen kwart voor elf gaat het helemaal fout. Een groep van zo'n vijftig Koerden, die naar verluidt al geruime tijd bij de tramhalte aan de Nieuwe Dam- laan staat te posten, stormt plot seling naar binnen en springt op het podium. Met stokken slaan zij in op de aanwezigen. Volgens sommigen schreeuwen zij anti- Turkse leuzen, zoals de Koerdi sche vrijheidsbeweging PKK die normaal gebruikt. De paniek is enorm, kinderen worden onder de voet gelopen en meubilair vliegt door de hal. Later zullen enkele Turken zeggen dat er ook met vuurwapens is geschoten, maar het bewijs daarvoor ont breekt. Vijf mensen raken licht gewond. Twee van hen worden naar het Schieland Ziekenhuis afgevoerd en drie anderen kun nen ter plekke door de GGD worden behandeld. Naar het schijnt zijn tijdens het feest al enkele politiemensen op de achtergrond aanwezig, maar zij kunnen tijdens de ongeregeld heden niets uitrichten. Plotseling doemen echter tientallen politie auto's op en tracht de politie een eind te maken aan de chaos en het geweld. Een agent die in het nauw wordt gedreven, ziet zich genoodzaakt twee waarschuwingsschoten te lossen. Uiteindelijk worden de vechtende groepen, voorname lijk jongeren, van elkaar geschei den. Veel mensen weten weg te komen en verdwijnen in de nacht. De politie houdt drie mensen aan op verdenking van openlijke geweldpleging. Het gaat om een 23-jarige man van Koerdische afkomst en twee Turken van 26 en 27 jaar oud. Na verhoor door de Schiedamse recherche wordt proces-verbaal tegen hen opgemaakt en kunnen zij huiswaarts keren. Later die nacht, rond één uur, worden ook aan de Klaas Kater straat schoten gehoord. Politie mensen houden twee mannen van 23 en 28 jaar aan, die geen verklaring kunnen geven voor hun aanwezigheid. Als blijkt dat zij niets met de schietpartij heb ben te maken, worden ze heenge zonden. Later vinden recher cheurs drie hulzen. Een groot feest dat de Turkse Culturele Vereniging Schiedam (namens de Hollanda Türk Fe- derasyon) een dag later wil hou den in de Vlaardingse Lijnbaal- hallen wordt afgelast. Na de ge welddadigheden in Schiedam lijkt het de organisatoren raad zaam naar een nieuwe datum te zoeken. WATERWEG -Op 55-jarige leeftijd is vorige week donder dag Addie de Jong overleden aan een hersenbloeding. Addie de Jong was sinds 1 juli 1978 werkzaam als stadsbeiaardier in de gemeente Vlaardingen. De organist-beiaardier over leed tijdens opnamen voor een CD in Amersfoort. Behalve in Vlaardingen was het orgel- en carillonspel van Addie de Jong ook regelmatig te beluisteren in Schiedam. Daarnaast was De Jong onder meer de vaste -cantororganist van de Goede Herderkerk in Rotterdam-Schiebroek. SCHIEDAM De politie heeft maandagmorgen een 18-jarige Rotterdamse vrouw aangehou den wegens verduistering. Na aangifte door een bedrijfslei der van een supermarkt in Schie dam stelde de politie een onder zoek in. De vrouw, die bij de supermarkt werkzaam was, heeft bekend een bedrag van en kele duizenden te hebben ver duisterd bij haar werkgever. Na deze bekentenis is zij door de politie heengezonden. SCHIEDAM De Wereldwinkel (Lange Achterweg 14) geeft tot en met vrijdag 18 april tien procent korting op huishoudtextiel. De aanbieding geldt onder andere voor tafelkleden uit Afrika en bad handdoeken uit India. Kleding is uitgezonderd van de actie. LET OP ONS NIEUWE ADRES Hof van Spaland 49, 3121 CA Schiedam Tel. 010-4704900 Fax 010-4707400 Nieuwe Stadsblad a 'Maak Broersvest autovrij' Volgens GroenLinks is de luchtkwaliteit in het centrum door het drukke autoverkeer nog steeds onder de maat. Deze naam was in de voorbereidingsfase al genoemd door de directeur van het gemeente-archief Ch. Jeurgens. De prijs, een abonnement voor twee personen voor het Theater aan de Schie wordt aan hem uitgereikt. Dat kan, want op elke donderdag en vrijdag hebben wij doorlopend koopavond tot 21.00 uur. ZOETERMEER Voorweg 192, tel. 079-3515551. HET GROENE WARENHUIS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 1