HER DER SOS-kinderdorpen te gast op Duinrell Scheepvaarthistorie herleeft op papier Marina Stellendam in gebruik genomen Computerbeurs voor scholen Kans op hartaanval is nu beter voorspelbaar Ondernemers presenteren hier hun nieuwste snufjes Rouwen verdient meer aandacht Tv schoonmaken is gevaarlijk! Winner Taco: ijsje en snack tegelijk NEE-JA stickers ook telefonisch verkrijgbaar te* 16-1001 De Unie van Elektrotechni sche Ondernemers - Uneto waarschuwt het publiek te gen de 'tip' die in verschillen de bladen heeft gestaan over het schoonmaken van tv-toe- stellen. Om brand te voorko men zou het goed zijn de tv één maal per jaar open te maken en de binnenkant van de tv met een stofzuiger te reinigen. Dit kan uiterst ge vaarlijke gevolgen hebben. Ook als de stekker van het tv-toestel uit de wandcon tactdoos is gehaald! Vooral als de tv in een rokerige ruimte heeft gestaan, kunnen ontladingen van de beeldbuis via het lichaam plaatsvinden, met alle gevolgen van dien. Uneto adviseert daarom ook de tv één keer in de drie jaar te laten schoonmaken door een goede tv-reparateur die lid is van Uneto. Die kan ook bepaalde soldeerpunten controleren en eventueel op nieuw vastzetten. Ook bij het gebruik van on deugdelijke stekkers en wandcontactdozen kan vonkvorming optreden. Uneto wijst erop dat voor de tv nooit een aansluiting ge bruikt moet worden waarop een dimmer is aangesloten. Ook het plaatsen van bloe- menvaasjes op de tv is uit den boze in verband met wa teroverlast. Ola heeft een nieuw fenomeen op de Nederlandse ijsmarkt ge bracht: de Winner Taco, een combinatie van een ijsje en een snack. De Winner Taco, die zijn naam dankt aan de halfronde vorm van een taco, is een gevou wen krokante wafel die gevuld is met een combinatie van vanille roomijs en caramelsaus. De wa fel is aan de binnenzijde gehuld in een chocolaag. De bovenkant van het ijsje is gedipt in chocola de met pindanootjes. Nederlanders eten graag ijs. In 1996 werd er in totaal ruim 111 miljoen liter ijs geconsumeerd. Ola is marktleider met ijsjes als de Magnum, de Solero en de Long Twister. Harald Melwisch, senior product manager Iglo Ola: „Het belangrijkste kenmerk van de Winner Taco is de combi natie van de knapperige wafel en de volle smaak van chocolade, roomijs en caramel. Door deze variëteit aan ingrediënten in combinatie met de taco-vorm is de Winner Taco gemakkelijk uit de hand te eten, waardoor het ijsje ook echt als een snack erva ren wordt." Het speciale telefoonnummer voor de NEE-NEE en de NEE- JA stickers operationeel. Consu menten kunnen vanaf deze da tum 24 uur per dag het speciale telefoonnummer 0900-2025095 (50 cent per minuut) bellen om deze stickers te bestellen. Met de NEE-NEE en de NEE-JA stic ker kan de ontvanger kenbaar maken geen ongeadresseerd re clamedrukwerk en huis-aanhuis- bladen te willen ontvangen of geen ongeadresseerd reclame drukwerk maar wel huis-aan- huisbladen. De beller kan zijn keuze via de telefoon opgeven. De gekozen sticker wordt binnen een week gratis toegezonden. Ook kan men de sticher bij het gemeente huis ophalen. Duinrell in Wassenaar is een sa menwerkingsverband aange gaan met SOS-Kinderdorpen, de grootste kinderhulp organisatie ter wereld die weeskinderen en verlaten kinderen een blijvend thuis en een nieuwe toekomst geeft. Om de opening van de perma nente expositie van SOS-Kinder dorpen in Duinrell te vieren vin den op zondag 20 april onder leiding van de Duinrell clowns vele activiteiten plaats in de om geving van de Carrousel. Onder leiding van SOS-Kinder dorpen ambassadeur Hans van Breukelen en Ronald Koeman kan men meedoen aan de wed strijd: 'Wie schiet met de groot ste snelheid?'. Het inschrijfgeld 0,50) is uiteraard bestemd voor SOS-Kinderdorpen. De wedstrijd vindt plaats van 12.00 uur tot 15.00 uur. Om 15.30 uur gaan de beste vijf, degenen, die het hardst op doel hebben ge schoten, opnieuw de strijd aan. Deze wedstrijd wordt mogelijk gemaakt door medewerking van de KNVB, die SOS-Knderdor- pen sponsort uit de opbrengst van de jaarlijkse wedstrijd om de Johan Cruijf Schaal. Er altijd al van gedroomd om met de Johan Cruijff Schaal op de foto te komen? Op de SOS- -Kinderdorpen dag is dat moge lijk door de medewerking van de winnaar van deze trofee: PSV. Er zijn niet alleen clowns van Duinrell, maar ook Sjors en Sjimmie zullen in het park te vinden zijn. Met hen kan men meedoen aan een stripquiz die alles te maken heeft met SOS- -Kinderdorpen. Deze quiz wordt gehouden om 11.30 uur, 13.00 uur en 14.30 uur. Natuurlijk zijn er veel stripboeken te winnen. Met het recreatieteam bouwen we een SOS Kinderdorp. Voor de kleintjes wordt dat met Lego gedaan en voor de wat ouderen met hout. Om mee te kunnen doen kan men zich voor 12.00 uur opgeven bij de SOS-infor- matiestand. Wie het mooiste dorp bouwt wint een verjaardag spartijtje op Duinrell. De permanente expositie en de informatiestand van SOS-Kin derdorpen is zeker een bezoek waard. In de expositie is een wensbron opgesteld en kan op een interactieve manier kennis maken met het werk van SOS- Kinderdorpen. Naast de vele extra activiteiten zijn er uiteraard de spetterende attracties van Duinrell zoals de Splash, de Waterspin en de Aqua Shute. Maar ook de Ro delbanen, de botsende Bumper- frogs en de Kikker-8-baan zijn spannend. In het Tikibad bevinden zich spectaculaire waterattracties zo als de Space Bowls, de wereld primeur Fly Over en onder an dere de overdekte waterglijba nen de Blits en 'de Flits'. Voor de elfde maal worden in de Rotterdamse Ahoy' de re gionale Bedrijven Kontakt Dagen gehouden. Op 22 en 23 april presenteren tal van be drijven en instanties uit de re gio Rijnmond hun producten en diensten. Het doel is meer bekendheid te krijgen, zakelij ke contacten te leggen en zo tot zaken doen te komen. Een bedrijf heeft behalve ken nis ook 'kennissen' nodig voor succesvol ondernemerschap. Zaken doen was vroeger een voudiger. Tegenwoordig is het ook belangrijk te zien wie achter het bedrijf staat en welke specialiteiten men heeft. Deze tweedaagse beurs is een ontmoetingspunt voor regionale ondernemers. Een breed scala van bedrijven en branches vormt een bont geheel waarin deelne mende en bezoekende onderne mers elkaar kunnen vinden in een ontspannende sfeer. Dijkje Ook dit jaar zullen bedrijven hun nieuwe diensten en produc ten tonen en op eigen wijze hun kennis onder de aandacht bren gen. Veel bedrijven en organisa ties uit een bepaalde gemeente presenteren zich gezamenlijk in een 'dijkje' of een 'plein'. Een deelnemer aan zo'n 'plein' is het Delta Hotel uit Vlaardingen. Woordvoerster Ellen Spee: 'Dc beurs blijft een uitstekend evene ment om je te profileren in de regio relaties te beheren en bij voorbeeld om ons geheel nieuwe restaurant Nautique bekendheid te geven.' Industie Op de beurs is een ongekende hoeveelheid van industriële sec toren uit het Rijnmondgebied, Europoort en Botlek onder één dak verenigd. Ook voor een 'oudgediende' onder de deelne mers zoals de firma Hoek Loos uit Spijkenisse, bieden de Bedrij ven Kontakt Dagen elk jaar ge legenheid om nieuwe en onbe kende gastoepassingen te pre senteren. Nederlands grootste producent van industriële en me dische gassen lanceerde vorjg jaar een nieuwe reinigingsme thode via het z.g. 'droogijsstra- len' toepasbaar voor o.a. kauw gomverwijdering, klanten op uit de meest onverwachte hoeken. Magneet Drukkerij uit Schie dam bereikt op deze beurs in een klap veel ondernemers. „Het is de beste gelegenheid om de ra zendsnelle technische ontwikke lingen op grafisch gebied onder de aandacht te brengen. Vorig jaar introduceerden wij bijvoor beeld de mogelijkheid om elec- tronisch te drukken. Omdat deze techniek nu pas aanslaat bren gen we de voordelen van 'prin ting on demand' dit jaar extra onder de aandacht, "aldus de heer J.J. Levens sr. van het be drijf. „Bovendien krijgt de bezoeker een indruk van de door ons toe gepaste milieuvriendelijke ont wikkelingen zoals de productie van grafisch papier." CD-rom De Kamer van Koophandel is zelfs aanwezig met drie stands; een stand voor algemene infor matie, een voor de verkoop van adressen en een stand ter promo tie van het KvK Magazine. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel de heer J.N.A. van Caldenborgh presen teert de eerste CD-Rom die door de KvK is samengesteld. De CD-Rom bevat alle geregistreer de bedrijven in Nederland dus 1,8 miljoen adressen in één doos je! Na het succes van vorig jaar zal wederom het 100 Vragen Boekje uitgegeven in samenwerking met de OBR (Ontwikkeling Bedrij ven Rotterdam) worden uitge deeld. Een bezoek is beslist de moeite waard. De Bedrijven Kontakt Dagen in Ahoy Rotterdam worden gehou den op dinsdag en woensdag 22 em 23 april 1997. Openingstijden: 14.00-22.00 uur Met de komst van de M.S. Tjiwangi, de M.S. Vrijburgh en de zeesleepboten Rode Zee en Oostzee in de serie heruitgaven van Veritas mo delbouwplaten, is een belang rijk deel van de nationale scheepvaarthistorie opnieuw zelf op schaal te bouwen. Deze uitgave van de bekende bouwplaten is te danken aan het succes van eerdere Veritas-her- uitgaven, zoals de M.S. Willem Ruys en Hr.Ms. Karei Door man. Op initiatief van de zoon van de oorspronkelijke ontwerper van de Veritas bouwplaten (Jan Berfelo) is besloten tot het ver der uitbreiden van de serie roemruchte vaderlandse sche pen. Inmiddels heeft hij daar voor een eigen uitgeverij opge richt onder de naam 'De Prins'. Achter de nieuwe naam gaat echter nog steeds de vertrouwde naam Koen Berfelo schuil. Uit het totale assortiment van Veri tas kiest hij de meest markante schepen uit om deze op papier te laten herleven. Zijn keuze wordt daarbij beïnvloed door de kopers van de heruitgaven zelf. Door regelmatige enquetes on der zijn afnemers te verrichten ontstaat een goed beeld van waarvoor in modelbouw-min nend Nederland (en inmiddels ook België) interesse bestaat. Schaalmodellen Na enkele marineschepen en de zeer succesvolle 'Willem Ruys' viel de keus nu op twee unieke koopvaardijschepen en twee sleepboten. De M.S. Tjiwangi, in 1950 te water gelaten in Krimpen a/d IJssel, maakte deel uit van de vloot van de Koninklijke Java-China-Paket- vaart Lijnen (KJCPL) en on derhield een geregelde dienst tussen Java en China. Het schaalmodel heeft in gebouwde vorm een lengte van bijna 60 cm (schaal 1:250). Het motorschip Vrijburgh (te- waterlating in 1949 - Alblasser- dam) werd speciaal ontworpen voor de dienst van Rotterdam op Casablanca. De bijzondere bouw van het schip maakt het tot een aanwinst voor iedere mi niatuurhaven. Dat geldt zeker ook voor de beide zeeslepers van de firma Smit Co (Rotterdam), de Rode Zee en Oostzee. Beide sleepboten zitten gezamelijk op één bouwplaat, hetgeen over eenkomt met de versie van zo'n 35 jaar geleden. Evenals de Vrij burgh zijn ook deze schepen uit gevoerd in schaal 1:250. Met hun lengte van ca. 20 cm. geven zij een realistisch beeld van de verhoudingen tussen de ver schillende scheepstypen. Genoemde modelbouwplaten zn verkrijgbaar bij De Prins Uitgeverij, Groen van Prinste- rerstaat 26, 6828 VX Arnhem, tel/fax. 026-4437574. De eerste schepen zijn aange meerd in de nieuwe jachthaven in Stellendam. De jachthaven naast de binnenhaven is nog niet helemaal klaar maar als het zo ver is, telt hij 400 ligplaatsen. Komend seizoen heeft de jacht haven een capaciteit van onge veer 200 plaatsen variërend voor schepen van 7 tot 23 meter. Alle ligplaatsen worden voorzien van een elektra- en wateraansluiting, de haven heeft een diepgang van 3.50 meer - NAP. De toilet, douche, wasserette en babywas plaats worden ondergebracht in tijdelijke units. Tevens is er een nieuw verhard parkeerterrein aangelegd. Het gehele haventer rein wordt omsloten door een hekwerk en bewaakt. De Marina Stellendam zal de komende jaren uitgroeien tot een van de mo dernste jachthavens van de regio met een breed voorzieningenni- vau. De officiële opening van de jachthaven zal op een later tijd stip plaatsvinden. Wie meer wil weten over Marina Stellendam is ieder weekend van harte welkom in het informatiecentrum op de haven wat geopend is vanaf 13.00-17.00 uur, tel. 0187-493769. Voor het vierde achtereenvol gende jaar wordt de beurs 'School Computer '97' gehou den. Op 16 april wordt hij ge houden op de Erasmusuniversi- teit en op 23 april in Amsterdam in het World Trade Center. Op elke beurs staan ca. vijftig stands. Alle belangrijke produ centen van educatieve software, maar ook hardware-leveranciers en anderen die zich op de educa tieve ICT-markt begeven, zijn vertegenwoordigd. Deze beurzen zijn bestemd voor leraren, ouders en andere be langstellenden. Leraren zoeken er vooral goede software voor op school en ouders voor de thuissituatie. De beurzen zijn ge richt op het basis- en voortgezet onderwijs en de beroeps- en vol wasseneneducatie. De toegang is gratis, kinderen onder de zestien jaar uitsluitend onder geleide van een volwassene. Op School Computer zijn de laatste ontwikkelingen op het gebied van ICT voor educatief gebruik te zien, maar ook aan verwante producten, zoals boe ken, werkbladen, hardware en supplies. Informatiedragers daarbij zijn: diskette, cd-rom, cd-i, cd-video en netwerken. Bijzonder is, dat het publiek niet alleen kan kijken, maar vooral ook zelf veel kan doen; men kan alle programmatuur zelf uitpro beren. Daartoe staan ruim hon derd computers klaar. Mensen die nog niet zo ver trouwd zijn met computerge bruik kunnen de exposanten om assistentie vragen. Er zijn voor alle schooltypen en -vakken di verse pakketten aanwezig. Openingstijden: van 12.00 - 17.00 uur, toegang gratis. Het Landelijk Steunpunt Rouw begeleiding (LSR) heeft onlangs aan staatssecretaris E. Terpstra het 200.000ste exemplaar van de 'Gids na een overlijden' over handigd. Deze gids is een hand leiding voor nabestaanden voor zakelijke beslissingen en voor de verwerking van het verlies. Het LSR is in 1988 opgericht. Haar doelstelling is het bevorde ren en ondersteunen van alle ac tiviteiten die gericht zijn op een goede rouwverwerking na een overlijden, ongeacht de levens beschouwelijke overtuiging van betrokkenen. Zo is het LSR een dagelijks telefonisch bereikbaar steunpunt voor verwijzing naar de honderden rouwinitiatieven in het land. Verder heeft het LSR het initiatief genomen tot het opzetten en uitvoeren van verschillende Vormen van des kundigheidsbevordering voor professionele hulpverleners werkzaam in de gezondheids zorg, voor uitvaartpersoneel, maar ook voor vrijwilligers die in de rouwbegeleiding werkzaam zijn. Bovendien organiseert het LSR congressen over rouw en verliesverwerking. Op 7 juni heeft er een werkcongres plaats onder de titel 'Rouwen met hulp van je omgeving: om te huilen?'. Ondanks de beperkte financiële middelen is op het LSR een do cumentatiecentrum ingericht met boeken, tijdschriften, bro chures etc. met betrekking tot rouw en verlies. Ook geeft het LSR vier maal per jaar een Nieuwsbrief uit. Met subsidie van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezond heid (NFGV) heeft het LSR de eerste leerstoel Verliesverwer king ingesteld aan de Universi teit Utrecht, die bekleed wordt door prof. Dr. J. Van den Bout. Deze uiteenlopende activiteiten worden voor het grootste deel gefinancierd uit de uitgifte en verspreiding van genoemde gids. De positie van nabestaanden en rouw staan de laatste tijd volop in de belangstelling. Dit bleek ook uit de laatste kersttoespraak van koningin Beatrix, waarin zij speciale aandacht vroeg voor deze onderwerpen. TNO Preventie en Gezondheid heeft een test ontwikkeld waarmee de kans op een hartaanval beter voorspelbaar is. Het gaat hierbij om een nieuwe methode voor het meten van het eiwit C-Reactive protein (CRP). CRP is al vele jaren bekend als een gevoelige indicator voor het bestaan van ontstekingen in het lichaam. De groep onderzoekers had in eerder onderzoek al aangetoond, dat bij patiënten met angina pectoris een hoog cholesterolgehalte in het bloed plus een hoog CRP leidt tot een grotere kans op een hartaanval. Dit was niet het geval bij patiënten met een hoog cholesterolgehalte, maar met een laag CRP. Een belangrijke vraag was of een hoog CRP het gevolg is van acute processen in de kransslagaderen van het hart b.v. optredend bij instabiele angina pectoris) of van traag verlopende ontstekingsver schijnselen in de zieke delen van de slagaderwand (optredend bij stabiele angina pectoris en atherosclerose) Recent TNO-onderzoek toont aan dat CRP ook bij stabiele angina verhoogd was, dus zonder dat er sprake is van een hartinfarct en afsterving van hartweefsel. Dit is een aanwijzing, dat CRP het risico op een hartinfarct aangeeft bij mensen met atherosclerose, ook als er nog geen klinische verschijnselen zijn. De Winner Taco kost f 2,00 en is verkrijgbaar bij de Ola- ijsverkopende punten. t«VU'» Mo: Feesten op Duinrell Zaken doen op de regionale Bedrijven Kontakt Dagen SS iwc&~ «f üa»J»d Ondernemers en bezoekers ontmoeten elkaar in een ontspannen sfeer Foto: Schaard fotografie M.S. Vrijburgh iShr, 90000» «-K-» V M.S. Tjiwang. Het is een heruitgave van de Veritas-hounplaat uit de 60-erjaren Foto: ESS/Educatieve Software Service

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11