SCHIEDAM Begeleiding op school van 'verkeersouders' i I Vraag: "Is cremeren duurder dan begraven?" Klinkerleerkrachten *even elkaar jawoord i Woningbouwvereniging Schiedam past huur aan met gemiddeld 4,1 l3 Activiteiten voor ouderen Gastoptreden Lobo bij Asher Geschopt en beroofd van tas KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier WmÊBÊÊm Klootühmuziek in Podium Café 'Als je de omgeving denkt te kennen kom je weer iets heel anders tegen' HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 28 MEI 199722-1442 SCHIEDAM In dienstencen trum De 4 Molens wordt don derdag 29 mei een zomerbiljart- toernooi gehouden. Het begint om 18.30 uur en is om 22.00 uur afgelopen. Toegang is gratis. Op woensdag 4 juni begint in De 4 Molens het zomertoernooi koersbal. Elke woensdagavond tot en met 20 augustus kan hier aan worden meegedaan. Kosten zijn 1,- per keer. Ook is hier elke woensdagavond van 18.00 tot 22.00 uur damesbiljart. Dit kost 6,- per maand. SCHIEDAM In Café Chan- tant en Israëlisch Restaurant As- her (Hoogstraat 124) houdt Lobo vrijdag 30 mei vanaf 21.00 uur een gastoptreden. Restau rant Asher is geopend op woens dag en donderdag van 17.00 tot 1.00 uur, op vrijdag en zaterdag van 17.00 tot 2.00 uur en op zondag van 17.00 tot 1.00 uur. INLOOPCONCERT Orga nist Cees Zeevaart houdt op za terdag 31 mei een inloopconcert op het hoofdorgel van de Grote Kerk. Zeevaart is hoofd van de orge lafdeling van de NCRV. Hij speelt composities van Ritter, Rembt, Kirnberger, Siefert, Bach, Buxtenhude en Stanley. Het concert begint om 15.00 uur en toegang is gratis. SCHIEDAM Een 50-jari- ge Schiedamse is zaterdag avond rond elf uur beroofd in de Taansteeg. De vrouw werd benaderd door een on bekende man op een fiets, die de riem van haar tas vast greep. De vrouw liet niet los en werd vervolgens meege sleurd. De man kwam hier door echter ten val. Vervol gens heeft hij de vrouw ge schopt. Tenslotte brak de riem van haar tas, waarna de overvaller alsnog met de tas wegrende in de richting van de Lange Haven. ONDER VIER -OGEN SCHIEDAM In samenwerking met de politie organiseerden de twee 'verkeersouders' van basisschool De Violier onlangs op het schoolplein aan de Slimme Watering een keuring voor fietsen van kinderen uit groep zeven en acht. Mirella Visser is een van dte enthousiaste verkeersouders. „Samen met Tonny Essens ben ik het aanspreekpunt tussen school, ouders en onder andere wijkvereniging en politie om zodoende de verkeersveiligheid voor kinderen te verbeteren. Wij geven geen les, maar ondersteunen wel het onderwijsteam bij een aantal zaken waar men op school niet aan toekomt. Daarbij kun je denken aan het opzetten van een verkeersbrigade en het geven van voorlichting aan ouders over het oefenen van veilig verkeersge drag van de kinderen." Vooraf aan de fietskeuring vond een paar dagen eerder het theoretisch (landelijk) verkeersexamen plaats. De leerlingen uit de hoogste groepen vonden het uitermate 'gaaf dat de politie vrijdagmorgen kwam voorrijden met twee wagens en ter plekke de fietsen van de leerlingen voorzag van postcode en huisnummer. Alle kinderen slaagden, sommigen zelfs met de hoge score van 26 punten, en ontvingen van politieman B. Gene (adoptie-agent van De Violier) hun verkeersdiploma. „Het was een succes en zeker voor herhaling vatbaar", aldus verkeersouder Mirella Visser. V m X RGr SCHIEDAM De maand juli nadert met rasse schreden en dat betekent voor veel huurders dat de huurverho ging er weer aankomt. Net als vorige jaren moet er weer meer huur worden betaald, maar F. de Graaf en C. van Mansum van Woningbouw vereniging Schiedam (WBS) leggen uit dat ondanks de ge middelde huurverhoging van 4,1 sommige huurders er dit jaar door de veranderde huursubsidie-regeling zelfs op vooruit gaan. Tussen 15 en 20 mei zijn de huuraanpassingsbrieven ver stuurd naar de huurders van alle 5072 woningen die de woning bouwvereniging in bezit heeft. F. de Graaf, directeur van WBS: „Veel mensen vragen zich elk jaar weer af waarom ze nu eigen lijk huurverhoging betalen. Dat moet omdat de huur van een woning nooit helemaal kosten dekkend is voor de bouw ervan. In het begin houden we de huur laag, omdat we weten dat die gaat stijgen, zodat we na vijftig jaar op nul of eventueel op winst uitkomen. We houden vijftig jaar aan, omdat een woning on geveer zo lang meegaat. Daarna moet er weer in worden geïnves teerd, bijvoorbeeld door renova ties." „Sommige huurders denken dat ze door al die verhogingen de woning al tien keer hebben te rugbetaald, maar dat is niet zo. Ook als je met een hypotheek een huis koopt, betaal je uitein delijk toch veel meer dan de koopprijs, ook al is de hypo theekrente aftrekbaar. En bij hu ren heb je het voordeel datje niet zelf verantwoordelijk bent voor het onderhoud." „De huurverhoging was tot nu toe telkens hoger dan de inko mensstijging. Deze tendens is door het Rijk ingezet en heeft te maken met het kostendekkend maken van de huur. Vanaf 1994 mochten de corporaties zelf be slissen over de verhoging, uiter aard wel binnen een vastgesteld minimum en maximum. Om niet failliet te gaan moesten we in het begin de huurverhoging ook weer hoger houden dan de infla tie, die parallel loopt met de in komensstijging. Dat vonden we geen goede zaak, want dat kun nen of willen huurders na een paar jaar misschien niet meer opbrengen. Daarom hebben we ons in 1994 als doel gesteld dat vanaf het jaar 2000 de verhoging gelijk moet zijn aan de inflatie. Eerder dan dat jaar is financieel onmogelijk omdat de huur onze enige inkomstenbron is. We zijn nu halverwege op de weg naar 2000 en alles wijst erop dat onze voornemens zullen lukken. Dat gaat en ging natuurlijk niet mak kelijk. We hebben daar hard voor gewerkt, bijvoorbeeld door de kosten in het bedrijf zo laag mogelijk te houden en te bezui nigen op personeel." Te goedkoop De door de Tweede Kamer vast gestelde grenzen waarbinnen de huurverhoging dit jaar moet val len, zijn gemiddeld minimaal 3,5 en maximaal 6,5 WBS heeft in gezamenlijk overleg met het Schiedams Overleg Bewonersor ganisatie (SOBO) overeenstem ming bereikt over de huurper- centages, niet alleen voor 1997, maar ook voor 1998. Voor dit jaar geldt een percentage van gemiddeld 4,1 volgend jaar zal dat 3,9 zijn. Uiteindelijk moet de zogenaamde inflatievolgende huuraanpassing van ongeveer 3 worden bereikt. Van Man sum: „Woningen die te goed koop zijn betalen 6 Dat is slechts een heel klein deel van het bezit. De goedkope categorie woningen krijgt te maken met een meer dan gemiddelde verho ging en woningen die slecht in de markt liggen krijgen een lagere huurverhoging. Het is de bedoe ling om uiteindelijk de te goed kope en te dure woningen op een marktconforme huur te krij gen." Voor het eerst sinds 1994 is het SOBO het eens met de verho ging. De Graaf: „We hadden al tijd stevige discussies, maar de organisatie zal ook wel inzien dat we ons voorgenomen beleid nu waarmaken." Van Mansum voegt hieraan toe: „We zijn als zelfstandige ondernemer nu een maal verplicht een financieel be leid te voeren dat continuïteit waarborgt." Huurders hoeven dan ook niet bang te zijn dat de 3,5 ton die WBS kwijtraakte bij het nieuw bouwproject aan het Spinhuis pad, op hen zal worden ver haald. WBS had geld in dat pro ject gestoken, maar werd door de gemeente buiten spel gezet toen de woningbouwvereniging het niet eens kon worden met aannemer Breur over de kosten ervan. „Iedere corporatie moet een risicoreserve hebben. Daar komt dat geld uit. Soms leveren die investeringen winst op en soms niet", aldus De Graaf. Subsidie Met de huurverhoging verandert ook de huursubsidie. De Graaf: „Veel mensen denken dat ze er geen recht op hebben. De regels zijn nu verbeterd, waardoor er per 1 juli nog meer mensen ge bruik van kunnen maken. Bij huren boven de 330 gulden kan men al in aanmerking komen voor huursubsidie. Zoals het er nu voor staat zal voor ongeveer 75 van de huurders die subsi die krijgen de huurverhoging worden gecompenseerd en som migen gaan er zelfs op vooruit. Ongeveer 35 a 40 van onze huurders heeft recht op de bij drage. Om meer bekendheid aan het nieuwe huursubsidie-beleid te geven, gaat het ministerie campagne voeren. Ook wij be steden er extra aandacht aan: in juli gaan we het aankondigen en in september komen er nog tele fonische info-avonden, want huursubsidie is heel belangrijk. Ik kan me niet voorstellen dat het er niet zou zijn." SCHIEDAM - Niet zo heel vaak treden twee leerkrachten van één school met elkaar in het huwelijk, maar afgelopen woensdag gebeurde dit op de openbare basisschool 'De Klinker'. Juffrouw Miranda de Gelder en meester Martijn Schoonaard gaven elkaar het jawoord in het stadhuis van Breda. De kinderen van groep 4a en 6a zijn hun juf en meester met een dubbeldekker van reis bureau Duton achterna ge reisd om aanwezig te kunnen zijn bij de huwelijksvoltrek king. Zij hielden de mooie ere- bogen vast om het juiste decor bij dit Klinkerhuwelijk te ver zorgen. Na afloop zongen de leerlingen het echtpaar op pas sende, 'klinkende' wijze toe. SCHIEDAM— In Podium Café speelt donderdag 29 mei geen solo-artiest in Oor smeer, maar een voltallige formatie. Albion-Endymion vermengt Keltische folk en dynamische, melancholieke rock. Er wordt een sfeer ge creëerd waarin demonen en kaboutertjes door het café zullen zwerven. Blud speelt zaterdag 31 mei vanaf 22.00 uur 'garagerock'. In de afge lopen driejaar heeft de band een behoorlijk repertoire aan eigen werk bijelkaar geoe fend en zal in Podium Café zorgen voor een gevarieerd programma van luister- en kijkplezier. Zondag l juni is het weer tijd voor het 'Kloot- üh-festival', een dag vol live muziek van 13 tot 1 uur. Tij dens deze twaalf uur durende happening spelen diverse ar tiesten en bands in optredens van ongeveer drie kwartier. Onder andere Afasia, Royal Flush, Dyzack en Tatafix be klimmen het podium. Spe ciaal voor dit evenement komt Claudia uit Nijmegen om voor de inwendige mens te zorgen: zij zal weer voor de meest fantasievolle broodjes zorgen. Toegang is gratis. Wakker worden in een ger, een grote ronde tent waarin Mongool se nomaden wonen, is een heel bijzondere ervaring, zo ondervon den we op woensdag 14 mei. Om 5.45 uur kwam een gedrongen, stevige Mongool onze vilten tent binnengestommeld om de hout kachel op te stoken. Dat was wel nodig ook, want heLkwik wa^ ondertussen gezakt tot zo'n vijf graden onder nul. Overdag'w&s het zo'n 17 graden. Het was prachtig om te zien hoe alle gersmet de vlaggen van de twintig landen als een dorp bij elkaar stonden in de omgeving van Terelge. Daar vond de eerste competitiedag van de Camel Trophy Mongolia '97 plaats. De eerste opdracht, mountainbiken, viel me tegen, waarschijnlijk doordat ik te zwaar had ontbeten, (twee bakken havermoutpap) en nog aan de hoogte moest wennen. Die dag hebben Aletta en ik zeer veel geleerd, over het gebruiken van het GPS navigatiesysteem, het n^men van beslissingen, het tonen van initiatief en het inschatten van op drachten. De dag eindigde met een geweldige kajakwe^lstrijd op de rivier de Tuul in een schitterende omgeving. We bleken tijdens het kajakken vrij goed te presteren (we werden 12e). Een aantal dingen deden we die dag zeker niet slim of handig, maar we hebben van onze fouten geleerd. Na onze laatste nacht in een ger vertrokken we de volgende ochtend (donderdag 15 mei) om 7.00 uur vanuit Terelge. Dit jaar mag je in de Camel Trophy je eigen weg gaan tussen de vaste punten in het evenement en wij besloten dat samen met de Roemenen, Engelsen en Japanners te doen. We zagen veel moois onderweg: eindeloze vlaktes, glooiingen, bergen en bossen. Op een gegeven moment gingen we steil omhoog de bergen in en reden vervolgens een tijd over een bergkam met aan weerszijden eindeloze vlaktes. Het is niet uit te leggen wat je voelt als je eerst zo steil omhoog gaat dat je bijna alleen blauwe lucht voor je ziet, vervolgens over het hoogste punt heenrijdt en dan bovenop die berg de grote groene vlaktes om je heen ziet. Aan het einde van de dag kwamen we, vlak voor we onze bivak opsloegen, drie ruiters in typische Mongoolse kleding tegen. We kletsten even wat en toen we verder gingen reden ze in vol galop een stuk naast de auto's mee. Geweldig. Op vrijdag gingen we op weg naar de tweede competitielocatie, aan de rivier de Selenge, in het noorden van Mongolië. Telkens als je de omgeving denkt te kennen kom je weer iets heel anders tegen; een stel ruiters op Mongoolse paardjes die een race met de Land Rover willen houden, een kudde wilde paarden en een stel hangbuikzwijnen of een met de hand bediende benzinepomp waarbij de liters diesel je om de oren vliegen. Mongolië is met niets te vergelijken. Soms komen er ineens prachtig verweerde Mongolen opduiken, gekleed in lange jassen, die ooit heel mooi gekleurd moeten zijn geweest. We zagen ook herders met kuddes schapen en geiten. Het is geweldig om de kans te krijgen dit land te ontdekken. Selenge was de mooiste stop tot nu toe; we verbleven op een plateau op 1,5 kilometer hoogte en keken uit op heuvels met daartussen een rivierdal, begroeid met berken en struiken. Eindelijk was het ook niet meer koud en konden we zelfs de korte broek aantrekken. Na aankomst konden we direct in de kajak stappen voor een afvalrace tegen de Zweden, een van de vier andere gemengde teams in deze Camel Trophy. We finishten drie seconden later. Na het kajakken was het wastijd, zowel voor mijn sokken als voor mezelf. Het water is echt heel koud, maar dat leidt wel tot grote hilariteit. Na het wassen pompten en zuiverden we 20 liter water uit de rivier voor een kopje thee of echte Hollandse koffie. Met dat laatste maak je trouwens vrienden. Zaterdag 17 mei stond geheel in het teken van de sportieve elementen van het evenement. De competitie trekt veel bekijks: in groten getale komen Mongolen 's ochtends te paard of met enorme, groene Russische vrachtwagens aanrijden om de hele dag vol verwondering naar ons te kijken. Het rijden met de Land Rover en het kajakken gingen heel goed. We eindigden als 9e bij het rijden en als 13e bij het kajakken op de Selenge, die veel smeltwater uit de bergen richting het Baikalmeer in Siberië voert. We stegen die dag een plaatsje in het algemeen klassement en werden 18e. We zijn nu derde van de vijf gemengde teams. Samen met Japan en Spanje gingen we op zondag op weg naar onze derde stop, Erdene Bulgan. Die plaats ligt, net als Selenge, in het noorden van Mongolië, vlakbij de grens met Rusland. Onder weg zijn we het stadje Bulgan ingegaan, waar we de markt hebben bezocht. Ook hebben we gezien hoe een familie leefde in een hutje in de bergen. We sloegen 's avonds samen met Marokko, Japan en Spanje ons kamp op aan een rivier. Werkelijk een prachtig stekkie. Toen ik terugkwam van het wassen in de rivier brandden er al verschillende vuren en stonden er al heel wat potjes te pruttelen. Wij aten gepofte aardappelen, die we op de markt hadden gekocht. Landbouwproducten als aardappels zijn schaars in Mongolië. Het gaat tegen de Mongoolse tradities in om de aarde om te woelen. 'De aarde slaapt en laat haar slapen', luidt een Mongools gezegde. Dat wassen is me trouwens wat. Sta je met 5 graden boven nul in een rivier midden in de Mongoolse laagvlakten, ik kan me toch niet voorstellen dat ik thuis in februari of maart even een lekker bad in de Schie neem, vervol gens via het balkon naar binnen klim en m'n net gewassen onderbroek aan de antenne van m'n auto bindt. Het was weer erg vroeg vanochtend (maandag 19 mei), om 6 uur ging de wekker, terwijl we er pas om 01.00 uur inlagen. Gisteren gewassen, dus vandaag hoeft dat niet. Dat is de manier waarop het gaat hier. Ook de derde competitielocatie is erg mooi gelegen, midden tussen de bergen. Vanaf de heuvel waar we ons kamp hebben opgeslagen kunnen we het dorpje beneden ons zien liggen. De rivier is hier en daar nog bevroren. Deze omgeving wordt door veel Mongolen het paradijs genoemd, vanwege de overvloed aan witte zalm in de rivieren, wilde bessen in de bossen en sappig gras voor de rendieren, koeien en schapen van de nomadenstammen. We kochten een 8 kg. zware zalm van de lokale bevolking en na hem ontdaan te hebben van schubben en ingewanden wordt hij in moten gehakt en op, in en boven het vuur gehangen. Smullen maar. Tot volgende week. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Ze waren heel serieus. "We vin den die gekleurde lenzen zo mooi, maar nou dachten we dat we wei samen met een paar kunnen doen, het ene weekend doe ik ze in, en m'n vriendin dan het weekend daarna". Onwil lekeurig moest ik toch een beetje lachen. Iedereen heeft wel 'ns de be hoefte om er eens heel an ders uit te zien. Gekleurde len zen kunnen dan een heleboel voor je doen. Als je ze draagt zien de meeste mensen wel wat aan je, maar weten vaak niet precies wat. En dat is dan ook precies het leuke ervan. Er zijn verschillende soorten gekleurde lenzen in vele tinten, zo heb je lenzen waarmee je je ogen alleen een andere kleur'touch' kunt geven, maar er zijn er ook met een zogeheten iris print die van je blauwe ogen in eens een paar donkerbruine kij kers maken of andersom. Heel bij zonder voor een avondje uit maar ook gewoon voor tussendoor. On danks dat je dit soort lenzen vaak maar af en toe draagt, is het wel belangrijk dat je ze goed behan delt. Samen met een paar lenzen doen kan dus echt niet. Ieder oog is verschillend en ook hygiënisch gezien is 'ruilen' niet verantwoord. Gekleurde lenzen zijn geen speel goed. Ze moeten net als 'gewone' lenzen op de juiste manier gerei nigd en bewaard worden. Wie wel lenzen wil dragen, maar niet van al dat gepoets houdt kan beter dag lenzen nemen, die doe je 's ochtends in en gooi je 's avonds weer weg. Vloeistoffen heb je niet meer nodig. Daglenzen zijn ver pakt in handige, steriele strips en zo heb je elke dag schone, verse lenzen. Tekst en uitleg van agent Gene. De Graaf: "Huurverhoging moet gelijk worden aan inkomensstijging' F. de Graaf van WBS: Veel mensen denken dat ze geen recht hehhen op huursubsidie. Antwoord: "In de regel is cre meren niet duurder dan begra ven. Bij begraven krijgt men im mers te maken met grafkosten, grafrechten, onderhoud van het graf en de kosten voor een grafmonument. De kosten van cremeren zijn vrijwel in geheel Nederland gelijk en bedragen tegenwoordig circa 1.250,-. In dit bedrag is begrepen het gebruik van het crematorium en de uitvoering van de crema tie. Daarnaast bestaan de kos ten van een crematie ook uit de kosten die een uitvaartonder neming voor haar diensten in rekening brengt en de even tuele bijkomende kosten zoals: advertenties, extra rouwkaar ten, volgauto's, dankbetuigin gen, bloemen, een kerkdienst enz. Al met al kunnen de kosten voor een crematie enorm op lopen. J. Helnsbroek coördinator Monuta Verzorging Wanneer wij een uitvaart rege len, maken wij voor de familie een kostenbegroting. Deze is overeenkomstig de gemaakte afspraken. Hierdoor voorkomt men misverstanden en even tuele vragen achteraf." Heeft vragen op het gebied van de uitvaartverzorging of -verzekeringen, bel dan Monuta, tel. (010) 426 76 78 of kijk op Internet: http://www.monuta.nl De kinderen van groep 4a en 6a van de Klinker waren aanwezig op de bruiloft van juf Miranda en meester Martijn. Voor Aletta van Beeck en George Derksen begon op dinsdag 13 mei één van de grootste avonturen van hun leven. Samen met teams uit negentien andere landen stonden zij die dag in de Mongoolse hoofdstad Oelan Bator aan de start voor Camel Trophy Mongo- lia'97. De komende weken zal Schiedammer George Derksen spe ciaal voor de lezers van Het Nieuwe Stadsblad een dagboek bijhouden. George geniet met volle teugen en brengt hierbij voor de tweede keer verslag uit. MM. i

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9