Kom nu n 1LT een fraaie TUINSET kado!* Mooi de goedkoopste! EHHHI M 1 1 Wegener sythoff LLieEkbLaden GRATIS TUIN SET GRATIS tuinset Tijdelijk geeft de Keukenhal bij aankoop van een nieuwe keuken GRATIS TUINSILT GRATIS TUINSET Naaimachine Kunstgebitten Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Op het kantoorschip 'Hen drik', Woudrichemstraat, steiger 2216 in de Waalha ven is Forest Lines Agencies B.V. gevestigd. Mijn ge sprekspartner is financieel manager de Heer G. Lodder. „Wij zijn een Amerikaans bedrijf en onderdeel van In ternational Paper Company, de grootste papier- en pulp- producent ter wereld. We verzorgen het transport en distributie vanuit Amerika naar Noord-Europa". Het vervoer van de produkten ge beurt met lash-bakken. „Lash is de afkorting van lighter aboard ship, dat wil zeggen lichter aan boord van een schip. Het zijn grote drijvende containers met een lengte van 18,75 meter, 9,5 meter breed, 4 meter diep en een draagvermogen van bijna 400 ton". Opvallend is dat het bedrijf op een rijnaak gebouwd is. „Dat bleek in ons geval het meest praktisch te zijn. Voorheen zat hier alleen de scheepsplanning en de rest van het bedrijf in de stad. Nu zitten we boven op het werk en kunnen daardoor goed toe zicht houden". Met de lash- bakken worden vanuit Ameri ka forést-products (houtpro- dukten) vervoerd van de moe dermaatschappij. Over het al gemeen is dat papier. „De bakken worden geladen bij de fabriek aan de Mississippi. Ze gaan vervolgens in konvooi naar New Orleans, waar ze aan boord van het moederschip ge laden worden. Hier aangeko men worden de produkten ge distribueerd naar het achter land in Duitsland en Belgie. Met ons feedership gaan de produkten naar Noord-Duits- land en Engeland". Droge bulkgoederen en soms ook wel eens boomstammen worden eveneens met de lash-bakken vervoerd. Gezien de grote hoe veelheden en de soort goederen die verscheept worden, is dit type vervoer volgens Lodder het meest economisch. Vanuit het raam zien we de lash-bak ken liggen. Met scheepsplanner Gies van Klinken ga ik aan boord van een vletje en we va ren er naar toe. Moederschip Met Gies sta ik boven op één van de zeventig lash-bakken, die momenteel in de Waalha ven liggen. Met een transittijd van tien tot twaalf dagen ko men de lash-bakken hier met de moederschepen uit Amerika aan. De schepen worden ver volgens gelost en weer geladen. „We doen dit met eigen sche pen. De Atlantic Forest, Aca dia Forest, de Rijn Forest en het feederschip de Spruce". Het feederschip is een soort dok schip, dat zichzelf afzinkt. Het komt binnen met een diepgang van ongeveer 4,5 meter en laat zich dan tot ongeveer 11 meter in het water afzinken. Een duw boot trekt vijftien lash-bakken tegelijk er uit en brengt, wan neer er een cel leeg is, hetzelfde aantal vervolgens weer terug. Het water wordt na het lossen en laden weer uit de romp ge pompt en met dezelfde diep gang van 4,5 meter vertrekt het schip. De schepen komen van wege de diepgang en de lengte alleen met hoog water of stil tij binnen in Rotterdam en wor den aan de boeien afgemeerd. „Een schip ligt hier ongeveer 50 tot 54 uur in de haven. Dan zijn er 194 handelingen verricht en ongeveer 60.000 ton lading ver zet. Een klus die met een kleine 25 man wordt geklaard". De produkten worden niet ver werkt. Ze zitten en blijven in de lash-bakken, die pas open gaan wanneer ze bij de stuwadoor of de klant zijn. We lopen nog even verder over de bakken, die in verschillende diepten in het water liggen. „Het zijn lege, volle en diep afgeladen bakken. De lading varieert van 10 tot 390 ton per bak. Dat is afhankelijk van de soort lading. Er zijn bijvoor beeld hele grote verpakkingen die niets wegen. Maar ook bui kladingen die tot het maximum vermogen afgeladen zijn. Inclu sief het gewicht van de bak zitten we dan op een gewicht van 481 ton". In de bak waar we op staan zit woodpulp. „Een papierprodukt dat van bomen gemaakt wordt. Deze bak gaat naar Keulen en het produkt wordt daar in de luie- rindustrie gebruikt. Een stukje verder zitten er rollen kranten papier in. Er zijn bakken bij met rijst, rollen staal en buizen. Een verscheidenheid aan la ding. Van boomstammen en pinda's tot tractoren en zelfs vliegtuigonderdelen toe". Iedere tien dagen komt er een moederschip binnen. „Dat sluit precies op elkaar aan. Dat wil zeggen dat in die periode de 83 bakken gelost zijn. Gedistri bueerd in onder andere Groot Rotterdam, Antwerpen, Ter- neuzen en het Duitse achter land en tenslotte geladen. Wan neer het ene schip geladen bin nenkomt, kan op deze wijze het andere schip weer geladen ver trekken". Dit is niet de maxi male capaciteit van het bedrijf. Er zijn vijf pontons, waaraan zo'n 150 bakken afgemeerd kunnen worden. Qua inzet van mensen, materiaal en uitrusting kunnen er wel vijf of zes sche pen afgehandeld worden. Na deze uitleg van Gies varen we terug naar de Heer Lodder op het kantoorschip. Voor de lash-bakken werd ooit een toekomst voorspeld als die van de containers. Dat is echter niet helemaal uitgekomen. Lodder: „Ik denk dat de voor naamste reden is dat de ontwik keling van de containers een andere achtergrond heeft dan die van de lash-bakken. De flexibiliteit van containers is groter. Met lash ben je verplicht de bak te vullen met bijna 400 ton en gaat het om grote aantallen. Met containers kun je groupa-j ge vervoeren en betreft het slechts twintig tot maximaal dertig ton. Door het concept van lash van fabriek tot achter tuin is het een relatief duur systeem. Wel vergelijkbaar met containers, maar niet goedko per. Afhankelijk waar je zit en waar het heen moet, schee1: dat ongeveer tien procent". On danks deze berichten wordt er wel terdege geïnvesteerd in de sector. Enerzijds worden de lash-bakken in Amerika her steld en vernieuwd. Anderzijds dienen de twee oudste 25-jarige moederschepen zo langzamer hand vervangen te worden. Lodder ziet deze vorm van transport in de toekomst dan ook niet verdwijnen. „We zijn redelijk optimistisch. Het is ook te hopen dat - terwijl Rotterdam gelukkig nog steeds haven nummer één is - lash als onderdeel daarvan zal blijven bestaan. Het lijkt mij dat Rotterdam zonder lash niet compleet is". Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam de Goedkoopste te zijn. Leidingschema's wanneer u deze nodig heeft. Voor de zelfplaatsers een gedegen begeleiding. 's-Avonds geopend na telefoni sche afspraak met één van onze adviseurs Meer dan 20 jaar ervaring Keuze te over, meer dan 200 opstellingen Snelle levertijden Super snelle service Ieder gerenommeerd merk apparatuur leverbaar tegen de laagste prijzen Constant aktieprijzen met kortingen tot wel 60%. Eigen monteurs. Alles in één hand, van de bestaande keuken demonteren tot meterkasten aanpassen, tegelwerk, loodgieterswerk, enz. Aangesloten bij het CBW, betekent zekerheid voor u. Lagere prijzen dan elders, neem uw offertes mee en wij zullen bewijzen de Mooiste en fuT Sit^NETWERKBU^ Bestaande uit een partytent, 4 stoelen met bijpassende kussens en een tafel Breng een bezoek aan onze filialen om u zelf te overtuigen en laat één van onze adviseurs, onder het genot van 'n kopje koffie, gjjfM een ontwerp van uw nieuwe keuken makeiy-^^^^^vAssER onderhoud reparatie Reparatie aan huis. diversen WERELDHAVEN 8?™ Lash heeft nog steeds toekomst |W, u 'iJ* De lash-bakken. '-«"1 euren. Wandkasthoogte 87,9 cm Inclusief: 160 liter koelkast Oven Gas kookplaat geïntegreerde afzuig kap Spoelbak 2-Knops kraan Blad met waterkering Krans lichtlijst TL-verl. Schitterende MDF kwaliteits keuken. Leverbaar in zowel cassette- als landstijl. Kleur: Wit essen. Afmeting 280 x 160 cm. Wandkasthoogte 71,5 cm. Inclusief: 160 liter koelkast Oven Gas- kookplaat Afzuigkap Spoelbak Kraan Blad met waterkering Krans lichtlijst TL;verlichting AKTIE *k Hoogwaardig uitgevoerde luxe keuken met graniet werkblad! Afm. 300 x 180 cm. Keuze uit 9 kleuren. Wandkasthoogte 91 cm Inclusief 160 liter koelkast Combi magnetron Gaskookplaat 90 cm Brede schouw afzuigkap Spoelbak 2-Knops kraan Graniet blad met waterkering Krans lichtlijst TL-verlichting Fraaie MDF Kwaliteitskeuken. Zowel leverbaar in cassette- als landhuisstijl. Keuze uit vele fraaie kleuren. Wandkasthoogte 88,6 cm. Inclusief: 160 Itr koelkast Combi magnetron Gas kookplaat schouw afzuigkap Spoelbak 2-Knops kraan Blad m. waterkering Krans lichtlijst TL-verl. AKTIE PRIJS Super-de-luxe MDF 4 zijdig afgeschuinde deur. Leverbaar in de kleuren wit, camee, mint groen, kersen, ahorn blauw en eiken kleur. Afmeting 280 x 210 cm. Wandkasthoogte 88,6 cm. I 160 liter koelkast Solo-oven GasckpoRptéat Schouw-afzuigkap Vaatwasser Spoelbak Kraan Blad met waterkering Krans lichtlijst TL-verlichting ukenhal n^y^ri)|>/v lyl aanbieding geldt zolang de voorraad strekt Of de helft van de waarde in kontanten alle merken. Ook nieuw verkoop Sinds 1945 GEDIPL. personeel 6 mnd gar GEEN voorrijkosten. 010-4209470 T.vd KLOOSTER JR TAUFA voor al uw ramen, deu ren en kozijnen in hout, kunst stof of aluminium. Tel.: 070- 3970293 of 06-54258089. ONDERDELEN voor alle merken grote en kleine huishoudelijke apparaten. R. B. Witgoedservi ce, Strevelsweg 124, R'dam tel.: 010-4848530. Ook reparatie. Rep WASAUTOMAAT. Droger, het juiste adres! Geen sjacher aar. Bel nu, ik kom direct. Tel. 010-4502518 06-59862324 WASAUTOMAAT- Droger de- fekt? Wij helpen U direct, met gar. zonder voorrijkosten. 010- 4855516/ 0653-296140 V.d Valk Electronics, erk. bedr WASAUTOMATEN REPARATIE. Normale prijzen Garantie Gn. voorrijkost. tel. 010-4737208. WITGOEDREPARATIE voorden gar. erk. monteur. Hele Rand stad geen voorrijk. 0181-640327. Gebruikte ONDERDELEN voor wasmachines en koelkasten tel. 010-4770822 NAAIMACHINE Reparatie: Zeer voordelig Tel. 010-4198448 Reparatie in 30 min., nieuw b o gebit in 1 dag klaar. Vergoeding door ziektekosten verzekering. Ook zat. open tot 15 uur. BTV, 1e Middellandstr. 25b, R'dam. tel. 010-4145050. Hier is een boek dat iets wezen lijks aan uw leven kan toevoe gen dat zo fundamenteel is en waar zo lang naar is gezocht, dat u het zich niet kan veroorlo ven om het te missen Bel van daag nog de DIANETICS infolijn: tel. 020-6208120/6226101 voor uw bestelling! Bestelnummer.: AD 20. NIEUW Tandtechnisch Laborato rium W. Hoogendijk b.v Voor vervaardiging en reparaties van gebitsprotheses i.s.m. tandarts ziekenfonds en particulier. Fa zantstraat 36, 2902 JA Capelle a/d IJssel Tel: 010-4505712 Ope ningstijden ma.-do. 8.00-17.00 uur, vrij. 8.00-15.00 uur., za. 9.00- 15.00 uur. METAALDETECTORS voor hob- by en beroep. Gratis doc. Dump 2000, Korte Hoogstraat 9, Rotter dam tel. 010-4112934 ook Water- manweg 311 tel.: 010-2202233. Wij helpen u uw gewicht te be heersen en het daarna ook zo te houden! BEL: 010-2460927. "BODYTREND'' perfekte, compl. ontsp. massage door jonge blonde masseuse 010-4846462 Masseuse voor al uw spierpij nen of relaxmass. 010-4622419.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13