Nostalgie op Ford-clubdag Plantagefestival voor jong en oud Helga Ruebsamen sluit Schrijversavonden af m SCHIEDAM Uitbreiding van accommodaties komt zeer moeizaam tot stand Sporten in Blauwe Brug I nu alvast je lening/ meteen wilt toeslaan. Natuurweek in De Erker Lezing over 'Gouden Eeuw' Ziekenomroep doet verslag van koninginnedag 'Kunst for kids' VSB*BANK HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 23 APRIL 199717-1443 SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseert in samen werking met de afdeling Natuur ontwikkeling van 12 mei tot en met 16 mei een natuurweek met als thema 'Ontdek het groen in Schiedam'. Tijdens de natuur week in De Erker worden voor jong en oud verschillende na- tuuractiviteiten georganiseerd. Zo kan men onder andere deel nemen aan een Fluitekruidfiet- stocht, is er een dialezing van natuurmonumenten, een work shop natuurfotografie, natuurte- kenen in de Heemtuin, opzoom- eren in de wijk, nestkastjes ma ken en een foto- en videowed strijd 'natuur in de wijk'. De Fluitekruidfietstocht voor het hele gezin neemt fietsers mee langs de mooie groengebieden in Schiedam. Men komt onder an dere door het Prinses Beatrix- park, Park Kethel en langs de .Poldervaart. De start is op maandag 12 mei om 18.30 uur bij de ingang van wijkcentrum De Erker. Deelname is gratis. Ook kunnen volwassenen deel nemen aan twee workshops. Op maandag start om 18.30 uur de workshop natuur- en land schapsfotografie onder leiding van Hans van Meerendonk. Na een inleiding gaan de deelnemers ook zelf foto's maken. Geïnte resseerden kunnen zich voor 7 mei opgeven. 14 mei en 21 mei is er van 9.30 tot 13.30 uur een workshop over natuurtekenen in de Heemtuin. Dit gebeurt onder leiding van Anneke van de Klink. Men kan zich voor 10 mei opgeven. De workshops kosten 15,- per stuk, inclusief lunch. Voor de foto- en videowedstrijd kunnen belangstellenden hun 3 mooiste foto's en/of video (maximaal 5 minuten speelduur) met als thema 'Ontdek het groen in Schiedam' voor 10 mei opstu ren naar wijkcentrum De Erker. Zij dingen dan mee naar mooie prijzen, die op 14 mei om 19.15 uur in De Erker worden uitge reikt. Daarnaast kan men de hele week door in het wijkcen trum een tentoonstelling over 'Duinen' van Natuurmonumen ten en een fotoexpositie over de Biesbosch bekijken. Voor meer informatie over de activiteiten in de natuurweek of zich wil zich opgeven voor een activiteit, kan men contact opne men met wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32), tel. 4267767. SCHIEDAM Gemeentear chivaris Ch. Jeurgens verzorgt zondag 27 april een lezing over de plaats die Schiedam tijdens de bloei van de stad binnen de re publiek in nam. De tentoonstel ling 'De Gouden Eeuw van Schiedam', tot en met 29 okto ber te zien in het Stedelijk Mu seum, is aanleiding voor het or ganiseren van de bijeenkomst. Het Gemeentearchief gaf veel Schiedams erfgoed in bruikleen bij de inrichting van de expositie. De lezing, waarvoor men de en treeprijs van het museum be taalt, begint om 15.00 uur. SCHIEDAM De Ziekenom roep zal traditioneel weer aan wezig zijn tijdens de Oranjefees ten op koninginnedag in Kethel. Om 8.00 uur wordt gestart van uit de studio aan de Juliana van Stolbergstraat. Rond 9.00 uur wort rechtstreeks overgescha keld naar Kethel, waar op dat moment de traditionele Aubade van start gaat bij de Dorpskerk. Vanuit een mobiele studio, die wordt ingericht aan het Noord einde vlakbij de Dorpskerk, wordt de gehele dag verslag ge daan van de festiviteiten, zodat luisteraars die niet in staat zijn om naar Kethel te komen toch de sfeer kunnen proeven. Het programma wordt uitgezonden in het Schieland Ziekenhuis en de verzorgingstehuizen Spaland, De Harg, Thurlede en Franke- land. Tussen 14.00 en 16.00 uur zullen verzoekplaten worden ge draaid voor de luisteraars in het Schieland Ziekenhuis. De stand van de Ziekenomroep zal op koninginnedag vol staan met rozen. Familieleden, vrien den en bekenden van patiënten in het ziekenhuis en bezoekers van de Oranjebraderie kunnen deze rozen 'adopteren' voor 1,00 per stuk. Voorzien van een groet, zullen deze rozen aan het eind van de dag worden uitgedeeld aan de patiënten van het Schieland Zie kenhuis. SCHIEDAM Wie zijn oude Fordje nog eens wilde terugzien kon afgelopen zondag terecht bij Ford dealer Vink Evag. De Ford Taunus M (oldtimer) club heeft in samenwerking met de Ford dealer een clubdag en onderdelenmarkt georganiseerd. Clubleden vanuit het hele land zijn in hun geliefde auto met bouwjaren tussen 1962 en 1975 gestapt om naar Schiedam te komen. Hun automobielen en de drie oude Fordjes van de dealer waren een trekpleister voor velen: de opkomst was dan ook boven verwachting hoog. A. Bijloo, directeur van Vink Evag: „We hadden zo'n 150 bezoekers verwacht, maar het waren er wel 300. Naast de clubleden waren er ook veel klanten die naar de oude auto's kwamen kijken om de nostalgie te proeven. Dan hoorde je: 'Kijk, dat was mijn eerste auto', of 'Die heeft mijn vader vroeger gehad'." „Ook de verkoop van oude onderdelen liep heel goed. Wij hadden een voorraadje onderdelen en bezoekers hadden die ook zelf meegenomen. De verkoop was echt een succes. Dit was de eerste keer dat we een clubdag en onderdelendag hebben georganiseerd en het is zeker voor herhaling vatbaar." SCHIEDAM De geplande uitbreiding van de kinderop vang in Schiedam laat niet al leen op zich wachten, maar blijkt nu ook duurder uit te vallen dan in een eerder sta dium was berekend. De ge meenteraad heeft inmiddels ingestemd met een verhoging van bijna 39.000 gulden waar door - voor een periode van SCHIEDAM Het budget voor drie kunstopdrachten die verstrekt werden in het kader van de 1 -procentrege ling' is onlangs verhoogd. Dat is te danken aan de Ad viescommissie Beeldende Kunst die de oorspronkelijk verleende bedragen te laag vond om een kwalitatief goed kunstwerk te realiseren. De kunsttoepassing is be stemd voor de nieuwbouw van de kinderdagverblijven Nijntje en Honki Ponk en Kluphuis Oost. Voor alle drie de kunstopdrachten is maximaal 26.500 gulden (in clusief BTW) beschikbaar en Schiedamse kunstenaars worden in de gelegenheid ge steld een ontwerp in te die nen. Voor Kluphuis Oost is de inzendtermijn inmiddels verlopen. Het winnende ont werp wordt binnenkort aan gewezen waarna de uitverko ren kunstenaar aan de slag kan. vijftien maanden - 113.737 gulden beschikbaar komt voor voorlopige opvang. Het zit ouders die hun kroost willen plaatsen in een kinderop vang in de stad niet mee. De wachtlijsten zijn lang en de start van de bouw van het nieuwe kinderdagverblijf Nijntje wordt bij herhaling uitgesteld. Als, zo als verwacht, de eerste paal nog deze maand de grond in gaat, dan duurt het zeker nog een jaar voordat het gebouw in gebruik kan worden genomen. Ook de Sociale Dienst is niet blij met de huidige gang van zaken. Wachtlijsten Door de vertraging loopt deze instelling subsidie van de over heid mis die bedoeld is voor al leenstaande ouders die opvang zoeken voor hun kinderen. Enkele jaren geleden ging het gemeentebestuur akkoord met het voorstel om de kinderop vang in Schiedam uit te breiden, zodra de nieuwbouw van kinder dagverblijf Nijntje aan de War- moezenierstraat achter de rug was. Nu de bouw alsmaar wordt uitgesteld ontstaan naast de lan ge wachtlijsten ook problemen met de bestaande capaciteit, doordat de naschoolse opvang van Nijntje helemaal vol zit. Dit betekent dat er geen plaats is voor kinderen die de leeftijd heb ben bereikt dat zij kunnen door stromen naar opvang na school. Marieke van den Heuvel, van de afdeling Maatschappelijke Aan gelegenheid van de gemeente, geeft aan dat niet wordt gewacht V. op de start van de bouw aan de Warmoezenierstraat. Binnen kort begint een nieuwe groep voor naschoolse opvang in een tijdelijke accommodatie. „Dit is de enige oplossing", stelt zij. „Vooral als hieraan tevens een peuter-plusgroep wordt gekop peld waardoor de ruimte opti maal wordt benut. Dit tijdelijke lokaal komt op het Nijhoffplein naast de plek waar reeds een voorlopige opvang staat." Baby's Ook kinderdagverblijf Nijntje wil op korte termijn af van de lange wachtlijst voor baby's. Men overweegt voor die catego rie een opvang voor de gehele dag op te zetten en daarvoor is eveneens tijdelijke huisvesting nodig. Door het plaatsen van een portacabine naast Nijntje aan de Eduard van Beinumlaan, verwacht men het probleem op te lossen. Overigens proberen verschillende basisscholen in Schiedam al zoveel mogelijk te voldoen aan de vraag voor tus- sen-schoolse opvang, sommige zelfs aan voor-schoolse opvang. Het Nieuwe Stadsblad besteedde hier onlangs aandacht aan. Daarin kwam onder meer naar voren dat schooldirecties niet de ogen willen sluiten voor het feit dat steeds meer moeders aan het arbeidsproces deelnemen. Dui delijk werd dat er veel organisa tietalent binnen de school nodig is om aanvaardbare oplossingen te vinden. SCHIEDAM Op koninginnedag, woensdag 30 april, vindt voor de vijfde achtereenvolgende maal het Plantagefestival plaats. Ook dit keer belooft het, door de uitgekiende programmering, een feest te worden waar jonge en oudere bezoekers plezier aan zullen beleven. Vorig jaar werd al gesproken van een 'festival met een hoog kinderwagengehalte' en de organisatie wil het op deze koninginnedag minstens zo houden. De muziekgroepen die te horen zullen zijn, werden door middel van audities geselecteerd. Voor Dick Makelaar van Vereniging Blue Music en Auke Pol van Popschool Schiedam betekende dit dat zij op twee zaterdagen dertig bands moesten beoordelen. Het programma in de Plantage speelt zich af op twee podia en op het pauzepodium waarvoor een vrachtwagen wordt ingezet. De muziektent fungeert als hoofdpodium en daarop bijt om 12.00 uur de Schiedamse formatie Room II Move het spits af met feestcovers uit de jaren '60 tot '90. Zij staan om 13.00 uur hun plaats af aan Xinix, dat een mix laten horen van funk, rock, blues en salsa. Om 15.00 uur is het de beurt aan de winnaar van de Popprijs Schiedam Ice Party. De band die wordt vergeleken met Genenis en Marillon heeft een toer door Tsjechië achter de rug en maakte twee cd's. Het programma in de muziektent wordt om 16.00 uur afgesloten door Rebel Souls, een tropisch reggae- hoogtepunt. Tussen de bedrijven door verzorgen vanaf de vracht wagen achtereenvolgens de groepen Limah, Bluff, Bizzy. Rectum en Kaas optredens. Het Plantagefestival vindt plaats tussen 11.40 en 17.00 uur aan de Plantage in de Tuinlaan/Lange Nieuwstraat. De toegang is gratis. SCHIEDAM In wijkcentrum de Blauwe Brug vinden weke lijks diverse sportactiviteiten voor volwassenen en jongeren plaats. Bij de volgende sportacti viteiten is er nog plaats voor nieuwe deelnemers. Op maandagavond wordt er van 19.00 uur tot 21.00 uur ninjutsu gegeven. Jongeren vanaf 16 jaar kunnen deelnemen aan trainin gen in deze traditionele Japanse verdedigingskunst. De training is erop gericht om een constante lijn van lichamelijk en geestelijke zelfverdediging te creëren. De eerste proefles is gratis, maar men kan ook eerst even komen kijken. Op dinsdagmorgen van 9.00 uur tot 11.00 uur is er badminton. Een gezellige club, waar iedereen vanaf 16 jaar aan deel kan ne men. De bijdrage voor deelne mers is 2,50. Capoeira is een gevechtskunst- /danskunst uit Brazilië, waarbij onder meer ritme, zang en acro batiek aan bod komen. Op woensdagavond van 19.00 tot 20.30 is er capoeira voor mensen van 15 jaar en ouder. Op de woensdagmiddag zullen bij vol doende inschrijving capoeirales- sen gegeven worden voor kinde ren van 6 tot en met 14 jaar. De kosten bedragen 45, voor 6 lessen. Meer informatie via tel. 4701049. SCHIEDAM Ondergang, verpaupering, alcoholisme en dood bepalen de uitzichtloze sfeer in het werk van Helga Ruebsamen. De personages zijn meestal randfiguren (hoe ren, dronkenlappen en andere 'buitenmaatschappelijken'). Vrijdag 25 april verzorgt Hel ga Ruebsamen de laatste Schrijversavond van dit sei zoen van boekhandel Mercu- rius en de Openbare Biblio theek. De literaire loopbaan van Hel ga Ruebsamen is grillig. Als echte Haagse auteur debuteer de zij in 1964 met de verhalen bundel 'Kameleon', waarvoor ze de Reina Prinsen Geerlings- prijs ontving. Daarna publi ceerde Ruebsamen in rap tem po nog enkele boeken: 'De heksenvriend' (1966), 'Won derolie' (1970) en 'De onder gang van Marakov' (1971). Hierna werd het zeventien jaar stil rond haar persoon. De pu blieke aandacht die het publi ceren met zich meebracht er- vaarde zij als vervelend. Een andere reden om niets meer van zich te laten 'horen' was gelegen in de slechte verkoop resultaten van haar boeken. De critici hebben echter steeds welwillend tegenover haar werk gestaan. Na een verblijf in het buiten land vestigde zij zich eindjaren tachtig opnieuw in de Residen tie. In deze - haar vertrouwde - omgeving pakte zij de draad van het verhalen schrijven weer op en schreef 'Op Scheve- ningen'. Mede door haar op treden in het televisieprogram ma van Adriaan van Dis werd haar boek een verkoopsucces. 'De dansende kater'- een tragi komische verhalenbundel vol raadselachtige en onderhuidse onrust - is voorlopig haar laat ste verhalenbundel. Over haar personages en het werkelijke leven zei Helga Ruebsamen ooit: „Het loopt in het leven nog rotter af dan in mijn verhalen. In mijn verha len was de mogelijkheid tot ontsnappen aan het lot nog wel aanwezig, nu geloof ik: zelfs die mogelijkheid wordt niet meer gegeven." Vorig jaar kwam Ruebsamen in het nieuws toen zij een week lang - afgesloten van de bui tenwereld - in de Euromast verbleef, met slechts het nieu we media Internet als gezel schap. De Schrijversavond met Helga Ruebsamen wordt gehouden in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein. Aanvang 20.15 uur. De toegang be draagt 7,50. Kaarten zijn te verkrijgen bij boekhandel Mercurius aan het Hof van Spaland en in filiaal Noord van de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein. Onder de aanwezigen worden een gesigneerd boek en een bi bliotheekabonnement verloot. iiooor Het voordelige VSB Doorlopend Krediet VSB. Daar kom je verder mee. Op zaterdag open voor advies tussen 10.00 en 14.00 uur: Broersvest 110, Schiedam. 8 246 46 00. Veerplein 1, Vlaardingen. 8 44 55 222. De oude F or dj es trekken veeI bekijks. Kinderopvang groeit uit jasje door NANS WOLTERS 9;§MSÊ Het is de bedoeling dat naast de kinderopvang I\ijntje aan de Eduard van Beinumlaan een portacabine wordt geplaatst. Rebel Souls, de afsluitende act op het hoofdpodium. Ondergang, verpaupering en alcoholisme zijn belangrijke thema 's van Ruebsamen. Stel, opeens ziet u die ene auto waar u al 'n tijdje naar op zoek bent. En het prijs kaartje valt mee. Als u van tevoren een VSB Doorlopend Krediet heeft afgesloten kunt u meteen toeslaan. Want daarmee heeft u altijd extra geld achter de hand voor onverwachte uitgaven. Met als belangrijk voordeel dat u alleen rente betaalt over het bedrag dat u daadwerkelijk opneemt. En het rentepercentage is in 9 van de 10 gevallen lager dan bij andere krediet verstrekkers. Wilt u direct een doorlopend krediet afsluiten? Of wilt u meer informatie over voordelig lenen bij VSB Bank? Bel dan g atis met onze leenadviseurs: 06-0331. Ze zijn 24 uur per dag bereikbaar. Des te eerder staat uw droomauto voor de deur. {fortij or

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9