SCHIEDAM Ondeugende honden worden weer braaf r Gezellig meedoen op Molen- en Muziekfestival Lopen voor patiëntjes in Sophia Kinderziekenhuis Burgerlijke stand De laatste knuffels en de eerste avonturen Acht bands in 'Vluchtelingen buiten beeld' Tas geroofd van bejaarde Heroprichting actiegroep tegen Rotterdam Airport overwogen IJSöi KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 21 MEI 1997 21-1441 SCHIEDAM De Schiedamse groep van Amnesty Internatio nal heeft op zaterdag 24 mei van 10.30 tot 16 uur een stand in de Nieuwe Passage. Er wordt actie gevoerd om vluchtelingen in beeld te houden. „Amnesty is gestart met een gro te actie voor de bescherming van vluchtelingen. Regeringen lijken meer hun best te doen om asiel zoekers buiten hun landsgrenzen te houden dan dat zij zich in spannen voor eerlijke procedu res waarbij rechten van vluchte lingen worden gerespecteerd", aldus Amesty International. „Er zijn in de wereld meer dan 15 miljoen vluchtelingen buiten hun land van herkomst en nog eens 20 miljoen ontheemd in eigen land. Ze vluchten meestal voor oorlogsgeweld en etnische con flicten, voor dreigende martelin gen, gevangenschap of executie. Het aantal mensen op de wereld dat op de vlucht is, stijgt nog steeds. De landen van de Euro pese Unie sluiten zich af voor vluchtelingen. Gezamenlijk heb ben ze tot restrictieve maatrege len besloten. Amnesty Interna tional roept de Nederlandse re gering, als voorzitter van de Eu ropese Unie, op het voortouw te nemen opdat Europa zijn ver antwoordelijkheid neemt jegens vluchtelingen." Op de stand kunnen actiekaar- ten worden ondertekend met bo venstaande vraag aan de rege ring. Meer informatie is te verkrijgen bij Gerrianne Smits, tel. 2730405. SCHIEDAM Een 86-jari- ge vrouw is zondagochtend rond 10.15 uur op de Waran de het slachtoffer geworden van een beroving. Ze was vanuit de kerk met haar looprekje op weg naar huis. Een onbekende man heeft haar van achteren belaagd en haar tas afgepakt. De politie stelt een onderzoek in. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 WATERWEG Een hond die de televisie aanvalt wanneer hij het geluid van reclamespotjes hoort of een hond die niet meer wil komen als hij los loopt: volgens Martin Gaus kan 90 procent van de ondeugende viervoeters op de Martin Gaus Hondenschool gehoorzaam worden. De dierenliefhebber opende afgelopen don derdag de eerste Gaus school in Maassluis. Zo'n 275 hondenbezitters uit Maassluis, Vlaardingen en Schie dam kwamen naar de Koningshoek om te luisteren naar Gaus, die tot in de puntjes uitlegde hoe de cursus 'Uw hond gehoorzaam in tien lessen' in elkaar zit. Deze lessen worden gegeven volgens de 'aandachteisende methode'. Een belangrijk punt hierbij is dat hondengedrag met mensengedrag wordt vergeleken, zodat hon denbezitters hun viervoeters gaan begrijpen. Met videobeelden liet Gaus het resultaat zien van de cursus: een hond die andere honden op straat aanviel, liep er na de cursus gewoon langs, zelfs zonder op te kijken. Tijdens de opening kreeg Marleen Schmets, die de school gaat leiden, een waarborgcertificaat uitgereikt. Dit is een garantie dat het een erkende Gausschool betreft en dat zij zich verplicht tot bijscholen. Schmets begint op 2 juni met de eerste cursus. Elke maand start een nieuwe cursus. Voor meer informatie over de Gaus Hondenschool kan contact worden opgenomen met M. Schmets, 0174-640306. Martin Gaus vertelt alles over de gehoorzaamheidscursus tijdens de opening van zijn hondenschool doorCHRIT WILSHAUS SCHIEDAM De circa twintig vliegtuigen die vorige week Franse en Spaanse voetbalsupporters van en naar de Europa Cup li-finale in Rotterdam vervoerden, hebben voor extreem veel geluidsoverlast in het Rijnmondgebied gezorgd. De toe stellen hielden met name 's nachts velen uit hun slaap. Voor C. Valk - in de jaren zeventig intensief betrokken bij de strijd te gen luchthaven Zestienhoven - vormde deze overlast aanleiding na te denken over heroprichting van het actiecomité 'Bulder- baan Zestienhoven dicht'. Volgens hem hebben individuele te lefoontjes naar de meldkamer van de DCMR geen zin meer. „Het wordt hoog tijd dat de krachten gebundeld worden." „Het geharrewar over de toe komst van Rotterdam Airport duurt nog altijd voort, ondanks het feit dat er eerst sprake van was dat het vliegveld gesloten zou worden", zegt Valk. „Rot terdam Airport groeit echter nog steeds. Dat wordt voor een groot deel veroorzaakt door de nachtvluchten die tegenwoor dig zijn toegestaan. Het aantal vliegbewegingen is zelfs ver dubbeld. Volgens mij kunnen we alleen maar iets bereiken als we collectief actie gaan voeren. Daarbij staat mij het Greenpea- ce-model voor ogen. Het is voor mij overduidelijk dat we paal en perk moeten stellen aan de vliegbewegingen van en naar Rotterdam." Charters Als gevolg van de eerder ge noemde twintig vliegtuigen ont ving de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijn mond meer dan 525 telefoni sche klachten. Ook op de meld kamer van de politie werd een tiental klachten geregistreerd. Onlangs kwamen bij de DCMR nog zo'n honderd klachten bin nen over herrie veroorzaakt door een Boeing 737 van vlieg maatschappij AMC, dat vanaf Rotterdam Airport koers zette naar Luxor in Egypte. Het was overigens al voor de vijfde ach tereenvolgende keer dat over deze chartervluchten klachten binnenkwamen. In het geval van de supporters vliegtuigen waren de bellers af komstig uit Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Capelle aan den IJssel en Berg- schenhoek. Zij spraken vooral hun ongenoegen uit over het lawaai dat de 's nachts vanaf Rotterdam Airport vertrekken de toestellen produceerden. „Omdat wij van te voren zagen aankomen dat deze extra vlieg bewegingen voor meer tele foontjes zouden gaan zorgen, hadden wij extra mensen inge zet op de meldkamer", aldus voorlichter R. Kuijper van de DCMR Milieudienst Rijn mond. „In totaal waren vijf me dewerkers beschikbaar om de klachten aan te nemen." Gede puteerde G. Brouwer van de provincie Zuid-Holland en voorzitter van de DCMR en de Commissie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam was één van hen. Kuijper: „Be halve dat wij hem iets van de werkdruk wilden laten ervaren die hier op de meldkamer ont staat als de lijnen roodgloeiend staan, wilde hij zelf de klagers eens te woord staan. Normali- Veel overlast door opstijgende en dalende vliegtuigen. ter krijgt de commissie Milieu hygiëne de klachten alleen maar op papier te zien en dat is toch anders dan wanneer je in direct contact met de klagers staat." Brouwer liet na afloop weten dat hem opgevallen was 'dat de bellers enerzijds heel zakelijk, maar anderzijds met ingehouden woede reageerden'. Bewindslieden De klachten die bij de meldka mer van de DCMR zijn binnen gekomen worden daar geregis treerd en vervolgens doorge speeld naar de commissie Mili euhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam. Nadat deze com missie haar licht hierover heeft laten schijnen, brengt zij advies uit aan de minister van Verkeer en Waterstaat. „Omdat de commissie niet in staat is de klachten aan te nemen, heeft ze dat aan ons - de DCMR - uitbe steed", zegt Kuijper. „De com missie is vooral nieuwsgierig naar klachten over afwijkende vliegbewegingen. Als inwoners van deze regio bijvoorbeeld klagen over volgens hen te laag overkomende vliegtuigen, wordt aan de hand van de ra darbeelden nagegaan of daar inderdaad sprake van is. Maar ook zaken die reglementair zijn toegestaan waarover geklaagd wordt, bekijkt de commissie. Kortom: ieder signaal wordt se rieus genomen. Het is uiteinde lijk wel zo dat het de verant woordelijke bewindslieden zijn die maatregelen kunnen ne men." Belangstellenden die met C. Valk willen meedenken over het heroprichten van het actie comité 'Bulderbaan Zestienho ven dicht', kunnen hem bellen op tel. 010-4700750 SCHIEDAM Het Molen-en Muziekfestival dat zaterdag 24 mei bezitneemt van de binnenstad staat dit jaar in het teken van 'gezellig meedoen.' Het is de bedoeling dat het publiek actief deelneemt aan een groot aantal onderdelen. Volksdansen, zakken sjouwen, muziek maken, punteren en molenbroodjes versieren, het is slechts een greep uit een gevarieerd aanbod. Ook kan men aansluiten bij de verschillen de koren die optreden in De Korenbeurs en luidkeels de tekst van Ton Vermeer, geschreven op de melodie van 'Het kleine café bij de haven', meezingen. Hoewel het festival meestal niet te klagen heeft over belangstelling (10.000 tot 15.000 bezqekers is geen uitzondering) viel de opkomst vorig jaar tegen. Het zeer warme weer was daar debet aan en daarom mag het van de organisatie dit weekend best een paar graden minder warm zijn dan toen. Het festival wordt geopend bij molen De Walvisch aan de Westvest. Bezoekers kunnen de molen tot en met de tweede verdieping bezichti gen en tevens luisteren naar de uitleg over de verdere bouw-en actieplannen voor de molen, die bijna ten onder ging aan een fikse brand. Na dit serieuze onderwerp is het de beurt aan muziek in alle maten en toonsoorten. Vanaf 11.00 uur zijn de Schiedamse Pop School, harmonieorkesten, folkloregroepen te vinden op de Vismarkt. Op de Beursbrug zijn Portugese, Spaanse en Griekse dansgroepen zien. Op de Oude Sluis spelen ensembles van Opmaat, een kinderkoor, Big Band en Brass Band. Op de Vellevest bij molen De Drie Koornbloemen is Zak en As te beluisteren en bij het opstappunt 'Stadsveer' naar Distilleerderij Nolet (open huis) swingen The Steamblowers. Voorts staat een optreden van de Spaanse folkloregroep Danzas de San Pablo twee maal (13.00 en 14.30 uur) op het programma en zal het uit 42 leden bestaande Japanse Vrouwenkoor Josei Gasshodan in traditionele kleding in De Korenbeur optredens verzorgen en een wandeling in hun stijlvolle kimono's maken over de Lange Haven. Mensen die op de Lange Haven op een terrasje neerstrijken, zien voorts een groot aantal schepen (waaronder 20 historische vaartui gen) aan zich voorbij trekken. Natuurlijk ontbreken de traditionele demonstraties van oude ambachten en het molenaarswerk niet op het festival. Kinderen worden geschminkt en 'Poppen zonder kast' spelen een spannend verhaal. Dus veel muziek en dans. Pas rond de klok van zes uur zullen de laatste noten in het centrum te horen zijn. SCHIEDAM In het kader van de actiedag 'Sport voor kinderen', die zaterdag 24 mei in sporthal Margriet wordt gehouden, organiseert atletiekvereniging Fortuna een sponsorloop voor de jeugd en prestatielopen voor senioren. De op brengst is bestemd voor de kinderen in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Dit jaar zal het geld besteed worden aan de aanschaf van materiaal voor het eigen televisienet van het kinderzieken huis. Op dit net worden speciale kinderprogram ma's uitgezonden, zoals over jonge dieren die zijn geboren in dierenpark Blijdorp en de aankomst Sinterklaas. Ook maken de kinderen zelf program ma's die via dit kanaal worden uitgezonden. Het loopprogramma voor dit goede doel ziet er zaterdag als volgt uit: 13.45 uur start sponsorloop over 2 kilometer voor de jeugd, inschrijfgeld bedraagt 3,-. Om 14.05 uur start prestatielopen over 6, 9 of 15 kilometer. Inschrijfgeld 7,50. De start is bij sporthal Mar griet en er kan vanaf 13.00 uur ingeschreven wor den. Geboorteaangiften van 28 april t/m 2 mei: Elio D.A. z.v. Van der Kooij-Maha- bier, Thomas z.v. Elsing-Twigt, Anne d.v. Ertan-van Vliet, Kelsey C. d.v. Loendersloot-Kroon, Sherana R. d.v. Ramcharan-Hardin, Victor z.v. Dellevoet-van Dam, Joy A z.v. Morales-Soares, Vera d.v. Kienhuis- van der Burgh, Armano z.v. Dias, Ramazan z.v. Koysuren-Koysuren, Take z.v. Zonneveld-Meijboom, Daimaris d.v. Maduro-Seferina, Aartidevi W. d.v. Ramautar, Tim J.P. z.v. Levens-Schoelitsz, Eva d.v. Koorengevel-van Neck, Chaymaa d.v. El Arbi-Nasri, Damian z.v. Hol- leman-Leerentveld, Damian J. z.v. Grot-Haynes, Daniëlle M. d.v. Riet- veld-Hoogenboom, Nick z.v. Zwaan-Klaassen, Gillian d.v. van Duffelen-Mostert, Eveline H. d.v. Schriemer-Geluk, Ouafae d.v. El Mimoni-El Moussaoui, Timo z.v. Korsen-van der Heijden, Mels A.S. z.v. Burggraaf-Robberegt, Jean- Paul z.v. Moolenaar-de waal. Dun can z.v. Harteveld-Jonas, Esin C. d.v. Ozkan-Cinar, Delano P. z.v. Zeij-Suwanti Waris, Rianne d.v. Pijnacker-van Krimpen, Kemal z.v. Buhur-Buhur Ondertrouwd: E.D.M. van de Vijver, 32 jr. en C.E.P. van Damme 25 jr., D. van den Berg 35 jr. en M.M.G. Janga 26 jr- Gehuwd: R J. Wagenveld 27 jr. en M. Meijer 30 jr., W.J.D. Hoenderkamp 38 jr. en A. Smid, 43 jr. Overleden: A. Figee man, 89 jr., E.C. van der Boor, vr. 84 jr. geh. gew. met W. Brugmans, H.F. Gommel man, 86 jr., H.J.M. Vol vr. 86 jr. geh. gew. met J.N. Dessens, H. Wakker, man 72 jr., W. Zonneveld vr. 90 jr. geh. gew. met Groeneweg, W.H. de Grijs vr. 86 jr. geh. gew. met G. van Kapel,C.E. Groenhorst, vr. 90 jr. geh. gew. met J. de Wit, G. in 't Veld man 84 jr., J. de Koning vr. 85 jr. geh. gew. met J. Langhorst, M. de Koning, vr.*88 jr. geh. gew. met T.G. Broere, J.A. Bijl, vr. 69 jr. e.v. T. Noomen, P. Nab, vr. 57 jr. e.v. P. Sanstra, G.J. Hindriks, vr. 92 jr., A. Bergkotte man 65 jr. Voor Aletta van Beeck en George Derksen begon op dinsdag 13 mei één van de grootste avonturen van hun leven. Samen met teams uit lia'97. De komende weken zal Schiedammer George Derksen spe ciaal voor de lezers van Het Nieuwe Stadsblad een dagboek bijhou den. Hier Onder volgt het eerste deel. De week voor ons vertrek was ik behoorlijk ongeduldig. We moesten nog wat voorberei dingen treffen, maar ik was niet echt geconcentreerd. Ik wilde maar één ding: op weg naar Mongolië. Na een perio de waarin ik veel over het land heb gelezen was het op vrijdag 8 mei dan eindelijk zover. Na veel handen schud den, zoenen en knuffels, enke le bezorgde vaderlijke blikken en een enkel traantje vlogen we om 11.00 uur naar Frank furt. Vandaar gingen we door naar Beijing. Daar was het, envenals in Mongolië zeven uur later dan in Nederland. In Beijing hadden we wat tijd over en we besloten om met twee taxi's de Verboden Stad te gaan bekijken. Het was net aapjes kijken: schaapachtig werden we nagestaard door zowat iedere Chinees die we passeerden. Enkele keren moesten Aletta en ik op de foto met eetf (in mijn ogen) minuscuul Chineesje. De Verboden Stad is groots. Je waant je in de film The Last Emperor. In de buurt van het plein van de Hemelse Vrede, waar de befaamde studentenopstand plaatsvond, zagen we het breedste fietspad van de wereld: minimaal 12-baans. Op zaterdagmiddag kwamen we in de Mongoolse hoofdstad Oeian Bator aan die mij sterk aan Moskou deed denken: veel sombere en grauwe betonnen huizen en gebouwen. Alleen is Oeian Bator minder dichtbevolkt. In het Djengis Khan hotel kwamen we een heleboel bekende en onbekende Camel Trophiërs tegen. Onder het genot van een drankje hadden we een erg gezellige avond zo met z'n allen. De volgende ochtend gingen we na het ontbijt een kijkje nemen in Oeian Bator. Veel nieuwsgierige mensen stonden ons aan te staren. Vooral de oude mensen hebben doorleefde gezichten waar je eeuwen geschiedenis vanaf kunt lezen. De sporen van de communistische overheersing zijn nog overal te zien. Veel gebou wen zijn nog versierd met grote rode sterren. Dat Rusland zijn invloed op de stad heeft verloren is overduidelijk, want de verf bladdert van de gebouwen en datgene wat stuk is wordt niet meer gerepareerd. Op maandag pakten we de auto in. We dachten dat we daar tijd genoeg voor hadden, maar daar verkeken we ons dus op. De auto werd letterlijk helemaal volgestouwd met spullen, 's Avonds werd er, waarschijnlijk voor de laatste keer 'voorlopig, gezellig een biertje gedronken. Tijdens de expeditie zullen we alleen Mongoolse wodka kunnen krijgen. Tijdens de openingsceremonie op dinsdag 13 mei regende het voor het eerst. De ceremonie vond plaats op het grote plein in het centrum van Oeian Bator, Het officiële gedeelte begon met het opstellen van de Land Rovers. Na wat trompetgeschal kwam er plotseling een enorme groep ruiters vanuit een hoek van het plein in volle vaart aangestormd. Ze droegen traditionele kleding en overhandigden alle teams de vlaggen van hun eigen land. Na een toespraak van de vice-premier van Mongolië mochten we einde lijk vertrekken. We waren dolblij dat we konden beginnen aan ons Camel Trophy avontuur, nagewuifd door honderden nieuwsgieri ge Mongolen. Onderweg kregen we bij Turtle Rock (een rots in de vorm van een schildpad) een speciale versie te zien van het befaamde Nadaam festival, dat elk jaar in juli plaatsvindt. Het was bijzonder mooi: ruiters in traditionele Djengis Khan-achtige kleding, worstelwed strijden en boogschieten. Op weg naar Tereige maakten we de eerste wateroversteek met de Land Rover, wat een stunt! Al snel zagen we de eerste bergen. Bij Tereige ligt de eerste van de acht competition sites van de Camel Trophy. Daar vinden morgen de eerste sportieve onderdelen van het evenement plaats: kanoën, mountainbiken, oriëntatie en rijden met de Land Rover. Na aankomst hebben we wat gesleuteld aan de fietsen die we evenals de kano op het dak van de Land Rover vervoeren. We verblijven in een tentenkamp met gers, de traditionele ronde tenten waarin Mongoolse nomaden wonen, 's Avonds heerste er een gezellige sfeer tussen de teams, met Mongoolse muziek op de achtergrond. Tot volgende week SCHIEDAM De jury van 'Jazz a Schiedam, Jazz a Vien- ne' heeft acht bands geselec teerd voor de plaatselijke competitie. Het zijn professio nele bands en ze bestaan uit leden die afgestudeerd zijn of nog studeren aan het conser vatorium. Op maandag 26 mei spelen Marcus Olgers Trio, Marian Hoiting Jazz Trio, Pentachrome en Neme sis Quartet. Op dinsdag 27 mei spelen ILSA, The Dutch Jazz Trio, Ulli Jünemann- Christian Kappe Quintet en Christian Hammer Quintet. De jazzcompetitie in Schie dam vindt op beide dagen van 20.30 tot 01.00 uur plaats in café De Unie, G. Verboon- straat 23. De toegang is vrij! In de Schiedamse zusterstad Vienne (Frankrijk) vindt elk jaar een van Europa's groot ste jazzfestivals plaats. Twee weken lang spelen de groten der aarde in het amfitheater van Vienne voor zo'n 9.000 mensen. Tijdens het festival zijn er ook tal van andere optredens en activiteiten. Eén daarvan is het Concours In ternational Jazz a Vienne. Dit concours is opgezet in samen werking met de zusterge- meenten die per gemeente drie bands voor dit concours se lecteren. Het is het vierdejaar dat deze jazzcompetitie in Vienne ge organiseerd wordt. In de eer ste twee edities zijn er vanuit Schiedam en de andere zus tersteden plaatselijke ensem bles naar Vienne uitgezonden. De zustergemeenten organise ren een selectieronde waarbij de drie beste bands worden afgevaardigd. Schiedam houdt dit jaar voor de tweede keer de lokale jazzcompetitie 'Jazz a Schiedam, Jazz a Vien ne'. Bands konden zich aan melden door middel van een tape. Uit deze aanmeldingen werden de acht beste bands gekozen die in Schiedam de strijd met elkaar aanbinden. De drie winnaars zullen wor den uitgezonden naar Vienne. De juryleden in Schiedam zijn Vincent Kuiper en Arie Kuit. De uitslag wordt dinsdag 27 mei aansluitend aan de com petitie bekendgemaakt door burgemeester R. Scheeres. Het festival in Vienne vindt plaats 30 juni tot en met 13 juli. De data dat de geselec teerde bands in Vienne spelen zijn 30 juni en 1 juli. De prij zen in Vienne zijn 30.000.-, 20.000.- en 10.000.- Franse francs voor de nummers één, twee en drie. Voorts speelt de winnende band op de slota- vond. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53327149 Districtverkoopleider. C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade. BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS 'Supportersvluchten de druppel

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3