BREED ZIEN IS... PROGRAMMEURS Onbezoldigd werken kan nu aardig wat opleveren Na 100 jaar is de handgemaakte Ronson nog steeds springlevend ZOMERMENU 62.50 egas Rubberen piramide nieuw baken in Museumpark JJÖ&r öft P Zwerven door natuurgebied de Kwade Hoek Abonnementen de Doelen mviimw nSüHZBA Veel belangstelling voor nieuw theaterseizoen l g\ro Knipselkunst uit het Groningse GIRO 330070 DONDERDAG 3 JULI 1997 27-481 Buiten de duinverzwaring en waterkering ligt op Goeree het natuurgebied de Kwade Hoek. Bij extra hoog water zoekt het zeewater er zijn weg. Daarom groeien er veel zoutminnende planten. Wie een kijkje wil nemen kan in juli en augustus mee met de wekelijkse excursies onder leiding van gidsen van het IVN. Iedereen is welkom. Om zelf op pad te gaan moet je lid zijn. Mensen, die mee willen met een excursie moeten van te voren een kaartje kopen bij VVV Oud dorp. Er zijn excursies iedere dinsdagavond in juli en augustus om 19.00 uur. De excursies wor den begeleid door gidsen van het IVN. Het vertrekpunt is de par keerplaats aan de Oostdijkseweg tussen Havenhoofd en Ouddorp (aan de kant van Havenhoofd). De zee heeft veel invloed op het terrein. Bij extra hoog water lo pen grote delen onder water. Op het brede strand kun je zien hoe zich honderden nieuwe duintjes vormen. Bij storm veranderen ze vaak van vorm of Worden ze volledig weggespoeld door het zeewater. Achter de duinen lig gen strandvlaktes en prachtig begroeide duinvalleien. Op een deel van het terrein grazen koei en. Ze houden de begroeiing kort, waardoor er hier veel bij zondere soorten planten voorko men en weidevogels hier een ge schikte broedplaats kunnen vin den. Ook de verschillen in 'zoet en zout' in de bodem zorgen voor een rijke plantenwereld. Melkkruid, zeekraal en lamsoor houden juist van zoute bodems, duinviooltje, geel walstro en nachtsilene hebben net zo lief geen zout. KWAPE HOEK De abonnementenverkoop voor het seizoen 1997/1998 van de door de Doelen geprogammeerde series is ten opzichte van vorig jaar met 15% gestegen. Voor de meeste series zijn nog kaarten beschikbaar. Voor het kopen en bestellen van abonnemen ten kan men contact opnemen met de Doelenkassa, tel. 010 - 2171717. Op zondag 6 juli vindt in de binnenstad van Dordrecht de Dordtse Boekenmarkt plaats. Na het doorslaande succes van de Eerste Dordtse Boekenmarkt in 1996 werd besloten er een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis van te maken. Van 10.00 tot 17.00 uUr bieden meer dan 170 handelaren in ruim 360 kramen hun antiquarische en tweedehands boeken aan. Een aantrekkelijk activitei tenprogramma langs het markttraject zorgt voor af wisseling tijdens het neuzen in de boeken. Was de Dordtse Boekenmarkt in 1996 al in één klap de groot ste professioneel opgezette markt in het westen van ons land, dit jaar is de belangstelling van de antiquaren zo groot dat het markttraject uitgebreid is. Er zijn meer dan 60 nieuwe deelnemers en een groot aantal deelnemers van vorig jaar Gelukzoekers weten de weg naar Dordrecht te vinden schreef opnieuw in, nu met meerdere kramen. De organisa tie zorgt er echter voor dat het markttraject 'beloopbaar' blijft. Het 'rondje boekenmarkt' loopt vanaf het Scheffersplein via Voorstraat, Boomstraat, Taan- kade, Steegoversloot, Museum straat, Nieuwstraat, Hofstraat en Hof door het oude stadsdeel van Dordrecht. Activiteiten vin den plaats langs het gehele boe kenmarkttraject, op de Groen markt en in de Vleeshouwers straat. Gidsje Een wandeling langs de kramen biedt verrassingen voor verza melaars, fervente lezers en scharrelaars. Een handige weg wijzer hierbij is het gratis Boe kenmarktgidsje dat aan de be zoekers wordt uitgedeeld en al vanaf eind juni bij de VVV in Dordrecht verkrijgbaar is. Het boekje kan gratis uitgereikt worden dankzij de medewer king van het bureau Consult en is gedrukt in een oplage van 5000 exemplaren. In het gidsje staan naam en adres van de deelnemers, hun kraamnum- mers en specialisaties vermeld. Ook bevat het een plattegrond- je, toeristische gegevens van de stad en het activiteitenprogram ma. Langs het gehele traject vinden activiteiten plaats. Er is muziek en straatanimatie. Ho recabedrijven openen hun ter rassen en de kunsthandels, gale ries, antiquariaten en antiek handels van het 'Kunstrondje Dordt' zijn van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Voor kinderen is er van alles te doen op de Groenmarkt en in de Vleeshouwersstraat: een kin derboekenmarkt, puzzletocht, Dikkertje Dapwedstrijd en een open podium rond Annie M.G.Schmidt. In Teekenge nootschap Pictura lezen Dordt se dichters hun poëzie voor en vertellen bekende Dordtenaren over Dordrechts heden en verle den. In het Centrum Beeldende Kunst is een expositie over de Dordtse schrijfster Top Naeff en in Het Hof staat een com pleet theebuffet klaar. Muziek is er ook in de tuin van het Dordrechts Museum en op het Statenplein kunnen bezoekers een kijkje nemen bij de opgra vingen en de tentoonstelling in het Archeologisch informatie centrum. De organisatie van de Dordtse Boekenmarkt is in handen van de Dordtse Vereniginging van Kunst- en Antiekhandelaren in samenwerking met de Gemeente Dordrecht en VVV Zuid-Hol land Zuid. Inlichtingen: VVV, 078-6132800. WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN J Een staaroperatie kost in India/70, M/V 3 JULI I JA, IK ONTVANG GRAAG DE STUDIEGIDS I I I COMPUTERIJ: DE SPRINGPLANK NAAR EEN BAAN. In club- en buurthuizen, bij sport verenigingen, in de gezondheids zorg en bij tal van instellingen zouden ze zich geen raad weten zonder de inzet van deze onbe taalde krachten. Omdat hun bij drage in de stad en op het platte land zo belangrijk is, is er nu een nieuwe prijs voor vrijwilligers werk. 'Het Nationale Compli ment' is de naam van deze onder scheiding, die door de Nederland se Organisaties Vrijwilligerswerk (NOV) wordt uitgeloofd, in sa menwerking met de Rabobank. Er is zo'n 75.000,- aan prijzen geld te verdelen. Deze prijzenpot is opgedeeld in landelijke en re gionale prijzen waarmee menig vrijwilligersproject heel veel goeds zou kunnen doen. Er zijn vijf regionale 'Complimenten' van elk 5.000,-, die op de Inter nationale Vrijwilligersdag (7 de cember) worden uitgereikt. Drie landelijke 'Complimenten' groot ƒ25.000,- 15.000,- en f 10.000,- worden op 12 juni 1998 uitge reikt. Dan viert de Rabobank haar 100-jarig bestaan. Het mooie van het Nationale Compliment is dat elk klein of groot vrijwilligersproject een kans heeft om te winnen. Ook projecten die in wijk of buurt of in de provincie al langer bestaan of juist dit jaar pas van de grond zijn gekomen, kunnen volgens de jury hoog gewaardeerd wor den. Voorwaarden voor winnen zijn onder meer dat het idee ook elders in Nederland kan worden uitgevoerd, het moet echt vrij willigerswerk zijn en anderen op positieve ideeën brengen; ook moet het idee financieel haal baar zijn. Het thema van de prijs luidt in het eerste verkiezingsjaar 'Samen investeren in de toe komst'. Daarom zullen projec ten waarin duurzaamheid, sa menwerking en ondersteuning een rol spelen extra hoog wor den gewaardeerd. Lokale en re gionale vrijwilligersprojecten die willen meedingen naar het 'Natio nale Compliment' kunnen een in formatiefolder aanvragen bij NOV in Utrecht, tel. 030- 2319844. door PI ETER KERSTEN Iedereen die wordt geconfronteerd met de klassieke Ronson aansteker gaat spontaan vertellen. Bij de firma Alfons 't Hart, Ronson-verdeler voor de Benelux, worden ze regelmatig gebeld. Alfons 't Hart, de directeur, 'Soms wordt je er wel eens een beetje gek van'. Mensen bellen om te praten, hun hart te luch ten. Ronson is meer dan een produkt, het vertegenwoordigt voor veel mensen een stuk geschiedenis. En met de aansteker in de hand, cadeau gekregen, geërfd of eindelijk weer gevonden op een rommelmarkt, is dat verleden er weer en moet erover ge praat worden. In de sobere na-oorlogse jaren had ieder zichzelf respecterend burger toch nog een Ronson. 'Anders telde je niet mee. Men legde daar zelfs zonder problemen een maandsalaris voor neer'. Op aanstekergebied hebben de 't Hart's, een familiebedrijf, een museale functie. Particulieren sturen regelmatig oude adver tenties of folders op. Je zou bijna vergeten dat er ook nog een ne ring gedreven moet worden. Dat lijkt op de tweede plaats te staan. Belangrijker is het delen van een passie. Een passie voor een bijna volmaakt voorwerp waarvan de geschiedenis meer dan 100 jaar terugreikt en dat nog steeds op dezelfde manier gemaakt wordt als destijds, ge heel met de hand en met veel liefde. Lucifer Louis Aronson, Amerikaan, was een ongedurig uitvinder. Hij vond een procédé uit waarmee goud en chroom op metaal kon worden aangebracht (electropla ting). Dit wordt nog steeds toe gepast. In 1896 bedenkt hij de 'safety match', onze huidige luci fer, waarbij het giftige fosfor door zwavel vervangen werd. Daar begint de legendarische ge schiedenis van 'mag ik een vuur tje'. De eerste aansteker die niet al leen een vonk kon produceren maar ook nog een vlam, was de tondeldoosaansteker. Een staaf je, met daaraan een in vloeistof gedrenkt lont, wordt langs een strip gehaald en met de hierdoor ontstane vonk ontbrandt het lont. Deze aansteker werd onder de naam 'Wonderlighter' op de markt gebracht, in vele model len, waarbij vooral het tafelmo del erg in trek was. Europa In Europa was men Amerika voorbijgestreefd en was men al verder met de aansteker: een benzine-aansteker met een vuur steenontbranding. Wel was het zo dat er, om een vlam te krij gen, drie handelingen nodig wa ren. Aronson zag hier mogelijk heden. Hij vindt een aansteker uit waarbij alles in 'e'en hande ling kan gebeuren. Het is de Ronson Banjo, in 1928 gepaten teerd, de eerste mechanische aansteker ter wereld en nog steeds deel uitmakend van de Ronson collectie. De aansteker wordt steeds ver-' der verfijnd. In 1948 de gasaan- steker, in 1954 de hervulbare aansteker, in 1957 het multifill ventiel. Maar dan ontstaat er een ont wikkeling die Ronson bijna fa taal werd: 1977 kwamen Bic en Gilette met de wegwerpaanste- Alfons (sr) en Emil 't Hart handelen in vuur kers op de markt. En, stond Ronson in de jaren zestig nog op de zevende plaats op de wereld ranglijst van bekende merken tussen Coca Cola, General Mo tors en Ford, in 1980 was het bedrijf op sterven na dood. Duurzaamheid Bij de firma 't Hart zijn ze ervan overtuigd dat kwaliteit en duur zaamheid het op den duur altijd wint van de wat mindere en dus goedkopere produkten. Dat zie je op alle fronten in de samenle ving. Ook de antirookstemming kan hen niet deren. 'Daar zie je hetzelfde. Er ontstaat een kwali teitsroker. Liever één goede si gaar per dag, dan een doosje kleintjes' Mag je een sigaar wel met een aansteker aansteken? Zoon Emil 't Hart: 'Met een benzine-aansteker, dat is zo'n beetje het ergste watje kan doen, maar met een gasaansteker, dat is een goede zaak. Er zijn niet veel voorwerpen die bestand zijn tegen de tijd. Is het daarom dat veel mensen erva- nuit gaan dat Ronson wel niet meer gemaakt zal worden? Of komt het doordat er steeds min der van die stijlvolle tabakswin kels zijn? Nog steeds worden ze gemaakt die Ronsons en, naast de meer hedendaagse modellen ook nog de klassieke modellen zoals de Premier, waarvan er al meer dan 50 miljoen een weg hebben gevonden naar een eige naar. 'Soms komen er Ronson's ter reparatie binnen van meer dan 40 jaar oud. met het garan tiebewijs er nog bij. Er is dan voor het eerst iets gaan haperen en meestal kunnen we dat in een handomdraai herstellen. Op een Ronson is een jaar garantie, maar in de praktijk is het een levenslange garantie, want als het niet te gek is wordt het gratis gerepareerd en binnen een dag teruggezonden.' Driedelig Vesten worden niet meer zoveel gedragen, waar laatje zo'n kost baar bezit?, vraag ik, wegwer paanstekerbarbaar die ik ben. De meeste kostuums blijken een speciaal aanstekerzakje te heb ben. En daar draag je zoiets. De meeste Ronsons verdwijnen aan de bar. De aansteker wordt duidelijk zichtbaar naast de siga retten neergelegd. Deze pronk zucht wordt noodlottig wanneer men even naar het toilet loopt. Want gewild is de Ronson nog steeds. Overigens, je hebt er al 'e'en voor een bedrag tussen de 80 en 100 gulden. Rundercarpaccio Lauw-warme komkommersoep Lamsbiefstukjes met honing-tijmsaus Vers fruit met yoghurt-room Markt 39, Vlaardingen tel.: 010 4604177 In de maand juli krijgt u van ons, bij een fac tuurtotaal van 150.-, op dit aantrekkelijke menu nog eens een KORTING VAN VIJF EN TWINTIG GULDEN tegen inlevering van deze advertentie. Wel even van tevoren en contant betalen. De korting geldt niet in samenloop met andere kortingen/dinercheques. Het leggen van de 'Eerste Band' start vormde het startsein. Beel dend kunstenaar Olaf Mooij be gon zondag 29 juni met de bouw van zijn piramide op de geasfal teerde vlakte in het Museum park in Rotterdam. Het kunst werk, dat voornamelijk bestaat uit autobanden, wordt voorzien van speciale rook- en geluidsef fecten en krijgt een hoogte van 12 meter, 's Avonds maken lich teffecten de piramide tot lich tend baken in het Museumpark. De werkelijke bouw start op dinsdag 1 juli en duurt tot 20 juli. Gedurende deze periode is het terrein dagelijks toegankelijk voor het publiek. In het weekend ligt de bouw stil, maar zijn er op zondag 6, 13 en 20 juli speciale acts (aanvang 13.00 uur) bij de piramide geprogrammeerd. Het kunstwerk wordt voltooid op 20 juli, de eerste dag dat in het MuseumPark De Oase, een gra tis toegankelijke 'speelplaats' voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, van start gaat. De Piramide is een initiatief van One Only Productions en komt mede tot stand dankzij een bijdra ge van Rotterdam Festivals. GELOOF IN EIGEN KRACHT Er blijkt grote belangstelling te bestaan voor het opera, dans en toneelaanbod dat in het nieuwe seizoen verwacht wordt in de Rotterdamse Schouwburg. Veel mensen maakten reeds een keuze uit het theaterprogramma 97/98. Een geruststellende ge dachte voor iedereen die dat nog niet deed: er zijn op dit moment voor alle voorstellingen nog kaarten beschikbaar. Het is nog tot 1 juli as. mogelijk om via de bestelbon uit de sei zoensbrochure 97/98 uw keuze uit het programma vastleggen. Mocht de seizoensbrochure niet (meer) in uw bezit zijn, dan kan deze aangevraagd worden op nummer 010 - 404 41 11. Het nieuwe seizoen zal te zijner tijd feestelijk geopend worden met 'De Keuze van de Schouw burg'. Van 1 tot en met 14 sep tember zullen nogmaals de mooiste, aangrijpendste en meest bijzondere voorstellingen van het afgelopen seizoen gepre senteerd worden. Een goede ge legenheid om gemiste voorstel lingen alsnog te gaan zien of kennis te maken met deze ge slaagde producties. Aan houders van een Schouw- burgkaart krijgen het exclusieve voordeel om tot en met 28 juni voor deze voorstellingen kaarten te kopen. Zij kunnen daarvoor in de Schouwburgwinkel. De normal? kaartverkoop start op zaterdag 16 augustus. GEEF ASTMAPATI ENTEN MEER LUCHT 5S055 Astma Z: Fonds In het Nederlands Museum van Knipkunst in Schoonho ven is de expositie 'Knipsels uit Groningerland' te bekijken; het is de eerste tentoonstelling die wordt gehouden in het ka der van de 'Zomerse Honderd- daagse', die loopt tot begin september. Aanleiding voor deze presentatie van Gronings knip-en snijwerk uit eigen col lectie is de zilvertentoonstel ling 'Groninger Keur' van het NGZK-Museum. Opvallende stukken op de tentoonsteiling zijn het huwelijksknipsel ZuurKuipers uit 1892, ge knipt door Geert Jager (ca. 1823-1916) uit Helium, en de schoenmakerswerkplaats van Geert Jan Dik uit Wilder- vank/Veendam, gemaakt door een anonieme kunstenaar in 1835. Deze, en vele andere werken zijn reeds in de jaren vijftig verzameld door museu moprichter Wiecher Lever. In de periode 1947-1956 had hij veel kontakt met de folkloriste Eline Huizenga-Onnekes, die onderzoek verrichtte naar le ven en werk yan Groningse knipkunstenaars. 'Knipsels uit Groningerland' is te zien tot 14 juli in het Neder lands Museum van Knipkunst, Stadhuisstraat 7. Openingstij den: dinsdag t/m zondag van 12.00 tot 17.00 uur en na af spraak (tel.0182-387000). Een naamknipsel uit 1764 JIT boekenwurmen Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede-probleem. In negen van de tien gevallen leven zij in Azië en Afrika. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. U kunt helpen. Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, op name, operatie, maaltijden en na- controle) kost slechts 70,-. Met uw bijdrage geeft ZIEN iemand uitzicht op een nieuwe toekomst. ZIEN. 6. 2012 LK Haarlem 023 - 534 36 08 Computerij is een landelijk opererend automatiseringsbedrijf. Computerij, afdeling GOA verzorgt in samen- W werking met het regionale bedrijfsleven verschillende automatiserings-, logistieke en administratieve beroepsopleidingen. Wil je een baan in de automatisering, ben je gemoti veerd. Maar beschik je niet Ihelemaalover de juiste opleiding of werkervaringDan ligt hier een kans voor jou. Computerij is voor diverse bedrijven uit jouw regio op dit moment op zoek naar: ENTHOUSIASTE (AANKOMENDE) een afgeronde HAVO, VWO, MBO-opleiding of een afgebroken HBO-opleiding analytisch denkvermogen programmeerervaring door opleiding of hobby is een pré een eenjarige praktijkgerichte beroepsopleiding (full-time) tot programmeur/ontwerper een landelijk erkend diploma 'training on the job', dus werkervaring is verzekerd vrijwel zeker een baan in de automatisering na afloop van de opleiding Ben je geïnteresseerd bel dan (010) 411 78 11 en meld je aan als kandidaat. Wil je eerst meer informatie ont vangen over de opleiding, stuur dan onderstaande bon in of kom naar de VOORLICHTINGSAVOND OP: Locatie: Rotterdam Westblaak 131 (010) 411 78 11 Aanvang 19.00 uur I I NAAM VOOROPLEIDING EÊËFTIJD POSTCODE TELEFOON Computerij, afdeling GOA Antwoordnummer 40186, I 3040 VB Rotterdam (postzegel niet nodig). Gebruiksvoorwerp of statussymbool? foto JANSSEN DE KIEVITH RESTAURANT 'Wegwerpkinderen' heten ze, de zwerfkinderen in El Cartucho. Ik hoorde over 'n organisatie die alleen met lokale hulpverle ners werkt: Mensen in Nood. Met hun hulp zoek ik de kinderen op, geef ze onderdak, scholing, werk. <=L- Gabriel Guerra, coordinator zwertklnderproject Bogota. Colombia 3 foto LEUNIS VERLINDE STEUNPUNT VOOR 1.6 MILJOEN NEDERLANDERS

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13