HER DER Minder files betekent minder ergernis 98 l Moeder krijgt er een kleur van! C. KOK Juwe Teveel cadmium in Heineken luchtbed Eigen groenten en fruit is nog steeds het lekkerst 19.® jmg ia'j ïL98 Bón uil CoGnac s* 3] 93 2D* LAAT ZE LACHEN, LAAT ZE JOELEN Beton CONCERT De automobilist die rijdt met beleidis weinig tijd in de files kwijt Ladies Barbershopkoor zoekt nieuwe zangstemmen INDERDAAD! U KUNT HET MAAR BETER BIJ DE BEURS HALEN!!! Domeqc AO IO Barbecue voor binnen en buiten RnoI &UNC jonge jenever 1/1 liter Cot bt R6 H Bessen DE BEURS VAN SCHIEDAM Moriaan 514 Slachtofferhulp zoekt vrijwilligers DISARQNNO AMARJET1Ö Klassieke muziek zonder bla bla WOENSDAG 7 MEI 1997 19-453 Inbraak, overval, verkeers ongeluk het zijn vaak kleine berichtjes in de krant. Be richtjes waar niemand lang bij stil staat, maar waar voor de slachtoffers en hun omge ving vaak heel veel achter schuil gaat. Grote onmacht, woede, een moeilijk te ver werken verdriet, problemen en dergelijke. Buro Slachtofferhulp Rijn mond helpt slachtoffers van misdrijven en verkeersonge vallen en ondersteunt hen emotioneel, praktisch en ju ridisch en daar zijn veel men sen voor nodig. Dit werk wordt gedaan door vrijwilli ge medewerkers die worden begeleid door beroepskrach ten. De vrijwillige medewer kers bezoeken de slachtoffers thuis, op Buro Slachtoffer hulp of op het politiebureau. Een aantal vrijwilligers ver richt bureaudiensten. Buro Slachtofferhulp Rijnmond zoekt mensen, met een posi tieve instelling, een warm hart en een gezond verstand om het team van vrijwillige medewerkers te versterken. Hoewel de minimumleeftijd 25 jaar is, denken wordt ge dacht aan 40-plussers, die hun vrije tijd op een zinvolle manier willen besteden. De aspirant-vrijwilliger krijgt na een intake-gesprek een inter ne training van 6 dagen, waarin aandacht besteed wordt aan gespreksvaardig heid, trauma-verwerking en juridische kennis. Van de medewerkers wordt ver wacht dat zij minimaal 16 uur per week beschikbaar zijn en eventuele eigen erva ringen goed verwerkt heb ben. Tijdens hun werk zijn zij verzekerd en zij ontvangen een vergoeding voor ge maakte kosten. Mensen die geïnteresseerd zijn in het werken bij Buro Slachtofferhulp Rijnmond kunnen op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur contact opnemen met Nan de Vries of Paul van Schuijlenburg, tel.: 010 - 436 01 44. Wat betreft Voorne, Putten en Rozenburg: Janneke Post- ma, tel.: 0181 - 4170 50. Nederlanders stonden, vol gens cijfers van CBS en RAI, in 1996 gemiddeld twee keer zo lang in de file als in 1986. Tegelijkertijd verdubbelde het aantal files het afgelopen de cennium van 5.500 in 1986 tot 11.000 in 1996. Gezamenlijk stonden de Nederlandse auto mobilisten in 1996 bijna 20 miljoen uur in de file. Veel files hebben een 'natuurlijke oorzaak': te veel autoverkeer op een weggedeelte met te weinig capaciteit. Toch kun nen we er samen veel aan doen om het aantal files en de lengte daarvan te beperken. De volgende tips helpen daar bij. Met wat meer begrip voor de medeweggebruikers en door zich flexibel aan te passen aan de omstandigheden, kan iedere au tomobilist het fileleed voor zich zelf al verzachten. Als je je niet opwindt, lijkt het soms ook of de file sneller oplost... Begrip en geduld zijn schone za ken. Door het autoverkeer organisa torisch beter aan te pakken kan het fileleed al verminderen. Dit kan via carpoolen, betere rij- baan-benutting onder meer door niet nodeloos links te blijven rij den, verkeersregeling via de ma- trix-borden boven de weg, om-e- n-om ritsen bij rijbaanversmal lingen, af en toe de auto 'ns een dagje te laten staan, kijken of het openbaar vervoer een alternatief biedt, enzovoort. Wie over een cruise-control be schikt, kan met deze voorziening een gelijkmatige rijsnelheid in stellen: een constante snelheid effectiever is dan wisselend snel en minder snel rijden. Het is ook gunstiger voor het brandstofver bruik, terwijl de auto tevens minder slijtage zal vertonen. Re gelmaat baadt. Wie in druk ver keer wil opschieten, moet soms langzamer rijden. Het verkeer rijdt dan in colonne-vorm in één tempo lekker door, zonder hape ringen. Zo verwerkt het wegge deelte op de snelste manier het maximale aantal auto's'. Ook door beter te plannen kan menige automobilist veel doen om te voorkomen dat hij zich altijd moet aansluiten bij de 'wachtenden voor hem'. We noemen dit de thuismaatregelen. Weggebruikers dienen goed geïnformeerd te zijn, te luisteren naar de fileberichten op de ra dio, teletekst te raadplegen, en op de hoogte te zijn van weg werkzaamheden. Houd met deze gegevens rekening bij het vast stellen van uw route. Kijk of er alternatieven zijn. Pas zo mogelijk de vertrektijd aan. Ga wat vroeger van huis, dat rijdt meer ontspannen en niet te gehaast. Haastige spoed is niet alleen 'zelden goed'. Het leidt ook tot stress en irritatie. Plus een onnodig hoog brand stofverbruik en een grotere slij tage aan bepaalde auto-onderde len. Wie door omstandigheden toch later dan gepland vertrekt, kan beter op bellen en de afspraak verzetten naar een later tijdstip. Positieve instelling Emiel Ratelband en andere 'goe roes' benadrukken in hun pep- -talk altijd dat je het leven van de zonnige kant moet bekijken. Met een positieve instelling voel je je een ander, opgeruimder mens. Zo'n optimistische kijk op het leven, komt ook van pas als de automobilist onderweg met allerlei hindernissen wordt ge confronteerd. Werk aan de weg kan tot vertraging leiden. Be denk dat dit werk wordt uitge voerd om ter plaatse de ver keerssituatie te verbeteren. Toon er dus begrip voor en pas de snelheid aan. Toon begrip Vrachtwagens hebben tijd nodig om in te voegen, op te trekken en af te remmen. Vrachtverkeer is de motor van onze economie. De truckers zijn onderweg met spul len die een ieder van pas kunnen komen. In feite doen ze niets anders dan gewoon hun brood verdienen. Toon begrip. Geef de trucker ruim baan als dat nodig is. Caravans kunnen vaak met har der, toch moeten ze een ander soms voorbij. Ook dit is, een kwestie van geven en nemen. Sommige automobilisten ken nen ergens de weg niet. Zitten soms op de verkeerde rijbaan. Ook in deze gevallen is begrip tonen de beste raadgever. Het accepteren dat een aantal zaken som onvermijdelijk zijn kan helpen om het autorijden prettiger en ontspannener te ma ken. De nieuwe, moderne vormgege ven elektrische barbecues van Philips zijn te gebruiken op iedere barbecueparty, zowel bin nen als buiten. Met al zijn extra's zorgt deze nieuwe barbecue 'Oc topus' voor een snel, perfect, vet vrij en gezond resultaat. Het ver chroomde metalen grillrooster met de extra brede spijlen is zo gemaakt, dat er geen vet op het verwarmingselement kan drup pelen. Barbecuen met de Octo pus is derhalve spatvrij en nage noeg reuk- en rookloos. De barbecues zijn voorzien van een verchroomde metalen reflec- torkom, die op water drijft. Door de reflectie wordt de warmte gelijktijdig over het grill- rooster verdeeld en is een korte opwarmtijd nodig. Hierdoor wordt de grilltemperatuur ho ger. Het vlees schroeit vervol gens in een mum van tijd dicht en de echte barbecuesmaak blijft behouden. Dit resulteert in een praktisch reuk- en rookloos bar becue-proces. De verwarmingselementen van de Octopus hebben een hoog vermogen van maar liefst 2200 Watt. De hoge temperaturen die hiermee bereikt worden, zorgen voor perfect gebakken vlees, dat lekker sappig blijft. Toevoegen van extra vet bij de bereiding is niet nodig. Niet alleen bij vlees, maar ook bij vis, groenten en al het andere voedsel dat lekker is op de barbecue, worden zo pri ma resultaten bereikt. Voor ge lijkmatig dichtschroeien zorgen de extra brede spijlen van het grillrooster. W V Nieuwe collectie 14 karaats gouden steekcreolen voor een hele leuke prijs. Met lapis lazuli, malachiet, onyx, amethist, carneool of zoetwater parel. Sinds 1895 Broersvest 87-93 3111 ED Schiedam Tel. 010-4267937 .MM -••ill 11 Ladies Barbershopkoor Route Sixteen is een enthousiast da meskoor uit Hendrik Ido Am bacht en wil haar koor graag uitbreiden met nieuwe leden. Op 21 mei 1997 start Route Sixteen zes weken lang het 'Project Nieuwe Leden'. Een goede gele genheid voor dames in de regio om kennis te maken met het barbershop-zingen. Route Sixteen is niet alleen een dameskoor om naar te luisteren, maar ook om naar te kijken. Dit komt door het showelement dat onlosmakelijk verbonden is aan het Barbershopzingen. Route Sixteen oefent op woens dagavond van 19.30 uur tot 22.00 uur in Hendrik-Ido-Am- bacht aan de Schildmanstraat 72 in de Open Hof Kerk aldaar). Het koor zingt blues, evergreens, ballads, popsongs, musicalsongs en gospels. Wat opvalt bij barbershopkoren is dat men zingt zonder bladmu ziek en zonder instrumentale be geleiding. De gezongen emoties worden uitgedrukt door choreo grafie en gezichtsexpressie. Daarnaast is de kleding en make-up een wezenlijk onder deel van de show. Het project loopt van 21 mei tot en met 25 juni 1997 en de pro jectleden zullen afgezonderd van het koor zes weken lang, op woensdagavond van 19.30 uur tot 20.45 uur oefenen. Deelname aan het project ƒ15,-. Voor dit bedrag ontvang de deelnemer een bandje met de te leren songs en de partituur. Voor meer informatie kan men bellen met Marianne Noorder- meer, tel. (078) 6819961. In schrijven voor dit project kan tot en met 20 mei 1997. Heineken Brouwerijen stopt vandaag een van zijn promotio nele acties. Het gaat om lucht bedden die bij de aankoop van Heineken blikbier te verkrijgen zijn. In de kunststof van de luchtbed den is een minimale hoeveelheid cadmium aangetroffen, die iets boven de in Nederland geldende norm ligt. Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) heeft gemeld dat er cadmium aangetroffen is bij een steekproef. De hoeveelheid geconstateerde cadmium levert geen gevaar op voor de gezondheid. Bij levering van de luchtbedden was Heine ken niet op de hoogte van de overschrijding van de norm. De onderneming neemt haar verant woordelijkheid ten aanzien van mens en milieu bijzonder serieus en heeft daarom besloten om de hele partij luchtbedden uit de markt te halen. Heineken ver zoekt alle consumenten per ad vertentie in de landelijke en re gionale dagbladen het luchtbed terug te sturen naar Heineken Brouwerijen in Zoeterwoude. De luchtbedden, die de consu ment nog niet hebben bereikt, zijn inmiddels gelokaliseerd en worden uiteraard niet meer aan de winkeliers uitgeleverd. Heineken betreurt het ten zeerste dat deze promotionele actie geen doorgang kan vinden. De onder neming vindt het echter belang rijker om haar milieuverant woordelijkheid in de volle breed te te dragen en vertrouwt erop dat de consument voor deze op stelling begrip zal hebben. Moestuinieren is in. Dit blijkt wel uit de wachtlijsten bij volk stuinverenigingen. Al meer dan 270.000 geregistreerde volk stuinders en enkele honderddui zenden anderen met groene vin gers houden zich momenteel in Nederland bezig met de teelt van groenten en fruit. Het actief be zig zijn in en met de natuur leidt tot vragen over een aanpak die het milieu niet schaadt. Óm ant woord te geven op deze vragen verschijnt op 28 april 1997 De milieuvriendelijke moestuin, een gids die zich speciaal richt op milieuvriendelijk tuinieren. Uit geverij Roodbont geeft de gids uit in samenwerking met de Landbouwvoorlichting (DLV). Een milieuvriendelijke teelt draagt bij tot een lekker en ge zond pakket groenten en fruit. Beproefde biologische technie ken bestaan al jaren, maar nog weinig moestuinders kennen deze. Wie kent bijvoorbeeld de bierval tegen slakken en het ge bruik van groenbemesters? Voor een geslaagde teelt is het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen en kunstmest niet noodza kelijk. Het succes van biologi sche teelt staat of valt bij goede voorlichting. De gids geeft uitgebreide infor matie over zaaien, planten, oogsten en bewaren van de ver schillende gewassen. Samenwer king met de natuur staat voorop. Een gezond bodemleven en een uitgekiende vruchtwisseling zor gen voor krachtige planten en een natuurlijke afweer tegen ziekten en plagen. Op de uit- vouwflappen staan een zaaika- lender en een teeltplan. Door het handige zakformaat is het boek bovendien gemakkelijk mee te nemen naar de tuin. De gunstig geprijsde gids brengt milieu vriendelijk tuinieren binnen ie ders bereik. De milieuvriendelijke moestuin (ISBN 90-75280-12-2) omvat 120 pagina's en kost 19,90. De gids is verkrijgbaar via de boek handel en Uitgeverij Roodbont in Zutphen, telefoon (0575) 54 56 88, fax (0575) 54 69 90 en e- mail: roodbont^ pi net Wijnstunt!! CtturiGc naJiWi WÜN DE ECHTE 2Ji. 95 SHERRY ^9,-4 5 ;J| COINTREAt Laat ze spelen in hun eigen buurt. Dat is goed voor ze. En voor uw eigen woonomgeving! Help daarom Jantje Beton en de vele lokale clubs en vrijwilligersgroepen. Zij zetten zich in voor speelplaatsen, speeltuinen, speelotheken,clubhuizen, kinderboerderijen en tal van andere jeugdprojecten. Dat kost veel geld. Uw bijdrage is dan ook hard nodig. WORD DONATEUR: GIRO 1247 Bel 06 - 300 414 voor de FM kabeifrequentie van Concert Radio in uw woonplaats (50 cpm) i'If Wie zich aanpast aan de snelheid ran het verkeer rijdt zuiniger, en komt zonder stress ook op de plaats van bestemming. Ho m ORIGIN ALE 1/1 Liter XXX GRATIS PARKEREN VOOR DE DEUR Aanbiedingen geldig BKTIflM NATIONAAL IEUGD FONDS Postbus 85233, 3508 AE Utrecht. Tel. (030) 2447000

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 17