ETROPOLIS breedUit in de regio Metropolis plast groen TDLC: 'We brengen 'n mengelmoes van dance: nét niet te duister, nét niet te commercieel B METROPOLIS Gewoon een goed festival' METROPOLIS Ook in festival-land is regeren een zaak van vooruitzien EbrèedUit POPFESTIVAL A la minute wegwezen kan vanuit de achterdeur Metropolis 6 juli 1997 Jloods^ DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN 1040 De organisatie van Metropolis probeert altijd om het festival zo milieuvriendelijk mogelijk te laten verlopen. Overal op het terrein staan afvalbakken. Deponeer daar je afval in. De plastic bekers wor den apart ingezameld. Per 25 be kers krijg je bij het beker-inzame- lingspunt Fl 0,50 terug. Als je dus kinderen bekers ziet verzamelen of zelf geld tekort komt, weet je wat je te doen staat. Het plastic van de bekers wordt weer gerecycled tot bijv. paaltjes. Werk er dus ook aan mee! Per 100 ingezamelde Coca-Cola bejeers krijg je bovendien een mooi T-shirt. Neus poederen Als je naar het toilet moet zijn er diverse punten op het terrein waar dit kan. Speciaal aanwezig perso neel doet hier ook hun uiterste best1 om deze schoon te houden voor jullie. Voor het mannelijk pu bliek staat ook een aantal 'pias kruizen' op het terrein waar met vier mensen tegelijk ge-urineerd kan worden. Gezellig en vééééééééél beter dan tegen de bo men! De hele dag loopt er ook het zgn. Green Team rond, die met man en macht proberen de zaak opgeruimd te houden, zodat jullie niet van podium naar podium door het afval hoeven. Hou het voor je zelf en je medebezoekers aange naam en werk mee aan een schoon Metropolis. 'Metropolis op groen' is een initiatief van stichting Memphis in samenwerking met scouting St. Joris en wordt ge- sponsored door de Roteb. De populariteit van last minu te reizen is gigantisch. Inwoners van deze regio kun nen de komende maanden weer vanuit hun achtertuin -én vaak voor een 'prikkie'- op stappen en vanaf Rotterdam- Airport alsnoghet mooie weer tegemoet vliegen. Deze week in de aanbieding: TUNESIË 8 juli: vlucht studio, 8 dagen fl. 579,-, incl. onbijt diner fl. 679,- 15 dagen fl. 729,- incl. ontbijt diner fl. 929,- 15 juli vlucht studio, 8 dagen, fl. 649,-. ALGARVE 14 juli vlucht studio, 8 dagen, fl. 795,-. GRAN CANARIA 13 juli vlucht bungalow, 8 dagen, fl. 795,- NIJLCRUISE 5 juli, vlucht 3 dagen cruise VP, 4 dagen hotel HP, fl. 699,- 12 juli fl. 799,-. MALLORCA 9 juli vlucht appartement, 8 dagen fl. 845,- bij 4 personen 15 dagen 895,- KRETA 8 juli, vlucht hotel, 8 dagen fl. 825,- Inlichtingen en boekingen: Travel Slide/Rotterdam Airport, 010 - 245 09 55. Tommy Steekt op het terras van een bekend muziekcafé een blowtje op. De uiterst blonde en strak in het pak zittende heer naast hem vindt 't nodig mee te delen dat middelengebruik ver boden is. Tommy glimlacht hem beminnelijk toe maar verroert verder geen vin. Als later blijkt dat interviewer en geïnterview de al een half uur aan belendende tafeltjes tevergeefs op elkaar zitten te wachten zegt hij: "Van blowen word je suf. Het is 'dus' maar een hobby en doe je het niet op een podium. Onze muziek is juist pure hype, puur natuur, straight from the inner soul, kortom: energiek! Als we spelen hebben we het gevoel de hele wereld ajtn te kunnen al erkennen we wel grenzen."j Vers uit de Maas winnen kwam evenwel als een verrassing. "Dat was pas ons vierde optreden en nu staan we al op Metropolis." Door: ELS NEIJTS Tommy's taalgebruik blijkt niet te staan voor een heilig streven naar broederschap. "Nee, voor vrijheid. Vrijheid voor jezelf. Kunnen gaan en staan waar je wil. Vooral in je hoofd." "Vrijheid van geest dus want door de heren van TDLC wordt naast muziek maken 'gewoon' gewerkt en school gegaan. De instelling en uitstraling van TDLC - een prettig soort opge wonden zijn - is in hun geluid te horen en dat werkt aanstekelijk. Bij het Vers uit de Maas Festival - waar de band winnaar werd- kre gen de vier muzikpifijüÉUKffl in bey "ommy: "Zelf hadden we enthou siaste vaders en tantes bij ons maar ook zware hardrockers, gab bers, hiphoppers en jungle-gasten gingen uit hun dak. Dat komt om dat we een mengelmoes van dance produceren. Net niet te duister, net niet te commercieel". Electric boogieën in de huiskamer TDLC combineert breakdance met 'alle oude dingen van vroe ger'. 'Vroeger'... Voor TDLC is dat begin jaren tachtig. Toen wa ren we tien en spoten we grafiti op de muren, oefenden we electric boogie in de huiskamer en waren we bezeten van rap en hiphop. Lang daarvóór, al op z'n 7e, zwaar SëTrad hij met zijn muzi kale aspiraties naar buiten. Het muzikale lonerschap beviel hem niet langer. "Ik realiseerde me dat het zonde was met mijn muziek in de slaap kamer te blijven zitten maar ik heb nog wel jaren alléén geopereerd. Pas kort geleden is deze band ont staan. Vanaf nu zijn we met z'n PODIUM WEST Presentatie: Henk Kooien DJ: Kees van Hond TDLC compleet vieren en zullen we ook samen aan nieuwe nummers werken." De generatie van TDLC -begin twintigers- gaat volgens Tommy vooral voor feesten. In de meest brede zin van het woord. Met pil len en drank maar oq gend aan de orde. "Nee, je kunt hier doen wat je wil", vindt Tommy. "Dus waarom balen? Ik kan muziek maken die ik leuk vind en niemand doet me iets dus waarom kankeren?" Wat er eventueel wel mis is, blij ken relatief kleine ergernissen. Zoals 'mensen die niet op komen dagen voor interviews' -grijns- portiers of mensen die jaloers zijn of zich beter voelen dan een ander. "Ach...", Tommy haalt zijn schou ders op, "Ik maak gewoon niet overal een punt van." TDLC's motto voor de toekomst en: de ontwikkelin- muziek maken geld te kunnen ver dienen. Op de vraag of hij nog an dere dringende zaken te melden heeft klinkt het nuchter: "Het is half vier. Ik moet aan het werk. Bedankt hé, dag!" Tom Hamman, Tommy, TDLC, of wel Tom Da Light Carier was ooit onderdeel van de onovertroffen breakdance formatie Dynamic Rockers. Toen hiphop nog gewoon electro was en karton op het asfalt de dansers beschermde tegen al te heftige schaafwonden. Nadat de Dynamic Rockers niet meer aan wedstrijden mochten meedoen omdat ze alles wonnen, was het onstratiecircuit hun volgende jachtig was vorm van expressie gewt TDLC, waarbij de Timedrillers het platform vormde voor zijn hef tige vocab. Met complete band neemt hij nu samplers, keyboard en breakdance voor zijn rekening. Tjon doet de zangpartijen, André drumt en Enio speelt gitaar. Ignite (USA) Symposium (UK) Disciplin A Kitschme (UK/YUG) Mansun (UK) Ani DiFranco (USA) Spicy Box (F) Lagwagon (USA) 13.00-13.40 Hardcore 14.00-14.40 Punkpop 15.00-15.45 Funkrock 16.10-17.00 Britrock 17.20-18.15 Punk-folk 18.40-19.25 Technorock 19.50-20.35 Skatepunk ARENA Presentatie: Ted MTC Langenbach Tommy solo in volle actie k voor nieuwe bands en en een voor bezoekers'. Zo omschrijft n het bestuur van de Stichting ento Zoutman, in het voorwoord tivalkrant kort en bondig het al. Een vooruitstrevend en internationaal muziekpro gramma neerzetten, variërend in stijl van alternatieve rock en punk tot en met dance en hiphop. De meest recente veranderingen en trends in de muziek presen teren. En dat met een verleden van negen succesvolle edities, (vanaf Poppark 1988), waarbij deze historie als het ware over je schouders meekijkt en verplich tingen schept. Hoe organiseer je zoiets. En dan be doelen we in dit geval niet organisatorisch en finan cieel, maar hoe maak je inhoudelijk die pretenties steeds opnieuw waar. Degene die voor het totaalprogramma tekent én dat al voor het vierde jaar doet, is Jeroen Huiskamp, in het dagelijks leven bedrijfsleider bij IT-records. ('Oren en ogen openhouden, veel lezen, veel luisteren'). Hij wordt bijgestaan door een programmaraad die be staat uit John van Luyn, Swie Tio, Harry Hamelink, Onno Post en Majel Blonden. De ontwikkelingen in Nederland zelf zijn nog het moeilijkst om bij te houden. 'Er komen talloze de mo's waarvan sommigen wat hebben, maar die je niet idee van een Nederlands podium geboren. Speciaal voor het programma op dit Nederlandse podium weet Jeroen Huiskamp zich gesteund door de adviezen van vier regionale 'scouts': Piet Donkers van de zaal Het Noorderligt in Tilburg, een van de grootste clubcircuitzalen met een brede programmering; William Diercks (zaal 't Beest in Goes, een profes sionele zaal in Zeeland waar zo'n 30 concerten per seizoen gegeven worden; Peter Weening, zaal Vera in Groningen, de associatie van (inter)nationale popunderground en Willem van Zeeland van het Utrechtse Tivoli, waar al tijd de popmuziek in z'n volle breedte aan bod komt. Elk van deze scouts heeft drie bands aanbevolen. Afgaande op de commentaren vooraf van professio nals mag nu reeds gezegd worden dat dit podi um en de wijze van aanpak een goede greep is geweest. Laika (UK) DJ Chaos Laurie Immersion (UK) DJ Chaos Ec80r (GER) DJ Dreazz .Shy FX (UK) )a Denz J unjnr^riUggi^SA DJ Git Hyper Jimi Tenor (FIN) DJ Denz Da Denz Dreadzone (UK) 13.15-13.55 Triphop 14.15-15.00 Acid-techno 15.25-16.05 Gabberpunk 16.30-17.15 Jungle 17.40-18.25 Hiphop 18.50-19.40 Popcorn-house 20.05-21.00 Ragga-dance NL-PODIUM Presentatie: Howard Komprue DJ: Ronald Renirie Sure (NL, Sluis) S.l.T.P. (NL, Tilburg) Peter Pan (NL, Eindhoven) Celtic (NL, Groningen) Nicotine (NL, Haarlem) Supersub (NL, Amsterdam) Bonobo (NL, Utrecht) Nuff Said (NL, Middelburg) 7 Zuma 7 (NL, Eindhoven) TDLC (NL Rotterdam) 13.00-13.30 Smooth-groove 13.45-14.15 Techno-core 14.30-15.00 Metalrock 15.15-15.45 Trance 16.00-16.30 Hiphop 16.45-17.15 Britpop 17.30-18.00 Tripcore 18.15-18.45 Metalrock 19.00-19.30 Fuzzrock 19.45-20.15 Breatheat Door: MARK KIVIT letropolis viert ziin tienjarig estaan. Na 1 Me bestaan. Nadat in '80 New Pop de laatste adem had uitgebla zen was het acht jaar stil in het Rotterdamse popfestivalwe- reldje. Totdat Poppark in '88 'n voorzicitige poging onder nam het grootschalige Rotter damse muziekevenement nieuw leven in te blazen. De eerste editie werd meteen al Kom met de RET naar Metropolis en win een U2 kaartje! Bezoekers van Metropolis in het Zuiderpark te Rotterdam die met de RET komen, ma ken kans een toegangsbewijs te winnen voor een van de U2 popconcerten op 19 juli. Het enige waf men hoeft te doen is een bon invullen die aan de in- fo-stand verkrijgbaar is en de slagzin afmaken.. Inleveren tesamen met een geldig plaatsbewijs van het openbaar vervoer, afgestempeld op 6 ju li. In totaal worden tien win naars uitgekozen door een deskundige jury. De winnaars krijgen schrifte lijk bericht thuis. bijgewoond door 45.000 mensen. Tien jaar later mag Metropolis zich met 60.000 be zoekers rekenen tot de grootste der vader landse popfestivals. Al tien jaar lang succesvol met een nieuw pro gramma durven komen dat zijn gelijk nog moet halen getuigt dus zowel van lef als van vak manschap. Metropolis heeft inmiddels een naam hóóg te houden. Bezoekers weten dat ze op een verrassing kunnen rekenen. Met het heilige vuur "We proberen een tijdsbeeld te geven van wat nu in de muziek gebeurt en dan zo breed mo gelijk. Van elke stroming komen een of twee bands voor het voetlicht. Metropolis is een soort proeftuin. Bands die hier spelen zien we vaak op andere festivals weer terug. Dit is de eerste van de volgende tien edities. Dat klinkt cliché maar zo voelen we het wel", aldus de huidige publiciteitsman Eric Bal. Na zes jaar maakten de oorspronkelijke inia- tiefnemers plaats voor een jongere staf. Zo werd de oorspronkelijke koffiejuffrouw verant woordelijk voor markt en personeel en behar tigt de vroegere podiumbouwer Eric Bal nu de public relations. "Het festival wordt steeds groter en professio neler maar drijft nog heel veel op de ideologie van de mensen die er aan meewerken. Er wordt met vuur voor geknokt", aldus Eric Bal. Onbekend is in de muziek een relatief begrip. Ani diFranco, die dit jaar op het festival te zien is, is hier geen bekende naam maar heeft in Amerika al 1 miljoen cd's verkocht en acht al bums uitgebracht. Bal: "We hebben ook iemand als Kula Shaker gehad. Die band zouden we nu niet meer kun- Ani DiFranco nen betalen, maar we zijn ook weieens te vroeg en dan breekt zo'n groep pas na twee jaar door. We moeten oppassen voor het van Gogh-effect: beroemd na je dood. Soms is het wel frustre rend dat een groot festival alle aandacht krijgt terwijl wij de artiest al eerder hadden. Maar dat is nu eenmaal de functie die we ons zelf hebben toegedicht. We zijn de sneeuwploeg die in fes tival-land als eerste het gróve werk moet doen". Liever goede bands Goed programmeren lijkt bijna op intuïtie ge baseerd, vindt ook Bal. "Voor het grootste ge deelte gaat het inderdaad om vingerspitzengevoel. Maar we houden ook nauwe contact met men sen in de muziek. Onze programmeur wordt bij gestaan door een pro grammaraad van mensen die allemaal wat met de muziekwereld te maken hebben. Zoals een eige naar van een platenzaak, 'n muziekjournalist en de programmeur van Nighttown. Verder werken we veel samen met Mojo Concerts die ons ook van advies dient. "Vroeger noemden we het festival graag vernieuwend maar dat woord nemen we liever niet meer in de mond. Eigenlijk is wat nu gebeurt niet vernieuwend meer, maar gaat het meer om nieuwe combinaties van bestaande stijlen. Natuurlijk zal men de gemiddelde top 40 band niet zo snel bij ons aantreffen, maar ook daar moet ik 'n voorbehoud maken. Nirvana bij voorbeeld, zal niet snel als commercieel bestempeld worden maar toch verkoopt die band heel goed." Lang en uitbundig zal de organisatie van Metropolis niet bij het jubileum stilstaan. Dat past ook niet bij een festival dat haar reputatie heeft verdiend door de blik op de toekomst te houden. "We besteden 'ons' geld liever aan goede bands", verklaart Bal. "We moeten naar nu en morgen kijken, niet naar gisteren!" 5SS4E"Mvana. H.O0 (vanaf 11.00 uur) m Hoek van Holland. Demonstra ties, rondvaarten, rond vluchten, optredens diverse artiesten, kinderkermis, kin derrommelmarkt, O®'®1?" markt, vliegshow. Informatie VVV Hoek van Holland. 0174 - 382456. WILHELMINA'S ZOMERS. Voorstellingen en evene menten op en vanaf de Wilhelminapier op de Kop van Zuid, Rotterdam. Ondermeer: vrijdag 4 en za terdag 5 juli (20.30 uur) Wilhelmina Zwiert, stijldan sen voor beginners en ge vorderden. Woendag 9 juh aratis kindervoorstelling (Aad Wieman, Lorenzo de Wondergans, li5.00 ijur). Reserveren: 010 - 4390500. L.B.P. - DE BEER rallysprint. Zondag 6 juli. Waalhaven- aebied in Rotterdam omge toverd tot rally-circuit. Klassementsproef van ca. 10 km die drie keer gereden wordt door de deelnemers. Start en finish bij restaurant de Waalhaven aan de Smirnoffweg. Artiesten, mu ziek (van zeven tot zeven). CHINA CULTURAL FESTIVAL Donderdag 10 ij100,." 21.00 uur), vrijdag 11 (10.00 -17.00 uur) zaterdag 12 (10.00 - 17.00 uur) en zondag 13 juli (10.00 17 00 uur)' Optredens Sichuan Folk Dance Group, levensgroot P0P.Pen1t?f®!® Chinees theehuis, Chinese tuin CD/Boekenmarkt met qrot'e collectie Chinees- en Engelstalige boeken cdis en landkaarten, kookde monstratie, tentoonstelling van Li enz. Entree 3,50^ Hongkongstraat 5 in de Oost Abtspolder te Rotterdam. OPENLUCHTTHEATER 13 juli t/m 8 augustus Rozentuin nuioniuiMi Museumpark, Rotterdam. 8 zondagmidda- oen 13.00 uur kindervoor stelling, 14.30 uur muziek- en theateracts. Gratis. kolkconcert Historisch Delfshaven, za terdag 19 juli om 20.00 uur Openlucht pianoconcert door Wibi Soerjadi vanaf een ponton in ae Aelbrechtskolk, Delfshaven, Rotterdam. Gratis toegang Tram 4 en 6 vanaf Centraal Station of via de Metro haF te Delfshaven of naixe Coolhaven. BEACH MOVIE PARTY 1997 Toer langs 13 stranden aan de Nederlandse kust. Toe- qang gratis. Vanaf 18 uur. iondag 20 juli op hett strand van Hoek van Holland met de film (22-30 uur) 'Cliffhanger'jjP foto: LEUNIS VERLINDE HUv» *H||, gelijk op eer»

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 9