Met het diploma matroos vaar je een goede toekomst tegemoet HER DER Oud zijn in Sri Lanka De naakte waarheid Inschrijving schrijversdag geopend n Ingebouwde chip maakt fiets diefstalbestendig Hartpatiënten fietsen in Frans heuvellandschap Enquete onder gehandicapte jongeren Beperkt treinverkeer COURAGE n door LIANNE VAN ECK 'Je moet gemotiveerd en een beetje avontuurlijk zijn, geen van negen tot vijf mens zijn, geen last van heimwee hebben en je ar men uit de mouwen willen steken. Dan is het beroep matroos hartstikke leuke. Lekker afwisselend ook.' Aan het woord is Muriël Wijmans. Op een haar na heeft zij het diploma matroos in haar bagage. Ze volgt de opleiding bij het Centraal Arbeids bureau Scheepvaart in Rotterdam (CAS). Samen met Patrick de Weerdt vertelt ze hoe ze bij het CAS terecht kwam en wat ze van de opleiding en het beroep vindt. De dag dat de 'witte reus' (Her man Steur) in hun leven ver schijnt. betekent voor veel dak loze bejaarden in Sri Lanka het einde van een zwervend be staan. Het is de dag dat zij ontdekken dat er een hemel op aarde bestaat, want zo ervaren de inmiddels 170 bewoners van het 'Nederlands Welkom Dorp voor Dakloze Bejaarden' hun nieuwe 'thuis' in Wilagedera. Het is de stichting Family Help die zich als één van de weinigen mede inzet voor straatarme be jaarden, een groep die meestal wordt vergeten in de buiten landse hulpprogramma's. Sri Lanka, ten zuidoosten van India, staat de laatste jaren sterk in belangstelling van de welgestelde toerist, maar heeft helaas ook een schaduwzijde, die wordt gekenmerkt door bittere armoede. Begin jaren tachtig werd Herman Steur geconfron teerd met het schrijnende be staan dat vooral alleenstaande moeders, weduwen en bejaar den zonder kinderen moeten lei den. Hoewel de vishandelaar uit Monnickendam naar Sri Lanka was gekomen om er een lokale garnalenpellerij op te gaan zet ten, besloot hij zijn vak te laten voor wat het was en zich voor taan alleen nog maar in te zet ten voor de allerarmsten van Sri Lanka. Dit resulteerde in 1980 in de oprichting van het Family Help Programme. Het jongste initiatief van het Family Help Programme is het Nederlands Welkom Dorp voor Dakloze Bejaarden. 'Al kort na dat ik naar Sri Lanka was ver huisd, lag ik 's nachts vaak wak ker van het idee dat er in Co lombo en andere grote steden honderden bejaarden op straat moeten slapen. Hongerig, nat en verlaten liggen ze letterlijk in de goot. Vaak hebben ze ook nog reumatiek. Je hoort wel eens dat deze zwervers niet an ders willen. 'Onzin', volgens Steur, 'ook op Sri Lanka wil iedereen boven de vijftig wel een dak boven z'n hoofd en iets warms in z'n maag. In 1993 vatte Steur het plan op om een compleet dorp voor dakloze bejaarden te gaan bou wen. Drie jaar later, in 1996, was het Nederlands Welkom Dorp een feit 'Het is het groot ste project ooit door het Family Help Programme in Sri Lanka ondernomen en het eerste en enige initiatief voor bejaarden, een groep die doorgaans geen aandacht krijgt in ontwikke lingswerk en andere hulppro gramma's.' Tientallen Neder landse particulieren, bedrijven, instellingen en fondsen hebben de bouwkosten van de honderd huisjes 10.000,- per stuk) voor hun rekening genomen. In totaal kunnen er vierhonderd bejaarden in het dorp terecht. Prince de Lignac Bijna ééné jaar nadat Jos Brink het Welkom Dorp officieel opende, kunnen 210 bejaarden deze hemel op aarde hun 'thuis' noemen. Het dorp oogt als een kleurrijke oase. Knusse, typisch Hollandse huisjes in alle kleu ren van de regenboog. Veel huisjes en alle straten in het dorp dragen Nederlandse namen; de Tineke de Nooylaan, de Prince de Lignaclaan, noem maar op. 'Als eerbetoon aan al die Nederlanders die ons (finan- Nederlands Welkom Dorp voor Dakloze Bejaarden cieel) hebben geholpen om de realisatie van het dorp mogelijk te maken', legt een trotse Steur uit. Meteen daarna slaat zijn stemming om als we vragen naar de tientallen leegstaande huisjes. Steur: 'Ja, helaas. We hebben dan wel plaats voor vierhonderd mensen, we hebben pas 210 'sponsors'. Adoptie Nederlanders kunnen een dak loze bejaarde voor 60 gulden per maand adopteren. Dat komt neer op zo'n 2 gulden per dag om iemand een heerlijke oude dag te bezorgen. Pas als zich in Nederland weer een nieuwe 'sponsor' aanmeldt, kunnen wij de straat op om iemand op te halen. We hebben dus nog 190 adoptanten nodig om alle huisjes te vullen. Ook voor alleenstaande ouderen en vaderloze gezinnen bestaat een dergelijke regeling. Zij kunnen voor een bedrag van f.15,- of f. 30,- per maand worden geadop teerd; dat geld wordt iedere maand als een uitkering aan de geadopteerden in lokale valuta uitgekeerd. Stichting Family Help Programme, tel.: 0299 - 403318. Op 11 oktober vindt in Leiden de Zuid-Hollandse Schrijvers dag plaats, een festival voor iedereen die wel eens iets schrijft; van dagboeken tot brieven, van gedichten tot verhalen, van co lumns tot toneelstukken. Maar ook lezers en luisteraars kunnen er hun hart ophalen. Op het programma staan work shops schrijven (onder meer poëzie, proza, smartlappen, to neel, reisverhalen, columns, hoorspel en kinderverhalen), een dichtersspreekuur met Elly de Waard en open podia waar dich ters, verhalenschrijvers en vertel lers kunnen voordragen uit eigen werk. Op drie themabijeenkomsten wordt informatie gegeven over de volgende onderwerpen: hoe richt ik een dichterspodium op, hoe richt ik een schrijfgroep op en hoe geef ik een bundel uit in eigen beheer. En op de Schrijf- markt kunnen bezoekers terecht voor informatie over literaire tijdschriften, uitgeverijen, schrijfcursussen etcetera. Tot slot staat er een poëtische rondvaart door de Leidse grach ten op het programma. De Zuid Hollandse Schrijvers dag wordt georganiseerd door Kunstgebouw, stichting kunst en cultuur Zuid-Holland en vindt plaats in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk te Leiden. Het programma begint om 10.30 uur en eindigt rondom 17.00 uur. De inschrijving voor de Schrij versdag start al in juni. Het aan tal plaatsen op de workshops is beperkt. Belangstellenden wor den daarom verzocht snel te rea geren. Nadere informatie en inschrijffor mulieren kunnen worden aange vraagd bij Kunstgebouw, Broek molenweg 16, 2289 BE Rijswijk. Tel. 015 - 215 45 15. Er is veel te weinig bekend over wat kinderen en jonge ren met een lichamelijke han dicap doen of zouden willen doen in hun vrije tijd. Dit is voor de Provincie Zuid-Hol land aanleiding geweest om een onderzoek op poten te zetten. Er zullen honderd in terviews gehouden worden met jongeren in de leeftijd van 5 tot en met 25 jaar. De interviews duren een uur. Om een goed onderzoeksre sultaat te krijgen wordt nog kontakt gezocht met verte genwoordigers uit de volgen de groepen: 13 t/m 18 jaar: Rolstoelers, 4 meisjes en 2 jongens; Doven en slechtho renden, 2 meisjes en 2 jon gens; Overigen (astmatisch, ernstige voedselallergie, epi leptisch, spastisch), 3 meisjes en 4 jongens. 19 t/m 25 jaar: Rolstoelers, 6 jongens; Doven en slechthorenden, 2 jongens; Blinden/slechtzien den, 2 jongens; Overigen: 6 jongens. Doe mee en bel 070 - 346 92 312 (Mieke Klaver) of 070 - 346 82 00 (Frans Harte). Op zaterdag 28 juni van 21.00 uur tot einde reizigersdienst is er geen treinverkeer mogelijk tussen Gouda Goverwelle, Woerden en Breukelen in verband met het vervangen van spoorbruggen. Hierdoor rijden er geen intercity's tussen Rotterdam- /Den Haag en Utrecht v.v. NS zet snelbussen in tussen de stations Rot terdam CS, Den Haag CS en Utrecht CS, tussen Gouda en Woer den en tussen Gouda en Utrecht CS. Meer informatie in de wekelijkse gele folder, verkrijg baar aan alle-NS-loketten. Het CAS verzorgt de opleiding in samenwerking met het Scheepvaart- en Transport Col lege in Rotterdam. Aan wal wordt vier maanden theorie ge volgd en aan boord zes maanden stage. Het is een landelijke oplei ding. Met het diploma Matroos Rijn- en Binnenvaart op zak is de arbeidstoekomst verzekerd. De overheid heeft namelijk be paald dat alle Rijn- en binnen vaartschepen minimaal één gedi plomeerd matroos aan boord moet hebben. Totdat alle vaca tures zijn ingevuld, hebben de schippers vrijstelling. toekomst De leerlingen van de opleiding krijgen in verband met het be houd van uitkering een jaar de tijd het diploma te behalen. Na tuurlijk bevinden zich onder de leerlingen ook lichtmatrozen die van hun werkgever het diploma moeten behalen. door AARTJAN PRONK De komende zomermaanden krijgen bewoners uit de Rand stad de kans om in het Zuid hollandse duinengebied na tuurontwikkeling op de voet te volgen. In praktisch alle kustplaatsen van Goeree Overflakkee tot De Zilk, een stadje net boven Noordwijk gelegen, geven natuurgidsen voorlichting over de ingrijpen de veranderingen welke zich in het duingebied voltrekken. 'Duinen voor de Wind' heet het project waarin de Voorlichter- spool Natuur en Milieu en de Stichting Duinbehoud gezamen lijk hun krachten hebben gebun deld. Naast excursies door het bewuste gebied verzorgen de gidsen diapresentaties en lezin gen waaraan organisaties en /of geinteresseerden deel kunnen ne men. Dat het Zuidhollands duinlandschap in het zonnetje gezet wordt is nodig omdat er van alle kanten bedreigingen zijn meent Anneke van Leeuwen. Zij is provinciaal consulente van de Vereniging Natuur en Milieu educatie en zij noemt en passant Patrick is 23 jaar en hoorde op het arbeidsbureau in Zeeland van de opleiding. Muriël is 20 en woont in Rotterdam. Zij was het naar school gaan zat en zocht een alternatief. Zij werd door haar moeder op de opleiding ge attendeerd. Beide jonge mensen schreven zich in voor de intro ductieweek en besloten ervoor te gaan. Alvorens zij tot de oplei ding werden toegelaten onder gingen zij een medische keuring. Patrick en Muriël vertellen geen spijt van deze beroepskeuze te hebben. Logisch, want niet al leen zijn ze in hun sas over het vak en de toekomstmogelijkhe den, op het privé vlak zit het met hen ook snor: er groeide iets moois tussen hen en de verliefd heid is inmiddels met een verlo ving bevestigd. Samen hebben ze hun toekomst uitgestippeld. Na het behalen van het diploma wil len ze ook het Rijnpatent, het Radarpatent en het Baggercerti- ficaat binnenhalen. enkele voorbeelden van die be dreigingen. Van Leeuwen kan niet om de aanleg van de Tweede Maasvlakte heen. De uitbreiding in zee gaat ten koste van Voor- ne's Duin is haar stellige mening. Maar ook elders staan kustloka- Muriël vindt dat het vak ma troos ook uitstekend geschikt is ties onder druk door oprukken de bebouwing, bebossing, water winning of intensieve recreatie. De duinen, ontstaan door wind en golven, lijden onder de nega tieve gevolgen van menselijke in vloed, maar diezelfde mens (kan voor vrouwen. Ze lacht een beet je als het liedje 'Daar was laatst ook ingrijpen om de natuur waarden in de duinen proberen te versterken. Daarover gaat het project 'Duinen voor de Wind' want het tij moet om verzekert Anneke. Omdat dit ingrijpen ge paard gaat met bomenkap, af- een meisje loos, die wou gaan varen als lichtmatroos' wordt aangehaald en legt uit: 'Dat is een matroos zonder diploma. In haar dienstboekje staat het stem pel 'lichtmatroos'. Ik ga straks bij de Rijksverkeersinspectie het stempel matroos halen.' De werkzaamheden van een ma troos bestaan uit het schoonma ken en onderhouden van het schip, het onderhoud aan moto ren en het aan- en afmeren. De maaltijd bereiden kan ook tot de werkzaamheden behoren. Nieuwe technologie heeft het werk aan boord aantrekkelijker gemaakt. Bovendien heeft de toenemnde grotere snelheid van de schepen en de invoering van volcontinu-vaart ervoor gezorgd dat er wat meer regelmaat is gekomen in de werktijden van de bemanning. Wat is gebleven is de vrijheid en het avontuur. In combinatie met de betere werk omstandigheden en vernieuwin gen is werken in de binnenvaart nog aantrekkelijker geworden. Ben je tussen de 18 en 25 jaar en gemotiveerd is, in het bezit van een diploma MAVO of LBO-B met minimaal vier vakken op B-niveau is en sta je ingeschreven als werkloze bij het arbeidsbureau dan kun je je voor de opleiding inschrijven. In september 1997 en januari 1998 starten nieuwe oplei dingstrajecten. Belangstellenden kunnen bij de consulent van het CAS informatie krijgen onder te lefoonnummer: 010-476 52 44. plaggen en het dempen van ka nalen waarbij machines worden ingezet kan dat leiden tot mis verstanden bij het publiek. Het project 'Duinen voor de Wind' informeert over deze actuele za ken en ontwikkelingen in het duingebied. Van Leeuwen ontkent dat het maar een idee of probeersel van deze of gene is. Zij benadrukt dat hier een doordacht plan van aanpak betreft dat inmiddels vertaald is in beleid met als doel de dynamiek in de duinen terug te krijgen. De verwachting is dat met een scala aan maatregelen de toekomst van de duinen is verzekerd en dat flora en fauna beter gedijen en zelfs uitbreiden in variatievormen. Zeshonderd instanties zijn inmiddels bena derd, maar er is nog plaats over voor belangstellende particulie ren om mee te doen aan de lezin gen, diapresentaties en excursies die nog de hele zomer en herfst duren. Voor informatie staat het tele foonnummer van de Voorlichter- spool Natuur en Milieu open. Het nummer is: 010-477.96.69, het adres: G.W. Burgerplein S in Rotterdam. Bij deelname is een geringe vergoeding verplicht. Vorige week, om precies te zijn op 21 juni, ging in het Friese Bergum de actie 'Vrij Zicht, toon respect, tank select' officieel van start. Een actie die zich ten doel stelt is autorijders de gelegenheid te bieden te tanken zonder daar bij blootgesteld te worden aan schappen met erotische en por nografische bladen. De stations die in dit opzicht 'clean' zijn. worden gecertificeerd en krijgen een poster met het logo van 'Vrij Zicht' en het opschrift 'Gezins vriendelijke winkel, pornografie- vrij!'. Mensen die zichzelf of hun kinderen willen vrijwaren van ongewenste confrontatie met bloot, weten dat ze hier geen gevaar lopen. De heer Gunnink van de actie organisatie (Vrij Zicht is een ini tiatief van de Nederlandse afde ling van Christenen voor de Waarheid): 'ons idee is dat het steeds geaccepteerder is dat je overal met porno en erotiek ziet, los van het feit of je dit wilt of niet. Een TV kun je tenminste nog uitzetten, maar als je bij voorbeeld met je kinderen door V D loopt en je ziet zelfs daar daar de schappen met porno banden, wat moet je dan. Vroe- Na een hartoperatie en of in farct honderden kilometers fietsen in heuvelachtig gebied, dat is wel degelijk mogelijk. Begeleid door een vijfkoppig medisch team gaan tien (ex- )patiënten het deze zomer in groepsverband bewijzen tij dens een Fietsvakantie van een week in Frankrijk. De groep heeft zich verenigd in de Stichting "Fietsen Houdt Het Hart Gezond'. Dit unieke initia tief, opgezet en bedacht door Marjan Jiskoot (hartrevalidatie therapeute) en Jaap van Zeben (ex-hartpatient), wordt finan cieel mogelijk gemaakt door tal van sponsors. Cardiologen, ka merleden en bekende Nederlan ders als Toon Hermans, Johan Cruyff en Johan Stekelenburg vormen het comité van aanbeve ling. De tien mannen en vrouwen, in 26-1001 ger gingen de dingen tenminste nog van onder de toonbank'. De Shell stations in Nederland hebben enige tijd geleden een aantal bladen uit de shops ver wijderd. Dit uit marketing over wegingen. De Shell-shops ont wikkelen zich, in samenwerking met Albert Heijn, meer tot su permarkten, er zal daardoor ook ander publiek binnen gaan lopen en een goede zakenman zal na tuurlijk willen vermijden iemand tegen het hoofd te stoten. Echter Shell beschouwd Penthouse en Playboy (de zgn. P&P-bladen) als maatschappelijk geaccepteer de fenomenen. P&P's zullen daarom gewoon op de Shell sta tions te koop blijven. De initiatiefnemers van Vrij Zicht gaan een stuk verder. Ook de covers van bladen als Panora ma, Actueel en Nieuwe Revue bijvoorbeeld vinden zij blikver- troebelend en vinden daarom geen genade. Hoe moet het dan als je met je kinderen een sigarenwinkel bin nenloopt? De heer Gunnink: 'benzinestations zijn alleen nog maar een begin, vervolgens zul len andere verkooppunten aan de orde komen'. leeftijd variërend van 27 tot 66 jaar, denken dagelijks zestig tot zeventig kilometer af te leggen. Gespecialiseerde therapeuten, een technicus, een assistent-car dioloog en een cardioverpleeg- kundige fietsen mee. Het peloton wordt door een heuse bezemwa gen gevolgd. De assistent-car dioloog, werkzaam ln een maat schap verbonden aan het St. An- toniusziekenhuis in Nieuwegein, waar de hele equipe onder be handeling was /is, wordt voor deze week vrijgemaakt. De groep vertrekt op 31 augustus a.s. De Stichting beschouwt li chaamsbeweging als beste vorm van revalidatie. Naar schatting vele tienduizenden hartpatiënten mijden lichamelijke inspanning, waar dit juist na een operatie of infarct wel dringend geboden is. Wie meer wil eten over dit initia tief: Fietsen houdt het hart ge zond, Jaap van Zeben, secretaris, 030-6032317. ft De duinen staan bloot aan tal van bedreigingen De nieuwe Personal Bike met ingebouwde chip Veel Nederlandsers fietsen niet. Niet zozeer omdat ze dat verve lend vinden, maar, zo toonde onderzoek aan, omdat ze bang zijn voor diefstal van hun fiets. Niet minder dan 27 van de niet- fietsers noemt deze oorzaak. De toekomstige populariteit van de fiets hangt dus nauw samen met methoden die ontwikkeld kunnen worden om de fietsendiefstal terug te brengen. Een fiets met een ingebouwde chip is een voor de hand liggende oplossing: een ingebouwde chip maakt het mogelijk om via een afleesapparaat vast te stellen wie de eigenaar is. Het functioneren vergt een sluitend nationaal registratie en identi ficatiesysteem. En daar zit nogal wat aan vast. Partijen als chipleverancier, databankbeheerder, inbouwstations moeten op 'e'en lijn komen en met name politie en justitie moeten overtuigd worden van het nut van het systeem. Vooruitlopend op een goed functionerend centraal registratiesys teem, dat er naar verwachting begin 1998 zal zijn, heeft Batavus reeds een fiets op de markt gebracht met een ingebouwde chip: de zgn. Personal Bike. Niet alleen een prettig idee, zo'n chip, maar ook nog ingebouwd in een fiets die er zijn mag. De eigenaar van dit schap komt niet in aanmerking voor een Vrij Zicht certificaat N, Muriël en Patrick hebben hun hart aan de binnenvaart en elkaar verloren Vrijheid, avontuur en afwisseling foto: JAN VAN TEEFFELEN 1 f 'Duinen voor de Wind' vraagt aandacht voor toekomst duinen foto LEUNIS VERLINDE foto LEUNIS VERLINDE foto JANSSEN DE KIEVITH tcrOTTf'

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 15