SCHIEDAM Onderzoek bereikbaarheid bedrijven Waterweggebied De VermogensVersneller. Playbackshow in Thurlede Veilig op vakantie Litho voor pareo-idee n Radboud speelt in Beatrixpark Gemeentearchief wil nauwer gaan samenwerken met jenevermuseum en bibliotheek Activiteiten voor ouderen Gevonden en vermiste dieren Spaanse leerlingen twee weken lang te gast bij Schravenlant Orgelmiddag mm Dixons: specialist in elektronica l7rafl<j:"Moetje bij Monuta verzekerd zijn om daar een uitvaart te laten verzorgen?" De slimste manier van beleggen. VSB'BANK HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 JUNI 1997 26-1443 SCHIEDAM Personeel en vrijwilligers van woon- en zorg centrum Thurlede voeren vrij dag 27 juni een playbackshow uit voor zorgabonnementhou- ders, wachtlijsthouders, visite- groepen en buitenstaanders. De show begint om 19.00 urr en toegang kost 2,50. WATERWEG De Gezond- heidswijzer van de GGD Nieuwe Waterweg Noord besteedt in de zomermaanden aandacht aan het thema 'Gezond op reis'. Steeds meer mensen gaan op va kantie naar verre, exotische lan den. Hierbij krijgt men niet al leen te maken met een ander klimaat, maar vaak ook met minder goede hygiënische voor zieningen. Wie zich daar niet goed op voorbereidt, loopt de kans ziek te worden. De Ge- zondheidswijzer heeft daarom een informatiehoek ingericht met uitgebreide documentatie over dit onderwerp. Behalve fol ders over gezond eten en drin ken, vindt men hier ook brochu res over verstandig zonnen, vei lig vrijen en tips voor reizen naar verre landen. De Gezondheidswijzer is geves tigd in het GGD-gebouw aan de Van Hogendorplaan 501 in Vlaardingen en is dagelijks ge opend van 9.30 tot 15.30 uur. SCHIEDAM Wie in de maand juni bij de ABN AMRO Bank minimaal 1500,- vakantiegeld over boekte naar een nieuwe of bestaande spaarrekening, kreeg een pareo van Patty Harpenau toegestuurd en mocht meteen meedoen aan een prijsvraag. Wie bij deze Pareo Vakantie actie een ori gineel gebruiksidee voor deze doek verzon, maakte meteen kans op één van de 150 ge nummerde litho's ontworpen door Patty Harpenau. Mevrouw K. Minke wist deze prijs in de wacht te sle pen. Zij had het originele en milieubewuste idee de doek als inpakpapier te gebruiken, zodat de ontvanger meteen twee cadeau's krijgt. Afgelo pen woensdag werd ze hier voor beloond en mocht ze de litho in ontvangst nemen. SCHIEDAM Het Vervoer Coördinatie Centrum Rijn mond is vorige week in het ge bied Schiedam/Vlaardingen een onderzoek gestart dat de bereikbaarheidsproblemen in beeld moet brengen. De ko mende tijd ontvangen circa 10.000 werknemers via hun werkgever een korte lijst met vragen, die betrekking hebben op de rit tussen huis en werk. „Werknemers worden bijvoor beeld ondervraagd op hoe zij de bereikbaarheid van hun werkplek ervaren", zegt A. Vis ser, vervoermanager VCC Rijnmond. „En ook of de werkgever alternatieven aan biedt om de files te omzeilen, zoals flexibele werktijden. Daarnaast willen we graag we ten of werknemers bereid zijn te betalen voor andere mogelijk heden van vervoer, zoals het inschakelen van pendelbussen. Het onderzoek gaat ook in op oplossingen die de fiets, het openbaar vervoer en het car poolen kunnen bieden." Uit het onderzoek moet minstens één bruikbaar alternatief naar vo ren komen. Aanleiding voor dit onderzoek is de intentieverklaring, die in februari dit jaar getekend werd door onder anderen minister A. Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat, wethouder Verkeer en Vervoer van de Stadsregio Rot terdam, J. van der Tak, zijn Vlaardingse en Schiedamse col lega's T. van der Steen en L. Hafkamp, de vertegenwoordi gers van de belangengroep Wil- heminahaven, de belangenvere niging Industriële Kring Vlaar dingen en het WC Rijnmond. Visser: „De intentieverklaring verplicht de betrokken partijen tot het meedenken en het aan dragen van oplossingen om de bereikbaarheidsproblemen van de bedrijventerreinen in het Waterweggebied Schiedam- Vlaardingen de wereld uit te helpen." Steeds vaker werken overheid en bedrijfsleven sa men in de strijd tegen de dage lijkse files. In de Stadsregio Rotterdam gebeurt dit voorna melijk via de gebiedsgewijze aanpak. „Een aanpak die wel tot succes moet leiden", aldus A. Visser. Het Eindrapport - voorzien van aanbevelingen - zou eind augustus aan de Stadsregio ge presenteerd moeten worden. Rotterdam 10 Schiedam 6 Utrecht 64 A 20] ^Jr Vlaardingen - - - <a SCHIEDAM Muziekvereni ging St. Radboud uit Kethel geeft zondag 29 juni een geva rieerd concert in het Beatrix park, bij restaurant De Vijver en de kinderboerderij. Vanaf 14.00 uur speelt de harmonie muziek in verschillende genres, zoals nummers van Sammy Davis Jr., stukken uit de musical Miss Sai gon en de film Schindlers List en een traditionele mars. St. Radboud zoekt ook nieuwe leden. Ervaren musici en begin ners kunnen zich aanmelden om het harmonie-orkest te verster ken. Alle instrumentgroepen kunnen versterking gebruiken. Belangstellenden kunnen komen kijken op een repetitie-avond, elke dinsdag van 19.30 tot 21.45 uur in het verenigingsgebouw Zaal De Noord aan de Kerkweg 46 in Kethel. Voor meer informatie kan con tact worden opgeilomen met Jos Over de Vest, tel. 5931878 (werk), of 4701443 (privé). SCHIEDAM In dienstencen trum Oost wordt donderdag 26 juni van 9.15 tot 10.15 uur en van 10.15 tot 1115 uur gymnas tiek gegeven. Kosten zijn 6,- per maand. Van 14.00 tot 16.00 uur kan men hier olieverf schil derijen maken tegen de kosten voor materiaalgebruik. In De 4 Molens wordt donderdag voor de laatste keer het zomer-biljart- toernooi gehouden. Dit duurt van 18.30 tot 22.00 uur en toe gang is gratis. In De 4 Molens wordt elke donderdag gymnas tiekles gegeven van 13.30 tot 14.30 uur. Dit kost 6,- per maand. Vrijdag 27 juni wordt in dien stencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 het geheugenspel gespeeld. Deelname is gratis. SCHIEDAM— Bij Amivedi Schiedam staan deze week de volgende dieren geregistreerd. Gevonden 12-6: Cream tabby- point, pirn. 8 jr., teef. Stadhou derslaan; 10-6: Cyperse kater, witte vl.b. v. Oldenbarneveld- straat; 10-6: Rood-witte kater, ongecastr., plm. 9 mnd.-l jaar. Kerkweg; 14-6: Rode ongecastr. kater, plm. 9 mnd., bruine vl.b. Broersveld; 15-6: Sinds plm. 3 weken gesignaleerd, rode kater, gecastr., witte bef en voetjes. Huismanstraat. Vermist: 15-6: Poes, 13 jaar, cy pers, witte bef en voetjes, 'Rak ker'; 16-6: Rood-witte poes, ge streept, ongecastr., witte poot jes, flink, plm. 4 jaar, 'Beegee'; 17-6: Pekinees, reu, bruin, zwart bandje; 14-6: Bastaard hondje, 6 mnd., wit met bruin, Yoyce, teef, rood bandje. SCHIEDAM Hendricus .Theodoras Verhoef (1790- 1865) vocht van 1811 tot 1813 als soldaat van Napoleon in Rusland. Over deze periode hield hij een dagboek bij dat nabestaanden begin vorig jaar aan het Gemeentearchief in bewaring gaven. Verhoef ging niet vrijwillig naar het slag veld. Hij was daartoe gedwon gen door de Franse bezetter, die tussen 1798 en 1813 in ons land de scepter zwaaide. Toen Nederland in 1810 werd inge lijfd bij Frankrijk, werden alle twintigjarigen verplicht om te dienen in het Grande Armee. Duizenden jongens proberen onder de dienstplicht uit te komen door te deserteren. Stadsarchivaris Charles Jeur- gens bevroedt dat Verhoef zijn dagboek in de jaren zestig van de vorige eeuw schreef. Hij baseert zijn vermoeden op het feit dat zich voorin het journaal een foto bevindt van Hendricus Verhoef. „De fotografie werd in 1839 uit gevonden, dus moet Verhoefs dagboek in de jaren daarna zijn ontstaan." Behalve tekst bevat het dagboek ook een aantal schitterende illustraties, even eens van de hand van Verhoef. Waardevol „Een dagboek - zoals bijvoor beeld van Hendricus Verhoef - kan onderzoekers meer inzicht geven in een bepaalde periode van de geschiedenis. Daarbij mag echter niet worden vergeten dat de auteurs van dergelijke bronnen vaak met een gekleurde godsdienstige of politieke bril de wereld beschreven waarin zij leefden. Overigens vind ik deze ego-documenten altijd het meest interessant." Ieder jaar ontvangt het Gemeen tearchief schenkingen van parti culieren of (gemeentelijke) in stellingen. Daarnaast worden documenten in bruikleen gege ven. Het dagboek van Verhoef is daar een goed voorbeeld van. Volgens de stadsarchivaris ko men steeds meer landgenoten tot het inzicht dat zij hun waarde volle spullen beter bij een archief onder kunnen brengen dan thuis op zolder te bewaren. „Bij ons kunnen de documenten boven dien brandveilig worden opge borgen", aldus Jeurgens. In 1996 ontving het Gemeente archief minder archiefstukken dan het jaar daarvoor. „Maar dat heeft te maken met het feit dat we toen in het bezit kwamen van een zeer omvangrijk archief, namelijk het volledige bedrijfsar chief van Wilton-Fijenoord. Bij elkaar circa tachtig meter mate riaal." Niet iedereen gaat trouwens even zorgvuldig om met de spul len die hij of zij naar het Ge meentearchief zendt. „Onlangs ontvingen wij nog over de post een pakketje waar een perka menten document in bleek te zit ten, voorzien van een zeer kwets baar zegel. Dan kijk je wel even vreemd op. Wat ook voorkomt is dat oud-werknemers van be drijven ons waardevolle docu menten brengen. Als wij een do cument in huis hebben, wil dat evenwel niet zeggen dat het dan ook automatisch openbaar ge maakt wordt. Vooral als het om archieven gaat die wat jonger zijn, hebben schenkers daar dik wijls bezwaren tegen. In zulke gevallen kan dan bepaald wor den dat iets pas na zoveel jaar openbaar gemaakt mag worden. Maar hoe dan ook; de schenker bepaalt wat er met een archief gebeurt." Internet In de nabije toekomst wil het Gemeentearchief nauwer gaan samenwerken met de musea in Schiedam. „Het Gedistilleerd Museum ontvangt namelijk van tijd tot tijd complete bedrijfsar chieven waar ze niets mee kun nen, behalve opslaan. Wij op onze beurt krijgen regelmatig voorwerpen die eigenlijk in een museum beter op z'n plaats zou den zijn. Samenwerking zou daar verandering in kunnen brengen. Daarnaast willen wij de samenwerking met de biblio theek verder uitbouwen." Beide instellingen zullen na de zomer naar het Stadserf verhuizen. Het Schiedamse Gemeentear chief zal straks ook op Internet te raadplegen zijn. „Een van onze taken is het toegankelijk maken van archieven en daarbij kan dit nieuwe medium een be langrijke rol spelen. Maar ook het fenomeen CD-Rom biedt vele mogelijkheden", meent Charles Jeurgens. SCHIEDAM In het kader van een scholenuitwisseling zijn vanaf half juni 21 leerlingen en hun twee begeleiders van het Colegio Agora uit Madrid twee weken lang te gast bij klas 3 VWO+ van Schravenlant, de Schiedamse school voor Havo en VWO. De Spaanse scholieren logeren bij hun Nederlandse leef tijdgenoten. Naast lessen in geschiedenis, aardrijkskunde, tekenen, Neder lands en muziek staat hun een uitgebreid en afwisselend program ma te wachten, zoals een sportmiddag, een muziekavond, een bezoek aan de internationale afdeling van de Hogeschool voor Economische Studies in Rotterdam, een ontvangst op het politie bureau, varen op de Rotte en kennismaken met de steden Schiedam, Den Haag (onder meer de Tweede Kamer) en Amster dam (onder andere het Anne Frankhuis). Vorige week donder dagmiddag werden de Spaanse scholieren ontvangen door het Schiedamse stadsbestuur. Eerder dit jaar, in maart, gingen de leerlingen van klas 3 VWO van Schravenlant in Madrid op bezoek. Veertien dagen lang werden zij ondergedompeld in de Spaanse taal en cultuur. VWO+ is een speciale afdeling van de Schiedamse school. Al in het eerste leerjaar krijgen de leerlingen Spaans als extra vak. In de tweede klas komt daar nog eens het vak Russisch bij. Het is de bedoeling dat de uitwisseling niet alleen een bijdrage levert aan het leren van de Spaanse taal, maar ook de sociale vaardigheid van de leerlingen vergroot. Daarnaast bevestigt de uitwisseling het internationale karakter dat Schravenlant aan haar veeltalige afdeling wil maken. De uitwissleing wordt voor een groot deel gesubsidieerd door de Europese Gemeenschap. De programma's in zowel Madrid als Schiedam hebben als thema's 'Water in landschap en kunst' en 'Ecologie'. SCHIEDAM In de Grote Kerk wordt zaterdag 28 juni van 14.00 tot 16.00 uur de zestiende jaarlijkse 'Open Orgelmiddag' gehouden. De organist van de Grote Kerk, André Verwoerd bespeelt dan met enkele amateurorganisten het orgel. De aanwezigen mogen op de orgelgalerij het spel van de organisten van nabij gadeslaan. Toegang tot de orgelmiddag is vrij. I- Zakelijk bekeken SCHIEDAM Dixons had al langer plannen om zich te vesti gen in de Nieuwe Passage, maar eind maart was het werkelijk zo ver. „Ik ben nu al enthousiast over de reacties van het winke lend publiek", zegt bedrijfsleider Boudewijn Prijt. „Mensen reage ren heel alert op onze acties en aanbiedingen." Het assortiment is onder te ver delen in vier hoofdgroepen: computers, fotografie, audio en telefonie. „We zijn een snelgroei end bedrijf en kunnen door scherp inkopen de prijzen laag houden. Naast de bekende mer ken bieden we ook onze eigen, laaggeprijsde merken aan. Bo vendien hebben we als groot be drijf bijvoorbeeld goede contac ten met een firma als Libertel. Als iemand bij ons een draagba re telefoon aanschaft, is de kans heel groot dat hij al na vijf minu ten aangesloten is op het net werk." Naast deze vier hoofdgroepen beschikt Dixons over een breed assortiment portable audio-ap- paratuur, faxen, printers en cd- rom software. „Dat is het leuke van ons bedrijf. De klant kan voor bijna alle artikelen op elek tronicagebied bij ons terecht. Ons personeel is speciaal opge leid en staat altijd klaar voor een goed advies", besluit Prijt. Dixons is gevestigd in de Nieuwe Passage 9, tel. 4735267. De VermogensVersneller is een uiterst slimme (fiscale) beleggingsconstructie, waarbij u een pakket aandelen least. Deze aandelenlease-formule biedt u een combinatie van drie voordelen die nog niet eerder tesamen zijn aangeboden. 1 Een extra aftrekpost van f 4.000,- per Vermogens- Versneller. 2. 2x profijt van koerstwinst op aandelen, zonder enig koersrisico. 3. Een unieke uitkering bij tussentijdse koersdalingen. Met de VermogensVersneller krijgt u de volledige belasting vrije koerswinst op het aande lenpakket en u krijgt als bonus nogmaals de hele koerswinst. En let wel: vanaf de laagste koers die bereikt wordt in de vijfjaar dat de Vermogens- Versneller loopt. Wilt u profiteren van de voordelen van één of meer VermogensVersnellers, reageer dan vóór 28 juni a.s., want er is maar een beperkt aantal Vermogens- Versnellers beschikbaar. VSB. Daar kom je verder mee. g.-H Drukte op de weg kost het bedrijfsleven veel geld. Uniek dagboek dienstplichtige uit leger Napoleon opgedoken door CHRIT WILSHAUS Een van de illustraties uit het dagboek van Hendricus Theodorus Verhoef. Het personeel staat altijd klaar voor een goed advies. Antwoord: "Neen.Ook indien u niet bij ons verzekerd bent, kunt u voor het laten regelen en verzorgen van een uitvaart een beroep op ons doen. Wij zijn dag en nacht bereikbaar. Wanneer u geen verzekering heeft afgesloten om de kosten voor uw uitvaart te dekken, ko men alle kosten voor rekening van uw nabestaanden. De kosten van een uitvaart zijn de laatste jaren aanzienlijk ge stegen. Het is daarom verstan dig om hier een keer bij stil te staan. Als een van de grootste uitvaartverzekeraars van ons land, hebben wij al vanaf enke le guldens per maand diverse verzekeringsvormen. Wanneer u nu een uitvaartver zekering sluit, voorkomt u financiële problemen voor uw nabestaanden. Als u daarnaast uw wensen ten aanzien van uw uitvaart hebt beschreven in het J. Heinsbroek coördinator Monuta Verzorging Persoonlijk laatste wensen for mulier geeft u uw nabestaan den duidelijkheid en alles is vooraf vastgelegd. Wie een der gelijk formulier wenst te ont vangen, kan ons altijd bellen." Heeft vragen op het gebied van de uitvaartverzorging of -verzekeringen, bel dan Monuta, tel. (010) 426 76 78 of kijk op Internet: http://www.monuta.nl -15% A B 2x koerswinst laagste koers Schiedam, Broersvest 110 (districtskantoor), tel. (010) 246 46 00; Schiedamseweg 28, tel. 471 40 10; Mgr. Nolenslaan 690, tel. 473 50 22. Vlaardingen, Veerplein 1 (districts kantoor), tel. (010) 445 52 22; Van Hogendorplaan 45, tel. 471 47 00; De Loper 24, tel. 474 59 00; Van Baerlestraat 1, tel. 435 81 44.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9