DE HAVENLOODS HYPOTHEEKRENTE r C B&W: Toestemming opvang moeilijk opvoedbare kinderen in binnenstad Felle brand bij 'poetsbedrijf Terrazzo ^sintratuin KRANT Scheidslijnen op Spectrum Vrouw pakt benzinedieven Twee vrouwen aangehouden Bewoners Leliëndaal kondigen rechtszaak aan tegen gemeente HYPOTHEEK INFORMATIE CENTRUM Politie-enquête over criminaliteit in regio Schiedam wijst 53 projecten aan voor besteding miljoenen Tel. 010-473.66.65 'Chantage' rond Spectrumfestival Wegener sLjthoFF weekbLaden WOENSDAG 18 JUNI 1997, 49e JAARGANG, Nr 25, OPLAGE 37.374 EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD WESTHAVENKADE 14 VLAARDINGEN VA 1 jaar 4,0% 5 jaar 4,9% MAF 10 jaar 20 jaar 5,6% 6,4% Rijnmond Hypotheekwijzer NS Verslag van Spectrum J enevermuseum moet weer gaan gisten!' Jubileum bij Don Bosco SCHIEDAM Organisator Eric Dijkhuizen van het Spectrumfestival is behoor lijk geschrokken. Nadat eer der enige commotie was ont staan over een tweetal adver tenties van leveranciers van 'genotsmiddelen' achterop de Spectrumkrant, zegt hij de dagen voor het festival open lijk te zijn gechanteerd. Het ging om grote kleure- nadvertenties van de Lachen de Paus en Home Grow Shop, een tweetal aan elkaar verbonden zaken. Hierin werd reclame gemaakt voor onder meer 'Magic Mush rooms', 'smokes', ventilatie- en lichtsystemen (voor het kweken van 'genotsmidde len'). Dijkhuizen stelt dat de bewuste advertenties er 'doorheen waren geglipt'. Daarna zou hij alles hebben gedaan om de kraam van de Lachende Paus van het Spec trumfestival te weren. „Aan vankelijk hebben zij gedreigd met juridische stappen en la ter met het verstoren van het festival", zegt Dijkhuizen. „Na overleg met gemeente en politie hebben we toen beslo ten de stand toe te laten." Eigenaar Stolk van de La chende Paus bevestigt dat zijn firma Dijkhuizen heeft geconfronteerd met schade claims, maar wil niets weten van eventuele ordeversto ring. „Onzin. Wij zijn een nette, legale zaak. We heb ben een prima festival ge draaid en komen volgend jaar graag terug." 'Blarenbal zonder blaren.' Broervest 135 3111 EE Schiedam Tel.: 010-426 84 92 Natuurlijk, het was zondag met zo'n 60.000 bezoeker^ weer lekker druk op het Spectrumfestival. De zon verdreef geregeld de sluierbewolking, de hapjes smaakten prima en de biertap maakte overuren. Maar toch was de sfeer anders dan tijdens voor gaande edities. Het familiefeest van weleer werd ditmaal geken merkt door scheidslijnen. Dat kwam vooral door SpectrumPop, het podium speciaal voor jongeren. Over de muziek (volgens de ene bezoeker 'rotherrie', volgens een ander 'lekker opzwepend') zullen de meningen al behoorlijk verschillen, maar dat is niet de kern van de zaak. Het gaat erom dal nu een festival binnen een festival ontstond, of zelfs dat het Spectrumfestival uiteen viel in een aantal delen. Het gebied rond de kinderboerderij voor de kleuters, SpectrumPop voor de oudere jeugd en het hoofdpodium voor de rest van de bezoekers. Met als gevolg dat het 'Wereld dorp' zo'n beetje tussen wal en schip belandde. Met name de sfeer rond SpectrumPop, waar ruig werd gedanst (pogoën voor de intimi), zal op veel mensen agressief zijn overgekomen. Ook de organisatie zat ermee in de maag, want aan het eind van de middag werd een extra vergadering belegd vanwege de soms onprettige situatie in de vorm van vechtpartij tjes en schermutselingen. Er werden door de politie drie aanhou dingen verricht: een 23- en een 24-jarige Schiedammer en een 26- jarige Vlaardinger. De politie (vooraf al extra alert vanwege mogelijke spanningen tussen Turken en Koerden) was tegen het einde van het festival dan ook in groten getale aanwezig. Deels te paard en gehelmd, wel te verstaan. Het Spectrumfestival manifesteert zich als een multicultureel, veelkleurig evenement. Maar zoveel 'blauw' in het Beatrixpark; dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest? (BW) SCHIEDAM— Een 21-jarige Schiedammer en een 16-jarige jongen uit Arnhem zijn vorige week woensdagavond aange houden op het Heijermansplein. Een 20-jarige Schiedamse had gezien dat zij benzine hadden gestolen uit een geparkeerde auto. De getuige droeg één van de daders over aan de politie. De ander was weggerend, maar is later door de politie aangehou den. SCHIEDAM Bij een controle in een woning aan de Vlaardin- gerijk zijn vorige week twee vrouwen van 19 en 39 jaar zon der vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. Eén van hen pro beerde zich nog te verstoppen in de kelder, maar werd gesnapt. De vrouwen waren nog niet in het bezit van een geldig legitima tiebewijs. Ze zijn voor verder onderzoek overgebracht naar het bureau. SCHIEDAM Het gemeen tebestuur geeft toestemming aan het Boddaertcentrum voor dagopvang van moeilijk opvoedbare kinderen midde nin de binnenstad. Deze week kunnen de bewoners van de Leliëndaal de beslissing van het college van B&W in de bus verwachten. „De dagop vang past volgens B&W in het bestemmingsplan. Daarom is de aanvraag van het Bod daertcentrum ingewilligd", al dus medewerker A. van Zet ten van Juridische en Planolo gische Zaken. De bewoners van de Leliëndaal lopen al ge ruime tijd te hoop tegen de opvang, omdat zij overlast en waardedaling van hun koop huizen verwachten. Nu het ge meentebestuur toch toestem ming heeft gegeven aan het Boddaertcentrum, kondigen zij aan naar de rechter te stappen. Algemeen directeur L. Koppejan van het Bod daertcentrum reageert nuch ter: „Ach, onbekend maakt onbemind." Achter bijna alle ramen in de Leliëndaal hangen nog steeds grote pamfletten met daarop de tekst 'Boddaertgroep Leliëndaal NEE!'. De bewoners, die de rui me eengezinswoningen aankoch ten voor gemiddeld 260.000 gul den, voelen zich ernstig bena deeld. „Toen wij hier een huis kochten dachten we verzekerd te zijn van een rustige omgeving", zegt bewoner M. Huls, die als een van de woordvoerders op treedt. „Als in een van de wonin gen nu een centrum voor dagop vang van moeilijk opvoedbare kinderen komt, vrezen wij zowel geluids- als parkeeroverlast. Want die kinderen worden elke dag gebracht en gehaald." Luchthartig Het gaat om negen kinderen in de lagere-schoolleeftijd, van 5 tot en met 12 jaar. Gemeenteme dewerker Van Zetten benadrukt dat het hier dagopvang betreft. „Vanaf zeven uur 's avonds tot de volgende morgen is er dus niemand aanwezig in het pand Leliëndaal 23, alle kinderen zijn dan naar huis en dat geldt ook voor begeleiders." De bewoners zijn er echter aller minst gerust op dat er geen over last ontstaat. Huls: „Daar doet men veel te luchthartig over. Het zijn rijtjeshuizen, dicht op elkaar gebouwd, en hetzelfde geldt voor de tuinen." Huls vindt dat de bewoners nauwelijks serieus zijn genomen door de gemeente. „Na al die hoorzittingen houdt het gemeentebestuur vast aan het oude standpunt: de dagop vang past in het bestemmings plan, dus mag het er komen. Naar onze bezwaren is dus ei genlijk niet geluisterd." Huls plaatst ook weldegelijk vraagtekens bij het bestem mingsplan zoals dat nu door de gemeente wordt geïnterpreteerd. „Als bewoners denken wij dat de rechter daar weieens een andere mening over kan hebben. Het gaat om een ingewikkelde con structie, waarbij sociaal-culture- Ie doelen zouden zijn toegestaan. We willen graag door de rechter lijke macht laten toetsen of een opvang voor moeilijk opvoedba re kinderen daaronder valt. Ver der vinden we het een kwalijke zaak dat temidden van onze hui zen nu plotseling een instelling verrijst. Want waar ligt de grens? Straks een tandartsenpraktijk of een advocatenkantoor naast de deur. We meenden werkelijk in een woonwijk te leven!" Politie Het Boddaertcentrum krijgt nu formeel toestemming van de ge meente om het pand aan de Le liëndaal in te richten als opvang huis. De verbouwing kan starten zodra de gemeentelijke brief daarover bij het centrum bin nenkomt. Mocht de rechter oor delen dat de beslissing van de gemeente onrechtmatig is, dan moet het Boddaertcentrum het pand weer verlaten en in oude staat terugbrengen. „Toch een groot risico voor het Boddaert centrum", oordeelt Huls. „Want ik denk echt dat wij bij de rech ter ons gelijk zullen halen." Algemeen directeur Koppejan van het Boddaertcentrum denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „We hebben op meer locaties dit soort zaken aan de hand gehad en ook daar loopt nu alles naar wens. De omwonenden krijgen juist zeer rustige buren, want 's avonds en in het weekend staat het pand leeg. Daarnaast zijn wij heel direct aanspreekbaar op ons gedrag, omdat er een proces van 'normalisatie' plaatsvindt met de kinderen. Kom daar in deze tijd maar eens om: bij het minste of geringste burengerucht wordt de politie ingeschakeld." Het Bod daertcentrum verwacht op korte termijn het pand Leliëndaal 23 te betrekken. Hof van Spaland 49, 3121 CA Schiedam Tel. 010-4704900 Fax 010-4707400 WATERWEG In de gehele regio Rijnmond is de politie gestart met een telefonische enquête onder 4.160 inwoners naar criminaliteit en veilig heid. De enquête duurt tot en met zaterdag 5 juli en wordt uitgevoerd onder inwoners van 15 jaar en ouder. Behalve naar de ervaringen met criminali teit en veiligheid wordt de inwoners ook gevraagd om een oordeel te vellen over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek - de Regio nale Politiemonitor - is onder meer om inzicht te krijgen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Ook wordt zo belang rijke informatie gekregen over de behoefte aan veiligheid. Met deze informatie kan de dienstverlening aan burgers zonodig worden verbeterd. Het resultaat van het telefonische onderzoek wordt naar ver wachting in augustus gepresenteerd. SCHIEDAM Bij een felle brand bij Autoservice Schiedam aan de Nieuw Mathenesserstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag enkele wagens in vlam men opgegaan. De brand bij het 'poetsbedrijf, met een omvang van midden alarm, werd gemeld om 02.55 uur. Even na drieën was de brandweer ter plekke. Al snel kwamen er vette rookpluimen naar buiten en bleek dat binnen zes auto's in brand stonden. Ook het dak raakte beschadigd door het vuur. Een medewerker van de DCMR Milieudienst Rijn mond verichtte metingen, maar constateerde geen uitstoot van gevaarlijke stoffen. Even over half vijf kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. SCHIEDAMSchiedam krijgt in de periode 1996 tot en met 1999 jaarlijks ruim drie miljoen gulden van het kabinet. Dit is een uitvloeisel van het convenant Grote Stedenbeleid, dat eind vorige week in Den Haag werd ondertekend. Namens Schiedam waren burgemeester R. Scheeres en wethouder A. Wiegman (Financiën en Sociale Zaken) hierbij aanwezig, terwijl minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken namens het kabinet was afgevaardigd. De Schiedamse projecten liggen onder meer op het terrein van economische stimulering, werkgelegenheid, sociale vernieuwing en scholing. Daarnaast ontvangt de gemeente jaarlijks ruim vier miljoen van het Rijk in het kader van de Melkertbanen (het scheppen van werkgelegenheid voor langdurig werklozen). Het kabinet stelt voor een periode van vier jaar 55 miljoen gulden beschikbaar voor de uitvoering van het convenant Grote Steden beleid in Schiedam, Haarlem, Leiden, Venlo, Dordrecht en Heer len. Deze gemeenten traden onlangs definitief toe tot de groep Grote Steden. Vice-premier Dijkstal onderstreepte het belang van een samenhangende aanpak van leefbaarheid, veiligheid en werk gelegenheid in de steden. „Stedelijke investeringen moeten niet alleen de verloedering herstellen, maar vooral verloedering voor komen." Schiedam krijgt de komende periode jaarlijks een bedrag van ruim drie miljoen gulden van het Rijk voor een aantal duidelijk aan te geven projecten, die volgende week door het college van B&W worden toegelicht. Daarna gaan de voorstellen naar de raadscommissies en in september neemt de gemeenteraad een definitief besluit over de besteding van de miljoenen. Nieuwe Stadsblad1 Rotterdamsedijk 437, Schiedam Rockport en de 4-daagse Nijmegen De Nijmeegse Vierdaagse, al sinds 1916 het grootste internationale wan delevenement, vindt van 15 tot en met 18 juli a s. voor de 81 ste keer plaats. Ook dit jaar is Rockport hoofdsponsor van de Vierdaagse. Dat is niet zo vreemd. De Rockportschoen is immers gemaakt om te excelleren onder zware omstandigheden. Ze hebben een lange levensduur en een perfecte pasvorm, waardoor ze direct aanvoelen als een comfortabele kilometervreter De Vierdaagse is één van de vele out- door-evenementen waarop de Rockportschoen in de praktijk wordt getest. Op grond van die tests heeft Rockport zelfs een speciale 4-daags- eschoen ontwikkeld, waarmee elk geoefend wandelaar het evenement moeiteloos en blarenvij kan doorstaan. Bij Dykstal in Schiedam kunt u de schoenen van Rockport al vóór de Vierdaagse testen in de praktijk. Op 20 en 21 juni bent u van harte welkom op ons speciale Vierdaagse-weekend om de schoenen van Rockport te testen op de loopband. Zodat u na afloop van de echte Vierdaagse gegarandeerd blaren vij kunt genieten van het Blarenbal. Mb Op Leliëndaal 23 wordt op korte termijn de opvang voor moeilijk opvoedbare kinderen ingericht. De buit is binnen! Een verheugde burgemeester Scheeres en wethouder Wiegman, aan weerszijden van vice-premier Dijkstal, na ondertekening van het convenant in Den Haag. DE GRATIS BROCHURE OVER PLANTVERZORGING LIGT VOOR U KLAAR. Met marmer krijgt uw terras meteen iets Italiaans. Dit tafeltje heeft een wit marmeren blad en een donkerkleurige onderpoot van origineel gietijzer. Blad-doorsnede 60 cm. Van 69,- voor donderdag en vrijdag koopavond PIJNACKER Rijskade la Tel. 015-3610000 HET GROENE WARENHUIS - Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Zaterdag vanaf 9.00 uur. Maandag vanaf 10.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 1