Mercedes CLK-GTR mag ook de weg op Auto kort Met Volkswagen LT nu 'Op maat op straat' Stoel tegen whiplash Daihatsu Gran Move nu te zien bij de dealer Elegante Mercedes CLK pakt coupé-traditie op Corvette als kunst Auto - \/erkeer - Sport - Onderhoud - Techniek I; RSW 97-096 Co/o/ow redactie seruiCE oieekbLaden tuegener feiiiti Deze pagina werd in op&acdit van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 019-4699362 Mercedes-Benz neemt dit jaar deel aan het FIA GT-kampioenschap met een nieuwe wedstrijdauto, de Mercedes CLK-GTR. Daarmee is Mercedes-Benz, naast de activi teiten in Formule 1 en de Amerikaanse CART-serie, in de drie meest aansprekende autosportcategorieën vertegenwoordigd. De wagen werd in slechts vier maanden tijd ontwikkeld door technici van Mercedes-Benz in Stuttgart en AMG in Affalterbach en is geba seerd op de CLK coupé, die op de AutoRAI zijn Europese première beleefde. Van de spectaculaire CLK-GTR bestaat ook een straatversie. De CLK-GTR is in de vorm van een zogenoem de 'monocoque' gebouwd uit koolstofvezel en wordt in race-uitvoering aangedreven door een centraal geplaatste zesliter 600 pk V12-motor. Daihatsu Holland stelt aan het Dolfinarium in Harderwijk een Feroza ter beschikking. Deze wordt ingezet door het speciale 'Rescue'-team. Als de zeedieren aanspoelen op de Nederlandse kust, snellen de specialisten vanuit Harderwijk in hun Feroza naar de kust om daar direct bijstand te verlenen. Nissan, Honda, Toyota, Mitsubishi en Mazda werken aan een gezamenlijk on-line computer netwerk voor de ontwikkeling van nieuwe model len. Doel is de ontwikkelingstijd van nieuwe modellen drastisch te verkorten en daarmee kos ten te besparen. Momenteel ontwerpen de produ centen gezamenlijk een 'virtuele auto'. Die moet leiden tot een gemeenschappelijk te gebruiken standaard voor design en ontwikkeling. Zo kun nen doublures in de verschillende onderzoeks programma's vermeden worden. Voor de nieuwe Volkswagen LT, die sinds begin oktober 1996 leverbaar is, is nu ook het bekende 'Op maat op straat'-programma beschikbaar. Met dit opbouwprogramma kan aan vrijwel iedere klantenwens tege moet worden gekomen. Als de koper van een Volkswagen LT een specifieke auto nodig heeft voor bijvoorbeeld het uitoefenen van zijn werkzaamheden, kan dit met de Volkswa gendealer worden besproken en direct in de bestelling worden meegenomen. Op het moment dat de LT van de fabriek binnenkomt, wordt deze direct aangeleverd bij het carrosseriebedrijf dat de ombouw zal verzorgen. De LT wordt vervolgens kant en klaar via de Volkswagendealer afgeleverd. De Volkswagen LT bestrijkt een gebied tussen 2,8 en 4,6 ton totaalgewicht en is in drie basisuitvoeringen leverbaar: de LT 28, LT 35 en de LT 46. Er zijn drie wielbases beschikbaar. Het 'Op maat op straat'-programma is ook leverbaar voor de Volkswagen T ransporter. /\uto1\/ioL>icl Volvo is bezig met de ontwikkeling van een autostoel die een aanzien lijk betere bescherming moet bieden tegen whiplash. Deze letselvorm ontstaat wanneer het hoofd naar achteren wordt geslingerd; in de meeste gevallen als een auto van achteren wordt aangereden. Volvo verricht samen met medische specialisten al zo'n tien jaar onderzoek naar whiplash-letsels. De veiligheidsingenieurs van Volvo hebben deze expertise gebruikt om te komen tot een nieuw concept voor een autostoel. Bij dit nieuwe concept vangen rugleuning en hoofdsteun het volledige bovenlichaam op bij een aanrijding van achteren. Op een zachte gebalanceerde manier kunnen hoofdsteun en rugleuning met het lichaam naar achteren bewegen. De afstand tussen hoofd en hoofdsteun wordt daarbij steeds zo klein mogelijk gehouden, wat van groot belang is voor een verkleining van de kans op whiplash. Vervolgens kantelt de rugleuning naar achteren zodat het lichaam ondersteund blijft. Daardoor wordt ook de terugslag naar voren beperkt. Autorijden in overtreffende trap Door Anjès Verhey De nieuwe CLK van Mer cedes-Benz is, ondanks zijn vier ovale koplampen en het onderstel van de C- klasse, een geheel zelf standig model. Het onder stel is immers uitvoerig aangepast aan het hogere prestatieniveau van de motoren en de koplampen die we van de E-klasse kennen zijn vlakker in de neus geplaatst en nog ova- ler gevormd. Is de CLK een mooie auto in het echt? Absoluut. Het is in lichte en donkere tinten een lange slanke schoon heid die echter meer ele gance dan sportiviteit uit straalt. Het is een grote wagen. Vanaf de naar ach ter geneigde neus loopt de vierenhalve (en nog wat) meter lange carrosserie zacht welvend op naar de niet overdreven hoge ach terkant. Je kunt goed zien dat zowel de achterpassa giers als de bagage meer dan voldoende ruimte zullen hebben. Een laad volume van 420 dm3 is immers niet niks. Maar laten we bij het begin be ginnen. Op de RAI heeft de Daihatsu Gran Move tentoongesteld gestaan en vanaf nu heeft de Daihatsu dealer een Gran Move in de showroom staan. De Gran Move is een compacte MPV, op basis van de Charade. De Gran Move is een auto met meerdere mogelijkheden. De auto heeft een compacte carrosserie die relatief veel binnenruimte biedt. De auto biedt plaats aan vijf personen en bagage. Door de leuningen van de voor- en achterstoelen helemaal neer te klappen worden de zitplaatsen slaapplaatsen. Ook kan achter een extra vlakke bagageruimte worden gecreëerd door het zitgedeelte van de achterbank op te klappen en de rugleuningen neer te klappen. De Gran Move is in twee uitvoeringen leverbaar, als Gran Move en Gran Move CX. Beide uitvoeringen zijn voorzien van een 1.5 liter 16 kleppen multipoint injectiemotor, die een vermogen levert van 66kW/39 pk. Deze motor is bij de handgeschakelde versie goed voor een topsnelheid van 165 krryü. De prijzen: de Gran Move kost 31.995 gulden, de Gran Move CX verwisselt na betaling van 34.495 gulden van eigenaar. De nieuwe Chevrolet Corvette maakt in Ne derland een wel heel bijzonder debuut. Want voordat de wagen in de showrooms verschijnt, zal hij te zien zijn op de Kunst- Rai te Amsterdam. De Corvette maakt na melijk deel uit van een creatie van kunste naar Eric Wie. In de Parkhal presenteert Wie - verbonden aan het Sandberg Instituut en z'n hele leven al gek van auto's - een installatie die geheel in de kleur - Sebring Silver - van de auto is uitgevoerd. Vol gens Wie 'zal de kunstliefhebber zich geraakt voelen door de schoonheid van een dergelijke bolide en zich door zo'n droomauto laten betove ren. Daarbij valt menig kunstwerk in het niet. Zeker de Corvette zal bij het publiek de nodige emoties weten los te maken'. Mercedes-Benz heeft in deze nieuwe auto alle voorhanden en zich als feilloos bewezen elektronica toegepast. Zo is het vertrouwde contactslot en de geliefde sleutel vervangen door een soort stopcontactje en een miniatuur afstandsbe diening. Met die multifunc tionele afstandsbediening ,kun je o.a. de portieren of een portier, de bagageklep, het benzineklepje, de ruiten en het schuifdak vanaf je terras stoel bedienen. Bij het instappen heb ik even de stoel voorin omgeklapt om wat spullen achterin te leg gen. Volkomen geruisloos schuift daarop de stoel elek trisch aangedreven een stuk naar voren en na terugklap- pen van de leuning weer te rug naar de oorspronkelijke positie. Zonder veel inspan ning kun je dus heel gemak kelijk achterin naar een van de twee gescheiden stoelen stappen. De CLK wordt leverbaar in twee uitvoeringen: 'Sport' en 'Elegance' en met drie moto ren. Voorts staan er een handgeschakelde vijf versnel lingsbak en een vijftraps au tomaat ter beschikking. De Sportversie heeft een nadruk kelijk dynamisch karakter. Behalve wat interne sportieve accenten zoals lichte wijzer platen en carbon-fibre inleg op de console staan er spran kelende kleurencombinaties voor de stoffering ter be schikking. Het onderstel krijgt dan hardere veer/dem- perafstelling zonder meer prijs. De Elegance herkent men aan bescheiden crhoomaccenten aan portiergrepen en rond de zijruiten. In tegenstelling tot de Sport die op zevengaats 'gedraaide' lichtmetalen vel gen rolt, rijdt de Elegance op vijfgaats velgen met een rus tiger design. In het interieur fraaie walnotenhout, gepolij ste dorpels met Mercedes-be- lettering en instapverlichting aan de portieren. Voor het lakwerk buiten staan tien kleuren ter beschikking. Sa men met de interieurtinten zijn er 78 kleurcombinaties mogelijk. Voorlopig is er keuze uit drie benzinemotoren. Twee daar van zijn viercilinders die we kennen uit de SLK roadster. Geheel nieuw is de V6 met drie kleppen per cilinder die in het topmodel, de CLK 320 komt. Met de 136 pk van de 2.0 liter is de CLK redelijk gemotoriseerd. In bepaalde situaties zul je meer vermo gen wensen maar in ons land voldoet hij uitstekend. De topsnelheid bedraagt 208 knyü en om van stilstand naar 100 krryü te komen heb je 11 seconden nodig. De CLK 230 Kompressor kan alles al veel beter. 193 pk staan ga rant voor een topsnelheid van 234 krryü en de acceleratie van 0-100 knyb neemt slechts 8,4 seconden in beslag. Tenslotte topmodel 320. 218 pk zijn voldoende om hem 240 krryü snel te maken. In 7,4 secon den raas je met deze wagen van 0 naar 100 knyü. Wellicht volgt in de toekomst nog een snelle dieselmotor. Het rijden met zo'n fluister- stille wagen is een belevenis. Temeer omdat in Italië nie mand zich serieus aan snel heidslimieten houdt. De stoel stel je aan het portierpaneel via een verkleind model op je ideale positie af. Ideaal! Het zijn royale zetels die volop steun bieden. De wagen rea geert direct op elk bevel en stuurt gevoelvol en nauwkeu rig Hij heeft een opvallend kleine draaicirkel en is ge makkelijk te parkeren. Daar bij helpt het parkeersysteem dat acoustisch aangeeft dat je te dicht bij een obstakel komt. Handig, dat moeten alle au to's eigenlijk hebben! Op topsnelheid blijft het weggedrag stabiel, ook flinke zijwind krijgt geen vat op de gladde karos. Tenslotte de door de fabriek aangereikte gemiddelde brandstofverbruiken ontlo pen elkaar in de drie verschil lende motoren nauwelijks. Tussen CLK 200 en CI.K 320 gaat het om 7 liter per 100 kilometer. De basisprijs voor de CLK 200 zal fl. 87.000,— bedragen. Ons land krijgt dit jaar nog 250 auto's toegewezen. In 1998 zijn dat er 350. Enige spoed met uw bestelling is dus wel geboden! Speciale stoei vm t/rt/wjrt «jaat Whf/yfó kans Vèrkfatnen, 0 Daihatsu Gran Move vanaf nu fbt}\ de dealers.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9