HER DER Nieuwe aanbiedingen en moderne stadsgids bij NS-Extra pas Pandan rijst: Thaise parel onder de rijstsoorten Eerlijke rijst te koop via Fair Trade Voor 65-plussers alle monturen nu 37,50. W$LWM(ï/±i irmr viqclv. Van héél véél modellen Jongens en Meisjes Normaal véél duurder!! en...betaal slechts». mm r t f 1 J flVBR i SPORT y R'Uit magazine Relax-C D van Tineke de Nooij TOPMERKEN VOOR SUPER LAGE PRIJZEN 29-446 Amsterdam, Utrecht en Rot terdam zijn de meest geliefde winkelsteden van Nederland. Dit blijkt uit een onderzoek van NS naar de mening van de duizenden treinreizigers die de afgelopen maanden voor het eerst een NS-ExtraPas hebben gekocht. Negen maanden na de intro ductie van de NS-ExtraPas, een pas die treinreizigers al lerlei winkelvoordeel oplevert, heeft NS dit product verder uitgebreid. Hierbij zijn de aanbiedingen voor de treinrei zigers interessanter geworden. De bijbehorende stadsgidsen zijn opnieuw vormgegeven en hebben het uiterlijk qekregen van een modern (mini-) maga zine. De NS-ExtraPas is speciaal ont wikkeld voor mensen die van winkelen echt een dagje uit ma ken en die graag genieten van de sfeer in een andere stad. De NS- ExtraPas kost 2,50 en levert een dag lang winkelvoordeel op in 13 steden in Nederland en België. Met deze pas krijgen treinreizigers kortingen en ex traatjes in zo'n 60 winkels die op loopafstand van het NS-station liggen. Alle aanbiedingen staan in de speciale stadsgids die de Nederlandse Spoorwegen bij iedere pas gratis meegeven. Plattegrond Niet alleen de vormgeving van de stadsgids is veranderd, ook de inhoud is gewijzigd om nog meer tegemoet te komen aan de wen sen van de treinreizigers. De plattegrond die bij elke stad is opgenomen is aangepast, waar door in één oogopslag duidelijk wordt waar de verschillende winkels met aanbiedingen zich bevinden. Iedere stad wordt geïntroduceerd door een bewo ner of bekende Nederlander die de lezers zijn of haar favoriete plekjes verklapt. Verder is een evenementenkalender toege voegd waarin per maand de ge zelligste markten en tentoonstel lingen staan vermeld, samen met de belangrijkste toeristische be zienswaardigheden. Beschuitbus Veel aanbiedingen zijn aantrek kelijker gemaakt. Zo ontvangen treinreizigers bij Habitat bij be steding vanaf 50,- de nationale beschuitbus cadeau ter waarde van 17,50,-. In Den Bosch wordt 25% korting gegeven op een petit déjeuner bij Delifrance. Bezoekers van een bloemenzaak in Enschede mogen bij besteding vanaf 25,- zelf een cadeautje uitzoeken. Reizigers waarderen vooral het feit dat zij vrijwel direct na aankomst op het sta tion met winkelen kunnen begin nen en niet worden gehinderd door parkeerproblemen. Zo wordt een dagje winkelen met de NS-ExtraPas al snel een echt 'dagje uit'. De NS-ExtraPas is verkrijgbaar op elk station op vertoon van een geldig treinkaartje of abon nement. De pas is voor één per soon en gedurende één dag gel dig in de volgende steden: Am sterdam, Arnhem, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Ensche de, Groningen, Maastricht, Rot terdam, Utrecht en Zwolle in Nederland, in België in Antwer pen en Brussel. lil In de soep, in salades, als warme maaltijd of dessert: het kan allemaal met rijst. Dit veelzijdige korreltje voelt zich inmiddels al geruime tijd thuis in onze Nederlandse keuken en wordt vaak als vervanger van de vertrouwde aardappel gebruikt. Voor de consument, die steeds iets anders wil, is de keuze in rijstsoorten aan zienlijk groter geworden. Kon je enkele jaren geleden alleen kiezen uit witte of bruine rijst, nu zijn er rijstsoorten uit alle windstreken gewoon bij de su permarkt verkrijgbaar. De keurig droog-verpakte rijst zoals wij hem kennen, is in feite de vrucht van een moerasplant. Over de hele wereld zijn wel 120.000 verschillende soorten rijst, elk weer met hun eigen smaak en vorm. Pandan-rijst is een van de vele nieuwe soorten rijst die de laatste jaren in Ne derland te koop zijn. Door zijn bijzondere aroma en witte, droogkokende korrèl is Pandan- rijst de parel onder de rijstsoor ten. Pandan-rijst komt uit het noordoosten van Thailand en wordt daar ook wel Jasmijnrijst genoemd. De Fair Trade Or ganisatie is importeur van Pan dan-rijst en betaalt de boeren er een eerlijke prijs voor. Boerin in Thailand Tot voor kort waren de levens omstandigheden voor Thong- san, een boerin in Noord Thai land ronduit slecht te noemen. Als Thongsan haar product wil de afzetten, was zij gedwongen het voor heel weinig geld te ver kopen aan een tussenhandelaar. Zij wist niet hoe ze moest onder handelen en was niet op de hoogte van de rijstprijzen. Bo- - -< s vendien wonen de boerenfami lies in afgelegen streken en heb ben geen eigen vervoer. Tussen handelaren staan in alle opzich ten veel sterker en maken daar regelmatig misbruik van. Sinds Thongsan zich bij de Progressive Farmer Association, een organi satie voor boeren, heeft aange sloten, is er veel in haar situatie veranderd. Zij kan nu aan de toekomst denken, haar kinderen naar school sturen en hoeft fi nancieel niet in de problemen te komen als zij naar een dokter toe moet. Rijstbank Het hoofddoel van de Progressi ve Farmer Association is boeren onafhankelijk te maken van tus senhandelaren. Een onderdeel van de organisatie is de rijst bank, waar Thongsan en haar familie de rijst aanlevert. De rijstbank heeft zelf een aantal trucks waarmee ze de rijst kan ophalen. Bovendien krijgt Thongsan 10 meer uitbetaald dan de wereldmarktprijs. Ver volgens slaat de bank de rijst centraal op en verkoopt hem pas dan als de prijs het gunstigst is. Het extra geld dat Thongsan zo verdient, kan ze nu investeren in verbetering van haar rijst, zodat zij ook in de toekomst een waar devolle partner voor de boeren- organisatie blijft. Op deze ma nier ondersteunt de Progressive Farmer Association momenteel zo'n 3750 families. Van de leden van de Progressive Farmer As sociation is 70% vrouw. Om boeren voor te lichten over hoe ze hun rijstproductie kun nen verbeteren, heeft de Progres sive Farmer Association een de monstratiecentrum ingericht, compleet met proefvelden en een proefvijver. De boerenorganisa- tie heeft tevens het gebruik van natuurlijke mest geïntroduceerd; namelijk van buffels. Buffelmest is uitermate geschikt om het land mee te bewerken en veel minder schadelijk voor het milieu dan kunstmest. Bovendien is het een stuk goedkoper waardoor de productiekosten laag blijven. De organisatie heeft een aantal buf fels aangeschaft, waarvan een boer of boerin er een kan lenen voor 150 kg rijst; normaal kost dat 500 kg. Een buffel levert niet alleen mest, maar is ook onmis baar bij het omploegen van het land. Als de buffel een kalf krijgt, is het eerste kalf voor de Progressive Farmer Association en het tweede mag de boer zelf houden. Fair Trade Pandan-rijst is een van de 2500 producten die de Fair Trade Or ganisatie in haar assortiment heeft. Andere producten zijn o.a. koffie, honing, chocolade (alle met het Max Havelaar keur merk) en sieraden, aardewerk, speelgoed en kleding. De Fair Trade Organisatie gaat ervan uit dat je door handel een produ cent in een Derde Wereldland het meest helpt zich zelf te ont wikkelen. De organisatie koopt rechtstreeks in bij producenten en organisaties die hen steunen, waardoor eerlijke handel gega randeerd wordt. De producent krijgt een goede prijs voor zijn of haar product en ontvangt in veel gevallen een vooruitbetaling. Speciale aandacht gaat uit naar de positie van vrouwen en naar de milieu-aspecten van o.a. de productie en verpakkingen. Waar te koop? Fair Trade Assistance, de zuster- stichting van de Fair Trade Or ganisatie, biedt extra ondersteu ning, zodat handelspartners een betere kans krijgen op de markt. Momenteel krijgt de Progressive Farmer Association langs deze weg financiële ondersteuning om een centrale silo te kunnen bou wen voor de opslag van de rijst. Waar te Koop? Natuurlijk is Pandan-rijst in alle Fair Trade Shops en Wereldwinkels ver krijgbaar, maar u kunt sinds kort de pakken Pandan ook te genkomen in de Super en Golff. Pandan-rijst is te herkennen aan het mint-groene pak met het Fair Trade logo. h Geld vragen voor een koekjeDat kan toch anders. Als u 65-plusser bent, hoeft u niet langer te sparen. Want voor u zijn bij Hans Anders nu alle monturen voor de halve prijs. En dat betekent dat u kunt kiezen uit hon derden verschillende modellen in de meest uiteenlopende stijlen. Allemaal voor slechts 37,50. Ons deskundig personeel adviseert u bij de juiste keuze voor montuur en glazen. En dan is er ook nog de 100% tevreden heidsgarantie. Is er toch iets niet helemaal naar wens, dan komt u gewoon gg HANS ANDERS terug. We lossen het 0 P T c E N s graag voor u op. Niet alleen de prijs is anders Al sinds lange tijd wordt in Rotterdam gesproken over één Rotterdams magazine voor vrije tijd en cultuur. Zo'n blad sluit aan bij de wensen van de Rotterdamse bevolking en bij de politiek. De oude ti tels Magazijn, Meedoen en Inside Out zullen opgaan in het nieuwe tijdschrift R'Uit magazine (spreek uit: er uit). Het nieuwe magazine wordt uit gegeven door de VVV Rotter dam en Recreatie Rotterdam. Het blad zal tien maal per jaar verschijnen in een oplage van 50.000 exemplaren. De omvang is 96 pagina's. Het nieuwe maga zine richt zich op de hele bevol king van de Rotterdamse regio, met dien verstande dat voor een deel van de artikelen affiniteit met het kunst en cultuuraanbod gewenst is. R'UIT is gratis ver krijgbaar en als leestafelexem plaar te vinden. Ook is het mo gelijk een abonnement op R'Uit magazine te nemen; hiervoor wordt een vergoeding gevraagd voor de porti- en administratie kosten van Hfi. 32,50 per jaar. Toen Tineke de Nooij haar cd aan haar man liet horen, vond die hem prachtig. 'En toen ik even later weer de kamer in kwam, lag hij te maffen.' En laat dat nu pre cies de bedoeling zijn van 'Ti- neke's Ontspannen Wereld', de cd met een 'natuurlijke methode voor complete ont spanning.' Een cd waarvan de oorsprong al van vijfen twintig jaar geleden stamt, vertelt Tineke, 'ik ben een typisch produkt van de hip pie-tijd: relax, man! In die tijd had mijn ex-man als saxofonist een leerling die ook buitengewoon relaxed door het leven ging. Hij had geen geld om de saxofoon-les te betalen, maar gaf ons in ruil daarvoor yoga-lessen. We nodigden wat vrienden uit en zo'n twee keer in de week lagen wij op de vloer van onze huiskamer met een man of acht relaxed te we zen. De basis van die oefe ningen waren dezelfde als die fysiotherapeut Hans van Rijswijk voor mij geschreven heeft en al jaren met zijn pa tiënten doet. Leren je lichaam te ontspannen, daar gaat het om. De oefeningen geven je de zekerheid dat je macht hebt over je eigen lijf.' En al zegt Tineke een 'heel gestrest leven' te hebben, zélf heeft ze deze ontspannings oefeningen niet meer dage lijks nodig. Lachend: 'ik ben een bevoorrecht mens. Ik stap in mijn bed en maf met een.' De cd is dan ook be doeld voor die mensen die niét weten hoe ze zich moe ten ontspannen. Zij beginnen op de cd met een basisoefe ning, kunnen daarna kiezen voor het 'bezoeken' van bij voorbeeld een bos of kasteel om tenslotte weer 'terug te keren.' Je kunt deze oefening lekker 's avonds doen, maar je kunt ook zeggen: ik doe het 's middags. Ik ga op dat gestreste kantoor waar ieder een helemaal opgefokt heen en weer loopt eens eventjes alleen op mijn kantoorkruk zitten en doe mijn koptele foon op. En dan moetje zien: na een half uur ben je weer helemaal bij je positieven.' Overigens verwacht Tineke dat veel mensen de 'terug- keer-oefening' niet meer no dig hebben. Net als haar man zullen ze tegen die tijd al in slaap gevallen zijn. Tineke als middel tegen slapeloos heid. 'Eén van de meest ver velende oorzaken van slape loosheid is dat mensen onze ker zijn van zichzelf. Ver trouwen om jezelf hebben is zo belangrijk. Pas als je dat kunt, kun je je ontspannen. tmmm WOENSDAG 16 JULI 1997 Thaise hoeren op de rijstvelden foto MARTIN BOON P KLANTENSERVICE BEL GRATIS 0800-0226776 (tijdens kantooruren) SCHIEDAM, HOOGSTRAAT 35, TELEFOON: OIO - 4735868. SCHIEDAM, HOF VAN SPALAND 73, TELEFOON: OIO - 4705020. De actie is geldig van 14 juli tot en met 30 augustus 1997 en niet in combinatie met andere aanbiedingen. SUPER OPRUIMING! SPORTSCHOENEN K0M ISLffi1 IHP a Brar J r

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 11