Gratis slips Ballonwolk voor nieuwe luifel Schiedammer Hans Materna in de ban van schilder Bob Ross Die meiden van De Wieken kunnen er wat van e Voetbalkennis en fotograferen 'Fatal reaction' in Filmhuis Gevonden voorwerpen Scholen en monumenten XM®vume, SCHIEDAM BELOOFD: Rommelmarkt bij Scouting Schiespoor Orpheus zingt voor speeltuin Rondleiding in museum Modellen voor kapperscursus Bingo en zang in Thurlede nten, IW il K I HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 21 MEI 199721-1442 SCHIEDAM De Scouting Tono-groep houdt op zaterdag 31 mei een fancy fair met rom melmarkt in het voormalige koetshuis van Boerderij Land- vreugd. Het doel is geld te ver dienen voor de aanschaf van goede geluidsapparatuur. Deze wordt gebruikt voor diverse Scouting-activiteiten zoals de traditionele play-back show en opvoeringen. Ook wordt er een open dag gehouden voor de jeugd van vijf tot zestien jaar. Wie spulletjes heeft voor de rom melmarkt kan contact opnme- men met Marja van Heest, tel. 4715959 of met Pauli Meijer, tel. 4706835. SCHIEDAM Passepar tout Middelbosch (Hof van Spaland 70) deelt op donder dag 22 mei gratis Certifit- slips uit. Klanten die de zaak vroeg genoeg bezoeken, worden verrast met exemplaar. Wie 's ochtends te laat komt kan toch een gratis slip bemachti gen: bij aankoop van drie Certifits is de vierde gratis. Landelijk geven donderdag zo'n 1200 winkeliers 30.000 slips cadeau. SCHIEDAM Op zaterdag 24 mei houdt de Modelspoorvere niging haar laatste Schiespoor- dag van het seizoen. De entree komt deze keer geheel ten goede aan het Anjerfonds, het fonds dat destijds Schiespoor voor een flink deel uit de brand hielp. Bezoekers kunnen de vorderin gen bekijken bij het bouwen van een geheel nieuwe clubbaan, waarop al volop met treinen kan worden gereden. Er zijn treinen te zien van de leden zelf, die zij van thuis hebben meegebracht. Ook kan men komen kijken naar alles wat onder de banen aan electrische voorzieningen is aangebracht. De n-spoorbaan en de Marklinbaan zijn daarvoor op de kop gezet. Kinderen kun nen weer zelf op de rangeerbaan de trein laten rijden. In de kleine zaal is een model- spoorbeurs ingericht en kan men de eigen meegebrachte locomo tieven een servicebeurt laten ge ven. Dat is geheel gratis, slechts de nieuwe onderdelen moeten worden betaald. De Schiespoordag wordt gehou den in het clubhuis aan de Wes terkade 21. De toegang is 1,- voor volwassenen en 0,50 voor kinderen. SCHIEDAM— Het Ko ninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus verzorgt op zaterdag 24 mei om 14.45 uur een klein benefietconcert in de grote zaal van het ver zorgingstehuis Frankeland. De opbrengst van dit concert is bestemd voor de inrichting van een speeltuintje op het Kaapverdische eiland San Filip. Voor en na het concert kunnen aanwezigen een fi nanciële bijdrage aan het project schenken. De jaarlijkse rommelmarkt van Orpheus vindt zaterdag 31 mei van 10.00 tot 16.00 uur plaats op het Museum plein aan de Hoogstraat. rr Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 i Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Door een grote sleutel in een slot te steken waardoor een wolk van ballonnen ontsnapte en een confettifon- tein begon te spuiten, heeft wethouder A. Wiegman afgelopen zaterdag de nieuwe luifel aan de winkels van de Mgr. Nolenslaan officieel in gebruik gesteld. In het Beheerplan Nieuwland was destijds geconcludeerd dat het aanbod van winkelvoorzieningen in vergelijking met de vraag ernaar in de wijk te groot was. Om vraag en aanbod beter af te stemmen, is onder andere besloten de winkelstrip aan de Nolens laan op te waarderen tot het centrale winkelgebied in Nieuwland. Na herprofilering van de straat en de bouw van een complex van woningen en een nieuwe grote supermarkt op de hoek Nolens laan/Piersonstraat, was de bouw van de luifel het laatste onder deel van het vernieuwingsproces dat de Nolenslaan de afgelopen jaren heeft ondergaan. Op de dag van de opening leek de opknapbeurt in ieder geval geslaagd: het was gezellig druk op de Nolenslaan. De nieuwe luifel, een braderie, sprinkussen en een kindershow met goochel trucs en poppenkast trokken veel publiek. Kinderen konden zoveel suikerspinnen eten als ze wilden, want een clown deelde deze plakkerige lekkernij gratis uit. Een 'Dweilband' zorgde voor de muziek, maar aanwezigen konden ook zelf zingen op de karaokeshow. - SCHIEDAM 'Iedereen die dat wil, kan schilderen', be weerde de Amerikaanse Bob Ross enige jaren geleden op de Nederlandse buis. Het was een uitspraak die stadgenoot Hans Matena bijzonder aan sprak en die tot gevolg had dat hij zich aanmeldde voor een opleiding bij het Bob Ross Instituut. Na een jaar, waarin dag en nacht werd geoefend in het schilderen van landschap pen en bloemen, zag Matena zijn inspanning bekroond met de onderscheiding 'Certifed Ross Instructor'. Volgens Matena zijn in heel Eu ropa slechts achttien Bob Ross- docenten actief, die gespeciali seerd zijn in het schilderen (olie verf) van landschappen. Acht van hen volgen bovendien een opleiding om bloemen goed weer te geven. Hans Matena behoort tot deze kleine groep en eind juni hoopt hij op dit onderdeel exa men af te leggen. De Ross-me- thode wordt toegepast in een paar landen, naast Nederland onder meer Japan en Korea. De afbeeldingen die cursisten van de Bob Ross-techniek op het doek zetten zijn louter figuratief. Vuurproef „Een docentenopleiding duurt een jaar en gedurende die twaalf maanden is het de bedoeling dat je honderden schilderijen maakt", verklaart Materna. „In de eerste week wordt vooral aan dacht besteed aan materiaal als kwasten en verf en aan kleurge bruik. Hierna krijg je een werk opdracht mee naar huis voor het maken van ruim 200 schilderij en, waarover je vier maanden mag doen. Na die eerste vuur proef kreeg ik tot het examen de tijd nog zo'n 400 schilderijen te produceren. Van verschillende werden foto's gemaakt en die werden in de Verenigde Staten voorgelegd aan een commissie die het werk beoordeelde." Voor Hans Matena betekende het keihard werken en hij schil derde in die periode ontelbare bosjes, bergen en bomen. „Het was gewoon een kwestie van als maar oefenen en dat leverde in vrij korte tijd een goed resultaat op." Volgens hem is hij nu in staat alle soorten landschappen die men zich maar kan voorstel len op het doek te zetten. En dat varieert van een Indonesische sawa tot een Hollandse polder. Sinds enige tijd geeft hij in het hele land demonstraties en les sen. Ook in Schiedam maakten mensen gedurende een driedaag se workshop kennis met de be ginselen van de Ross-schilder- techniek. Spreekbeurt Inmiddels zijn leerlingen en on derwijzend personeel van basis school De Regenboog eveneens via Hans Matena in de ban ge raakt van Bob Ross. Of eigenlijk was het zijn dochter die door een spreekbeurt haar klasgenootjes nieuwsgierig maakte naar de re sultaten van de methode. Haar vader was een paar weken later bereid in de klas uit de doeken te doen hoe een schilderij tot stand komt. Dit initiatief sloeg zo aan dat vorige week ook voor andere groepen van De Regenboog een demonstratie werd georgani seerd. Tijdens het vak handvaar digheid mogen de leerlingen nu met acrylverf aan de slag om te ontdekken wat zij geleerd heb ben van de uitleg van Hans Ma tena. De Bob Ross-specialist or ganiseert met zijn Art School of Painting driedaagse workshops voor beginners en gevorderden. Deelnemers kunnen gebruik ma ken van het aanwezige materiaal en de speciaal vervaardigde schilderezels, die ook voor rol stoelers gebruiksvriendelijk zijn. Met de Amerikaanse Bob Ross- slogan 'Follow your dream' moedigt Matena mensen - die al lange tijd ervan dromen om met verf en penseel de natuur vast te leggen - aan die wens te verwe zenlijken. Voor meer informatie bellen of faxen met Artschool of Painting, Koggeschip 17, tel. 4701100. SCHIEDAM 'We hebben de W, we hebben de I, we hebben de E, we hebben de K, we hebben de E, we hebben de N... Met deze overwinningsy ell besloot het meisjesteam van basisschool De Wieken het schoolvoetbaltoernooi van dit jaar. De meiden van groep zes van De Wieken bleken de sterksten op het woensdag 14 mei ge houden regiokampioenschap. Het begon allemaal in april met het Schiedamse school voetbaltoernooi op de velden van Hermes DVS en SVDPW. Na acht wedstrijden pakte De Wieken de eerste plaats. Maar de meisjes gingen door, want het schoolteam kreeg een uitnodiging om in Stellendam mee te dingen naar het regio kampioenschap. Het resultaat was opnieuw een klinkende zege, die natuurlijk werd ge vierd met een glaasje kinder champagne uit de veroverde trofee. SCHIEDAM -f| Wijkcentrum de Blauwe Brug organiseert woensdagmiddag 28 mei een voetbalkennis op het grasveldje tussen de flats op het Jacques Urlusplein. Deze voetbalmid dag bestaat dit keer uit zeven verschillende voetbalonderde len. De spelactiviteiten die ge speeld zullen worden tijdens deze voetbalkennis zijn onder ander schotje schieten, busje- trap, trapretour, kegeltrap, mandbal en crazy keeper. De kennis is voor alle meisjes en jongens van zes tot en met ne genjaar. De bijdrage is 1,- per kind. De middag duurt van 13.30 tot 15.30 uur. In de Blauwe Brug start op donderdag 29 mei de cursus 'eenvoudig fotograferen voor iedereen'. Deze is bedoeld voor iedereen vanaf zestien jaar die leuke foto's met de eigen came ra wil maken. De cursus duurt tot en met 3 juli en vindt elke donderdag avond plaats van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn 48,50 per persoon voor zes avonden. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum organiseert zondag middag 25 mei om 14.00 uur een rondleiding langs de tentoonstel ling 'Unisono 3. Dianne Hagen' en naar keuze langs de eigen collectie, onder andere Cobra. Toegang kost 3,- voor volwas senen en 1,50 voor kinderen vanaf 13 jaar, CJP en 65+ pas, kinderen tot en met 12 jaar mo gen gratis naar binnen. SCHIEDAM In Kluphuis Oost (Boerhaavelaan 79) volgt een aantal Turkse dames op vrij dagmiddag een- kapperscursus. Deze cursisten zijn op zoek naar vrouwelijke modellen. De mo dellen kunnen zich laten knippen voor 5,-, watergolven kost 7,50 en blitzen 10,-. Permanen ten van kort haar kost 17,50 en van lang haar 20,-. De behandelingen worden uitge voerd door cursisten, die daarbij deskundig worden begeleid. De cursisten krijgen uitleg in het Turks maar uiteraard spreekt de lerares en een deel van de cursis ten ook Nederlands, zodat ieder een zijn wensen kenbaar kan maken. Modellen zijn elke vrijdagmid dag om 13.00 uur welkom, be halve in de schoolvakanties. Wie zijn of haar haar wil laten doen, moet wel een afspraak maken. Hiervoor kan op dinsdag- of donderdagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur contact worden op genomen met Kluphuis Oost, tel. 2451818. SCHIEDAM In woon- en zorgcentrum Thurlede wordt woensdag 28 mei bingo gespeeld in de conversatiezhal. De bingo middag begint om 14.00 uur en deelname kost 2,50. Op donderdag 29 mei wordt een zangmiddag gehouden met het thema 'Kom zing met ons'. Vanaf 14.00 kan men in de con versatiezaal bekende liedjes zin gen, begeleid op orgel en piano door Piet Kischemöller. Deelna me kost 2,50. SCHIEDAM In het Filmhuis (Nieuwstraat 12) wordt op vrij dag 23 en zaterdag 24 mei wordt 'Fatal reaction: New York' ge draaid van regisseur Marijke Jongbloed. Het is het eerste deel van een vierluik van de hand van de Ne derlandse regisseur, waarin zij de relatieproblemen van internatio nale carrièrevrouwen onder zoekt. Het probleem van deze vrouwen is namelijk dat ze meestal helemaal geen relatie hebben! In dit eerste deel, dat New York behandelt, zijn telefo nische reacties van mannen te horen op een door haar geplaat ste contactadvertentie. Verder volgt men de nogal neurotische eigenaresse van een castingbu reau - Laura Slutsky - op haar wanhopige zoektocht naar een man. Hoewel de vier films in principe documentaires zijn, lijken ze qua plot, karakterontwikkeling en enscenering sterk op een speel film. Inmiddels is deel twee over Singapore ook al verschenen. Bombay en Moskou volgen nog. Aanvang van de film is 21.30 uur op vrijdagavond en 20.30 uur op zaterdagavond. De zaal gaat een half uur voor aanvang open. Toegang voor donateurs 7,-, Voor niet-leden is het donateur schap 9,- inclusief toegang voor de film. Kaarten kunnen worden gereserveerd via de The aterkassa (tel. 4269563). SCHIEDAM De volgende gevonden voorwerpen (gevonden in maart) zijn af te halen op het politiebureau: 7 sleutels (487), 2 sleutels met etiket, label met opschrift (488), sleutel met 3 hangers waarvan 1 foto (490), 2 sleutels met zilverkleurige musketonhaak (429), 2 sleutels met Honda sleutelhanger (494), 2 sleutels aan gele musketonhaak (496), autosleutel merk Fiat (495), 2 sleutels (502), 4 sleutels (512), 4 sleutels met Rover label eraan (506), autosleutel merk Citroen (501), autosleutel met geel label (510), 7 sleutels aan een ring (511a), autosleutels merk Volvo (511b), 12 sleutels met gele metalen hanger (519), 7 sleutels met Honda sleutel hanger (4518 sleutels met Samsonite koffertje eraan (517), 4 sleutels in sleutelmapje (516), 10 sleutels waaronder 1 Opel sleutel (518), 3 sleutels (521), 6 sleutels met hanger lampje eraan (522), 2 sleutels met blauw hangertje eraan (524), zwarte portemonnee (491), rose hand tasje met medicijnen erin (485), bruine tas met tijgerprint met inhoud (494), zwarte rugzak met inhoud (507), zwarte schoudertas, krokodil lenleer (515), Hematasje met kleding (525), doorzichtig grijze buzzer merk Motorola (514). De volgende gevonden voorwerpen kunnen worden afgehaald bij de vinder, na overleg met de afdeling gevonden voorwerpen van de politie Schiedam: Ford sleutel, bos sleutels met 2 zwarte knopjes, ladder, bril goudkleu rig montuur, zwarte schoudertas van lakleer, herenhorloge, gouden armband, gouden ringetje, zilveren ring met inscriptie, 5 sleutels aan ring. De afdeling gevonden voorwerpen van de Regio Politie Rotterdam Rijnmond, district Schiedam is geopend van maandag t/m vrijdag van 08.00-22.00 uur en op zaterdag van 09.00-17.00 uur op het bureau Schiedam, Bijdorpplein 1, Schiedam en is gedurende deze tijden ook telefonisch bereikbaar onder telefoonnummer 010- 2740205. Net als in een aantal andere grote steden zijn er dit jaar in Schiedam Open Monumenten dagen. Dus zowel zaterdag 13 als zondag 14 september gaan er deuren open die anders ge sloten blijven. Dit jaar ligt het accent op scholen. Omdat veel schoolgebouwen verdwenen zijn en andere snel met de tijd mee moesten, is er veel veran derd aan gebouwen en omge ving. Ditmaal de Gerrit Ver- boonstraat. Op deze beide fo to's is slechts één ding verge lijkbaar en dat is aan de rech terzijde café De Unie. De oude foto is aan het begin van deze eeuw gemaakt. In het midden van die oude foto zien we de school voor meisjes, beter be kend als de Jongejuffrouwen- school. In 1853 was juffrouw Hoek zo'n school gestart in de Nieuwstraat. Op deze school kregen meisjes uit de betere stand een opleiding op mini maal MULO-niveau. De school was ook niet gratis, want er moest 30,- schoolgeld per jaar betaald worden. De school voorzag kennelijk in een behoefte want in 1862 nam de gemeente het initiatief over en begon met de bouw van deze school aan de Tuinlaan op een deel van de Gemeente- lijke Metselwerf. En in 1827 werd de school uitgebreid met het aangebouwde stuk links van het hoofdgebouw aan de Tuinlaan. Officieel was dit tot 1918 'School B'. Om onbegrij pelijke redenen werd het toen 'School J'. En dat zou zo blij ven tot 1921. Niet lang daarna werd de school gesloopt ten behoeve van de bouw van de nieuwe Koemarktbrug, maar waarvan de bouw pas in 1927 een feit werd. Op de bovenste foto is de oude brug uit 1858 nog te zien evenals het ge bouwtje van de Metselwerf. Deze werd in 1918 verplaatst naar de Hoofdstraat. Hier zou in 1935 de HA V-bank ge bouwd worden, een schepping van de befaamde architect W.M. Dudok. In 1972 is het bedrijf verplaatst naar Utrecht. Daarna nam Mat thew Hall Keynes het in ge bruik, die het in 1993 weer verliet. Thans wordt het com plex verbouwd tot wooneenhe den onder de naam Dudok- Residence. 'f, Wethouder Wiegman laat een wolk ballonnen ontsnappen en opent zo de nieuwe luifel op de Nolenslaan. Amerikaanse techniek waait over door NANS WOLTERS Hans Materna geeft tekst en uitleg aan leerlingen van basisschool De Regenboog. Feest na het behaalde regiokampioenschap in Stellendam. De Jongejuffrouwenschool aan het water. doorW.P. ROOK

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 7