Moederdag Nieuws uit de binnenstad SCHAP Winkel Agenda Fotograaf maakt Moederdagkiekjes om het te vieren 1 W+U'Ji'],' I WOENSDAG 7 MEI 1997 19-444 Deze pagina is een uitgave Ce van ntrummanagement Schiedam Redactie: John van Buuren (ondernemer) Luc van Huijgevoort (gemeente) Henk Keemink (centrummanager) Marjolein Zwaan FreeLans Tekstschrijvers) Tekst: FreeLans Tekstschrijvers Fotografie: Ernst Posse Redactie-adres: FreeLans Tekstschrijvers Lange Nieuwstraat 51 3111 AD Schiedam Tel.: 010-4269247 Fax.: 010-2730154 (door Marjolein Zwaan) Het is weer lente. De natuur ontwaakt uit haar winterslaap. Het prille groen strekt zich uit naar de zon. Stoere Schiedammers koesteren hun lentegevoel en trotseren de koude. Zij wagen zich reeds op de terrassen. Kortom, een van de mooiste periodes van het jaar is aangebroken. Men kan zich geen mooiere tijd wensen om iemand in het zonnetje te zetten. De tweede zondag van mei is het zo ver. Moederdag! Wie zijn de moeders van tegenwoordig? De afgelopen jaren is er veel veranderd aan het moederschap. De meeste vrou wen hebben tegenwoordig velerlei elektrische apparatuur tot hun beschikking. Een wasmachine, droger, vaatwasser, en stofzuiger verlichten hun huishoudelijke werkzaamheden. Maar nog steeds is er menselijke kracht voor nodig om deze machines te vullen, te legen of op andere wijze te hanteren. En in de meeste gevallen zijn het de moeders die deze taken voor hun rekening nemen. Elke dag weer en vaak onopge merkt. Duizendpoot Wie zorgt er voor dat de kinderen op tijd op school komen, met gekamde haren, schone kleren en volle schooltassen? Wie heeft er steeds weer een luisterend oor voor elk pro bleem, of het nu om verloren knikkers of een verloren liefde gaat? Wie zorgt voor de bloemen op tafel, de koekjes in de trommel en het wc-papier op het toilet? Het lijkt zo vanzelfsprekend dat alles in huis op rolletjes loopt, dat alle kleren gewassen en gestreken worden, dat er iedere dag een gevarieerde maaltijd op tafel staat, dat er gestof zuigd, gestoft en gedweild wordt. De moeder van tegenwoor dig is werkelijk een duizendpoot. Hoewel zij het ogenschijnlijk makkelijker heeft gekregen in het huishouden door alle elek trische apparaten, heeft zij er in werkelijkheid nog veel meer taken bij gekregen. In Nederland is het aantal tweeverdieners de afgelopen jaren fors gestegen. Steeds meer vrouwen heb ben tegenwoordig een betaalde baan, naast hun huishouden en de zorg voor hun kinderen. Hoewel de vader van nu beslist meer huishoudelijke taken op zich neemt dan vroeger, nemen vrouwen nog steeds het leeuwendeel van het huishouden voor hun rekening. De moderne moeder is een manager, doet de boekhouding, is opvoeder, partner, kok, verpleegster,te veel om op te noemen. Haar werktijden lopen niet van 9.00 tot 17.00 uur, maar be ginnen bij het opstaan en eindigen bij het slapen gaan. Verwennen Het minste wat we voor deze vrouwen kunnen doen is hen één dag per jaar echt verwennen. Moederdag is daarvoor de dag bij uitstek. Op de tweede zondag van mei zet heel Nederland zijn of haar moeder in het zonnetje. De weken voorafgaand aan Moederdag zetten de winkeliers van Schiedam hun beste beentje voor. Het aanbod in veel winkels is voor een groot deel gericht op cadeaus voor Moederdag. Prachtige lenteboeketten heerlijke bonbons, moeders favoriete parfum, een mooi boek, een bijzonder sie raad. Niets is te gek voor moeder. Het is een waar genoegen om door de winkelstraten van Schiedam te lopen en de fraaie etalages te zien. Op Moederdag begint de dag voor moeder natuurlijk met ontbijt op bed. Al vroeg hoort zij sluipende kin dervoetjes door het huis gaan op weg naar de keuken. Daar wordt voor haar een fantastisch ontbijt klaar gemaakt. Thee in een porceleinen kopje waar Voor Moeder" op staat met voetbad), een beschuitje (met kruimels in bed) en een gekookt eitje. De kleintjes hebben vaak een mooie tekening gemaakt of een gedicht uit hun hoofd geleerd. De cadeaus Dan is het moment daar. De cadeaus worden gegeven. Prachtig pakpapier en gekleurde linten doen raden naar de in houd. Verwachtingsvol kijken de kinderen naar moeders ge zicht. En wat voor cadeau het ook is, moeders zijn er blij mee. Al was het alleen maar, om dat zij weten dat het met zorg is uitgezocht. En omdat zij weer heel zeker weten en voelen dat ze gewaardeerd worden! Vernieuwen en veranderen, dat zijn zaken waar het .Centrummanagement van Schiedam zich hard voor maakt. Het Centrummanagement ver tegenwoordigt de belangen van diverse groepen uit de binnenstad. De winkeliersbranche, de horeca-wereld, de makelaardij en tevens de Gemeente vormen samen de achterban van het Centrummanagement. Samen streven zij naar een duidelijk eigen gezicht voor Schiedam en een gevarieerd winkelaanbod. Ook ziet het Centrummanagement het als haar taak om u als consument regelmatig op de hoogte te stellen van wat er allemaal in de Schiedamse binnenstad te doen is. Vernieuwing en verandering zijn tevens sleutelwoor den die betrekking hebben op het Schiedamse centrum en op deze Nieuwe Stadsbladpagi-na. Dit is de eerste van de zeven afleveringen die u dit jaar zult ontvangen. Op deze pagina willen we u regelmatig informeren over de ontwikkelingen, activiteiten en wetenswaardig heden over de Schiedamse binnenstad. De inhoud van deze pagina staat steeds in het teken van een bepaald thema. Dit keer schenken we bijzon dere aandacht aan Moederdag, zondag 11 mei. Een bijzondere dag in het jaar waarop we extra aan dacht geven aan die ene bijzondere vrouw in ons leven, onze moeder. Een goede reden om een extra rondje te lopen door de Schiedamse binnenstad op zoek naar een speciaal cadeau. De Schiedamse winkeliers zetten hun beste beentje voor om er voor te zorgen dat het voor u in het Schiedamse cen trum prettig toeven is. Gezellig winke len in een histori sche binnenstad met een mooi over dekt winkelcentrum en een verscheiden heid aan branches. De stad heeft gezel lige terrassen, leuke kroegen en goede restaurants. De cen trumbezoeker kan in Schiedam genie ten van cultuur, mo numenten en mu sea. Juist deze unieke mix onder scheidt het Schiedamse Stadshart van anderen in de regio. Ik wens u voor de toekomst veel plezier en koopgenot toe in ons mooie stadshart! Chris Coppens, Voorzitter Centrummanagement. Chris Coppens Zaterdag 10 mei Laatste gelegenheid om nog een mooi cadeau te kopen voor Moederdag. Zondag 11 mei Moederdag!! Zaterdag 24 mei Feestelijke braderie ter ge legenheid van de Molenfeesten. De havens worden opge luisterd door sfeervolle muziek. Ook aan de kinderen is ge dacht. Speciaal voor hen zijn er vele activiteiten, zoals o.a. een draaimolen en een zweefkussen. In de bin nenstad loopt tijdens de maand mei nog steeds de Gouden Eeuw Etalage Actie. Veel winkeliers zor gen ervoor dat hun etala ge prachtig is ingericht met als thema de Gouden Eeuw; de tijd van over daad, tierelantijnen, ver gulde krullen en grote pruiken. (door Theo van der Hek) Service en weten waar je het over hebt. Dat is belangrijk voor fotograaf Piet Niestadt in de Nieuwe Passage. Niestadt is een vakman in hart en nieren. En hij wordt iedere keer weer enthousiast als je hem aan het woord laat over zijn grote pas sie, waarvan hij zijn beroep heeft gemaakt. Het blijkt dat dat een familiekwaaltje is. vrouw toen aan haar man, en een paar weken later was hij de gelukkige eigenaar van een Ixus. Hij was er zo blij mee, dat hij er hier in de win kel al mee begon te fotogra feren. Als je op zo'n creatieve ma- Minstens zo belangrijk is klantvriendelijkheid". En Niestadt weet waarover hij praat, want als ontwikke laar en afdrukker van foto's bevindt hij zich in goed gezel schap. "Hier in de buurt zijn er zo'n vijftien plekken, waar Fotograaf Pieter Johan Niestadt is een telg uit een van de oudste, zoniet het al leroudste fotografengeslacht ter wereld. In 1856 is het alle maal begonnen. Overgroot vader Niestadt verscheen toen in het Noord-Hollandse St. Maartensbrug voor het eerst achter de lens. In 1898 werd de winkel in Schiedam geopend. Al bijna honderd jaar is Niestadt een begrip in Schiedam. Pieter-Johan is daar trots op. "Kijk ik ben gemaakt en ge boren in de donkere kamer. En als kleine jongen moest je natuurlijk meehelpen in de zaak. Toen ik zelf een vak moest gaan kiezen, zei mijn vader dat ik de opleiding voor electriciën maar moest gaan doen. Dat kon later nog wel eens van pas komen, dacht hij. Je moet weten dat er toen nog helemaal geen electroni- ca te bespeuren was in de fo tografie. Toen ik daarna uit dienst kwam, had mijn vader mij nodig in de zaak. En ei genlijk vond ik dat prima, want de liefde voor de foto grafie werd er bij OIIS met de paplepel ingegoten". Ondernemer En nog steeds gaan Niestadts ogen glimmen als hij praat over een camera. "Als je een mooie camera verkoopt is dat prachtig. Neem nou bijvoor beeld die nieuwe camera van Canon. Die Ixus, die moet je eigenlijk even zien". En weg is Niestadt. Er wordt een foto van de Ixus op tafel gelegd. En inderdaad, het is een plaatje. "Het is de eerste roestvrijstalen camera. Omdat de vraag het aanbod overtreft, is hij helaas op het moment niet leverbaar. Maar het leuke is, dat hij er niet al leen fantastisch uit ziet, maar dat er ook prachtige foto's uit komen. Als je toch zo'n ju weeltje ziet, dan moet je hem gewoon kopen" En dan komt de ondernemer Niestadt te voorschijn. "Laatst kwam er een klant hier, die graag die Ixus wilde kopen voor haar man. Maar ja, op dat moment had ik hem niet, en dat kon ook nog wel even duren. Dan kun je natuurlijk wel nee verkopen, maar ik had de foto van de camera uit de folder geknipt en er een soort waardebon van gemaakt. Die gaf me- Piet Niestadt uitgeroepen tot beste winkelier van de Nieuwe Passage nier werkt, is het helemmal niet zo verwonderlijk dat Niestadt uitgeroepen is tot de beste winkelier van de Nieuwe Passage. Een onaf hankelijk bureau werd daar voor in de arm genomen. Dat bedrijf bazocht alle tachtig winkels van de Passage. De bedrijven werden beoordeeld zonder dat ze het zelf wisten. Trots vertelt Niestadt, dat hij voor vakken nis een tien scoorde. "En denk maar niet dat ze de eer ste de beste op mij afstuur den. Nee, ik kreeg te maken met een ex-fotohandelaar. Als zo iemand een tien uit deelt, spreekt dat boekdelen. Maar denk maar niet, dat je er alleen met vakkennis komt. de klant terecht kan met zijn toto's. Je moet je dus wel on derscheiden. De meeste za ken overhandigen de foto's alleen maar. Dat moet je niet doen. Je moet de foto's be spreken met de klanten. Dat vinden de klanten prettig. Zo hier en daar een aanwijzing geven, maar ook een compli mentje voor een prachtige opname. Dat vinden ze leuk om te horen". Moederdag aanbieding Toen het bedrijf nog geves tigd was op de Rotterdamsedijk kwam er een gericht publiek. Klanten kwamen speciaal voor Niestadt even naar de andere kant van de tramrails. Nu is dat anders. Sinds de verhui zing naar de Nieuwe Passage is er een wat algemener pu bliek. En vooral: meer klan ten. In zijn "nieuwe" zaak kan hij zich steeds meer wijden aan zijn grote hobby: het fo tograferen van kinderen. Hij vindt dit zelfs zo leuk, dat hij er op de koopzondag voor Moederdag, op 4 mei dus, een speciale actie van maakt. Voor maar vijf gulden kunnen kinderen een portret laten maken voor moeder. Niestadt heeft er nu al zin in. "Kijk, het brengt 'es wat leven in brou werij en er komen natuurlijk weer meer mensen naar de zaak". Parkeren De soms wat negatieve gelui den over de Nieuwe Passage vindt Niestadt onterecht. "Er komen zeker genoeg mensen naar de Passage. En met de leegloop valt het ook wel mee. Er zijn nu vier winkeliers vertrokken. De rest zit hier blijkbaar goed. En trouwens, voor die vertrekkers zijn vier prima zaken in de plaats ge komen. Alleen blijft het par keren een probleem. Het is natuurlijk belachelijk dat de halve Rotterdamsedijk leeg staat. Er staan gewoon veel te weinig meters. Ze worden wel mondjesmaat bijge plaatst, maar er staan er ab soluut niet genoeg. In goed overleg met de gemeente zul len we daar vroeg of laat wel uitkomen". Centrum beter bereikbaar (door Luc van Huijgevoort) Tweemaal per jaar over legt het college van B W met het Centrummanage ment. Tijdens het overleg dat eind maart heeft plaatsgevonden zijn de maatregelen die de ge meente wil nemen ter verbetering van de bereik baarheid en parkeren in het centrum aan de orde gekomen. Deze maatrege len zijn van belang, £owel voor de binnenstadonder nemers als consumenten. In 1996 hebben centrumwin keliers en consumenten veel kritiek geuit op het parkeer beleid. Voornaamste kritiek punt hierbij was het wegval len van plaatsen voor kort- parkeren rond het centrum. De gemeente heeft deze kri tiek ter harte genomen door in het centrum 60 parkeer plaatsen waar kort gepar keerd kan worden terug te brengen. Dit is o.a. aan de Lange Haven gebeurd. Ter verbetering van de parkeer- mogelijkheden aan de west zijde van het centrum werkt de gemeente aan een plan om in de Breedstraat Zijlstraat parkeerplaatsen aan te leggen. Afhankelijk van de te kiezen variant gaat het hier om 60 of 120 par keerplaatsen. Deze plaatsen zouden nog voor de zomer aangelegd moeten zijn. Evenals het Centrummana gement is de gemeente van mening dat de verkeerssitu atie op de Koemarkt op zijn zachtst gezegd ongelukkig is. Daarom is zij momenteel hard bezig om te kijken of hierin verbetering gebracht kan worden. Met de RET wordt reeds overleg gevoerd over het verplaatsen van de bushalte op de Koemarkt. Als deze iets verplaatst kan wor den, hoeft het verkeer dat de parkeergarage van de Nieuwe Passage ingaat het wegrijdende busverkeer niet meer te kruisen. Bijkomend voordeel is dat de ruimte die met het verplaatsen van de bushalte vrijkomt gebruikt kan worden als opstelstrook voor de garage. De gemeente is bijna klaar met haar plan voor de be wegwijzering van de parkeer- mogelijkheden in het cen trum. Dit plan voorziet erin dat d.m.v. duidelijke borden de bezoeker voortaan makke lijk de weg kan vinden naar de parkeerplaatsen in het centrum. Deze borden wor den op alle invalswegen naar de binnenstad geplaatst. In een latere fase zal dit sys teem een dynamisch karakter krijgen. Dit houdt in dat men dan ook op de borden kan le zen waar vrije plaatsen zijn. Met het treffen van deze maatregelen is het Centrum- managment tevreden. Het betekent dat het publiek dat met de auto een bezoek aan de binnenstad wil brengen als gewaardeerde gasten ontvangen worden I (door Chrit Wilshaus) Een indruk van het win kelend publiek in Schiedam. Hebben zij al wat gekocht voor Moederdag? De familie Peute is met de re gelmaat van de klok op de Hoogstraat te vinden. "We amuseren ons best bij het winkelen", aldus mevrouw Peute. Dochter Kimberley van 10 is het daar zichtbaar mee eens. "We krijgen ook vaak een patatje en iets lek kers te drinken", imberley gaat bin nenkort weer met haar vader op stap om een ca deautje voor Moederdag te ko pen. "Dan kan mama niet mee, anders weet ze al wat ze gaat krij gen!" De zussen Yvonne en Silvia van Wagtendonk gaan bijna dagelijks winkelen in de bin nenstad van Schiedam. "We vinden dat heerlijk. Gezellig samen een rondje Grote Omloop doen. Of we ook daadwerkelijk met iets thuis komen, is voor ons iedere keer weer een verrassing. Op dit moment zijn we vooral op zoek naar een leuk Moederdagpresentje." laat Yvonne enthousiast weten Daphne van Tienhoven geeft les aan groep 8 van de Eloutschool in Rotterdam, en winkelt geregeld in het cen trum. "Op dit moment ben ik druk bezig met de voorberei dingen voor Moederdag. Het zal dit jaar een groen Moederdagcadeau worden. Van een vriendelijke winkelier heb ik plantenbakken gekre gen, waar de zaadjes in ge stopt zullen worden. Uitein delijk gaan de plantjes in fleu rige bakjes mee naar huis". Dyonne Leermakers (31/2) woont samen met haar papa en mama in het hartje van de Brandersstad. "Ik neem haar altijd mee als ik de stad in ga en dan heeft ze het altijd reu ze naar haar zin. En nu - met Moederdag vlak voor de deur - zal ze wel weer een keer sa men met haar vader de stad in gaan!" "Het is niet moeilijk om een cadeautje voor mijn moeder te verzinnen", zegt Caroline Jezierska. "Ze geeft door het jaar heen zo veel hints, dus dat is gemakkelijk". Caroline - hier samen met Adil Moudnib heeft zo haar vaste adresjes in De Nieuwe Passage. "Vooral in bepaalde kledingshops komen we graag. Aan het cadeau voor Moederdag zal dit jaar wel een luchtje zitten", besluit Caroline geheimzinnig." centrum Vooriitter Centrummanagement Fam. Peute itOQP ■WMMVr frimiiiirii JtfetoW' ^Uiih ém Immnt h Yvonne en Silvia Wagtendonk Daphne van Tienhoven Dyonne met haar moeder Caroline en Adil

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13