Glanzende piano en gepoetste pianist Schiedam overweegt afval ondergronds in te zamelen Deuren gesloten bij gemeentelijke diensten Erkerbus Openbare Bibliotheek wijzigt tarieven SCHIEDAM KOLBERTS Nu voor PANTALONS voor Bijdrage voor 'Medelanders1 Winnaars bekend schrijfwedstrijd Expositie Stash Kroh in Podium Corporaties in SchiedamVlaardingen en Maassluis henaderen 8500 huurders m NU GARO FASHION Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 23 APRIL 199717-1441 SCHIEDAM Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stich ting Medelanders van Overal en Nergens een bijdrage toegekend van 9.800,-. Dit bedrag wordt besteed aan de deskundigheids bevordering van vier medewer kers van de stichting op het ge bied van het geven van intercul turele trainingen. Deze stichting organiseert onder meer het jaar lijkse Spectrumfestival in het Beatrixpark. Het Juliana Welzijn Fonds on dersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omge ving en projecten die willen voorkomen dat mensen geïso leerd raken. Het Fonds verstrekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen: voor totaal ruim 20 miljoen gul den. Bijdragen voor bijvoor beeld investeringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingspro jecten, deskundigheidsbevorde ring, praktijkondersteunend on derzoek, werkvernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een on afhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij en de Lotto. Op de afdeling Welzijn van ge meenten en in veel bibliothtxen ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waarvoor bijdragen worden toegekend en welke organisaties daarvoor in aanmerking komen. SCHIEDAM In het Literair Café van het Filmhuis zijn zon dag de winnaars van de Tiende Schiedamse Schrijfwedstrijd be kend gemaakt. Uit meer dan 100 inzendingen werden in de cate gorieën poëzie en proza twee maal drie prijzen uitgedeeld. De winnaars kwamen niet uit Schie dam maar wel uit het gehele land. H. Petersen uit Delft werd aangewezen als de beste dichter, en verhalenschrijver A. de Keu lenaar uit Bergeyk kreeg voor zijn inzending eveneens een eer ste prijs. De uitreiking werd mu zikaal omlijst door zanger/gita rist Martijn van Dijk. SCHIEDAM Al vijfentwintig jaar geeft de 90-jarige G. Bate laan boetseerles in verzorgings huis De Harg. Voor dit vrijwilli gerswerk is hij woensdag gehul digd en is een expositie van zijn werk geopend. In de recreatie zaal en de hal zijn diverse schil derijen en kunstwerken van ke ramiek te bewonderen. Zijn schilderijen vertegenwoordigen het impressionisme, expressio nisme en een meer abstracte vorm- en kleurbeleving. De ver zameling is tot 22 mei te zien en te koop. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM De vleugel in het muzieklokaal van Scholen gemeenschap Schravenlant was hard aan vervanging toe. Daar om heeft het VSB Fonds Schie- dam-Vlaardingen vrijdagavond een glanzend nieuwe piano van 6000,- geschonken. Ter ere van dit gulle gebaar heeft mu ziekdocent Frans van der Wei de een concert voor leerlingen, ouders en docenten georgani seerd, zodat het instrument meteen in gebruik kon worden genomen. Hij trad op als solist en als begeleider van de tenor Gerrie Kreukniet en de Schie damse bariton Jan Mulder, bei den van de Nationale Reisope ra. Rector R. van der Meijden liet in zijn welkomstspeech weten dat op Schravenlant veel aan dacht is voor het onderwijs in cultuurvakken. Hij stelt het ge baar van het VSB Fonds om een piano te schenken en daar mee een bijdrage te leveren aan het muziekonderwijs dan ook zeer op prijs. Als de rector op merkt dat Van der Weide op deze toch al feestelijke dag ook nog jarig is, zingt het publiek hem spontaan toe. Hierna is het grote moment aangebroken en wordt het in strument, dat is ingepakt met lakens en touwen zoals de kunstenaar Christo dat met bruggen en gebouwen doet, van zijn verpakking ontdaan. On der applaus valt het doek en verschijnt er een prachtige, nieuwe piano. Tijdens het eerste nummer op het programma, een piano-im provisatie, treden drie eerste klassers op. In een kleine pan tomime komen Lieselore Groe- newegen, Fatma Odevci en Ge rard Pranger op, verkleed als schoonmakers. Misprijzend horen ze de muziek aan, doen een koptelefoon op en poetsen met grote gebaren de piano, alsmede het kalende hoofd van de pianist. Tussen de nummers door kan muziekdocent Van der Weide het niet nalaten het één en an der te verduidelijken; hij is ten slotte ook docent. SCHIEDAM Marscha van Driel treedt donderdag 24 april op in Podium Café. De sfeer van haar muziek is wat sprookjesachtig en haar stem wordt beschreven als interessant en bizar. Vanaf 21.00 uur zorgt Marscha voor een optreden waarvan an dere artiesten slechts kunnen dromen. Stash Kroh is een rockband die, afkomstig uit de United States of Alexanderpolder, sind 1991 in de huidige bezetting optreedt. Het kwartet speelt zaterdag 26 april vanaf 22.00 uur in Podium Café en brengt in hoofdzaak eigen nummers, die worden af gewisseld met een enkele cover. Dit alles in de stijl die de bandle den zelf omschrijven als grungy retro-rock. SCHIEDAM Er is een cultuuromslag nodig bij de woningcorporaties. Zij moe ten beter inspelen op de ver langens van de huurders en hun klanten meer aan zich binden. Daarom hebben deze week 8500 huurders in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis een omvangrijk enquête formulier ontvangen. De vijf deelnemende woningcorpora ties zijn: Woning Stichting Maassluis, Stichting Woning bedrijf Vlaardingen, Patrimo niums Woningstichting, Wo ningbouwvereniging Schiedam en Woningstichting Noord- vest. In totaal beheren zij 42.000 woningen. De enquête is onderdeel van het project 'Kijk, meet, vergelijk en verbeter', dat al enige tijd loopt en bij elkaar ongeveer een ton heeft gekost. Hiervan kwam 25.000 gulden van het ministerie van Volkshuisvesting en de rest werd opgehoest door de sociale verhuurders. Na de eerste fase, waarin de cor poraties met name een analyse van het begrip dienstverlening maakten en eikaars service ver geleken, is het nu tijd voor de vervolgfase. Hierin komen uitgebreid de huurders aan bod. Via het en quêteformulier, dat maar liefst 18 pagina's telt, worden vragen van de meest uiteenlopende aard gesteld. Sommige liggen nogal voor de hand, zoals: 'In welk type wo ning woont u?', 'Wat betaalt u per maand aan kale huur voor uw woning?', 'Wat is uw mening over uw woning?', 'Wat is uw algemene oordeel over het om- gaan door uw verhuurder met onderhoudsklachten?, 'Wat is uw mening met betrekking tot de servicekosten?' en 'Wat vindt u in het algemeen van de dienst verlening van uw verhuurder?'. Inkomen Er staan echter ook vragen in de enquête die minder relevant lij ken, zoals: 'Wat is uw hoogst afgeronde opleiding?', 'Waaruit bestaat het inkomen van de hoofdkostwinner', 'In welke in komensklasse valt u?' en 'Wat is uw leeftijd en geslacht'. Mede werker U. Bruseler van de Woonbond, die nauw bij het on derzoek werd betrokken, bena drukte toch het belang van deze vragen. „We willen een beeld krijgen van de samenstelling van de huurders. Hoe verhoudt dat beeld zich ten opzichte van de hele bevolking van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis? Ja, ook die gegevens zijn bekend." Per corporatie zijn telkens 1500 huurders a-select getrokken die het formulier toegestuurd krij gen. Het restant van 1000 enquê tes gaat naar specifieke gevallen, zoals pas vertrokken huurders of huurders die net een groot reno vatieproject achter de rug heb ben. Namens de woningcorpora ties onderstreepte directeur J. Feijtel van Woningbouwvereni ging Noordvest te Schiedam het belang van de enquête. Cadeaubonnen „Dit onderzoek heeft een in drukwekkende omvang. We ho pen signalen te ontvangen waar mee wij aan de slag kunnen. Het is een arbeidsintensief proces, waarbij wij de hulp van de huur ders nodig hebben." Voorzitter M. Monté van het SOBO, een overkoepelende huurdersbelan genvereniging, stelde dat de en quête een 'probaat middel' kan zijn om klachten te ondervan gen. „Het contact tussen huur der en verhuurder verloopt niet altijd rimpelloos. Omdat tegen woordig niet voor elke ontevre den huurder honderd anderen klaar staan, moeten de woning corporaties veel meer klantge richt gaan werken." Feijtel be vestigde dit door op te merken dat het geld dat in de enquête wordt gestopt goed besteed is. „We willen onze huurders aan ons binden. Ze mogen niet van ons vervreemden. Als er proble men zijn willen we die op tijd signaleren, daarmee voorkom je ontevreden huurders, verhuizin gen en eventuele leegstand. Zo verdien je deze investering te rug." Daarvoor is wel noodzakelijk dat minstens 30 procent van de huurders het enquêteformulier terugstuurt. „Beneden de 25 pro cent wordt het echt problema tisch", aldus Bruseler. „Dan ont staat mogelijk een scheef beeld." Om mensen te stimuleren hun formulier in te zenden, worden dertig cadeaubonnen (10 van 200 gulden en 20 van 50 gulden) verloot. De anonimiteit blijft ge waarborgd, want de aanmelding voor deze loterij staat los van de inzending van het formulier. Feijtel: „Inderdaad, het is moge lijk mee te doen aan de loterij en niet aan het onderzoek. Maar we gaan ervan uit dat onze huurders dit verzoek serieus opvatten." In juni/juli worden de resultaten van de enquête verwacht. Daar na treedt de derde fase van het project 'Kijk, meet, vergelijk en verbeter' in werking: de prakti sche uitwerking van de enquête resultaten. SCHIEDAM Het grootste probleem bij het inzamelen van huisvuil door middel van contai ners wordt gevormd door het afval dat ernaast terechtkomt. Dat bleek afgelopen vrijdag tij dens een bezoek aan Arnhem en Amsterdam. Vertegenwoordi gers van bewonersverenigingen, politici en ambtenaren uit Schie dam lieten zich in deze steden informeren over de voor- en na delen van ondergrondse en bo vengrondse inzameling van huis houdelijk afval. Op het Geuzenplein in Noord start binnenkort een proef met het gescheiden ondergronds in zamelen van glas, papier en tex tiel. In het verlengde hiervan wil het ONS graag in een groot deel van Nieuwland beginnen met het ondergronds inzamelen van restafval. ONS-Milieu hoopt dat de poli tiek hiervoor snel groen licht zal geven. In het mechanisch opha len van huishoudafval - het liefst in ondergrondse containers - ziet het bedrijf vooral een mogelijk heid om de arbeidsbelasting voor huisvuilophalers terug te dringen. Verder meent ONS-Mi lieu op deze manier aan de wet telijke verplichting voor het in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval in heel Schiedam te kunnen voldoen Nu wordt nog maar in een beperkt aantal wij ken GKT-afval ingezameld. In het Spijkerkwartier in Arn- UR Het adres voor uw complete woninginrichting gratis parkeren hem wordt sinds oktober 1995 ervaring opgedaan met een sys teem van ondergrondse verza- melcontainers. In de grond is een waterdichte betonnen bak inge graven waarin zich een metalen container met een inhoud van 3600 liter bevindt. Slechts de in- worpzuil is zichtbaar boven straatniveau. Beperkende factor bij dit systeem is dat zich onder gronds allerlei obstakels kunnen bevinden - zoals kabels en leidin gen - die de plaatsing van dit soort containers mogelijk be moeilijken. Het legen van een ondergrondse container neemt circa /even minuten in beslag. In het Amsterdamse stadsdeel Bos en Lommer wordt gewerkt met een bovengronds inzamel systeem. Volgens hoofd D. Heijt van de Afdeling Milieubeheer in Bos en Lommer zou het aanleg gen van een ondergronds sys teem een veelvoud hebben ge kost. Het uitschudden van een bovengrondse container duurt ongeveer 38 seconden. „Helaas zitten we ook hier met het pro bleem van afval dat naast de containers geplaatst wordt. Maar dat is volgens mij inherent aan een brengsvsleem. Reden waarom we iedere dag - met uitzondering van zondag - alle containers aandoen. Gedurende de exeursie kw am te vens naar voren dal bij hel sys- teem van ondergrondse contai ners in Arnhem het GFT-afval tot nu toe bijna allemaal werd afgekeurd. Dit in tegenstelling lot het GFT-afval afkomstig uil de bovengrondse containers in Amsterdam. In vier jaar lijd werd daar geen enkele partij af gekeurd. Voor welk systeem Schiedam in de toekomst zal kiezen, stond aan het einde van de dag nog niet vast. Al was wel duidelijk dal de meeste voorkeur uitgaat naar ondergrondse containers. Milieu-vvet'houder B. de Leede plaatste daar wel de kantteke ning bij dat er dan eerst een oplossing moet worden gevon den voor het probleem met het GFT-afval. Voor een aantal PvdA-raadsleden valt hel nog maar helemaal te bezien of er overgeschakeld moet worden op een brengsvsleem met contai ners. De sociaaldemocraten zijn met name bev reesd voor de hoge in- voerkosten v an een dergelijk sys teem en menen daarnaast dal de werkgelegenheid er niet bij ge- baal zal zijn. SCHIEDAM In verband met de serie feestdagen: konin ginnedag, Dag van de Arbeid, Bevrijdingsdag, Hemelvaarts dag en Pinksteren worden de sluitingstijden van de gemeen telijke instellingen bijgesteld. De sluitingsdata zijn: Stadskantoor (Emmastraat I): 30 april tot en met 9 mei en 19 mei. Voor spoedeisende zaken kan men bellen met tel. 4735895. Kantoorgebouw 's-Graveland ('s-Gravelandweg 567) afde ling Burgerzaken en Burgerlij ke Stand: woensdag 30 april: gesloten; donderdag I mei: ge sloten met uitzondering van bureau Burgelijke Stand, dat is geopend van 09.00 tot 12.00 uur, maar uitsluitend voor het doen van aangifte van geboor te en overlijden; vrijdag 2 mei: geopend van 08.00 tot 15.00 uur; maandag 5 mei: gesloten; dinsdag 6 mei: geopend van 08.00 tot 15.00 uur; woensdag 7 mei: geopend van 08.00 tot 15.00 uur; donderdag 8 mei: gesloten; vrijdag 9 mei: geslo ten, met uitzondering van bu reau Burgerlijke Stand, dat is geopend van 09.00 tot 12.00 uur, maar uitsluitend voor het doen van aangifte van geboor te en overlijden; maandag 19 mei: gesloten. In bovengenoemde periode is er géén avond-openstelling. De Sociale Dienst ('s-Grave- landseweg): 30 april, 1 mei, 2 mei, 5 mei, 8 mei en 9 mei en 19 mei. Dienst Educatie (Piersonstraat 31): 30 april, 1 mei, 2 mei, 5 mei, 8 mei en 9 mei en 19 mei. Het Stedelijk Museum (Hoog straat 112): 30 april, 1 mei, 5 mei, 8 mei. Op 19 mei is het Museum open van 12.30 tot 17.00 uur. Óverige dagen zoals gewoonlijk: dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Het Gemeente Archief (Korte Haven 133): 30 april, 1 mei, 2 mei, 5 mei, 8 mei, 9 mei en 19 mei. De Gemeentelijke Openbare Bibliotheken: 30 april, 1 mei, 5 mei, 8 mei en 19 mei. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker heeft een grote bus aangeschaft om de komende maanden op de pleinen van de Westwijk kinder- en buurtactivi- teiten te ontplooien. Deze bus is dinsdag officieel geopend op het Erkerplein. Er staan veel activi teiten op het programma, zoals bij het Vriendschapsplein en in de slachthuisbuurt waarbij de bus een belangrijke rol zal spe len. Over een paar maanden zal deze worden uitgerust met sport en spelmateriaal en de bus zal dan wekelijks op de pleinen te zien zijn. Op het plein voor De Erker is 30 april van alles te doen. Het wijkcentrum houdt tussen 9.00 en 16.00 uur een gro te rommelmarkt. Er zijn nog en kele tafels te huur voor 15,- per stuk. Kinderen mogen gratis hun 'rommel' uitstallen. Om 10.00 uur is er straattekenen en van 11.00 tot 16.00 kunnen ze voor 3,- meedoen aan de kin derkennis. Van 10.00 tot 16.00 is er ook tombola. Voor informa tie en aanmelding kan men het wijkcentrum bellen, tel. 4267767. SCHIEDAM— De Openbare Bibliotheek Schiedam wijzigt per 1 mei haar abonnementsprijzen. Vanaf dat moment gelden de volgende tarieven: 16-en 17-jari- gen 13,-; 18 jaar en ouder 30,- en een Plusabonnement 47,-. Op deze tarieven wordt ƒ.10,- reductie verleend aan houders van één van de volgende passen: Cultureel Jongeren Paspoort, Rotterdampas of Pas 65. Per abonnementhouder wordt een maal reductie verleend. De leengeldtarieven worden niet gewijzigd. Deze blijven 5,- per week voor CD-roms, 2,50 per week voor CD's en 2,50 res pectievelijk ƒ5,- en ƒ.7,50 per week voor videofilms. Per stuk 139/ Per stuk 69, Nieuwe Passage 12 - Schiedam - 010-4732677 Veerplein 146 - Vlaardingen - 010-4603449 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spiermgs, tel privé (010) 4 715.104 E.H. den Breejen. tel privé (06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Maganneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Ineke Koning van het VSB Fonds ontdoet de piano officieel van zijn verpakking. Enquête voor meer woongenot Het eerste enquêteformulier werd maandagmiddag in Schiedam uitgereikt aan huurster M. Sprong. ""§13 u JHte. II I I - Tapijt - Lamellen - Vinyl - Gordijnen - Laminaat - Draperieën - Marmoleum - Vitrages DIRECT VOOR DE DEUR Mgr. Nolenslaan 512 Schiedam Tel./Fax 010-4271744 Op het Geuzenplein start binnenkort een proef met het ondergronds inzamelen run afval. 199

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3