Nu voor ÜJ~ SCHIEDAM WONEN IN SFEER IMIPIU5 Nieuw initiatief van Onderwijsbegeleidingsdienst Promotie voor brandweerman 'Kinderen Boddaertstichting welkom' Medewerkers gezocht voor SpectrumPop in Beatrixpark Zo moeder, zo dochter Landelijke Fietsdag Ruebsamen: 'Nederlandse auteurs ontbreekt het vaak aan techniek' Spelletjes in Thurlede FASHION Het Nieuwe Stadsblad Nieuwe Passace 12 - Schiedam - 010-4732677 Veerplein 14b - Vlaardingen - 010-4603449 WATERWEG— Ing. A.P.M. (Ab) van Leeuwen is met ingang van 1 mei be noemd tot Commandant Brandweer Vlaardingen en beoogd Commandant Sa menwerkingsgebied Water weg. Van Leeuwen was al brandweercommandant in Schiedam en sinds kort ook in Maassluis. Door deze combinatie wordt de samen werking tussen de drie brandweerkorpsen in het Waterweggebied verder vorm gegeven. De huidige interim-comman dant van het Vlaardingse brandweerkorps, R. Ter louw, neemt nu tijdelijk de functie van waarnemend postcommandant waar tot dat de procedure voor het aanstellen van een definitieve postcommandant is afge rond. INGEZONDEN BRIEF Naar aanleiding van de bericht geving in Het Nieuwe Stadsblad van woensdag 29 april met be trekking tot de realisering van een Boddaertcentrum in Leliën- daal (centrum Schiedam) het volgende. Volgens sommige be woners zou de komst van negen kinderen (onder begeleiding) overlast, onrust, waardedaling van de woningen en parkeerpro blemen voor de woonomgeving meebrengen. Dit alles lijkt ons 1 wel een beetje overdreven. Verzekerd zijn van een rustige woonomgeving zonder enige overlast is niet een van de meest voor de hand liggende pluspun ten als je middenin het centrum woont. Bovendien geloven wij niet dat juist de Boddaertstich ting voor die onrust zou zorgen. Eerlijk gezegd zijn we, als reeds lang in de binnenstad wonende Schiedammers, nogal geschrok ken van en verontwaardigd over de negatieve houding en de men taliteit van deze nieuwkomers uit Leliëndaal. Wat ons betreft zijn de kinderen van het Bod daertcentrum van harte welkom in de Schiedamse binnenstad. Aktiecomité 'Boddaertgroep Welkom' 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Tijdens het Spectrumfestival 1966 bleek een deel van het programma ook bij jongere festivalbezoekers aan te slaan. Vooral het optreden van De Heideroosjes was een doorslaand succes. Dit is voor de organisatie aanleiding het muziekspektakel dat op zondag 15 juni van 12.00 tot 22.00 uur plaats zal vinden uit te breiden met SpectrumPop. Op deze dag kunnen optredens worden verwacht van onder andere Spookrijders, SKIK, Brotherhood Foundaton en The Undeclinable Ambuscade. Verschillende van deze bands traden op tijdens het Lowlandfestival en Pinkpop. Nu al gaat men er vanuit dat SpectrumPop zo'n 10.000 bezoekers naar het Beatrix park zal trekken. Het Spectrumfestival en SpectrumPop spelen zich af op dezelfde dag maar wel op twee verschillende locaties in het park. Voor de opbouw, begeleiding van de artiesten, catering en publieksinformatie is de organisatie op zoek naar vrijwilligers die zich willen inzetten om het feest vlot te laten verlopen. Jongelui boven de achttien jaar die het leuk vinden om mee te werken aan dit muziekfestijn kunnen contact op nemen met Dirk Jan de Waal, tel. 4735404. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 7 MEI 199719-1441 SCHIEDAM Bij de stichting SVO aan het Broersveld 142 vindt dinsdagavond 13 mei de thema-avond 'Zo moeder, zo dochter' plaats. Deze avond gaat over de basisrelatie tussen moeder en dochter. Deze relatie is voortdurend in beweging en krijgt gedurende het leven steeds een andere vorm. Aan de hand van informatie vindt een discussie plaats over dit onderwerp. Men kan zich eventueel vooraf aanmelden bij de medewerksters van SVO (tel. 4734545). De avond begint om 20.00 uur en de kosten bedragen 5,-. SCHIEDAM Op zaterdag 10 mei is het weer Landelijke Fiets dag. Vanaf 9.00 uur kan er ge start worden bij de ANWB-ves- tiging aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam en om 10.00 uur vanaf de VVV aan de Buitenha venweg 9. Bij de VVV en ANWB zijn de fietsroutes ook nu al ver krijgbaar voor 5,-. Het maakte de al geslaagde dag voor kinderen, ouders en leer krachten extra feestelijk. Remedial teachers De basisscholen pakken inmid dels veel eerder zelf de proble men aan, waardoor er minder kinderen naar het speciale on derwijs afvloeien. Hiervoor roe pen de scholen wel steeds vaker de hulp in van de Onderwijsbe geleidingsdienst. De door de Dienst zelf opgeleide remedial teachers stellen hun kennis via de leeskliniek ten dienste van de hulpvragende ouders, leerkrachten en hulpver leners. Zij gaan naar het kind toe met een volledig pakket aan ge richte materialen, waaronder ook visuele of auditieve disket tes. Dat kan op school zijn, maar het kan ook bij het kind thuis. Deze hulpverlening wordt welis waar gedeeltelijk gesubsidieerd, maar is niet gratis. Het komt al gauw neer op een eigen bijdrage van 50,-. De Onderwijsbegelei dingsdienst wil een netwerk op zetten van abonnerende basis scholen. Dit initiatief bespaart ouders de kosten van een reme dial teacher, omdat de scholen de kosten overnemen. Tijdens netwerk-bijeenkomsten worden de nieuwste ontwikkelingen bij gehouden, materialen voorge dragen en de laatste onderzoeks resultaten bekendgemaakt. Meer informatie over dit nieuwe projekt van de Onderwijsbege leidingsdienst-Educatief Cen trum Waterweg kan men verkrij gen via telefoonnummer 4358222. SCHIEDAM „Ik schrijf om aan mijn eigen leven te ontsnap pen", zei Helga Ruebsamen aan het begin van de laatste Schrij versavond van dit seizoen, die gehouden werd op vrijdag 25 april in de Openbare Bibliotheek in Noord. Vlak voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog kwam Ruebsamen - ze was toen vijf jaar oud - samen met haar ouders vanuit voormalig Neder- lands-Indië naar Den Haag. „Aan die overplanting heb ik vreselijk moeten wennen. Dat werd mede veroorzaakt door de weersomstandigheden, die totaal nieuw voor mij waren. Ik was de tropen gewend en dat was wel even wat anders. Overigens dacht ik dat het heel erg slecht weer was toen hier de oorlog uitbrak. Ik wist niet dat het om een bombardement ging." Aanvankelijk studeerde Ruebsa men psychologie in Leiden, maar ze maakte haar studie niet af omdat ze bij de krant Het Vaderland als journalist aan de slag kon. „Op een dag werd ik bij de hoofdredacteur geroepen, die een speciale opdracht voor mij had. Ik zou verslag mogen doen van een bijzondere maans verduistering die maar eens in de zoveel tijd voorkwam en juist dat jaar in ons land goed te zien zou zijn. Vanwege het bijzondere karakter van dit natuurver schijnsel zouden een groot aan tal binnen en buitenlandse gas ten bij deze gebeurtenis van de eerste orde aanwezig zijn. Ook koningin Juliana zou van de par tij zijn. Ik moest er wel 's nachts mijn warme bedje voor uit, maar dat vond ik geen probleem. Ik zette de wekker en kroop onder de wol. Vervolgens werd ik wak ker, hoorde de vogeltjes vrolijk fluiten en besefte dat ik door de wekker en de maansverduiste ring was heengeslapen. De schrik sloeg me om het hart, maar gelukkig had ik genoeg in formatie zodat ik toch wel een artikel over het gebeuren kon schrijven. De volgende ochtend werd ik echter op het matje ge roepen bij de hoofdredacteur. De hemel bleek namelijk hele maal dicht gezeten te hebben, waardoor niets te zien was ge weest. En dat terwijl ik had ge schreven dat het allemaal prach tig te zien was geweest. Voor straf moest ik toen één jaar lang foto-onderschriften schrijven." Helga Ruebsamen geeft al een aantal jaren les op de Schrijvers vakschool 't Colofon in Amster dam. „Dat is een vierjarige deel tijdopleiding waarin vooral de techniek van het schrijven wordt aangeleerd. In het buitenland zijn dergelijke opleidingen de ge woonste zaak van de wereld, maar hier in Nederland wordt er vanuit gegaan dat het je vanzelf wel komt aanwaaien. En daar ben ik het niet mee eens. Verge leken met buitenlandse collega's ontbreekt het Nederlandse schrijvers vaak aan techniek." Ruud Arret van boekhandel Mercurius aan het Hof van Spa- land - één van de organisatoren van de afgelopen Schrijversa vonden - kijkt tevreden terug op het voorbije seizoen. Volgend seizoen zal hij samen de Openba re Bibliotheek in Noord een nieuw aanbod verzorgen. Na men van mogelijke auteurs kon hij nog niet noemen. „Daar ga ik van de zomer over nadenken", aldus Arret. SCHIEDAM In woon- en zorgcentrum Thurlede is op woensdag 7 mei spelletjesmid dag vanaf 14.00 uur in de con versatiezaal. Kosten zijn 2,50. Op woensdag 14 mei wordt er vanaf 14.00 bingo gespeeld in de conversatiezaal. Toegang 2,50. SCHIEDAM In het Land van Ooit werd onlangs de lande lijke finale van de techniekwed strijd 'Kom in beweging, ont werp een kermisattractie' gehou den. Dit evenement werd geor ganiseerd door de Stichting We tenschap en Techniek Week. De leerlingen van groep 7a en 7b van basisschool De Singel had den voor deze wedstrijd negen molens ingezonden, omgebouwd tot kermisattractie. Alle negen molens waren door de voorron des gekomen, daarom waren de kinderen in Drunen uitgenodigd voor de finale in het Land van Ooit. Uit heel Nederland waren werkstukken ingezonden, die door een deskundige jury wer den beoordeeld. Twee van de negen Schiedamse molens wer den genomineerd bij de tien bes te attracties. Aan één van beide, 'de Gekke Oude Molen', werd uiteindelijk de tweede prijs toe gekend. SCHIEDAM In galerie Inter- book International aan de Lan ge Haven loopt tot en met zon dag 25 mei een tentoonstelling van leden van de Soroptimist- clubs. In Amerika werd in 1921 als tegenhanger van de Rotary, waar uitsluitend mannen deel van uitmaakten, de eerste sorop- timistclub opgericht waarin vrouwen het voor het zeggen hadden. Inmiddels zijn er alleen al in Nederland 85 van deze clubs met ruim 2800 leden. Een van de activiteiten van de leden is gericht op het ontwikkelen van initiatieven om daarmee geld in te zamelen voor goede doelen in binnen- en buitenland. Ook de verkooptentoonstelling bij Interbook - die 2 mei werd geopend door de president van de Unie van Soroptimistclubs - is bedoeld om een project finan cieel te steunen. Tien procent van de opbrengst van de exposi tie is namelijk bestemd als bij drage in het vormgeven van een informatiepakket over Schisis (open verhemelte). Voor ouders en familieleden van kinderen die met deze afwijking zijn geboren is nauwelijks informatie beschik baar. De werken die ten toon worden gesteld zijn vervaardigd door kunstzinnige leden van So roptimistclubs uit het gehele land. Daaronder zijn pastelteke ningen, gouaches, olieverfschil derijen, zowel figuratief als ab stract, en beelden. Van Tessa Braat zijn de felgekleurde gegla zuurde siervazen, flessen en schalen te zien en van onder an dere Kati Lorand en Henriëtte Syatauw dekseldozen en potten. Annette Arzoni houdt zich bezig met textiel en keramieke poppen en van Miems van Citters zijn abstracte bronzen en houten sculpturen gexposeerd. Galerie Interbook International (Lange Haven 97) is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. WATERWEG Kinderen die niet kunnen lezen en schrijven, zijn maatschappe lijk kwetsbaar en maar al te vaak wordt ten onrechte de diagnose 'dyslexi' gesteld. Omdat steeds meer scholen en ouders speciale steun aanvra gen bij het lezen, is op initia tief van W. Sirre, directeur van de Onderwijsbegeleidings dienst Nieuwe Waterweg- Noord te Vlaardingen, een tweejarige opleiding voor re medial teachers in het leven geroepen. Dit jaar studeert de eerste groep af. Hiermee be antwoordt Sirre aan de vele signalen om doelgerichtere hulpverlening. Sinds vorige week is de eerste 'mobiele' leeskliniek operationeel. Hierdoor zullen de ouders en hun kind dat met een of ande re vorm van dyslexie behept is, niet langer in de kou staan. Via een eigen remedial tea cher krijgt het kind een doel treffender begeleiding om te leren lezen en spellen. De Onderwijsbegeleidingsdienst kan bogen op meer dan 25 jaar ervaring met intensieve onder zoeken naar de vele vormen van dyslexie. De dienst draagt deze verworven kennis in praktische zin over in nieuwe leesmethoden en de 'remediëring' van leespro blemen. Als eerste testte zij ook het door de Vrije Universiteit ontwikkelde 'Zwaluwlezen'. dat nu met veel succes op bijna elke basisschool in het land wordt gebruikt. „Wij hebben het 'Zwa luwlezen' verder ontwikkeld en met succes: ooit sprak men van gemiddeld 20 procent uitval van leerlingen met leesproblemen, maar dankzij het 'Zwaluwlezen' is er bijna geen uitval meer", vertelt systeembegeleider Jac ques Hoek, specialist op het ge bied van de lees- en spellingspro- blematiek. Desondanks zijn er nog steeds kinderen met leesproblemen. Volgens Jacques Hoek liggen hieraan verschillende oorzaken ten grondslag zoals neurologi sche of oog-sturingsproblemen, taalproblemen, fysieke en psy- chisch-sociale omstandigheden of de wijze waarop met een kind 'didactisch' wordt omgegaan. 'V WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Trotse kinderen, ouders en leerkrachten hij de Schiedamse molens. Kliniek moet kinderen van hun leesproblemen afhelpen 'Sorren' exposeren voor goede doel De Singel scoort met kermisattractie Vee! werken zijn te bezichtigen hij Interbook aan de Lange Haven. WAT (B VC door MAYA GEERST W. Sirre, directeur van de Onderwijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord, met een medewerkster van de Leeskliniek, die onlangs van start is gegaan. Maasambacht 3 - lel. 0174 - 513*»90 Inci ter Maasambaclit, Maasdijk Veelzijdige venstermode vindt u hij Nipius in Maasdijk De specialist mei een brede collectie gordijnen, vitrages. jaloezieëiFvn accessoires, roeden, kap/ten. kwasten en embrasses. Ideeën, vakmanschap en deskundig advies staan hij ons centraal.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3