SCHIEDAM V rij willigerswerk gebundeld r i Veel milieu bij Distanza Groen licht voor onder gronds inzamelen afval Kroeldier, gezellige dikkerd en slanke dame ■fes X, M TOTALE COLLECTIE 2e STUK Collectie op hoek Langê Haven/Appelmarkt breidt zich nog steeds uit Dag van het Waterschap NPV zoekt vrijwilligers WACHT NOG EVEN... GAK,0 FASHION Het Nieuwe Stadsblad Plannen voor nieuwe ramen, deuren, schuifpui, dakkapel of serre? HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 22 MEI 1997 21-1475 WATERWEG— Het Hoog heemraadschap van Delfland doet mee aan de landelijke Dag van het Waterschap, dat zater dag 24 mei wordt gehouden. Delfland houdt deze dag van 10.00 tot 16.00 uur in de Water- zuiveringsinstalatie De Groote Lucht aan de Maassluissedijk 175 in Vlaardingen en het Boe zemgemaal Zaayer aan de Vlaar- dingsedijk 8 in Maassluis. Op beide locaties worden rond leidingen verzorgd en toelichtin gen gegeven door medewerkers van het Hoogheemraadschap. Bovendien vertrekt vanaf 10.00 uur ieder half uur een boot voor een gratis rondvaart over de Foppenpias in Vlaardingen. Hierbij wordt een toelichting ge geven over het onderwater zet ten van deze polder. De opstap plaats is aan het einde van de Holyweg in de Vlaardingervaart. WATERWEG De Neder landse Patiënten Vereniging af deling Vlaardingen en omgeving zoekt nieuwe vrijwilligers voor de NPV-vrijwilligerszorg-Zorg- thuis. Met dit project wil de NPV thuis hulp bieden aan hen die daaraan behoefte hebben. Daarmee kun nen zowel de patiënt als familie en verzorgers worden onder steund. Het gaat hierbij onder meer om lichte verzorgende taken, gezel schap houden, voorlezen of een wandelingetje maken. De NPV organiseert dinsdag 27 mei een informatie-avond voor belangstellenden, die zich als vrijwilliger willen aanmelden. Deze avond wordt gehouden in de Chr. Geref. Kerk, aan de Em- mastraat 116 in Vlaardingen en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen met mevrouw B. Rolfes, telefoonnummer 4340414 of met het secretariaat, telefoonnum mer 4748223. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM De wethou ders De Leede (Schiedam), Kool (Vlaardingen) en Timmer mans (Maassluis) ontvingen af gelopen donderdag de klanten brochure 'Van vrijwilligerswerk wordt iedereen beter'. Dat ge beurde tijdens een bijeenkomst op het hoofdkantoor van Thuiszorg Nieuwe Waterweg- Noord in Schiedam. Behalve aan de drie wethouders van Volksgezondheid werd de bro chure overhandigd aan me vrouw Den Hartog. Zij is één van de klanten van de Thuis zorg. Het was voor het eerst dat negen vrijwilligersorganisaties - allemaal actief in het noordelij ke deel van het Waterweggebied - hun aanbod gezamenlijk pre senteerden. Het bezoeken van chronisch zieken, psychogeriatrische ouderen en kinderen met een lichamelijke of geestelijk handi cap zijn voorbeelden van activi teiten, die in de brochure van elke organisatie apart genoemd worden. De brochure is niet al leen bestemd voor cliënten van de 'negen', maar ook bedoeld voor degenen die graag vrijwilli gerswerk op het gebied van de thuiszorg zouden willen verrich ten. De vrijwilligersorganisaties waar het hier om gaat, organise ren gezamenlijks scholing voor hun vrijwilligers. Daarnaast werken de 'negen' nauw samen op het gebied van werving en selectie van vrijwilligers. Wethouder B. de Leede sprak - ook namens zijn collega's - zijn waardering uit over het door de Stuurgroep geleverde werk. Hij zei het verder toe te juichen dat de handzame brochure - waar voor alle deelnemende instellin gen materiaal op tafel hadden gelegd - voor diverse doelgroe pen bruikbaar is. Aan de ene kant de klanten van de Thuis zorg en aan de andere kant vrij willigers die graag in deze sector werkzaam willen zijn. Volgens wethouder A. Kool hebben de drie gemeenten met name een ondersteunde rol als het gaat om het ontwikkelen van vrijwil- ligersbeleid. De brochure werd aangeboden door de Regionale Stuurgroep Praktische Thuishulp. Daarin zijn vertegenwoordigd: het Pro vinciaal Samenwerkingsorgaan Gehandicaptenbeleid Zuid- Holland, de Sociaal Pedagogi sche Dienst, het Steunpunt Vrij willigerswerk Schiedam, de Stichting Ouderenwerk Nieuwe De nieuwe, handzame brochure wordt overhandigd aan de drie wethouders en mevrouw Den Hartog. Waterweg-Noord, de Stichting Terminale Thuiszorg Vlaardin gen, de Stichting Verpleegtehui zen Nieuwe Waterweg-Noord, de Stichting Welzijn Ouderen Maassluis, de Thuiszorg Nieu we Waterweg-Noord en Zorg verzekeraar DSW. De negen organisaties die actief zijn in de thuissituatie zijn: de Hulpdienst, de Oproepcentrale, de Pameijerkeerkring, het Rode Kruis, de Sociaal Pedagogische Dienst, het Steunpunt Ouderen zorg, de Stichting Terminale Thuiszorg, de Unie van Vrijwil ligers en de Zonnebloem. De stuurgroep is samen met de coördinator Praktische Thuis hulp, Charlotte van der Most, verantwoordelijk voor het be leid en de inzet van vrijwilligers voor complexe, intensieve en langdurige hulpvragen in de thuissituatie in de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Daarnaast wordt er ondersteuning ver leend en afstemming gezocht met vrijwilligersorganisaties in de regio, die zich richten op minder complexe hulpaanvra- gen. De stuurgroep houdt zich verder bezig met het verdelen van de subsidiegelden. Van der Most: „Vrijwilligers zijn onont beerlijk bij de ondersteuning en ontlasting van cliënten en/of de mantelzorg. Deze ondersteu ning kan onafhankelijk plaats vinden van dé professionele hulpverlening, maanook in sa menwerking daarmee." door NANS WOLTERS SCHIEDAM In het char mante pandje van het Natio naal Coöperatie Museum op de hoek Lange Haven/Appel markt wordt binnenkort de oprichting herdacht van het museum. Twintig jaar geleden bleek de tijd rijp voor de start van een museum waarin alles te vinden was dat maar te ma ken had met de coöperatie-ge dachte. Het museum, dat tot 1987 was gevestigd in de Ke- thelstraat, lijkt inmiddels te zijn vergroeid met de histori sche ambiance van de Lange Haven. Het denkbeeld van de coöperatie is oorspronkelijk afkomstig uit Engeland. Ondanks grote ar moede en zeer lange werktijden slaagde zo'n honderdvijftig jaar geleden een groep Britse arbei ders erin een middel te vinden om hun levensomstandigheden te verbeteren. Zij richtten in 1844 een coöperatieve vereniging op en spaarden van hun schamele loontje gezamenlijk een klein ka pitaal bijeen. Hiervan werden le vensmiddelen gekocht die ver volgens voordelig aan leden van de vereniging werden aangebo den. Een idee dat menigeen nu logisch voorkomt, maar dat des tijds vanwege de erbarmelijke toestanden waarin de mensen leefden beslist niet eenvoudig was uit te voeren. Vakbonden waren er niet en arbeiders wer den door ondernemers uitgebuit. Wereldwijd Om coöperatieleden in staat te stellen hun eerste levensbehoef ten goedkoop te kunnen aan- Nostalgie viert hoogtij. schaffen was het voor de vereni ging noodzakelijk te beschikken over bedrijven die de producten maakten. Het initiatief bleek succesvol en het werd spoedig in grote delen van de wereld nage volgd. In 1977 vierde Coöp Nieu we Waterweg haar 75-jarig be staan en dit werd aanleiding tot het oprichten van een Nationaal Coöperatie Museum, waar de (wereld)geschiedenis van die ar beidersgedachte terug is te vin den. Bezoekers die via het win keltje binnenstappen in het mu seum verplaatsen zich daarmee naar het begin van deze eeuw. Zij belanden in een woonkamer tje met bedstee en stilletje (primi tieve voorloper van de wc), ko- lenkachel, buffet en trapnaaima- chine. Het pluche kleed over de tafel, de donkere tinten en een moderne verworvenheid als een luidspreker van de radiodistri butie maken duidelijk dat die goede oude tijd zijn beperkingen kende. Exposities De ruimte achter de woonkamer wordt gebruikt voor exposities. Tweemaal per jaar krijgt een on derdeel van de museumcollectie extra aandacht. Zo werden coöperaties als 'Door Eendracht Sterker Schiedam', 'Vooruit gang Rotterdam' en coöperaties in ontwikkelingslanden uitvoe rig belicht. Nog steeds krijgt het museum artikelen aangeboden die het beeld van vroegere coöp eraties compleet maken. Dit aanbod is zo groot dat driemaal per jaar hiervan verantwoording wordt afgelegd via een lijst met schenkingen. De 66e schenkings lijst is thans in voorbereiding. De giften omvatten een breed terrein dat varieert van Coöp lucifersmerken, schoenlepels van Haka, krantenknipsels. DES be schuitbussen en kruideniersjas jes. Vooral bij oudere bezoekers zal, bij het zien van de collectie, nostalgie hoogtij vieren. Tot en met het eind van het jaar is in het Nationaal Coöperatie Museum een overzichtstentoonstelling in gericht over het reilen en zeilen van het museum gedurende de afgelopen 20 jaar. Babbelaars Op de eerste verdieping van het pandje, dat dateert uit 1891 ge ven foto's en teksten, verpak kingsmateriaal en een video een beeld van bedrijven en fabrie ken. In een film uit de jaren dertig is te zien hoe kinderen van arbeiders vanuit de Haagse coöperatie met vakantie gingen. Onder de balken op de hoogste verdieping is een uitgebreide bi bliotheek ondergebracht (inclu sief Haka uitgaven voor de jeugd). Hier kunnen geïnteres seerden zich rustig verdiepen in het vele naslagwerk en onder werpen vinden voor bijvoor beeld onderzoek en scriptie. Het Nationaal Coöperatie Mu seum beschikt tegenwoordig over 40 vrijwilligers die de zaak draaiende houden. De winkel uit grootmoederstijd, waar Zeeuwse babbelaars, drop en andere snoepjes, erwten en abrikozen nog per ons worden afgewogen is net als het museum drie dagen per week geopend. De openings tijden zijn: donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur, donder dag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen op afspraak op andere tijden worden rondge leid. De benedenverdieping is begaanbaar voor rolstoelers. SCHIEDAM De expositie 'De aarde verbeeld' in Galerie Distanza kan nog worden be zichtigd tot en met 10 juni. Deze keer zijn kunstuitingen te zien van slechts drie fexposanten. Het werk van keramiste Els Lor- Spetterende open huis dagen op 29, 30 en 31 mei Met volop ideeën voor uw interieur! RAMEN DEUREN KOZIJNEN wa bestaat uit beelden en objec ten waarbij gebruik is gemaakt van verschillende materialen, waaronder hout en ijzer. Om de kleurschakeringen in haar werk zo natuurlijk mogelijk te houden werkt Lorwa met oxydes en ver schillende vormen van primitief stoken. Lea Wijnhoven maakte speciaal voor de expositie kera- mieke objecten die de aarde ver beelden. Naast bolvormen ver vaardigde zij beelden van vrou wen, die zijn uitgevoerd in steen goed vermengd met eierdozen. En dat levert een papiermaché- achtig uiterlijk op. Aan de wan den van de galerie hangen mys terieuze litho's van Gert Streng- holt. Een terugkerend onder werp in het werk van Strengholt is de aarde en het leven dat zich daarop beweegt. Voor het zoe ken naar een oplossing voor de bedreiging van dit leven gebruikt de kunstenaar symbolen die staan voor kracht, cultuur en tijd. Galerie Distanza (Dam 1) is ge opend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Er komt een proef met ondergrondse afval containers in de wijk Nieuw- land. Dat heeft het college van B&W onlangs besloten. Om dit experiment te kunnen uitvoe ren, heeft het college tevens be paald de afvalheffing voor alle Schiedammers te yerhogen met 23 gulden per jaar. Op 7 juli zal duidelijk worden hoe de ge meenteraad over dit collegebe- sluit denkt. Daarvoor komt het experiment in Nieuwland nog uitgebreid aan de orde in de commissies Milieu en Finan ciën. Om aan de nieuwe wetge ving op het gebied van afvalin zameling te kunnen voldoen, meent het ONS het beste over te kunnen schakelen op een brengsysteem. Overigens stelde het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam aanvankelijk voor om een proef met bovengrond se containers te nemen. Het ge meentebestuur zag toch meer in een ondergronds systeem, on der andere in verband met het straatbeeld. De te plaatsen containers in Nieuwland zijn bestemd voor 6000 huishoudens. ONS'er W. van der Drift stelt dat voor dit stadsdeel gekozen is 'omdat we hier bij de plaatsing van de containers niet te veel moeilijk heden met kabels en leidingen in de grond verwachten'. Bewoners waren dinsdag 20 mei in de gelegenheid mee te praten over het boven- en on- dergrondse-afvalinzamelsys- teem. Slechts twee belangstel lenden kwamen op deze bijeen komst in de 4 Molens af. Vol gens hen zal de proef gedoemd zijn te mislukken als de Schie- damse burger moet opdraaien voor de kosten van de proef. Zij stelden voor het experiment geheel of gedeeltelijk uit de al gemene middelen te betalen. Op de bijeenkomst werd duide lijk dat Schiedam bij 27000 wo ningen niet voldoet aan haar wettelijke verplichting GFT-af- val gescheiden op te halen. Van der Drift: „In Schiedam wordt - net als in Rotterdam - slechts 20% GFT-afval opgehaald. In Maassluis 80% en in Vlaardin gen en Spijkenisse 100% Daar naast moet er veel meer papier worden ingezameld in Schie dam/ We dachten dat we het goed deden met het gescheiden inzamelen van afval, maar daar moet dus nog heel wat aan ver- betèren." In Arnhem - waar al enige tijd ondergrondse contai ners in gebruik zijn - bleek het overgrote deel van het GFT- afval te worden afgekeurd. Van der Drift denkt dat dit in Schie dam voorkomen kan worden wanneer duidelijker dan in de Gelderse hoofdstad wordt aan gegeven in welke zuil het GFT- afval gedeponeerd dient te wor den. Mocht de gemeenteraad op 7 juli instemmen met het experi ment in Nieuwland, dan zal het nog zeker een half jaar duren voordat de containers daad werkelijk worden geplaatst. Mii/k k Tessa SCHIEDAM - Tessa is een klein bastaardje van elf jaar. Ze is erg lief voor kinderen en kan een paar uurtjes alleen thuis zijn. Ze kan goed opschieten met andere honden en katten. Tessa is misschien al wat ouder, maar ze houdt nog steeds van lekker lange wandelingen. Verder is deze eigenwijze dame ook gek op kroelen en op schoot zitten. Wie geeft dit grappige hondje een tweede kans? Binky en Moppie zijn naar de Hargahoeve gebracht in verband met het overlijden van hun eigenaar. Binky is een wit/cyperse kater van twaalf jaar en Moppie is een lapjespoes van zestien jaar. Ze zijn al twaalf jaar gek op elkaar. Binky is een gezellige dikkerd, die wel wat pondjes mag afvallen. Moppie is een slanke dame en komt op schoot zitten als de dat zelf wil. Kleine kinderen zijn ze niet echt gewend, maar honden en papagaaien zijn geen enkel probleem. De poezen bleven meestal binnen en kwamen alleen op het balkon. Alleen in de zomer gingen ze lekker mee naar de camping. Deze schatten van poezen zoeken een grote mand, waar ze gezellig samen in kunnen slapen. Dierentehuis Hargahoeve (tel. 4714151) is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Binky en Moppie KAT IN NAUW - Op eerste pinksterdag heeft een kat zich als verstekeling verstopt in de motorruimte van de auto van een bewoner van Hoek van Holland, die geparkeerd had gestaan aan de Oleanderstraat in Maassluis. Thuisgekomen had de hond des huizes hardnekkige belangstelling voor de wielkast van het linkervoorwiel van de auto. Via deze wielkast had de kat zich door een bijna onmogelijke opening toegang verschaft tot de motorruimte. Op een plaats tussen differentieel, stuur en spoorstangen was het dier verward geraakt tussen diverse bedradingen en had vervolgens een reis van Maassluis naar Hoek van Holland afgelegd. Na een moeizame operatie is het de politie gelukt om de kat ongeschonden uit haar benarde positie te bevrijden. De politie besloot het dier terug te brengen naar de uitgangspositie, de Oleander straat in Maassluis, omdat ze daar vermoedelijk vandaan kwam. De kat nam plaats onder de rechter voorstoel van de politiebus en leek op haar gemak. Maar aangekomen in de buurt van het politiebureau in Maassluis verliet de kat onverwacht haar comfortabele zitplaats en verkoos een plaatsje onder het dashboard van de politiebus. Dit plekje was nog onmogelijker dan haar eerste schuilplaats. Achter het handschoenenkastje, tussen verwarmingsslangen en bedrading, had de kat een niet te benaderen schuilplaats gevonden. Goede raad van velen leidde tot demontage van nagenoeg het hele dashboard van de politiebus. Met ingeroepen hulp van personeel van de dierenambulance is het uiteindelijk gelukt de kat uit het dashboard te verwijderen. De kat is meegenomen door de dierenambulance en de politiebus is weer in haar oorspronkelijke staat teruggebracht. Óók bij onderhoud trakteert de jarige Victoria op klinkende munt! In 1997 doet Victoria ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum aan alle klanten jubileummunten cadeau. Deze munten, met een waarde van fl. 7,50 worden verstrekt op diensten, accessoires, enz. Deze feestelijke aktie duurt tot en met 31 december 1997. Vraag naar het reglement. Nieuwe Passage 12 - Schiedam - 010-4732677 Veerplein 14b - Vlaardingen - 010-4603449 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé (06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Bram Wesdorp, Marjanneke Slinger en Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener Arcade. BEZORGING: Interlanden Spreigroefr Bezorgklachten: (kantooruren) NS Twintig jaar Coöperatie Museum HALVE PRIJS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 3