Architectuurboottocht over de Maas AthcJutecttuiSi ctff&iA&a DAG VAN DE ARCHITECTUUR Speciaal voor kinderen: Bruggen bouwen in het Nederlands Architectuurinstituut Bruggenloop Excursies Boottocht Rotterdams Architectuurcafé over hergebruik van de kaden Bruggenloop Wandeling binnenhoven Kop van Zuid Lezingen Rotterdams architectuurcafé Kees Christiaanse Maastheater Tentoonstellingen NAi Informatiecentrum Kop van Zuid NS-Station Blaak MarineSafety International Belasting Douane Museum UJ DE havenloods/het zuiden Pagina 4 **«t» «*wi P**« F*W* Voor wie meer wil weten over de!:inrifhtmq van de kaden, de aangrenzende bebouwing en de diverse oeververbindingen is er op zondag 29 juni de 1 uur durende wandeltocht. Via de Koninginnebrug en de Willemsbrug leidt de route naar de Boompjes om vervolgens via de nieuwe Erasmusbrug weer op de Kop van Zuid te belanden. Tijdens de wandeling wordt inge gaan op de geschiedenis en architectuur van de diverse brug gen, de inrichting van onder andere de Boompjes, het Willemsplein, het Wilhelmina- plein en de Wilhelminakade met het in 1996 opgeleverde brug- gencentrum van de architecten Bolles Wilson. Maar ook ande re karakteristieke gebouwen zoals het Maastheater van Hubert-Jan Henket op het brug genhoofd van de oude Willemsbrug, de Paalwoningen van Piet Blom, de Willemswerf van Wim Quist en de Wilhelminahof en -toren van Cees Dam komen aan bod. De wandelingen vertrekken vanaf het Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjes-straat 21, Rotterdam, om 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 en 16.00 uur. Deelname aan de wandelingen is gratis. Per wandeling is plaats voor max. 15 deelnemers. Reserveren is niet mogelijk. Vol is vol. Rotterdam pronkt graag met het moderne stadsbeeld, in het bijzonder haar skyline. Was het voorheen vooral de noordoever die imponeerde met zijn reeds van veraf zichtbare hoogbouw aan de Boompjes en het Weena, sinds kort kan ook de zuidoever bogen op een indrukwekkend stads beeld. Zo vormt het onlangs opgeleverde Wilhelminahof van Cees Dam het eerste monu mentale 'decorstuk' op de Kop van Zuid. En als we de ambitieuze plannen van Norman Foster voor de Wilhelminapier mogen geloven, beschikt Rotterdam in de volgende eeuw over een heus 'Manhattan aan de Maas' met torens nog hoger dan de 'Delftse Poort' aan het Weena. De manier bij uitstek om de recente ontwikke lingen langs de rivier optimaal te beleven is vanaf de rivier. Dit kan tijdens de 1 uur durende archi tectuurboottocht op zondag 29 juni. Tijdens deze tochten, die vertrekken vanaf de kaden achter het Informatiecentrum Kop van Zuid, komt onder andere de ontwikkeling van de negentiende- eeuwse havengebieden, het ontstaan van de oeververbindingen waaronder'de Erasmusbrug, de hoogbouw langs de Boompjes en de recente ontwikkelingen op de Kop van Zuid aan bod. Door een deskundige gids wordt ingegaan op zowel stedebouwkundige aspecten als op de gebouwen afzonderlijk. Hoewel er voldoende plaatsen beschikbaar zijn, is het aan te raden om vooraf te reserveren. Dit kan tot 29 juni bij de kunst cultuurbalie van de VW Rotterdam, Coolsingel 67, telefoon: 010- 402 32 33. Of op de dag zelf bij het Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21 Er zijn in totaal 4 boottochten om 10.30, 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Kosten: 10,00 per persoon. Luegener sy thoFT ujeeRbLaden Deze krant is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV. De organisatie van de Dag van de Architectuur 1997 is in han den van het ArchiCenter i.s.m. de BNA kring Rijnmond. Redactie: VW AprhiCenter Fotografie: Marco de Nood, Misteli Productions, Leunis Verlinde, Coert Verkuyl Wijzigingen in het program ma voorbehouden. Tijdens de Dag van de Architectuur zet het NAi zijn deuren wijd open voor het publiek. Het instituut is de hele dag vrij toegankelijk en ook deelname aan de diverse activiteiten is gratis. De gehele dag staat in het teken van het thema Centrum aan de Rivier. Naast een presentatie, lezingen en rondlei dingen zijn er speciale workshops voor kinderen. Voor de jonge bezoekers zijn er in het pas geopende SchoolAtelier span nende activiteiten. Het SchoolAtelier is een speciaal voor kinderen en jon geren ingerichte ruimte waar zij ken nis maken met architectuur. Het aan komende schooljaar start het NAi met twee programma's. Groep 7 en 8 van het basisonderwijs kruipen in de huid van de architect tijdens workshops en rondleidingen, waarbij begrippen als plattegrond, meten en verhoudingen aan de orde komen. Voor scholen van het voortgezet onderwijs start het aankomend schooljaar met een pro gramma over de 19e en 20e eeuwse architectuur. Dit programma bestaat uit een speciale rondleiding langs de permanente tentoonstelling over de negentiende- en twintigste-eeuwse architectuur. De leerlingen moeten zelf vragen en opdrachten beant woorden. Op 29 juni staan de activiteiten van het SchoolAtelier volledig in het teken van het Centrum aan de Rivier. Om 13.00 uur starten workshops, waar kinderen zelf kunnen proberen hoe het is om bruggenbouwer te zijn. Een groep kan daarvoor gebruik maken van satéprikkers en plasticine. Een andere groep gaat bruggen maken door met papierbanen te werken. Het papier moet daarbij zo gevouwen worden dat een sterke constructie ontstaat. Zondag 29 juni - NAi, Museumpark 25, 11.00-17.00 uur. Voorinformatie: 010-440 12 00. De hele dag rijden er gratis pen delbussen tussen het NAi en het Informatiecentrum Kop van Zuid. De Maas en de havens bepalen mede de bijzondere aantrekkings kracht van Rotterdam. Op het eerste gezicht profileert Rotterdam zich steeds succesvoller als stad aan de rivier. Het centrum manifesteert zich aan de rivier met het Park aan de Maas, het Scheepvaartkwartier, Waterstad en de Kop van Zuid. Dit centrum aan de rivier is echter nau welijks ingericht voor een aangenaam verblijf of een mooie zondagse wandeling langs de rivier. Dit vormde mede de aanleiding van de fractievoorzitter van de WD, mevrouw M. Teenstra-Verhaar om hierover een motie in de gemeenteraad van november jl. in te dienen. Zij constateert dat de Nieuwe Maas en haar oeverlocaties een geweldige bijdrage aan de kwaliteit van de stad leveren en dat de kaden langs de rivier die nu veelal hun oude functies verloren hebben, zich voor nieuwe functies zouden moeten lenen. Zij vindt dat Rotterdam optimaler van haar kaden gebruik zou moeten maken zowel in economische als recre atieve zin. De dienst Stedebouw en Volkshuisvesting heeft naar aan leiding hiervan de mogelijkheden onderzocht om van de losse verza meling attractieve plekken langs de rivier te komen tot een bijzonder gedifferentieerd recreatief netwerk waar ruimte is voor flaneren, ver toeven en manifesteren. Deze studie 'Centrum aan de Rivier' vormt het onderwerp van een lezingenavond, op maandag 23 juni 1997. Sprekers zijn mevrouw M. Teenstra-Verhaar die haar motie toelicht, Dirk van Peijpe, stedebouw kundig ontwerper bij de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, en Han Meyer. Hij reageert op de voorstellen van de gemeente. Rotterdams ArchitectuurcaféCentrum aan de Rivier' - maandag 23 juni, 20.30 uur, Zaal De Unie, Mauritsweg 34, toegang vrij, reserveren is niet mogelijk. Voor meer informatie: 010-414 16 66. Eén uur durende boottocht over de Maas onder leiding van een gids die de architectuur vanaf het water belicht. Zondag 29 juni - Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00 uur, deelname 10,-, voor reser veren bel 010-402 32 33. Wandeltocht van een uur over de Rotterdamse bruggen. Zondag 29 juni - Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21, vanaf 10.30 uur elk half uur t/m 16.00 uur, deelname gratis. Wandeltocht langs drie binnenhoven op de Kop van Zuid en het Entrepótgebouw. Zondag 29 juni - Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21, vanaf 10.30 uur elk half uur t/m 16.00 uur, deelname gratis. Lezingenavond waarin plannen voor herge bruik van de kaden langs de Maas besproken worden. Maandag 23 juni - Zaal De Unie, Mauritsweg 34, 010-414 16 66, 20.30 uur, toegang vrij. Ir. Kees Christiaanse zal in het NAi-auditorium een lezing geven over het 'centrum aan de rivier' en zijn visie daarop. Christiaanse, die bureaus heeft in Rotterdam en Keulen, heeft veelvuldig architectuur aan het water gereali seerd, onder meer aan de Amsterdamse IJ- oevers en op het Java-eiland In Rotterdam is onder meer het inrichtingsplan aan de Boompjes van zijn hand. Zondag 29 juni - NAi, Museumpark 25, 010-440 12 00, 14.00 uur, toegang vrij. Architect Van Laarhoven van het bureau Henket geeft in het Maastheater een lezing over het ontwerp van dit nieuwe gebouw en de problemen bij de realisatie ervan. Zondag 29 juni - Maastheater, Landhoofd, 13.00 en 15.00 uur, toegang vrij. Vanaf vrijdag 13 juni is in de Foyer van het NAi alvast een voorproefje te zien van de Dag van de Architectuur. Tekeningen en foto's van een aantal van de gebouwen die tijdens de Dag opengesteld worden, geven een beeld van de ontwikkeling van het nieuwe 'centrum aan de rivier'. De aandacht zal daarbij niet alleen uit gaan naar de ontwerpen voor de gebouwen zelf, maar ook naar de stedebouwkundige inrichtingsplannen voor het gebied tussen Willemsbrug en Maastunnel. 13 juni t/m 13 juli - NAi, Museumpark 25, di t/m za 10.00 - 17.00 uur, zo 11.00-17.00 uur. In het Informatiecentrum Kop van Zuid organi seert de Bond van Nederlandse Architecten een tentoonstelling van niet-gerealiseerde projec ten voor het gebied tussen de Willemsbrug en de Maastunnel. Een tiental plannen, maquettes en tekeningen zijn te bezichtigen. De ontwerpen hebben onder andere betrek king op de oeververbindingen, de kaden, het Noordereiland en de Hof van Zuid. 28 juni t/m 5 juli - Informatiecentrum Kop van Zuid, Stieltjesstraat 21, ma t/m za 12.00- 17.00 uur, zo 29 juni 10.00-17.00 uur. In de hal van het NS-Station Blaak is een ten toonstelling ingericht over de NS-huisstijl. Deze laat de veranderingen in presentatie van de NS zien met de nadruk op de huidige huisstijl zoals die tot uiting komt in bijvoorbeeld Station Blaak en Zuid. Zondag 29 juni - Station Blaak, 10.00-17.00 uur. In het MarineSafety International is op zondag 29 juni een tentoonstelling ingericht waar teke ningen en plannen te zien van de in uitvoering zijnde verbouwing van de voormalige aan komsthal van de Holland Amerika Lijn. Verder worden de hele dag demonstraties gegeven van met computerprogramma's gevisualiseerde architectuur-ontwerpen, door Jaap Schokken- broek van MaCat Consult. Bovendien is er een expositie van aquarellen.en tekeningen die Paul Kerrebijn van de Kop van Zuid maakte en zijn architectuurontwerpen te zien van Bram Heitsma. Zondag 29 juni - MarineSafety International, Wilhelminakade 701, 10.00- 17.00 uur. Een van de markantste gebouwen aan de Maas is het kantoorpand Wilhelminahof waarvan de Belastingdienst een groot deel in beslag neemt. Mensen die meer willen weten over de bouw en het interieur van deze kantoorkolos kunnen in het Belasting Douane Museum tekeningen en foto's bekijken. Onder de titel 'reparatie van de stad' toont de Rijksgebouwendienst zijn invloed op behoud en vernieuwing van de stad: de renovatie van het museum en de ontwikke lingen op de Kop van Zuid, met name de nieu we Wilhelminahof, ontworpen door architect Cees Dam. Zondag 29 juni - Belasting Douane Museum, Parklaan 14-16, 11.00-17.00 uur. de Nood 1! 91

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 16