Wilde Westen in Autotron Nieuwe Mégane dTi soepel en zuinig Mitsubishi Carisma Limited Edition telt veel extra's VW-klanten leren beheerst rijden op de autocircuits i Audi: zescilinder TDI voor personenwagens Auto kort Autotron Terreinauto voor Volvo Auto - Verkeer -»Sport - Onderhoud - Techniek WOENSDAG 16 JULI 1997 29-448 Autotron deze zomer m Western sfeer Colcpforz redactie service LueekbLaden uuegener ms-94 Meer dan 2300 Wie de komende maanden naar het Wilde Westen wil, kan zich een vliegticket voor de bestemming in Amerika besparen. De afslag Autotron ter hoogte van Rosmalen nemen op de Rijksweg 's Hertogenbosch - Nijmegen is voldoende om zich terug te wanen in de tijd van cowboys en indianen. Het Western Village dorp dat van 29 juni tot en met 24 augustus op het terrein van het gezelligste autopretpark te bezoeken is, zal bestaan uit een Dance Music Hall, een Western museum, een Ranch, een aantal Tipi's (Indiaanse punttenten) en een kinderdorp. Voor volwassenen is het op vrijdagavond, zaterdagavond en zondagmid dag swingen geblazen in de Spykerhal die geheel in stijl is omgetoverd tot een heuse Dance Music Hall. Elke zaterdagavond (18.00-24.00 uur) en zondagmiddag (12.00-18.00 uur) kan er op live-muziek worden gedanst. De vrijdagavond (18.00-24.00 uur) is ingeruimd voor een speciaal dans- programma. Overigens: het is niet verplicht om in een antieke 'Ameri kaan' voor te rijden - het mag natuurlijk wel. Deze pagins werd In opdracht van uw krant vervaardigd door: Postbus 1830,3000 BV Rotterdam Tel. 010-4699725; Fax. 010-4099362 Volvo heeft sinds kort zijn eigen Estate met de uitstraling van een terreinauto en AWD- vierwielaandrijving. Het is de Vovlo V70 XC (Cross Country). Deze robuuste nieuwe Volvo is een uitbreiding van de Volvo V70- lijn. De XC heeft hij een verhoogd onderstel, het front is anders vormgegeven met een nieuwe grille en een andere voorbumper, spoiler en lichtmetalen velgen. De Volvo V70 XC heeft niets aan wendbaarheid, comfort of rijplezier ingeboet. Vanaf eind dit jaar is de auto er ook met de vijfcilinder 2,5 liter lagedruk turbomotor van 142 kw/193 pk, gekop peld aan een handgeschakelde vijfversnellingsbak of een viertraps automaat met drie rijprogram- ma's (sport, economy of winter). Renault's wervelende turbodiesel Wie zijn opgeplakte Carisma-poster niet beloond zag met een gratis auto, kan er altijd nog een kopen. Bijvoorbeeld de Carisma Limited Edition, een tijdelijk en extra aantrekkelijk model. De speciale uitvoering is gebaseerd op de Carisma 1.8 GLX en wordt geleverd als vierdeurs sedan of vijdeurs hatchback. Aan de standaard uitvoering zijn vele extra's toegevoegd, ondermeer een airbag voor de voorpassagier, side-airbags, speciale bekleding, kantelbare hoofdsteunen op de voorstoelen, alsmede een derde remlicht. De lijn van de Carisma krijgt extra accenten door stootsierlijsten en nieuwe desgin wheelcovers. De buitenspiegel aan bestuurderszijde is uitgerust met een 'dode hoek' verkleinend spiegelglas. Omdat de zomervakanties in aantocht zijn, is de Carimsa Limited Edition standaard ook voorzien van airconditioning. De 'Limited' wordt geleverd in metallic, pearl of graphite lak, naar keuze in zes moderne kleuren. En het financiële voordeel voor snelle beslissers bedraagt maar liefst 3.145 gulden. Consumentenprijzen vanaf 39.490 gulden. Carisma nu ook als Limited Edition. In St. Oedenrode is onlangs het laatste weekend van de Volkswa gen-actie '50 is een mooi getal' afgerond. Meer dan 2300 Volkswa gen-klanten hebben op de circuits in Assen, Lelystad en St. Oedenrode geprobeerd door middel van een uitgezet parcours een gemiddelde snelheid te realiseren van 50 km per uur. Deelnemers aan het evenement waren klanten die in de periode van 24 februari tot 30 april jl. een nieuwe of gebruikte Volkswagen of bedrijfswa gen hebben gekocht. Het beste resultaat reed de heer Wittenberg uit Druten op het circuit van Assen. Hij realiseerde een gemiddelde snelheid van 49,982 krryh. Hij verdiende hiermee het aankoopbedrag minus 50 gulden terug van zijn nieuwe VW Golf Variant Milestone Sport. Om niet alleen Volkswagens kopers door middel van de tijdrit vertrouwd te maken met beheerst en verantwoord autorijden, werden in samenwer king met de ANWB en Veilig Verkeer Nederland een groot aantal attracties neergezet. Meer dan 7000 bezoekers hebben enthousiast deelge nomen aan een Slip en Gripdemonstraties, een ogentest, een ongevallen en -rijsimulator van de ANWB, en een verkeersquiz. HM* een uitgezet parcours een gemiddelde snel heid te realiseren Door Anjès Verhey Met het naderen van de zomer laait de jaarlijkse discussie omtrent brandstofverbruik, uit stoot en andere minder prettige aspecten aan het vervoer per heilige koe, weer op. Voor de echte kilometervreter is een (turbo)dieselauto te genwoordig een 'must', alleen al om kostentech- nische redenen. Met de komst van de direct in gespoten versies, wordt het verbruik nog verder verminderd en breken er dus ook voor milieu bewuste bestuurders be tere tijden aan. In deze context presenteerde Renault op haar prach tig gelegen testcentrum in Mortefontaine, op een steenworp afstand van Parijs, de fonkelnieuwe direct ingespoten turbo dieselmotor welke we aan gaan treffen in de Mégane-familie. De onder de codenaam 'F9Qt' ontwikkelde motor, is de eerste Franse direct ingespoten turbodieselmo tor die in een 4-deurs per sonenauto geplaatst wordt. De nieuwe 1.9-liter dTi- motor vervangt de 'gewone' (indirect ingespoten) turbo diesel waarmee de Mégane Hatchback, Sedan en Scé- nic tot voor kort werden uitgerust. Dat deze ontwik keling interessant is voor een grote groep consumen ten bewijst wel het feit dat de Mégane-serie de derde plaats bezet in de Neder landse verkoop Top 10. Sinds 1982, toen Renault haar le prototype van een direct ingespoten dieselmo tor presenteerde, is er bij zonder veel vooruitgang ge boekt. Het principe van de nieuwe 1.9 dTi-motor stoelt op het veroorzaken van een sterke werveling in de cilinders, waardoor een optimale vermenging van lucht en diesel ontstaat. Onder invloed van de direc te inspuiting met haar wer- velingen, is het motorver mogen toegenomen tot 100 pk en staat u een hoger kop pel ter beschikking. Betere prestaties derhalve, bij een aanzienlijk afgenomen brandstofverbruik. Ver stookte de 'oude' indirect ingespoten Mégane 1.9 tur bodiesel-motor (reeds ge roemd om zijn prestaties en brandstofverbruik nog 6,3 liter op 100 afgelegde kilometers, de nieuwe dTi- motor heeft slechts 5,2 liter nodig voor eenzelfde af stand. Onder een gemiddel de belasting wordt dus bij na 1 op 20 gehaald. Qua motorkarakter lijkt het zo waar of je achter het stuur zit van een prima benzine auto. De Mégane laat zich soepel rijden en reageert ze ker niet onwillig indien er flink op zijn staart wordt getrapt. Door het verbeter de vermogen en koppel ant woordt de Mégane erg goed op het gaspedaal en heeft vanaf de laagste toerental len een behoorlijke accele ratie in huis. Tot aan het 'rode gebied', dat aanvangt bij 4.750 tpm, behoudt de Renault een surplus aan trekkracht. Nergens wordt de typische turbo-push voelbaar, de trekkracht zet zich als het ware recht evenredig voort. Gelukkig konden wij de Mégane 1.9 dTi ook nooit betrappen op een 'dipje', met een norma le rijstijl zal hij nooit 'stil' komen te vallen. De trans missie geschiedt via een pri ma 5-versnellingsbak die erg licht valt te bedienen. Alleen liggen de 2e en 4e versnelling vrij dicht bij el kaar, is dus even wennen. Als ware het een heuse For mule-1 bolide, is de Méga ne bovendien uitgerust met een hypermoderne elektro nische gasklepbediening. Een sensor constateert de druk die wordt uitgeoefend op het gaspedaal. De 'com puter' berekent dan het ge wenste motorvermogen en met deze gegevens wordt weer de dieselinspuiting be paald. Voor ons eenvoudige burgers heeft dit snufje als voordeel dat er veel comfor tabeler en soepeler kan wor den gereden, omdat het gaspedaal makkelijker valt te doseren. Een heel groot compliment tenslotte, wil len we maken voor de isola tie van het motorgeluid. Is een direct ingespoten tur bodiesel normaal gesproken erg luidruchtig, de Mégane dTi is bijkans fluisterstil en lijkt ook in dit opzicht weer een benzine-auto. Aan u -als kritische consu ment- de keuze of u wilt profiteren van een hagel nieuwe motor (ten minste 50 nieuwe onderdelen), waarin bijzonder veel ont wikkeling schuil gaat. Leg gen we bovendien de lijst met standaard aanwezige faciliteiten op tafel, dan is de Mégane 1.9 dTi gewoon een hele complete 'voiture' te noemen, welke vanaf fl. 42.095,= uw eigendom is. van 50 km per uur. Audi zet met de eerste direct ingespoten zescilinder dieselmotor de kroon op het ont wikkelen van dit type zuinige motor. De nieuwe zescilinder TDI motor is de eerste ter wereld voor personenauto's. De nieuwe 2,5 liter V6 TDI-motor kenmerkt zich door een compact V6-motorbiok, 4-kleppen tech niek met een wervel- en een normaal inlaatkanaal, turbo met variabele turbinegeometrie (VTG) en laadluchtkoeling en een nieuw hogedrukinspuit- systeem met een radiaal plungerinspuitpomp en een modern motormanagemenrsysteem. De mo tor heeft een vermogen van 110 kW (150 pk) en een koppel van 310 Nm in het toerentaigébied. De 'high tech ingrediënten' in deze auto zjorgen voor een goed rijgedrag met een laag brandstof- 0 Oe Audi AS met de nieuwe zescilinder TDI motor. De motor heeft een vermogen van verbruik en lage uitlaatgasemissiewaarden. 110kw (150 pk). 1NXM2, De Ford Ka is in Europa een groot succes. Al ruim 80.000 exemplaren werden verkocht en nog een 100.000 orders zijn genoteerd. Lezers van Auto Zeitung riepen de Ka onlangs uit tot 'Beste Stadsauto'. Hertz Autoverhuur Nederland heeft in Neder land haar 3-miljoenste auto verhuurd. Om deze mijlpaal te benadrukken, kan men de komende maanden met een Hertz auto drie weken comfor tabel op vakantie, waarbij op de derde week een korting van 50% geldig is. Hyundai-autotechnicus Piet van den Ven ver tegenwoordigt Nederland op de Hyundai World Skill Olympics. De technicus bij Automobielbe drijf Van Zummeren in Schayk moet in oktober in Korea zijn titel verdedigen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1997 | | pagina 13